am luat reductil si mi-a facut bine

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

Citat:
citat din mesajul lui Adela P

Ai dreptate, gudinde.
Am omis niste aspecte importante. Tocmai de asta vreau sa ma interesez inainte sa ma arunc cu capul inainte. Insa ma gandesc ca reactiile adverse desi sunt posibile, e adevarat, conteaza si daca afecteza doar un anumit procent din cei care inceraca tratamnetul, daca sunt efecte negative de moment(cum zicea maju cu dureri de cap) sau unele chiar afecteaza pe termen lung (inima, rinichi, etc), e important de stiut asta pe langa efectele pozitive , ca sa zic asa, pe care le urmarim. Si bineinteles daca merita sa tii tratamentul daca da roade pe termen lung.
PISI-LUMI, maju...cum a fost (este) la voi?


In legatura cu posibile reactii adverse importante ... pt ca zici ca vrei sa te interesezi nu sa te arunci cu capul inainte, te invit sa vizitezi topicul de PCOS. Avem 2 colege care au ajuns la sectia de cardiologie din cauza Reductilului. Este foarte adevarat ca exista si multe femei multumite de produs, ca procentul celor care fac reactiile secundare este mic, dar la tipul de reactii secundare pe care le poate avea reductilul, daca intri in acel procent mic e f nasol.

Eu nu zic nici ia-l, nici nu-l lua. Fiecare isi ia propriile decizii. Tot ce zic este ca decizia de a lua reductilul tb luata in deplina cunostiinta de cauza (cu bune si rele) si evolutia tratamentului tb urmarita de un medic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madelaine77 spune:

Fetelor,

Am fost la endocrinologie, la profesorul Dumitrache de la Parhon, si mi-a prescris reductil.
Am 160 cm si 71 kg. Ideea este ca desi am citit prospectul de 1000 de ori si toate forumurile posibile si imposibile, deci stiu de reactiile adverse, ma gandesc ca daca ar fi atat de rau cum ar putea un profesor de la Parhon, doctor in medicina sa recomande ceva ce ne-ar ucide pe picioare.
Asadar stau cu reteta in buzunar si nu stiu daca sa-l iau sau nu. Nu sunt obeza, nu am 100 de kg si totusi este prescris de un medic...
Voi care deja luati cum va simtiti?


MADELAINE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns PISI_LUMI spune:

Buna Madelaine,

Vreau sa-ti spun ca eu iau deja de 9 zile si nu am nici cea mai mica reactie adversa, nici macar constipatia, ca din cate am auzit toate fetele sufera de asa ceva.Trebuie sa recunosc ca tin si regim, dar incerc sa mananc cat mai diversificat, cate putin din toate, astfel ca organizul mau sa aiba parte de detoate, si pe deasupra, am mai aflat ceva foarte interesant, tot aici pe forum, in special daca ai burtica, este foarte benefica o cana de apa cat mai fierbinte cu lamaie, dimineata pe stomacul gol, cred ca asta ajuta si pentru constipatie, iar micul dejun , daca poti e bine sa-l iei doua ore mai tarziu.

Si ce am mai observat este ca trebuie sa respecti cele 3 mese, neaparat , pe zi, ca eu daca ma iau cu treaba la munca si imi aduc aminte pe la 2-3 ca nu am luat pranzul sint ca ma incerca niste dureri de cap, si fuga la masa, chiar daca este macar un iaurt sau o supa, iar senzatia de metal in gura apare doar atunci cand nu bei suficienta apa.

Eu zic ca daca vrei poti sa incerci, mai ales daca ti-ai facut si analizele inainte si stii ca esti bine din punctul asta de veder.

Nu te tine nimeni sa le opresti daca ai cel mai mic discomfort de la ele sau orice reactii adverse.

Bafta...Si sa ne tii la curent....

Pentru lume tu esti cineva, pentru cineva tu esti lumea ! Cu multa dragoste, Cineva…..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madelaine77 spune:

Pisi_Lumi, hai ca am prins curaj...ma duc sa-l cumpar in seara asta si il incep de maine...daca ma voi simtit rau il opresc si gata...Dupa, vad eu cum ma mentin..probabil cu sport. Mi-am promis ca imi voi lua banda de alergare si voi face zilnic sport.
Va tin la curent.
Sa mai intri si tu sa ne spui cum stai.

MADELAINE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madelaine77 spune:

Citat:
citat din mesajul lui andira

Nu prea cred ca s-a citit prospectul...

Eu una m-am ingrozit citind posibilele reactii adverse. Iar ce spune XIO e perfect adevarat, fie numai si stiind asta si tot m-ar convinge sa nu iau.



Andira, daca citesti prospectul si la aspirina sau paracetamol te iei cu mainile de cap...Eu cred ca s-a citit, ca nimeni nu ia ceva 'hulit' fara ca macar sa arunce un ochi pe prospect...
Dar tu crezi ca profesorul Dumitrache o fi citit prospectul???????? Ca eu nu stiu daca da sau nu

MADELAINE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olim spune:

poate ca l-o fii citit,dar sunt multi medici care iau comisioane frumoase ca dau medicamente de la o firma sau alta, asa ca mare atentie la ce luati.


Mami si www.flickr.com/photos/olimpiabota/" target="_blank">Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

mama-mea a fost tarata de mine la un nutritionist . ea are obezitate grad 2/3 si i s-a spus sa NU cumva sa faca prostia cu medicamente.
sa mai spun ca a luat medicamente si s-a ingrasat si mai mult si de aia (si alte cauze) a ajuns aici?).

Ce este artificial si nu poate consitui un regim sanatos PE VIATA ingrasa.

"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100

http://www.flickr.com/photos/13005458@N00/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns EliaElia spune:

Madelaine, dar alte analize ti-a mai facut dr. sau ti l-a dat asa de la prima consultatie? Ma gandesc ca fiind endocrinolog nu s-ar arunca asa usor fara sa verifice tiroida de ex.Camelia si Laura (06.02.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madelaine77 spune:

Elia, mi-a facut toate analizele posibile si imposibile. Eu am mers la endocrinologie pentru ca am o insuficienta progesteronica si nicidecum pentru a imi recomanda pastile de slabit. Dupa un set complet de analize m-am trezit pe reteta si cu reductil pentru ca ar trebui sa mai slabesc cam 10 kg.
Oricum am stat bine si m-am gandit si nu le iau. Incerc de azi regimul dispociat pe zile si daca nu da rezultate abia pe urma ma gandesc la medicamente.

MADELAINE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

cum zicea si olim, doctorii iau comisioane frumoase pentru prescrierea medicamentelor care trebuie sa se vanda...
nu mai am incredere in ei si in medicamentele prescrise...


Ramonika si pisicile www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550848/" target="_blank">Vladutz www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550510/" target="_blank">Maritza www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550608/" target="_blank">Fulgushor www.flickr.com/photos/11125714@N02/2227425419/" target="_blank">Miki

Mergi la inceput