crema de plaja pt copii fara parbeni?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Daca tot a venit vorba de creme. Am observat (chiar si la Avene) ca daca ii dau (pe amandoi, nu numai pe baiatul cel mare - mai alergic de soiul lui) cu crema pe pielea curata, cand ajung la plaja - totul e ok. Daca ii dau cu crema dupa ce au facut o baie in mare (fara dus dupa, ca nu exista peste tot) se inrosesc si fac buburute. Plec la hotel, le fac dus, ii dau cu crema de corp obisnuita - se linisteste pielea. E clar o reactie alergica de scurta durata. Voi ati patit?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns theo_2004 spune:

Citat:
citat din mesajul lui anya
Oricum, recunosc ca nu mi-am pus problema cremei de soare pt ca oricum nu o folosim decat cand mergem la plaja - motiv pt care caut variante cu termen lung de valabilitate (un flacon le ajunge vre-o 2 ani).

Anya


majoritatea produselor cosmetice expira la 6 luni de la deschiderea ambalajului. sunt putine cele ce tin 12 luni. 24 luni nu cred ca tine nici una. este un semn pe ele care indica termenul de valabilitate dupa desigilare care arata ca o cutie mica cu capacul ridicat si in interior scrie 6 sau 12 cateodata insotit de M.

mami de theo
"o zi in care nu ai ras este o zi pierduta"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Sincer, n-am vazut cutiute si capacele... am vazut doar termenul de valabilitate de pe flacon. Oricum flaconul nu e sigilat in farmacie - am verificat eu! Asa ca oricum nu desigilez nimic. Anul asta am folosit Avene-ul cumparat (+ folosit)anul trecut si cu termen 2009 si a fost f ok.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns theo_2004 spune:

e f ciudat ca spui ca flaconul nu e sigilat in farmacie. eu de la farmacie (sau de oriunde si in orice domeniu) cumpar numai flacoane, sticle, cutii sau alte ambalaje sigilate.
ca nu ai vazut semnul care indica valabilitatea produsului dupa desigilare nu ar fi o probolema ci doar ca se pare ca nu vrei sa-l vezi. dar e doar problema ta.
expira in 2009 ... da atunci expira flaconul sigilat si pastrat in anumite conditii de temperatura care in mod sigur nu coincide cu cea de la plaja.


mami de theo
"o zi in care nu ai ras este o zi pierduta"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Farah spune:

doxinu, imi pare rau. poate m-am exprimat aiurea.
da, se bronzeaza.
nu sunt o mama care se crede mai mama ca altele, sunt o mama de copil care n-o sa-si cunoasca bunicul pentru ca se va duce in curind din cauza de melanom facut de la arsuru solare, o fiica care se da cu capul de pereti acum ca n-a avut mai multa putere de convingere sa-si faca parintii sa inteleaga la timp, o persoana care n-a scazut niciodata sub factor de protectie 25 nici pe strada pentru ca asa e corect medical.
repet, imi pare rau, poate am avut un ton aiurea, dar e din cauzele enumerate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Farah spune:

poate e off-topic, dar stie cineva sursa de la stirea aia minunata de aseara cum ca au facut americanii un studiu ca cremele de protectie de fapt cresc riscul de cancer?
as vrea si eu sa citesc studiul dar n-am reusit sa-l gasesc.
daca l-a descoperit cineva rog dati-mi si mie unde

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

theo, m-am dus aseara acasa si am luat bidoanele de crema la rand.

Pe cele Nivea nu exista decat data expirarii.
Pe cel de la Avene am descoperit un partatel cu "12M" scris inauntru. Probabil ca la asta te referi tu (si in cazul asta sa fie valabil 1 an de la deschidere). Recunosc ca habar nu aveam ce ar putea fi (acum m-am luminat). Oricum alta informatie scrisa despre durata de valabilitate dupa deschidere nu exista. Singura informatie, scrisa explicit, e cea despre termenul de valabilitate (in cazul meu 2010).



Mergi la inceput