Va rog alte pareri!!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kay spune:

In Germania este intezis sa stai in salon cu copilul la unele interventii. asta ca sa protejeze parintele. si pt ca isi fac treaba mai bine fara tine pe cap. de exemplu cand o aspira, trebuie sa ies. cand ii scoate firele, cand i-a scos pacemaker-ul etc. cand i-a scos cateterul, cand i-a pus branula nu eram de fata ca era pauza in program si oricum e mult mai bine sa se intample fara sa stiu. cand ma intorceam ma anuntau ca am o noua surpriza si ce ma bucuram cand o vedeam din ce in ce mai bine si mai fara fire.

La recoltat/montat branule te intreaba daca vrei sa stai. si eu mereu stau. oricum Sonia nu plange la astea, e obisnuita. de exemplu la o branula chiar a ras. ne strambam la ea si ea radea si doctorul prindea vena.

Dar, eu cred ca e cel mai bine ca un parinte sa aleaga daca vrea si poate sta. In Ro, prima data cand i=a prins vena la cap, am intrat in sectia de neonato si am auzit-o urland si cand am vazut ce-i fac era sa lesin. la mana/picior mai mergea, da sa vezi un bot de copil, cu un cap de ti se pierde in palma cu o ditamai galma galbena infipta in cap... si eu sunt din aia care sfarma piatra, nu ma pierd cu firea, dar atunci m-am scurs pe perete. In Germania cand o aspira as vrea sa stau, dar ma dau afara. si asa tare ma enervez ca uneori ma apuca plansul. saracele asistente stiu ca nu tb sa vb cu mine pe urma, ca tb sa ma evite. ca tare urat fac. am facut si reclamatie la sef de sectie, ca mi-o aspira aiurea si ne-am intalnit, eu el, psiholoaga, asist sefa si asist in cauza si am discutat deschis tot.

cam asta e.

oana deSOSONICA (6.06.2007)


asa creste Sonia : www.onetruemedia.com/shared?p=63e6ea475473c2ddd2fc4c&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=image" target="_blank">intr-un an


Sonia
ACTE diferite interventii, diagnostice etc.




www.helpsonia.com
povestea Soniei


"When in trouble or in doubt, run in circles, scream and shout."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns TOMALAVINIA spune:

Anca draga, imi pare rau ca s-a intimplat asa.
Ce pot sa iti spun ca si eu am trecut prin asa ceva cu Maria, pe cind avea 7 luni.Ea era inauntru la montat branula iar eu in fata usii inchise, pligind de sarea camasa de pe mine......Si a durat cam 30 de minute pina i-au gasit vena.......offff ...ca mi-e groaza cind imi aduc aminte.....
Dar a fost bine dupa....s-a rehidratat rapid....Dar eu si acum am cosmaruri......
Din pacate asa e sistemul la noi....
va pup si va doresc multa sanatate, sa dea Domnul sa nu mai trecem prin asa ceva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns FELICITY05 spune:

Doresc sa precizez faptul ca regret ca nu poti lua tu hotararea de a sta sau nu cu copilul...se impune..ce mai..comunisti zic eu.
Multumesc de raspunsuri si astept in continuare schimb de pareri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns musetto spune:

Da, normal ar fi sa ai optiunea de a sta cu copilul, atunci cand e vorba de o recoltare de sange sau un vaccin sau alta intepatura... Ar tb sa se acorde putin credit si parintelui, sunt convinsa ca majoritatea stiu daca sunt in stare sa asiste la asa ceva sau nu. La urma urmei nu vorbim despre operatii pe cord sau pe creier, unde imaginile sunt socante pt cei mai multi dintre noi.

Cand i-au luat fetitei mele sange ca sa ii verifice fierul, am stat acolo amandoi, si eu si sotul si chiar l-am rugat pe asistent sa fie atent, sa nu incerce sa ii ia de la antebrat (?), daca vede ca nu gaseste usor o vena, ci mai degraba de pe dosul mainii. Eu am pb cu venele si mi se ia mereu de acolo, de aceea m-am gandit ca ar putea sa ma mosteneasca fetita... Asistentul a fost foarte atent, intr-adevar nu i-a gasit nicio vena potrivita in locul de unde se recolteaza de obicei si pana la urma a mai chemat pe cineva si i-au luat din mana, ca si mie. Iar sotul meu chiar a tinut-o in brate pe fetita in timpul acesta.

Cred ca la facultatile de medicina din Ro ar tb sa se predea un curs de genul "Cum sa te porti frumos cu pacientul si in acelasi timp sa iti faci si treaba bine". Pt un copil e foarte traumatizant mersul la doctor, de aceea ar tb sa i se permita sa fie insotit de o persoana draga cat de des posibil. Aici in State se poate, deci de ce nu s-ar putea si in Romania?

Felicity, multa sanatate fetitei tale!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GGina spune:

Si la ce ti-ar folosi sa o vezi pe fetita zbatindu-se si plingind?
Din punctul tau de vedere ti se pare normal sa fi linga ea ,dpdv al uni doctor ,nu .Shenna a explicat de ce.Si eu o cred.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

E hilar sa lesine parintele. Ma rog, daca n-ar fi trist. Pai cind face copilul febra mare, cade si ii curge singe, etc. - lesini?!
Normal ca nu poti fi de fata in timpul unei operatii, dar vizite la medic, vaccinari, recoltari pentru analize trebuie sa se faca in prezenta parintelui. Daca "nu se lasa" copiii, ii tin eu. Eventual cu alte ajutoare daca e nevoie. Oricum, mie mi se pare normal sa se apeleze la ajutorul parintelui atunci cind copilul nu coopereaza. Daca eu nu reusesc sa-l linistesc, atunci sigur nu poate sa-l linisteasca nici altcineva.

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Citat:
citat din mesajul lui GGina

Si la ce ti-ar folosi sa o vezi pe fetita zbatindu-se si plingind?
Din punctul tau de vedere ti se pare normal sa fi linga ea ,dpdv al uni doctor ,nu .Shenna a explicat de ce.Si eu o cred.

Ar fi hilar daca n-ar fi de plans...
Dar din punctul de vedere al copilului am putea sa incercam sa gandim, fie ca suntem parinti, fie medici sau asistente?

"Si la ce ti-ar folosi sa o vezi pe fetita zbatindu-se si plingind?"
Oare ii foloseste unui parinte la ceva??? Dar te gandesti o clipa ca poate fetitei care plange si se zbate i-ar fi de folos sa vada ca parintele e langa ea, ca nu a abandonat-o? Sau ca poate, poate s-ar zbate mai putin daca parintele ar fi cel care ar tine-o?






Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Nu este normal ...
Eu nu am acceptat niciodata sa-mi las copilul singur. Atunci cand am simtit ca nu as rezista (i se baga pe viu o pensa in uretra), am stat totusi in camera.
In schimb am patit reversul...la sase saptamani, internati fiind pentru o viroza, o asistenta care nu mai avea rabdare sa astepte sa faca copilul pipi, a vrut sa-i bage sonda pentru proba de urina...in conditiile in care copilul avea o malformatie congenitala la penis ... am simtit ca o iau de gat si poate expresia mea a facut-o sa renunte la idee...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellej spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ramona J

E hilar sa lesine parintele. Ma rog, daca n-ar fi trist. Pai cind face copilul febra mare, cade si ii curge singe, etc. - lesini?!
Normal ca nu poti fi de fata in timpul unei operatii, dar vizite la medic, vaccinari, recoltari pentru analize trebuie sa se faca in prezenta parintelui. Daca "nu se lasa" copiii, ii tin eu. Eventual cu alte ajutoare daca e nevoie. Oricum, mie mi se pare normal sa se apeleze la ajutorul parintelui atunci cind copilul nu coopereaza. Daca eu nu reusesc sa-l linistesc, atunci sigur nu poate sa-l linisteasca nici altcineva.

The best thing you can do for your children is to love your wife.


Sunt de acord. Cand e vorba de lucruri relativ normale, gen branula, vaccin, evacuarea mucozitatilor (nu stiu cum e in strainatate, dar aici se face mai rudimentar si e destul de traumatizant pentru copil in momentul ala), e normal sa fii cu copilul, sa-l imobilizezi la nevoie si sa-l linistesti. Presupun ca sunt si persoane mai slabe de inger, dar astea sunt exceptiile.

Pe de alta parte, cand e vorba de interventii mai complicate e normal ca medicii si asistentele sa-si poate face treaba fara riscuri.

Si Dieu nous a faits a son image, nous le lui avons bien rendu.
If God created us in His image we have certainly returned the compliment.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GGina spune:

Citat:
citat din mesajul lui Donia

Citat:
citat din mesajul lui GGina

Si la ce ti-ar folosi sa o vezi pe fetita zbatindu-se si plingind?
Din punctul tau de vedere ti se pare normal sa fi linga ea ,dpdv al uni doctor ,nu .Shenna a explicat de ce.Si eu o cred.

Ar fi hilar daca n-ar fi de plans...
[size=3][b]Dar din punctul de vedere al copilului[/b][/size=3] am putea sa incercam sa gandim, fie ca suntem parinti, fie medici sau asistente?

[




Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.


Da ,Donia eu nu prea gindesc(multam' pentru "compliment") cind imi las copiii pe mina unor doctori competenti si de incredere.
'Operatia ' nu dureaza mai mult de citeva minute din cite imi amintesc eu.
Dar se pare ca neincrederea in doctori sa fie defapt drama acestei discutii.

Mergi la inceput