Mamici si burtici in California?

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kim222 spune:

quote:
Originally posted by DanaEma

Buna
Kim, nu stiu daca pot sa te ajut, eu locuiesc in Hayward dar ne mutam in Dublin. Daca nu gasesti locuinta in Richmond eu stiu pe cineve in San Leandro, care inchiriaza, nu stiu exact pretul e intre 700-800$.
Sau in Castro Valley cineva inchiriaza cu 1000$. Daca vrei eu pot sa iti adu nr. de telefon sa vorbesti cu ei.
Raly, si mie mi-ar place sa stau in Walnut Creek dar pretutile de acolo, sunt mult prea mari.
Hai ca am facut-o ! Am trimis mesajul fara sa-l adaug pe al meu. Scuze. Multumesc mult Daniela. Eu i-am raspuns Roxanei dar cred ceva s-a intimplat de nu a fost afisat mesajul meu. Pentru mine toate zonele despre care tu vorbesti sint niste mari necunoscute. Nu stiu nimic despre zona de nord a Californiei. Nu ar fi rau sa am numerele de telefon de care vorbesti. Stii cumva daca este vorba de casa sau de apt. Asa ma gindeam si eu sa platesc in jur de 1000$. pe net am gasit ce vreau doar de la 1300 in sus. Vroiam o zona decenta in care sa nu ne fie frica sa venim acasa. Multumesc inca o data. De cind timp esti in California? Cum iti place? Toate cele bune.

Daniela



Olivia Badoiu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DanaEma spune:

Nu e mare distanta intre San Leandro si Richmond, avem un prieten care lucreaza in Richmond si locuieste in San L. Diferentele intre cele doua nu sunt mari, poate e un pic mai bine in San L. Nu stiu care sunt preturile in Richmond.
Eu cunosc familia despre care ti-am spus, dar nu stiu caum arata casa. Mi-a zis sotul meu ca e frumosa, are 2 intrari. Bucatarie separat, si tot ce trebuie pentru o familie. Am inteles ca costa 750$
Ei sunt romani cred ca in jur de 70 de ani au sun oameni buni eu ii cunosc destul de bine. Nu am nr. lor pana vine sotul meu de la servici, o sa-ti scriu mai tarziu.
E frumos aici, dar eu inca nu m-am obijnuit cu viata de aici asa ca nu pot sa spun ca imi place.


Daniela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DanaEma spune:

Olivia, am vorbit eu cu familia care inchiriaza casa. Mi-a spus ca e foarte liniste acolo unde locuiesc. Poti sa suni maine toata ziua sau in fiecare zi dupa ora 3 la numarul de telefon 510-483-8704 fam. Mitescu. Poti sa spui ca Dana sau familia Holbea ti-a dat numarul de tel.
Eu o sa mai intreb si daca mai aflu ceva iti mai scriu.
Multa sanatate.



Daniela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kim222 spune:

[quote]Originally posted by DanaEma

Olivia, am vorbit eu cu familia care inchiriaza casa. Mi-a spus ca e foarte liniste acolo unde locuiesc. Poti sa suni maine toata ziua sau in fiecare zi dupa ora 3 la numarul de telefon 510-483-8704 fam. Mitescu. Poti sa spui ca Dana sau familia Holbea ti-a dat numarul de tel.
Eu o sa mai intreb si daca mai aflu ceva iti mai scriu.
Multa sanatate.



Multumesc mult pentru tot ajutorul. O sa verific pe internet cam cit ar fi de condus si apoi daca-mi convine am sa sun la familia respectiva. Problema este ca probabil oamenii vor sa inchirieze acum iar noi nu stim exact data mutarii, nu depinde de noi.
Noi sintem in US din iunie 2000 si pot sa spun ca desi este frumos aici, avem o viata decenta si fara griji, nu ne-am adaptat si nici nu cred ca ne vom adapta vreodata....Depinde cred eu ce lasi in urma in Ro, ce fel de relatii de familie ai avut ,citi prieteni ai avut ,ce statut social ai avut. Aici este ok material ,dar cu sufletul ce facem......
Am intrat oarecum in panicadatorita acestei programate mutari. Aci mai aveam si noi rude si amici ,acolo vom fi absolut singuri. Si parca am ajuns sa vrem si noi un loc al nostru si mai multa stabilitate in viata noastra. Dar hai ca m-a luat cu melancolie.
Merci si tinem legatura.
























































































































Olivia Badoiu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Garofitza spune:

Fetele, cine mai este din San Francisco? Verisoara mea sta in Pleasanton si ar vrea sa mai cunoasca romani din zona. Multumesc anticipat.

Garo

Sanatate, ca-i mai buna ca toate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kim222 spune:

quote:
Originally posted by Garofitza

Fetele, cine mai este din San Francisco? Verisoara mea sta in Pleasanton si ar vrea sa mai cunoasca romani din zona. Multumesc anticipat.

Garo

Sanatate, ca-i mai buna ca toate.


Eu si sotul meu ne vom muta prin ianuarie probabil in zona. Sintem foarte, foarte amatori sa cunostem si alti romani. In acea zona o sa fim complet singuri si izolati de putinele rude si prieteni din sudul Californiei. Imi poate raspunde pe forum dar mai bine la adresa mea personala de e-mail:basom1@hotmail.com. Sa auzim de bine!

Olivia Badoiu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lai spune:



Postez si eu la subiect mai cu intarziere, ca abia acum l-am vazut. Nu sunt mamica, nici burtica, nici sotie, dar stau in Bay Area (in Berkeley) si mi-ar placea sa va cunosc. Poate totusi ne putem intalni la un moment dat, in San Francisco sau altundeva in zona

Lai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuliana spune:

Eu inca sint disponibila . Chiar saptamina trecuta am fost in SF, la Union Square. Eu zic ca ar fi misto sa ne intilnim, dar acum sa vedem cine vrea.

Mergi la inceput