Febra de o saptamana

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns trischa spune:

fetita mea a avut 8 zile febrä.am fost de 2 ori la medicul ei si de 3 ori la urgentä.ne-am speriat noaptea si am plecat la urgentä.medicul ei ne-a dat antitermice-nurofen si paracetamol-date la interval de 4 ore.la urgentä ne-au zis acelasi lucru.douä lucruri importante,copilul sä fie hidratat si febra tinutä sub control.in timpul ästa nu a avut poftä de mäncare,a fost plängäcioasä,necäjitä...odatä ce febra a trecut totul a revenit la normal.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.aly spune:

Louisa este mai bine ,pe timpul zilei nu mai face febra,iar seara se mai incalzeste un pic.ii bag un supozitor in fund si rezolvam problema.a inceput sa manance un pic.luni dimineata am terminat augmentinul.am luat rezultatul analizelor si are leucocitele destul de crescute,deci este vb de o infectie.curios este de ce nu si-a facut augmentinul treaba.astazi am mai fost iar la dr de familie care i-a mai recomandat iar un antibiotic(ospen).eu i-am spus ca mai bine ne-ar recomanda analize mai amanuntite decat antibiotic dupa antibiotic sa zapacesc copilul.mi-a raspuns ca ce analize sa-i recomande(de parca ea venise cu copilul sa il consult eu).atunci am iesit furioasa pe usa.la recomandarea unei prietane am mai consultat un dr care ne-a dat o lista intreaga de analize de facut(ca ceea ce am facut la G.Alexandrescu era prea putin).asteptam pana maine sa vedem analizele complete.apropo dr noastra de familie(pediatra Louisei) se numeste Monica Duca.m-am convins ca este unul dintre dr de care tb sa te feresti.Nu pot sa cred ca tb sa umblii din dr in dr
pana gasesti unul sa-ti dea cu adevarat importanta.mai ales ca este vb despre un copil de 2 ani care nu poate sa se exprime sa spuna ce se intampla cu el.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.aly spune:

In legatura cu luatul de pipi din olita,nu ies analizele modificate din moment ce olita nu e sterila?asa mi s-a spus azi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boreal_1974 spune:

Exista niste pungute speciale care sunt sterile si care se lipesc pe zona genitala pentru prelevarea unei probe de urina la fetite, insa nu stiu daca se gasesc...eu am recoltat o astfel de proba cu un recipient special pentru urocultura (un borcanas) pe care l-am cumparat de la farmacie, si am asteptat sa faca pipi.....necesita multa atentie si rapiditate, insa asta era singura metoda prin care i-am putut lua proba de urina. Cu olita....eu zic sa nu dai banii degeaba pe o analiza care iti poate furniza rezultate fals pozitive si sa dai copilului antibiotice total aiurea.
Intr-adevar, daca inca este subfebila, undeva exista un focar infectios si trebuie cautat. Leucocitele, chiar sub tratament antibiotic nu scad asa de repede, insa urina, cat si celelalte analize trebuiau facute inainte de debutul tratamentului cu antibiotic.
Sanatate multa fetitei tale!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda141 spune:

Multa sanatate si schimba medicul. Nu-i da antibiotic asa aiurea , ea probabil merge pe incercate pe pilea copilului tau. Se pare ca nu a fost in stare sa iti recomande nici macar niste analize.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.aly spune:

I-am luat pungute.acum sa vad cum o pacalesc sa o suporte.ca tare este incapatanata piticuta mea.deja este vizibil mai bine.sper sa se termine mai repede cosmarul asta.multumesc mult pt toate sfaturile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adaca spune:

LA MULTI ANI Louisa ! si multa santate.

Unul din gemenii mei (Caius) imi tot facea febra 39,5, am mers la medicul pediatru pe care il aveam si mi-a spus ca are rosu in gat si i-a dat nurofen si augumentin. 7 zile a luat antibioticul, apoi l-am intrerupt. La nici doua zile dupa aceea i-a reaparut febra.M-am suparat rau de tot si m-am dus la alt medic, care din cate i-am povestiti eu ne-a dat diagnosticul de infectie urinara, pana au venit rezultatele de la analiza de urina ne-a dat biseptol, iar cand au venit rezultatele a fost nevoie de tratament injectabil. Asa era infectie urinara. Imi venea sa ma duc sa-i dau in cap primei doctorite, mai ales ca fiul meu a facut candida de la atata antibiotic cat a bagat in el.
De aceea e bine sa consultii si alti medici daca ai indoieli in privinta tratamentului.

Ade cea mai fericitasi DARIUS, CAIUS(15.09.2005) si RARES(13.12.2007)www.flickr.com/photos/14340770@N02" target="_blank">GAZELE MELE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.aly spune:

Multumim pt.urare.Ieri am implinit 2 ani.aseara nu a mai facut febra ,iar azi dimineata am fost sa repetam analizele.nu pot sa va descriu cat de cumplit a fost,cat a plans Louisa chiar din momentulcand am intrat pe poarta policlinicii,apoi cat am stat pe la use pana am intrat se ruga de mine sa iesim afara si sa mergem'acasica noi'si imi repeta intruna 'sunt cuminte,sunt cuminte',si cand a vazut asistenta nu va spun ce crize a putut sa faca.am crezut ca o sa lesine de atata plans si tipat.in masina a suspinat pana acasa,iar acum doarme si mai suspina inca.a fost groaznic ca imi venea sa tip odata cu ea.ma incurajam cu gandul ca este spre binele ei. Am pacalito sa faca pipi in borcanel.
De obicei inainte sa o bag in cada la baita o pun sa faca pipi ca are obiceiul de a face in cada.Asa ca am spalato la fundulet si la 'pa'(cum spune ea la stiti voi ce)si am bagato in cada si in secunda urmatoare a inceput sa faca pipi.si chiar se distra cand vedea ca se umple borcanasul.nu a mai fost nevoie sa o chinim cu pungutele acelea speciale.va pupam si va tinem la curent cu rezultatele analizelor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.aly spune:

Buna!ne-am intors pt noutati.am fost astazi sa ridicam analizele de la policlinica si am facut si eco abdominal si radiografie.infectie mare in organism .totul pleaca de la rinichiul stang care prezinta un chist ,o punguta destul de marisoara,tb sa ajungem la Funteni pt a face o tomografie sa se vada sicur ce contine acest chist.am inteles ca poate contine puroi,apa(lichid)sau mai pot fi din nastere.acum eu ma intreb la echo din timpul sarcinii nu s-ar fi obs o oarecare malformatie a bebelului la rinichi?in fine i s-a pus un diagnostic de pielonefrita(sper ca m-am exp bine)si ca tratament ciprofloxacin.sa vedem ce va fi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda141 spune:

Multa, multa santate !! Sa se rezolve repede si sa nu fie ceva complicat !

Mergi la inceput