crema de plaja pt copii fara parbeni?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Gabrielama spune:

Adialex,

uite aici:

http://www.rangali.ro/catalog.php?search_problem=30

(am incercat sa trimit PM, ca sa nu se considere reclama, dar nu ai PM activat).

Referitor la DM, din cate stiu eu, au deschis primul magazin in Real-ul din Vitan.

Gabi

There is no taste like the taste of being thin!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adialex spune:

saru'mana, gabriela!!!
azi ma duc la Real sa ma uit de creme!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Crema de la Avene nu are parabeni.

Ani de Stefana (23.01.2008)
Fericirea trebuie sa fie o rasplata, nu un scop. - Antoine de Saint-Exupery

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Si totusi, ce sunt parabenii? Am cautat putin pe net (vre-o 2 pagini de google) dar in afara de forumuri n-am gasit vre-o explicatie stiintifica. Doar ca sunt niste compusi chimici. Cum ii gasesti pe eticheta produsului?

Farah, fetele care scriu aici considera necesar sa dea copiii cu crema. Exista multi copii care nu sunt dati deloc.
Cat despre factor mai mare sau mai mic...eu personal sunt impotriva extremelor de orice fel (nu numai la crema). Nu vreau sa-i cresc in borcan (sa nu iasa afara ca vezi doamne n-au fost dati cu crema) dar nici total in voia sortii. Experimentand mai multe creme (datorita alergiei baiatului meu mai mare) am ajuns la varianta Avene 15 care li se potriveste la amandoi copiii.
Timp de doi ani de zile nu l-am dat cu crema de soare (Avene inca nu era sau nu o gasisem eu) iar de la restul se irita ingrozitor. Asa ca mergeam la mare si facea baie cu tricoul pe el .

Sincera sa fiu mie nu-mi plac cremele - de nici-un fel (mi se pare foarte scarboasa chestia aia grasa pe care o simt pe mana). Deoarece inca n-am ajuns la bunastarea care sa-mi permita sa angajez pe cineva sa ma dea cu crema, nu ma dau si am noroc ca nici n-am -inca- nevoie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

anya, parabenii sunt conservanti. in produsele cosmetice si in cele farmaceutice sub forma de lichid sau crema/gel se folosec metilparaben si propilparaben. in produsele farmaceutice injectabile este interzisa folosirea metilparabenului de acum vreo 12-13 ani. pentru cele cosmetice nu stiu sa existe o astfel de reglementare - in primul rand pentru ca administrarea este topica (externa) si pentru ca produsul se indeparteaza relativ repede de pe piele (de nisip, apa, etc). daca gasesc ceva despre asta pun si aici.

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

Anya ,nu e suficient daca e cu tricou cu el pt ca radiatia patrunde prin material.Exista tricouri si costume de baie dintr-un material care impiedica patrunderea radiatiei solare.
Firma Avene face cosmetice fara parabeni,eu nu am luat crema solara dar am o multime de creme de la ei,de corp,de fata,de demachiat.
Acum nu stiu in Ro cum mai e dar pe-aici rar am vazut/copii necremuiti,chiar si la gradi ne-au cerut flacon de crema de protectie si erau dati de vreo 2-3 ori/zi.Am citit nu demult in ziar ca in fiecare an creste numarul de cazuri de cancer de piele(melanom)si cele mai "acuzate"sunt radiatiile solare.

Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adialex spune:

fetelor, am gasit crema de plaja fara parabeni de care zicea alina;
am luat-o din Real, au magazin DM; pretul super ok, crema de plaja cu factor 50 este 25 lei, iar crema pt ,,dupa plaja'' este 7 lei;
intr-adevar, fara niciun paraben :-)))
multumesc mult de raspunsuri!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Alina, acum 5 ani cand eram eu in cautari nu erau multe creme pe piata, cu atat mai mult costume de care zici tu (ma indoiesc ca au auzit prea multi de asa ceva in Romania).
Copiii cu parinti cu posibilitati (nu neaparat materiale ci macar de informare) s-ar putea sa beneficieze ce creme, dar daca sunt macar 50% din copiii din Romania ar fi bine (chiar si un factor 3). Exista copii care nici apa nu o vad prea des, daramite creme.

Cat despre gradinite... sa fim seriosi. Suntem fericite daca sunt curati la fundulet cand ii luam acasa si am copiii la o gradinita buna, fara probleme de sanatate. Oricum, recunosc ca nu mi-am pus problema cremei de soare pt ca oricum nu o folosim decat cand mergem la plaja - motiv pt care caut variante cu termen lung de valabilitate (un flacon le ajunge vre-o 2 ani).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doxinu spune:

Citat:
citat din mesajul lui Farah

am auzit de multe ori chestia asta si nu ma pot abtine sa nu intreb. fetele care va temeti ca de la un factor de protectie "prea mare" nu se mai bronzeaza pielea, ce credeti ca e mai important, o piele bronzata sau o piele sanatoasa?
besides, asta e semivrajeala, eu nu ma dau cu mai putin de 25, si ma bronzez mereu. dar si dac-ar fi pe bune, conteaza atit de mult bronzul incit sa risti sanatatea pentru el?
intreb ce parere aveti voi, ca eu stiu clar ce cred


Din moment ce am spus ca i-am luat FPS 50 normal ca ma gandesc mai mult la sanataea lui insa vrioam sa se si bronzeze putin.Este asa o nenorocire ca ma gandesc si daca se bronzeaza?Tu crezi ca esti singura mama capabila sa-si ingrijeasca puiul?Inca nu inteleg de ce unele mame se cred mai mame ca altele aici..........cautand chiar certa.mi se pare ridicola afirmatia ta !
Intrebarea mea era daca se mai bronzeaza nu daca sa-i schimb FPS-ul sa se bronzeze......

Ioana mami de Stefan Bogdan 13.06.2007

POZE 1 AN

www.onetruemedia.com/my_shared?z=210f38dfc24c406f33fc4d&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulete cu ingerasul nostru STEFAN
minunea noastra Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kay spune:

Ioana, eu am dat-o pe S cu Klorane 50 si apoi am trecut la Avene 40 si acum cand iesim la plimbare si o mai atinge soarele la joaca o dau cu nivea kids 30. si s-a bronzat. sau o fi cioanotica, nu-mi dau seama... glumesc, e mai colorata decat inainte. dar i-am scazut treptat gradul, si in functie de cat de mult statea in apa, de cat statea pe uscat, de cat era ceasul. adica la 6 dupa amiaza n-o mai dadeam cu 50. dar la 9 dimineata ii dadeam cu 50, chiar si sub umbrela unde patrundeau razele UV 2. adica pe o scara de la 0-6, era 2. se mai intelege ceva?

Stefanelul

oana deSOSONICA (6.06.2007)


asa creste Sonia : www.onetruemedia.com/shared?p=63e6ea475473c2ddd2fc4c&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=image" target="_blank">intr-un an


Sonia
ACTE diferite interventii, diagnostice etc.




www.helpsonia.com
povestea Soniei


"When in trouble or in doubt, run in circles, scream and shout."

Mergi la inceput