Sa facem sapun din uleiuri naturale!

Sa facem sapun din uleiuri naturale! | Autor: alinadel

Link direct la acest mesaj

Am primit o bucatica de sapun natural; nu contine coloranti sau conservanti, e obtinut din amestecul de uleiuri si soda caustica. Mi-a placut foarte mult, atat de mult incat sunt foarte hotarata sa imi fac singura sapunul care mi se potriveste. Oare ar putea cineva sa ma ghideze putin, sa ne consultam in ceea ce priveste ingredientele si retete?


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns camelia72 spune:

De ce vrei sa le faci personal,eu folosesc sapunuri naturale lucrate manual de aici,sunt minunate http://www.abc-cosmetics.ro/categories/23/products?page=1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana d spune:

Eu am vazut cum facea bunica la tara sapunul, cu soda, untura de porc si pelin pt culoare miros si antimicrobian. Nu pot sa spun sa miroase excelent dar e natural, spala bine si e foarte ieftin, facea cate un ceaun mare o data. Din pacate in ziua de azi nu mai putem sa spalam cu asa ceva din cauza masinilor de spalat automate.

Fetele mele

Iremediabil indragostita de CANADA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cloreta spune:

Mama a facut pana acum vreo doi ani si probabil ca la anul va mai face o tura, bunica facea la fel cand eram copil, stiu ca ii culegeam eu pelinul.Totusi nu se folosea sapunul decat pentru spalat rufe sau spalatul parului care era musai clatit cu apa de ploaie.
Daca nu ai retete cosmetice nu cred ca poti face totusi acasa, asta facut in gospodarie are destul de multa soda caustica, dupa parearea mea, ca sa il poti folosi pentru piele.
Camaelia, cum sunt sapunurle alea? Par faine. Vad ca azi si-ar deschide pravalie oamenii astia.

“If you want to feel rich, just count the things you have that money can’t buy”


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinadel spune:

camelia72 ma bucur ca ai descoperit si tu cat de minunate sunt sapunurile naturale!
Sapunul pe care vreau sa il fac e compus din uleiuri cu calitati deosebite care nu doar curata pielea, dar o si ingrijeste! deci nu prea se poate compara cu sapunul facut de bunici din untura de porc si o cantitate nepotriva de soda caustica.
Voi experimenta mai multe retete si, daca va intereseaza, va spun la ce rezultate am ajuns





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Camelia, la ce preturi sint sapunurile alea de care vorbesti tu? (sa stiu daca bat drumul sau nu pina la magazin)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

abia astept, ca si eu vreau sa fac sapun de casa din uleiuri de plante,am ideea asta de mult.Mai e vreun amator? Irina, mami de bb Ilinca(26 aprilie '04) si debb Teodora(26 august 2007)
am blog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

Citat:
citat din mesajul lui Natasa

Camelia, la ce preturi sint sapunurile alea de care vorbesti tu? (sa stiu daca bat drumul sau nu pina la magazin)

probabil sunt peste 10 ron bucata, avand in vedere ca sunt facute doar din ingrediente naturale, nu au chimicale daunatoare Irina, mami de bb Ilinca(26 aprilie '04) si debb Teodora(26 august 2007)
am blog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

Citat:
citat din mesajul lui Cloreta

Mama a facut pana acum vreo doi ani si probabil ca la anul va mai face o tura, bunica facea la fel cand eram copil, stiu ca ii culegeam eu pelinul.Totusi nu se folosea sapunul decat pentru spalat rufe sau spalatul parului care era musai clatit cu apa de ploaie.
Daca nu ai retete cosmetice nu cred ca poti face totusi acasa, asta facut in gospodarie are destul de multa soda caustica, dupa parearea mea, ca sa il poti folosi pentru piele.
Camaelia, cum sunt sapunurle alea? Par faine. Vad ca azi si-ar deschide pravalie oamenii astia.“If you want to feel rich, just count the things you have that money can’t buy”
exista multe retete pentru facut sapun de casa, si in principiu sunt doua metode - la cald( cum facea bunica) si la rece( cum sunt facute cele din ulei natural)
pentru sapunul "la rece" baza e alcatuita din uleiuri ( de masline, palmier, cocos, etc.) si lesie(apa cu soda caustica), apoi se adauga diverse alte ingrediente cum ar fi tarate, plante uscate, uleiuri parfumate, etc.. Numarul de combinatii e infinit si tine de fantezia fiecaruia. Si ce e mai fain, e ca se poate face in bucataria proprie. Irina, mami de bb Ilinca(26 aprilie '04) si debb Teodora(26 august 2007)
am blog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camelia72 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Natasa

Camelia, la ce preturi sint sapunurile alea de care vorbesti tu? (sa stiu daca bat drumul sau nu pina la magazin)


Natasa,sapunurile nu-s deloc scumpe,preturile incep de la 1,15 euro iar cel mai scump este 4 euro,sunt chiar naturale,nu contin chimicale sau coloranti si au efecte terapeutice...eu am tenul f. sensibil si sunt f. multumita de sapunurile astea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camelia72 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Cloreta
Camaelia, cum sunt sapunurle alea? Par faine. Vad ca azi si-ar deschide pravalie oamenii astia.

“If you want to feel rich, just count the things you have that money can’t buy”





Intr-adevar,azi s-a deschis si un magazin in Bucuresti dar puteti achizitiona sapunurile si prin reprezentanti,sistemul acestei firme este asemanator celor de la avon,oriflame...iar produsele sunt de calitate la preturi f. bune.
Cloreta,cu siguranta vei fi incantata de sapunuri,contin uleiuri esentiale de trandafir,lavanda,menta,lamaie,cirese,santal...daca te intereseaza mai multe amanunte,da-mi PM si-ti spun tot ce vrei sa stii.

Mergi la inceput