Klubul mamicilor nedormite

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns crissy spune:

Eu un singur lucru nu inteleg. Nici una dintre voi nu explica cum face fata la serviciu, a doua zi... Ca pe mine asta ma intereseaza... Ca sint zile in care adorm cu capul pe tastatura - dar, de citeva saptamini, parca as mai intirzia pe aici ca sa nu aterizez in scandalul de akasa. Din pacate noaptea se inchide!

foto: http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=crissy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebi spune:

Crissy,

dar ce zici de asta: merg la serviciu de la 9 la 18.30, sunt inca studenta in ultimul an si dau licenta acum in septembrie, mama mea nu este si am o bona care sta strict pe perioada cat sunt la lucru?
Si, mi-am dat examenele, la serviciu nu-i deloc usor in sensul ca nu stau degeaba, dimpotriva..
Eu cred ca m-am obisnuit asa. Probabil ca organismul s-a adaptat la conditiile de mediu... Iau Vitamax in fiecare luna cam 20 tablete. Nu stiu cat o sa ma mai tina, norocu' meu ca sunt inca tanara.



EU AM FOST IERI LA 2 DOCTORI CU CATALINA SI E PERFECT SANATOASA.MI-AU SPUS CA TREBUIE SA MA OBISNUIESC SA AM COPIL. ADICA, ASTA E....N=-AM CE FACE. DAR, Catalina e asa de dulcica si dragutza... Se amuza tare cand ii spun ca degeaba nu vrea sa doarma si ma oboseste ca eu tot o iubesc. N-are nici o sansa sa ma doboare, sunt mai tare decat ea

Va pup pe toate si mai vorbim


Love is all around

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissy spune:

Pai, ce sa zic? Succes la licenta! Si eu am lucrat in ultimii doi ani de liceu si pe perioada facultatii, dar nu aveam bb pe atunci... Ma bucur ca tu esti mai tare decit EA!
La mine nu prea se mai sustine, EL m-a biruit de mult - iar de Vitamax nici nu poate fi vorba - ca inca n-am dat jos toate kg in plus!

foto: http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=crissy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela.mustaciosu spune:

La servici vreau-nu vreau ma trezesc. Si cei 2 l de cafea pe care ii beau au un rol, dar sunt zile cand uit ca sunt obosita de cat de mult am de lucru. Paradoxal, mai rau e cand am zile mai putin aglomerate!

quote:
Originally posted by crissy

Eu un singur lucru nu inteleg. Nici una dintre voi nu explica cum face fata la serviciu, a doua zi... Ca pe mine asta ma intereseaza... Ca sint zile in care adorm cu capul pe tastatura - dar, de citeva saptamini, parca as mai intirzia pe aici ca sa nu aterizez in scandalul de akasa. Din pacate noaptea se inchide!

WWW (WIN WITHOUT WAR)
foto: http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=crissy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kiky spune:

E randul meu sa te incurajez ...acum sase ani cred ca as fi putut scrie romane intregi pe tema aceasta ...ma inscriam ca membru activ in randul "mamicilor"...care nu mai stiu ce inseamna sa viseze ....baietelul meu ....m-a torturat cat a putut ..pana pe la doi ani jumate nu dormea noaptea nu dormea ziua ....cei apropiati "ma ajutau "..ocazional ..leganandu-l ...tinandu-l in brate ..si imi pare rau ca atunci nu puneam piciorul in prag ....desi eram costienta ca toate ponoasele eu le trag ...stii cum e ....puiutul e cel mai important PUNE SI TU PICIORUL IN PRAG SA NU TE MAI SUNE SOACRA ...LASA CA O SUNI TU .SI PUNE UN AFIS MARE IN CASA LEGAT DE LINISTE ...EEEI NICI CHIAR ASA....Conform teoriei ca altii au patit mai rau ...o sa adaug ca ar trebui sa o lasi noaptea pe andrada sa mai si planga ..metoda aceasta la mine nu a mers pentru ca din cauza "sfortarilor"..baietelul meu a facut hernie ombilicala ...si nu mai avea voie o perioada ..sa fie stresat cu nimic ..ceea ce mi-a ingreunat si mai mult soarta si chiar nu mai aveam cale de iesire ..dar a trecut timpul ...si e mare ....e la fel de activ si nelinistit ...dar macar doarme noaptea ...si Andrada ta o sa creasca ...si nu o sa mai ai probleme ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorana spune:

Imi pare rau sa va dezamagesc dar ... eun-am ce cauta aici!
Cum Nelia nu e posibil sa doarma copilu'?
Al meu doarme!

Monica este cel mai cuminte copil cu mamica somnoroasa din lume!
Pana la 1 luna se trezea la 3 noaptea si papa san. Intre 1 luna si 3 luni papa la 12 si la 6 dimineata, intre timp somn continuu. De la 3 luni si pana acum (are aproape 11 luni) doarme de la 8-9 seara pana la 7-7.30 dimineata. In 7 luni cred ca s-a sculat noaptea de vreo 2 ori!

Dar ziua doarme in total maxim 2 ore formate din vreo 3 reprize (de fapt cred ca doarme doar vreo ora).

Se scoala din ultimul somnic pe la 14 si pana seara alearga (la propriu) incontinuu.

Sa bat in lemn, eu sper sa continuam asa.

Si eu si sotul meu dormim mult si ne trezim greu dimineata.. O semana cu noi?

bb Monica si Sorana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moto spune:

Ma inscriu si eu in club Seby mai nou are 6 luni se trezeste de 3 ori pe noapte si papa eu inca il alaptez, el de obicei se trezea o data pe la 1-2 noaptea si gata la 7-8 dimineata ,acum de o sapt ma inebuneste.....Fug la somn, ....daca voi cu bb-ii de 1 an -2 ani inca aveti probleme imi plang de mila .....Noapte buna va spun....Delia ...plange fug...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaiu spune:

Si eu ma inscriu in acest club.Inca din timpul sarcinii (ultimele 3 luni) nu am mai stiut ce este acela somn de 6 sau 8 ore legate.Acum cand fetita are 2 ani si 7 luni ma trezesc (din reflex) chiar daca ea doarme dusa.Erau dimineti cand o cautam in pat si ea era in patut (nu-mi mai aminteam cand am pus-o acolo), sau adormeam pe scaun in timp ce o alaptam.La inceput a fost mai greu pt ca nu reuseam sa mai adorm daca ma trezeam dar acum m-am obisnuit.Ma trezesc ii dau apa sa bea si apoi adorm imediat.

multa rabdare si un somn linistit,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ani35 spune:

Ei,fetelor!!!Nu vreau sa va descurajez,insa Marta mea,are 4 ani si jumatate si tot se mai trezeste noaptea.Vine in camera noastra cu perna sub brat,ma mangaie pe fata si spune."mami,te rog...putin laptic rece"...pot sa spun ca nu?Bucataria e un nivel mai jos,deci cobor,ma dezmeticesc pana la frigider;ea bea laptele si adoarme imediat,eu...nu.Ehhh,nu-i nimic,va creste ea si nu va mai cere lapte.O sa-i trebuiasca haine de marca,moto...sau masina!!!Rabdare,ca-i mai buna ca toate!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ela-Z spune:

PRIMITI SI UN TATIC??? de pe la 5-6 luni Octavian,de un an si o luna, doarme cu taticul lui si pot spune ca, in linii mari, se inteleg relativ bine. Daca papa pe la 10 seara mai vrea sa manance pe la 6 dim, cand tati se scoala pt. servici il si-l culca la loc, adoarme aproape instantaneu, dupa care mami se muta la el in camera si mai doarme pana pe la 8.30-9 cand se ridica direct in picioare si da strigatul de lupta.
DAR, de vreo luna se tot trezeste noaptea de vreo 2-3 ori si urla, ca nu pot sa spun ca plange, cu ochii inchisi si tati este fff obosit... despre mine pot sa va spun ca de cand ma stiu am suferit de insomnie, dar de cand il am pe bb nu pot sa inchid ochii cand sunt langa el, indiferent daca este noapte sau zi, asa ca tati s-a hotarat sa doarma el cu bb si sa ma lase sa ma 'odihesc' noaptea ca sa pot face fata a doua zi, pt. ca mare ajutor nu avem, si tb. sa rezist pana seara cand se trezeste tati pe 19,pt. ca tb. neaparat sa doarma cand vine de la scarbici, si apoi iesim toti afara , pana pe la 10 ... eu mai mult de 4-5 ore pe noapte nu reusesc sa dorm, dar ii multumesc sotului ca ma intelege si ma ajuta f. mult.
GabrielaG aveti deja molari???

Mergi la inceput