Sa facem sapun din uleiuri naturale!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mada spune:

si eu am comandat si folosit si sapunuri si i multe produse, sunt foarte bune.
dar nu am inteles unde exact e magazinul nou, stiu ca era centrul penrtu colabotari in Pta Amzei.
Magazinul e tot acolo?
multam

Mada 21+ ,un om. Cu frica lui Dumnezeu si Ilinca Teodora 22 sept 2004
Ilinca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinadel spune:

am deschis site-ul http://www.abc-cosmetics.ro/categories/23/products?page=2 dar din pacate dupa culorile pe care le au produsele si arome (de ex. cel de mar proaspat) cred ca folosesc coloranti si parfumuri sintetice. In ceea ce priveste pretul, mi se pare ciudat ca reusesc sa produca la preturi atat de mici sapunuri din uleiuri naturale, care sunt destul de costisitoare. Sunt putin sceptica in ceea ce priveste aceste produse. O firma serioasa care produce sapunuri 100% naturale este www.galador.eu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda141 spune:

Citat:
citat din mesajul lui alinadel

am deschis site-ul http://www.abc-cosmetics.ro/categories/23/products?page=2 dar din pacate dupa culorile pe care le au produsele si arome (de ex. cel de mar proaspat) cred ca folosesc coloranti si parfumuri sintetice. In ceea ce priveste pretul, mi se pare ciudat ca reusesc sa produca la preturi atat de mici sapunuri din uleiuri naturale, care sunt destul de costisitoare. Sunt putin sceptica in ceea ce priveste aceste produse. O firma serioasa care produce sapunuri 100% naturale este www.galador.eu

alinadel



Ce preturi au aceste produse de la Galador ? Scrie undeva jos ca 3-4 euro,am vazut intr-un final.. Nu am auzit de ele pana acum...ciudat, daca sunt asa de bune...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinadel spune:

Cert este ca cei de la Galador folosesc doar ingrediente naturale, fara substante sintetice. In Cluj sapunurile Galador se gasesc pe raft la pretul de 18 lei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camelia72 spune:

Nu stiu cum sunt sapunurile de la galador,par interesante ...am folosit insa sapunuri de la abc si de-asta mi-am putut spune o parere,eu stiu ca-s naturale 100%,facute manual dupa o veche reteta bulgareasca,iata ce am gasit:
Sapunurile refan contin o cantitate foarte mare de glicerina care are o actiune pozitiva asupra pielii hidratand-o si uleiuri esentiale care actioneaza diferit asupra tipurilor de piele.
GAMA DE SAPUNURI NATURALE: - Au o actiune favorabila asupra pielii prin ingredientele naturale pe care le contin.
Sunt facute manual intr-un vechi recipient bulgar. Cu un miros intens, si o prospetime de ramarcat, cu uleiuri esentiale special alese aceste „bucati de natura” protejeaza si hidrateaza pielea si ii reda catifelarea.

Mada,magazinul din Bucuresti este pe str. Biserica Amzei,nr. 21.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Sunt foarte bune cele de la ABC.Le recomand cu placere.

Crinuta si Rayan









Fara Dumnezeu nimic nu e.
http://www.jnsr.be/ro.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cloreta spune:

Multumesc Camelia
Referitor la felurile in care se fac sapunurile acasa, la rece sau la cald, asta nu stiam dar soda caustica tot e in compozitie pana la urma.Si baza tot in grasimi consta, e adevarat ca sapunul de rufe se face din resturi de ulei de tot felul, nu pune nimeni uleiuri proaspete:) Da' io ma gandesc la soda, poate la cele facute la rece o fi cantitate mai mica.
Oricum am sa incerc abc asta, multmesc mult.

“If you want to feel rich, just count the things you have that money can’t buy”


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda141 spune:

Pai fara soda cum sa se faca ? Asa te speli direct cu vrejul de musetel, iei frunze de pelin si te speli cu ele. Ceva, ceva tot trebuie sa aiba sa spele , sa dezinfecteze, eu mai stiu ce o face soda asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns unboticutz spune:

Citat:
citat din mesajul lui anda141

Pai fara soda cum sa se faca ? Asa te speli direct cu vrejul de musetel, iei frunze de pelin si te speli cu ele. Ceva, ceva tot trebuie sa aiba sa spele , sa dezinfecteze, eu mai stiu ce o face soda asta.


soda caustica reactioneaza cu grasimea si rezulta un alt compus chimic, sapunul

sa nu-i uitam!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinadel spune:

unboticutz are perfecta dreptate!
anda 141--un site frumos ontopic www.bohbonsoapco.com -- gasesti si aici raspunsul la intrebare --

Mergi la inceput