ce nu le place barbatilor la o femeie?

ce nu le place barbatilor la o femeie? | Autor: kiky

Link direct la acest mesaj

fara comentarii..cine vrea sa "agate "benevol momeala?....

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Catalin spune:

...depinde atat de femeie cat si de barbatii care o privesc, nu poti vorbi in general. Este ca si cum as intreba: ce defecte ar prefera femeile sa le fie acceptate de catre barbati si care nu?
Iar daca as incerca sa raspund, as scrie prea multe incat as parea misogin, ceea ce ar fi o mare eroare.

Asa ca spun "pas" si, pentru moment, las momeala mai departe, poate se gaseste cineva sa spuna lucrurilor pe nume!
Numai bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khristin spune:

1. sa nu fie pisaloage
2. sa nu fie neingrijite
3. sa nu ii ignore

Cred ca lista ar putea continua...ii las si pe altii sa-si aduca contributia,

Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela P spune:

sa fie afoane la gatit

Adela
http://community.webshots.com/user/adela23_1999

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kiky spune:

draga e_cata ..ai fost un domn ..sau esti prea pretentios in privinta femeilor /....oricum te-ai eschivat cu diplomatie de la raspuns ....cred ca nu aveai timp sa faci lista ..fara riscul de a fi misogin ...puteai sa sugerezi cate ceva ....poate ne e de folos ...

quote:
Originally posted by e-cata

...depinde atat de femeie cat si de barbatii care o privesc, nu poti vorbi in general. Este ca si cum as intreba: ce defecte ar prefera femeile sa le fie acceptate de catre barbati si care nu?
Iar daca as incerca sa raspund, as scrie prea multe incat as parea misogin, ceea ce ar fi o mare eroare.

Asa ca spun "pas" si, pentru moment, las momeala mai departe, poate se gaseste cineva sa spuna lucrurilor pe nume!
Numai bine!




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crystinne spune:

Cred ca in primul rand reprosurile... stati ca ma duc sa-l intreb pe sotul meu aaa da... a mai spus cineva ....femeile care vorbesc mult, pisaloage...

Apoi cred ca mai sunt barbati carora nu le plac femeile plangacioase... "mieunate" cum zicea cineva ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Julie spune:

In general si in mod ideal - in sistemul de referinta al unei societati (era sa zic multilateral dezvoltate :))) civilizate, cred ca aceleasi lucruri care nu le plac femeilor la un barbat.

Si acum sa enumar cate ceva, din punctul meu de vedere - ursuzenia, incremenirea in proiect, lipsa de decizie, neindemanarea, lenea, rautatea, prostia, ingamfarea. E bine?

Julie
parere personala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucami spune:

I-am pus sotului meu aceiasi intrebare si mi-a raspuns : rautatea , lipsa de educatie, aspectul neingrijit.

Hai noroc si sanatate- ca-i mai buna decat toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dana P spune:

Eu exprim opinia colegilor de birou care nu sunt membrii DC dar i-am intrebat acum si va enumar cele zise de ei:
- ar fi c-am multe de spus
- este intrebare scrisa de femeie? numai femeile pot intreba asa ceva.
- femeile sunt betoane toate, noroc ca sunt mai multe femei decat barbati, cica rezerve ... 3 femei la un barbat, 1 de proba si 2 de garantie.
Astia vorbesc ca niste gaite, nu mai pot tine pasul cu ei .... noi amanunte pe viitor cand se hotarasc sa-mi dea un raspuns.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria spune:

Era totusi interesant de vazut si parerea barbatilor... Eu il tot intreb pe al meu ce il deranjeaza la mine (evident, ceea ce pot eu corecta), plina de bune intentzii, shi el ii tot da cu" ce sa nu-mi convina, totul e ok, bla, bla...", pas de scoate ceva de la el...

V.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catalin spune:

Momeala da tarcoale, gratie lui Kiki, asa ca revin la subiect!

Raspunsul meu, sper ca mai putin evaziv decat primul, este foarte apropiat de cel al Juliei... acele defecte pe care subiectul incearca sa le descopere sunt, in general, comune femeilor si barbatilor.

Rautatea, lipsa de educatie, aspectul neingrijit, ursuzenia, incremenirea in proiect, lipsa de decizie, neindemanarea, lenea, rautatea, prostia, ingamfarea... vedeti? sunt intalnite atat la femei, cat si la barbati. Probabil ca difera procentele de prezenta in fiecare din noi insa asta tine mai mult de natura noastra ca femei si barbati.

Acele referiri la "mieunelile", limbarita, pisalogeala si talentul in ale bucatariei al femeilor sunt mai degraba reactii la activitatea nevazuta a hormonilor care conduc din umbra viata oamenilor. Barbatii au calitatile si defectele lor, femeile au de asemenea plusurile si minusurile lor, asta daca lasam subiectivismul deoparte.

Toate aceste defecte mi se par mai degraba ignorari ale unor adevaruri care se afla la indemana fiecaruia, pentru ca exista cate un "tipar" pentru barbat si un "tipar" pentru femeie, ambele acceptate universal. Daca se ignora, de exemplu, faptul ca o femeie este mai predispusa spre comunicare iar barbatul se descurca mai bine cu mai putine cuvinte, avem imediat in fata ochilor o cearta clasica: el e posac, ea e cicalitoare. Daca un barbat imbraca primele haine pe care le vede in sifonier iar femeia sa probeaza zece combinatii pana sa se declare multumita, apare iarasi un motiv care sa le strice seara...
Nu vi se par cunoscute aceste situatii?!?

Pana la urma, cred ca acceptarea sau neacceptarea defectelor sexului opus tine de capacitatea si dorinta proprie de a-l intelege pe celalalt.
Mi-a placut o vorba dintr-o carte pe care am tinut-o minte de cand am citit-o (nu mai tin minte care era titlul sau autorul): "Taranul, daca vrea sa-si omoare cainele, zice ca-i turbat".
Daca vrei sa te intelegi cu cineva, inclusiv (sau in special) cu sexul opus, trebuie sa vrei sa-l intelegi si sa gasesti aceeasi intelegere in persoana de alaturi. Asta nu este singura conditie necesara unei bune intelegere dar cred ca ea poate aduce mai multa bucurie din traiul comun alaturi de sexul opus.

Pana data viitoare, numai bine!

Mergi la inceput