Klubul mamicilor nedormite

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Milena spune:

Ma primiti si pe mine? La noi tot mai apare cite un dinte. Cind cred ca , gata, am scapat de durere o luam de la capat. Si eu am ajuns un zombi.
Milena

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns janib spune:

Bebi... Gaza mea pe la vreo 6 luni a inceput sa nu mai doarma noaptea cam pana pe la 9 -10 luni cand i-a spart primul dintisor.. Asa ca eu perioada asta de nesomn am pus-o pe seama dintelui. Acum in perioada de vara nu dorm asa bine. Hai sa ne gandim ca nici noi oameni mari nu prea dormin noaptea din cauza calduri... si la ei mititeii se mai acumuleaza si alte terebi ca un dintisor, o mancarime de la un tantarel. etc. Oricum asa cum descri tu problema eu nu am cunoscut-o dar iti urez succes si seri cat mai linistite....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ungureaa spune:

Buna,
Broscoiul meu de aproape 4 luni se scula o data pe noapte pina acum citeva nopti, cind a inceput sa se scoale la 2-3 ore o data. Nu stiu de ce si-a schimbat obiceiul, doar ca siesta lui de la ora 6 seara se prelungeste pina pe la 10 seara, apoi cere la 2-3 ore o data lapte ceea ce e foarte obositor. Si nu pot sa-l trezesc daca el decide sa doarma mai mult dupa-amiaza...
Sincera sa fiu, la virsta asta nu e mare lucru de facut, dar copiii care au peste un an cred ca trebuiesc dusi la un control general si explicat bine doctorilor de ce ii aducem la control, chiar daca sint sanatosi. Eu cred ca si sanatatea noastra mintala conteaza si daca au vreo otita sau stiu eu ce care se coace si care ii impiedica sa doarma naoptea, mai bine e de stiut. Cred ca sistemul lor nervos ar trebui sa fie matur la un an si mai bine, si doar in cazuri-limita ar trebui sa se mai scoale noaptea. Asta e doar o opinie personala !


Adina si bebe Gabriel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puppe spune:

Mai aveti loc de-o membra? Ca Andrada mea insista...Cand ma laudam la prieteni ca puiul meu doarme de la 11 la 3 noaptea, apoi suge si se culca la loc, s-a gandit fata ca mi s-a urat cu binele si a inceput sa faca fitze...Suge 2 sani, adoarme, o pun in patut, se trezeste, se screme, incep colicii, trec si colicii dupa 1 ora-doua..timp in care o iau in patul meu, ca ametesc frecand-o pe burtica in patut...apoi adoarme. Daca am initiativa fatala sa o mut in patutul ei, se reiau pasii "colici-urlete-colici-mutat in patul mamei".Dupa ce adoarme, se face ora 12 noaptea, pic si eu pe perna, incepe sa se foiasca...si sa se screama...si sa mai traga cate un tipat mic...Pana la urma, adorm, cu grija sa nu-mi strivesc copilu'. Apoi e ora 3, vrea papica, suge iar 1 san, adoarme, o las din brate, se screme...si tot asa pana dimineata la 6, cand papa din nou si URA!!! adoarme 2 ore.Bineinteles, atunci se scoala sotul meu, umbla la baie, tranteste te miri ce prin bucatarie, face cafea...ma scol si eu, nauca, Andrada simte ca am plecat si tipa, fug inapoi, atipesc, suna telefonul (de obicei soacra-mea, sa se intereseze daca a mica a mai avut colici, mormai si eu ce pot, Andrada se trezeste iar ca ii e foame si uite-asa incepe o noua zi si somnul meu se reduce vertiginos de la 4 ore neintrerupte la 2-3...si urmeaza dintisorii, si vaccinurile cu febra, si Doamne fereste alte alea...Imi amintesc ultimele 2 luni de sarcina, cand ma vaitam ca nu pot dormi din cauza burtii si a caldurii. O prietena mi-a zis atunci" Las'ca vezi tu ce o sa regreti noptile astea!". A avut gura spurcata !!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ungureaa spune:

Vaai...ce bine mai dormeam eu cu puiul in burtica, nu era comod, dar dormeam cu orele...humm s-au dus vremurile alea...noroc totusi ca baiatul meu mai doarme din cind in cind...
Si totusi cum ii facem sa doarma mai calumea ???

Adina si bebe Gabriel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Ungureea, eu am dus-o pe Agata la doctor ca nu doarme nici ziua si nici noaptea si cu mintea mea de mamica „necoapta“ si pina atunci dormita... am gasit solutia: e bolnava, are o problema si nu dam de ea! Si doi doctori mi-au spus cam asa: dar, ce-ai vrea, mamica, sa doarma de la 21.30 la 8 in fiecare noapte fara intrerupere?!? Crezi ca de asta exista copiii, ca sa doarma parintii toata noaptea? Si mai in gluma, mai in serios... amindoi mi-au spus ca abia dupa 4 ani un copil doarme aproape fara intrerupere toata noaptea si nopti la rind (daca nu au orisice probleme de sanatate!) sau chiar daca se trezesc nu apeleaza intotdeauna la serviciile parintilor, mai ales daca dorm in camera lor. Dar minunea tine vreo trei ani – daca avem noroc, ca nu toti copiii dorm snur dupa 4 ani! – pentru ca intre 7 si 10 exista o alta perioada ca cea de la 1 la 3 ani, in care cresc, le cad si le ies dinti, au cosmaruri, ingrozitoare cosmaruri. Numai ca atunci nu mai resimtim asa de acut, ca sintem deja obisnuiti si ei sint mai mari si se trezesc si adorm la loc de cele mai multe ori fara sa se mai trezeasca si parintii! Asa ca... , dar cine are si copiii dulci, de-ti vine sa-i pupi si in fundulet?!? Serile dormite si cele in ... ramin pentru mai tirziu, asa pe la pensie! Daca nu ne vom creste atunci nepoteii... ca vad ca toti bunicii isi doresc acest lucru!!!

Cornelia, mamica Agatei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puppe spune:

S-ar putea sa fie doar o coincidenta, dar azi noapte Andrada a dormit bine, s-a trezit doar la 4 sa pape si la 7 dimineata. Pe la 9 aseara au apucat-o colicii, i-am dat 10 pic.Bonnisan, s-a calmat pe moment, dar nu a adormit, s-a tot invartit in patut pana la 11 cand a reinceput sa urle. Fiindca ieri am spart pusculita prin farmacii, i-am dat repede si Baby Drink (nu va spun cat m-am chinuit sa-i dau fetei 50 ml cu seringa, ca imi dadea cu manuta peste lingurita si nu am putut s-o alimentez asa).Cert este ca, la 10 minute dupa baby Drink, s-a facut ora 12 (ora de papa), am pus-o la san, a tras de 2-3 ori si a adormit bustean. Nu s-a mai trezit nici cand am tinut-o pe umar sa eructeze, nici cand am pus-o in patut, si a dormit ca puiul pana la 4. Eu, obisnuita cu ora 3 de sculare, m-am trezit si am tot pazit-o, dar n-am avut treaba. La 4 a mai papat un san si a adormit aproape instantaneu. Zau ca nu-mi venea sa cred, am avut insomnie desi eram rupta de somn fiindca ma temeam ca e bolnava copiluta!! Acum, poate o fi o coincidenta si nici Bonnisanul, nici Baby Drink nu au efectele spectaculoase pe care le-am remarcat eu aseara, dar ma bucur ca macar m- am prins ce sa-i dau.Singurul inconvenient e ca trebuie sa folosesc seringa pentru a-i da Baby Drink; noroc ca-i place gustul...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanal spune:

si eu, si eu pe aici, ce credeati, ca scapati de mine ??
deci suntem prezente, Roxana si Maria-Andreea(2,7)...eu nu stiu ce-i ala somn intreg niciodatade cand s-a nascut domsoara, va imaginati ca-s tot timpul un zombi umblator ...am inceput cu colicii eterni(asa mi s-au parut) care la noi au durat pana pe la 9 luni, pe urma am inceput cu dintii(cu care n-am terminat)..in cele mai fericite nopti se trezeste doar de 3,4 ori, in rest...apa, nu mai vreau aici, sus(a se citi in patutul ei), ma scarpina(adica o mananca ceva), trebuie schimbat pampersul cel putin o data (noapte inca n-am trecut la olita ptr. ca bea foarte multa apa si nici nu ma simt inca in stare s-o trezesc de n ori pe noapte, etc...si nu vad sa se linisteasca treburile prea curand...si oricum, cum se potoleste ea o sa incep eu ptr. ca nu am de gand sa ajung la 3 ani cu pampers de noapte...deci...somn usor, hi,hi..si luati aminte la un sfat gratuit, daca puteti si aveti la cine(noi din pacate nu avem) mai lasati urlatorii o zi /doua la bunici/bone/frato, etc...nici nu stiti ce benefic este un somn neintrerupt de 8 ore


Roxana Lilea,mama Mariei 2 ani si ceva

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Fetelor, sa vedeti ce pateam eu...pana la 6 luni Sofia a mai dormit noptile, rareori....dar cum apucam sa ma laud cu "accidentul" ...cum nu mai dormea bestiutza....Asa ca nu-i deocheati! De la 6 luni a dormit de 2 ori 5 ore la rand...asta-i tot.

Sabina si Sofia Galagia ( 1 an pe 11 septembrie)

Sabina & Sofia Galagia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GabrielaG spune:

Si Mateiu meu e un terorist (1 an si o luna). Pana acum vreo luna se trezea si de 10 ori pe noapte si normal ca cel mai la indemana era sa-i dau sa suga.
S-a suparat taicxa-sau si a hotarat ca nu trebuie sa mai suga noaptea, asa ca s-a dus el sa doarma cu teroristul si cum se trezea, cum il legana si dupa o saptamana puiutul meu a invatat sa suga doar dimineata pe la 6 si seara la culcare. Intre timp i-au iesit 3 maselute, asa ca de trezit tot se mai trezea de cateva ori (5-6 )pe noapte. Aseara a fost doar de doua ori si in general de la ora 3 la 4 dimineata are concert. ii dau acum sa bea apa din canita si apoi iar leganat si adoarme multumit.
Sa vedem ce ne mai asteapta de acum, ca mai avem 5 maselute si 4 canini. Ieri si azi l-am mai fentat de masa de lapte de seara, poate reusesc sa-l intarc, totusi.
Sanatate si pupici la BB-ici,
Gabriela si baietii

Mergi la inceput