Grup de facut miscare

Grup de facut miscare | Autor: dulcetica

Link direct la acest mesaj

Am mai deschis eu subiect pe tema jogging , dar tare demult.S-a pierdut pe undeva.
Hai sa facem in fiecare zi sport, sa ajungem fotomodele.Imi trebuie un grup de stimulare,fete durdunele si mai ambitioase decit mine.
Va astept cu drag!
Eu fac de ieri cite 12 min de exercitii,la domiciliu.Vreau sa fac zilnic macar atit....In cit timp,in acest ritm o sa arat absolut superb?
Din pacate vroiam sa corelez si cu dieta,insa ieri am mincat jumate de cutie after eight.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

12 minute pe zi este mult prea putin chiar si daca vrei doar sa te mentii...(mi-aduc aminte de subiectul cu jogging...eu inca sint pe metereze, am devenit "addicted" la alergat).

Eu (din experienta mea) zic ca ar trebui ca 30-40 minute pe zi de 3-4 ori pe saptamina ca sa vezi ceva rezultate...si trebuie alternat exercitiul aerobic cu exercitiile cu greutati (pentru musculatura).

Nivelul de intensitate conteaza foarte mult...una e sa alergi 40 de minute si alta sa te plimbi 40 de minute.


Anamaria

"With sufficient thrust, pigs fly."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carolinah spune:

Sunt de acord, e prea putin. Eu fac acum aprox 20-30 min 5 zile pe saptamana, dar intensitatea nu e suficient de mare si rezultatele sunt medii. De aceea, am decis sa merg la o sala ca sa fac de 3 ori pe saptamana cate o 1 ora de aerobic. Si exercitiile cu greutati le voi face acasa cand apuc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anisiap spune:

Citat:
citat din mesajul lui dulcetica

Am mai deschis eu subiect pe tema jogging , dar tare demult.S-a pierdut pe undeva.
Hai sa facem in fiecare zi sport, sa ajungem fotomodele.Imi trebuie un grup de stimulare,fete durdunele si mai ambitioase decit mine.
Va astept cu drag!
Eu fac de ieri cite 12 min de exercitii,la domiciliu.Vreau sa fac zilnic macar atit....In cit timp,in acest ritm o sa arat absolut superb?
Din pacate vroiam sa corelez si cu dieta,insa ieri am mincat jumate de cutie after eight.

dulcetica

ma simt vinovata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emma2006 spune:

Dulcetica, exact 12 min am facut si eu, dar am inceput de azi. Tare mult as vrea sa ma tin de treaba sa ajung fotomodel Si ma bucur ca ai deschis acest subiect, poate ne incurajam una pe alta si o sa ne tinem de treaba. Miine vreau sa fac 20 de minute si sa ajung la jumatate de ora pe zi macar. Si o sa-mi umplu si 2 sticle de jum de kg cu apa ca astazi am uitat. Bafta tuturor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emma2006 spune:

am citit pe net ca 10 min de sarit coarda echivaleaza cu 30 min de jogging, sper sa fie si adevarat; iar in 30 min arzi 500 calorii. Se lucreaza astfel mai multe grupe: coapse, fesieri, gambe, dar si umeri, brate si abdomen.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Daca ma apuc de sarit coarda prin casa vin aia de dedesubt sa vada care-i intriga.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emma2006 spune:

m-am gindit si eu la asta, dar cind o sa fiu ca un fulg, n-or sa-mi mai auda pasii prin casa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Citat:
citat din mesajul lui emma2006

m-am gindit si eu la asta, dar cind o sa fiu ca un fulg, n-or sa-mi mai auda pasii prin casa

Totusi suna bine 10 min de coarda decit 30 de aerobic.Adica daca-s face 1 ora de coarda ar fi echivalentul a 3 ore de aerobic.....bun!
Carolinah ce intelegi prin rezultate medii?Da si tu niste indicii.
Ocebineai inceput sa faci muschi?Cit alergi acum?
Si eu as alerga dar a fost prea cald pina acum si mi-a fost teama sa nu-mi crape vreo vena.O sa reincep seara.
As trage tare pina vineri,ca e ziua mea si e deprimant sa fii durdunica ,tocmai cu aceasta ocazie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dooku3 spune:

Ooooo,aici e de mine!Si eu,si eu!Nu am kg de dat jos dar chiar si asa slaba,celulita se vede urat!Ar trebui sa fac cel putin 30 min sport zilnic da'...mi-e leneVreau si eu in grup!Poate asa,daca promit aici ca fac x ore de sport azi,ma si tin de cuvant..de rusine daca nu de altaCine se mai inscrie?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

Dulcetica...pot sa zic ca m-am transformat la picioare si chiar si la brate...Am scapat de celulita, am un tonus pe care nu l-am avut de fro 10 ani...chiar intr-o zi cind eram in dus, am simitit ceva in neregula cind ma sapuneam pe partea superioara (interor) a picioarelor....am intrat putin in panica, dupa care mi-am dat seama ca am la fel si in partea cealalta...Un muschi nou-nout

Alerg 45 de minute de 4 ori pe saptamina (citeodata 5 dar depinde de chef) si mai fac din cind in cind cu mama 3 mile walk cu greutati...

Anamaria

"With sufficient thrust, pigs fly."

Mergi la inceput