Febra de o saptamana

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alexandra71 spune:

Gurita i-ai verificat-o? Sa nu aiba stomatita.La fel am patit si eu cu baietelul, avea doi ani,mergeam zilnic la medicul de familie si la camera de garda si nimeni nu stia de ce face febra.Abia in a 5 zi de febra am descoperit intamplator ranile din gurita.Foarte curios e ca a manca fara probleme in zilele cu pricina.
Sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flavia maria spune:

b.aly, care este doza de augmentin pe care o administrezi fetitei? si eu am patit la fel cu baiatul mai mare si cand am fost cu el al urgenta s=a constat ca doza de antibiotic era prea mica si de aceea nu=si facea efectul...
Multa sanatate!

are mama 2 baieti : ANTONIO MIHAI (29.05.2004) si ALEXIAN GABRIEL (07.11.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.aly spune:

doza este de3.5 ml.este data pe kg/corp.am vazut dr cum il calcula.azi a facut de 2 ori temperatura.a doua oara nu f mare dar este apatica.mai ales ca nu mananca mai nimic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monalac spune:

eu zic sa i faci o radiografie la plamani,sa nu aiba,doamne fereste,pneumonie interstitiala.a fost un caz,aici,pe forum,cand tot asa,copilasul facea febra desi i se administrau antibiotice si pana la urma s a sfarsit tragic.multa sanatate !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pucku spune:

eu nu inteleg ceva, si anume daca nu a facut analize cum asa a primit antibiotic? ma controverseaza la exaxperare ideea asta de a da antibiotice ca poate are aia......

aici cand te duci cu febra la urgente ii fac analize de sange, radiografii, urina asta daca nu are alt simptom, ca daca vede clar ca e amifdalita sau tuseste nu-i face neaparat, si antibiotic daca totul e curat nu primeste....te informeaza sa te intorci peste 2 zile daca nu-i scade febra si atunci itzi da si antibiotic......nu de multe ori au fost cazuri cand nu a trebuit sa ne intoarcem, era doar o viroza....acum avand 4 ani, nici nu mai mai cramponez din prima zii...antitermice si daca sare peste 40 la urgente, daca nu asteptam 2 zile....

un alt motiv ar putea fii administraterea incorecta a antitermicelor....aici sunt 2 unul pe baza de ibuprofen, daca are febra mare, le dau alternativ, pauza minima recomandata fiind de 3 ore....incep cu unul si daca nu-i scade peste 3 ore il dau si pe celalt

sau dozarea....fetita mea are cu mult greutatea si marimea unui copil de 4 ani asa ca ii dau mai mult decat pt varsta ei, dar mai putin decat cum arata
ex daca pt 4 ani este 5 ml si pt 6 ani 10 ml, eu ii dau prima doza de 7.5 ml daca nu lucreaza are 8.5 ml din al doilea medicament si daca tot nu scade febra are 10 ml din primul......nu am avut neviue decat de 2 ori de cocteilul asta ca urmare a unei amigdalite

sanatate puiutului

Corina , Stephanie + duggy Totolino prostolino

"Important nu este ceea ce ti se intampla, ci felul in care reactionezi""

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia_b spune:

Eu stiu ca la o febra care depaseste 7-8 zile consecutiv trebuie analize.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns theo_2004 spune:

mai ales la copii trebuie analize inaintea administrarii antibioticelor.
Pucku in Ro 99% din medici prescriu antibiotice fara analize la o temperatura de 38 gr. Si cred deasemenea ca in curand vor scrie pe reteta la dg "rosu in gat" atat de des este invocat.Netul e plin de sfatul "nu mai dati asa usor antibiotice copiilor si mai ales fara analize, pt viroze sau rosu in gat" si sunt putini cei care si l-au insusit. Pacat dar e problema lor.
b.aly ai verificat gurita cum te-a sfatuit alexandra71? este posibil o stomatita care se face ff usor si chinuie copilasii. mai ales ca spui ca nu mananca.
sanatate multa! refacere grabnica!

mami de theo
"o zi in care nu ai ras este o zi pierduta"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.aly spune:

toti 3 dr s-au uitat in gurita si au spus ca este putin rosie si nu este vb de stomatita.a fost ascultata si la plamani si nu a fost in neregula.oare daca era ceva la plamani nu puteau 3 dr sa-si dea seama.alta problema este ca micuta nu vrea sa faca pipi in borcanasele pt urocultura si nu stiu cum sa o pacalesc.asteptam maine rezultatul analizelor de sange.simt ca mi se pune un nod in gat si nu pot sa nu ma gandesc si la lucruri mai neplacute.dimineata iar a facut temperatura mare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monalac spune:

b aly,uneori pneumonia nu //se vede//decat facand radiografie,nu se aude nimic la stetoscop.iar urina poti recolta dupa ce speli f f bine olita,apoi ,dupa ce speli fetita bine ,o pui sa urineze la olita si apoi,cu o seringa sterila,iei urina din olita si o pui in borcanas.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pucku spune:

cum mai este louisea?

daca nu reusesti sa-i iei tu acasa urina, de ce nu-i i-au iei la cabinet
exista niste saculeti care se lipesc pe labii si pisu curge stril inauntru....eu asa ii luam lu steph....sau cu olita.....cu paharul picurator pe la ureche.....

sanatate

Corina , Stephanie + duggy Totolino prostolino

"Important nu este ceea ce ti se intampla, ci felul in care reactionezi""

Mergi la inceput