Va rog alte pareri!!

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Citat:
Da ,Donia eu nu prea gindesc(multam' pentru "compliment") cind imi las copiii pe mina unor doctori competenti si de incredere.
'Operatia ' nu dureaza mai mult de citeva minute din cite imi amintesc eu.

De fapt era vorba de asistente si nu de doctori...iar eu personal am vazut asistenta care dupa 30 de minute nu reusise sa bage cateterul pe vena pentru ca n-o nimerea. Si tot eu am patit de am luat hotararea in locul asistentei de a scoate cateterul lui fiimiu, care urla efectiv cand ii baga antibioticul...Am alergat prin spital dupa medic, cu acordul lui si antibioticul meu l-am schimbat in oral...a doua zi asistenta respectiva a primit o mustruluiala de la asistenta sefa pentru ca fiimiu avea mana umflata, i se sparsese vena, iar ea nu sesizase si-i indesa antibioticul pe cateter...
Si mai spuneti sa nu stau cu el????

Cand am simtit ca nu rezist m-am dat intr-un colt si am fost cu ochii pe ele...asistentele...daca mi se pare ceva in neregula le opresc si vorbesc cu doctorul...recunosc ca pana acum am gasit mare intelegere la doctori.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanal spune:

Am patit-o si eu, cu fetita cea mare, maria, acum vreo 5 ani, la Grigore Alexandrescu,unde ne internasem ptr o enterocolita...in fine, mi-au zis sa astept afara, mai de voie, de nevoie, am facut-o, desi nu am vrut..la 15 minute de urlete continue si dupa ce deja erau pe fetita mea nu mai putin de 5 asistente, am deschis usa si le-am anuntat scurt sa se opreasca..au inceput ca gastele sa gagaie la mine sa ies afara, la care eu le-am spus pe un ton ferm si mai ridicat sa se opreasca in momentul ala, am luat-o pe Maria in brate, am linistit-o putin, ca era saraca varza, iar in 3 minute de atunci avea branula montata ..oricum nesimtire ca acolo n-am mai intalnit..nu schimbau perfuziile, tipau la mamici, nu existau paturi ptr mame, la unele saloane nici macar scaune, iar asistentele si infirmierele erau..infecte ca si comportament
i-am dus uneia pampersul sa ia proba din el, in conditia in care era doar apa ..ea mi-a dat un recipient si mi-a zis sa iau din urmatorul..bun, urmatorul cam la fel..eu am luat tot ce s eputea lua si i-am dus proba iar ea ainceput sa urle la mine ca nu-s in stare s aiau o amarata de proba [bang}..ei bine, aici i s-a infundat..am dat cu ea de pamant, i-am spus sa-si miste fundul de la citit ziarul si sa vina sa-l ia singura, ca nu e treaba mea s-o fac..iar ea a inceput sa se lamenteze cat de putini bani castiga...m-am inegrit, i-am spus sa se duca naibii sa faca alta meserie, ca n-o obliga nimeni sa ne chunuie copii...le-am infruntat per toate care sareau calul prin nesimtire...
n-am dat un ban si am maturat cu ele pe jos, astfel incat au rasuflat linistite cand m-am externat..sper s anu mai trebuiasca sa ajung la spital...ca e nu am texte sa le iaula 3 pazeste pe nesimtite..si nici sa le fac reclamatie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns witeflower spune:

Si la noi se incearca _verbal - idepartarea(scaterea afara) a parintilor in timpul recoltarii de sange/tratamentului.
Dar eu am spus de la inceput ca voi face tot ce trebuie, tot ce mi se spune, in afara de asta.
Asa ca am tinut eu copilul imobilizat, cu mainile mele, asa cum mi-au spus asistentele. O singura data (si avea 4 ani), am acceptat sa ies, iar copilul s-a zbatut asa de tare ca i-au spart de 2 ori vena. Si apoi, copilul mi-a spus sa nu-l mai las niciodata singur cand ii face cineva injectie sau ii pune "fluturas".

Intrebarea mea este - e legal sa te oblige sa iesi? E legal acel afis despre care scrie Felicity05?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

Nu cred ca e legal, nu are cu msa fie legal. Ar fi legal daca ar fi vorba de o operatie unde prezenta unei persoane straine poate compromite sanatatea pacientului sau care are urmari negative similare.
Va inteleg pe toate care ati expus aici ipostazele voastre, insa trebuie sa recunosc ca practica in sine de a scoate parintele afara din cabinetul unde i se face o interventie copilului nu are legatura cu sistemul medical. Problema in cazurile voastre este modul cum vi s-a comunicat acest lucru si poate aplicabilitatea caci aici spre ex. se cere asta doar in cazurile in care e vorba de-un bebelus mic sau daca observa asistentele ca parintele e din genul care poate deveni ostil in timpul interventiei. Dar cand copilasul e mai mare parintele participa la recoltare evident pt ca exista o altfel de relatie de cooperare intre mama si copil. Daca un bebelus mic poate sa reactioneze mai putin in mod fizic la lipsa mamei din cabinet, un copil de 2 ani poate deveni cu totul necooperant daca mami e scoasa din cabinet. Mie mi s-a intamplat sa fiu rugata sa plec doar cand cel mic a fost la NICU deci cand era mic-mic de tot si eu eram la scurt timp dupa nastere (si se presupune ca psihicul si puterea de toleranta ale unei mame sunt deficitare).

Roxanal, cred ca asta e un tip de comportament care ar mai pune personalul medical la punct in Ro. Sa se vada ca sunteti stapani pe situatie si ca stiti care va sunt drepturile ca parinti (acela de a accepta sau nu anumite chestiuni intr-un spital). Majoritatea isi permit sa dea cu pacientii sau parinti ide pereti pt ca acestia accepta tematori orice de dragul unui bun tratament la dr. Cu alte cuvinte simt ca va au la mana. Cand pacientul/parintele copilul ii da de inteles asistentei ca nimeni nu e la mana nimanui, poate ca cest tip de relati iabuzive o sa mai dispara pe ici pe colo.
Marturisesc ca sunt genul de mama care ar fi fost foarte posibil sa fi reactionat la fel de virulent ca Roxanal daca m-as fi aflat intr-o sistem medical abuziv de tipul celui din Ro.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

Aici merg cu copilul peste tot, dar n-am avut inca nevoie de branule si nu stiu cum e..insa...
nepotica mea s-a lovit rau la cap si-a trebuit cusuta. La coasere(pe viu, anestezia aia locala n-apuca sa-si faca efectul) parintele asteapta afara.daca insisti banuiesc ca te lasa inauntru.
Cat eram pe holurile urgentelor asteptand randul mai venea cate-o mamica cu copilul gaurit ce trebuia cusut. si tot timpul am vazut mamica asteptand afara pe hol...plangand, suferind, normal. Dar in 5 minute copilul era afara, pansat si radea...
Nepotica mea se zbatea saraca de frica de n-o puteau tzine nicicum...apoi mamica ei a intrebat medicii cum au cusut-o...au spus ca au invelit-o 30 de secude intr-un cearceaf, inmobilizata...acu, eu sincer, cred ca-i traumatic pt un copil...la fel de traumatic sa te tina 4 medici si 3 infirmiere...



Dbunny cu Daniel(23.11.2006)
www.flickr.com/photos/dbunny/sets/" target="_blank">poze Daniel
www.dropshots.com/dbunny_28" target="_blank">Filmulete cu Prichindelu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns witeflower spune:

Try, eu nu inteleg nici pt bebe de ce sa nu stea mama cu el.
Prima data am fost cu el la spital cand avea 6 luni. Poate copilul s-ar fi descurcat si fara mine, dar nu am suportat eu gandul sa nu vad, sa nu stiu ce i se face, el fiind asa de mic. De aceea am insistat sa-l tin eu, sa stiu ca totul se face cum trebuie.

Ultima data insa avea 4 ani si o asistenta mai autoritara m-a lamurit cumva ca de-aia plange copilul atata ca stau eu acolo. Asa am acceptat sa ies, dar a fost mult mai rau. A fost pentru prima si ultima data - m-am lamurit, copilul are nevoie de parinte langa el.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GGina spune:

Filofteia ,eu nu vorbeam de asitente /doctori incompetenti ,ci de cei competenti si pina acum eu nu am avut probleme .

Mergi la inceput