Cumparaturi Victoria's Secret (Cap.2)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Carrye spune:

Eu ma refer la taxa pe care o platesti in plus sa ti le aduca la usa. Nu stiu ce ai vrut tu sa scrii prin vama pe transport. Ca daca te referi la vama pe colet, pe aia o achiti oricum, si daca te duci acolo si daca iti vin la usa. Aia, plus TVA.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana Claudia spune:

Carrye - am discutat azi cu tipa de la UPS. Mi-a zis clar ca platesc taxa pt produsele de pe factura (12%) tot pt ele platesc si TVA, insa mi-a mai zis ca platesc si vama pt transport!!!!!!!!!!! Si asta e ceva diferit de faptul ca mi-o livreaza ei! (cunosc si eu taxe de livrare)

Roxana mami de Robert (18 feb 2008) si Catalin (5 iunie 2006)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clyo spune:

Roxana, taxele vamale se aplica la valoarea toata a facturii= valoarea bunurilor + transport.
nu are legatura cu UPS, e regula generala la vamuire.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana Claudia spune:

Of Clyo...acum am remuscari ca am facut-o cu ou si otet pe biata fata de la UPS Tocmai ce mi-a confirmat si sotul acelasi lucru..

Roxana mami de Robert (18 feb 2008) si Catalin (5 iunie 2006)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana Claudia spune:

Azi am intrat in posesia hainutelor. Sa va expun pe larg ce-am cumparat si ce parere am despre..poate va ajuta..

Rochita bleu, materialul este un bumbac f fin, numai buna de vara, putin cam decoltata insa

Rochita roz - tot bumbac, alta textura, culori frumoase, vaporoasa, de vara, am cumparat si pe albastru

Rochita galbena e preferata mea, ma simt sexy si lejer cand o port

Rochita bubblegum ff comoda, dar avantajeaza in acelasi timp talia si bustul

Rochita in flori suuper rochita, si in acelasi timp, pe dedesubt fiind o alta rochita dar mulata (cred ca in caz ca e vant afara), decoltata adanc..

Bra top f dragut, l-am luat pe alb

Sunt f multumita de tot, iar lenjeria (pe care n-am mai postat-o) vine f bine. De fapt ei prin asta sunt renumiti mai mult, prin lenjerie, nu?
Totusi mi se pare cam platit cam mult vama si transport si vama la transport...


Roxana mami de Robert (18 feb 2008) si Catalin (5 iunie 2006)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alics spune:

superbe achizitiile, exact pe stilul meu. Si eu vroiam sa imi iau prima rochita, dar nu stiam exact ce material e si cum pica. Plus ca majoritatea hainutzelor necesita dotari, iar eu duc lipsa de decolteu :-s

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carrye spune:

Si eu am primit azi hainele comandate. A platit al meu 2 lei la posta. Fustele mele au ajuns la mama care poarta un 40-42 deci...am ales foarte prost. Ciudat este ca eu port un 34-36 si ma gandesc daca nu cumva ar trebui sa comand marimea 0.
In rest, maieul imi vine foarte bine asa S, la fel si camasa XS, avand in vedere ca dupa prima spalare or sa se mai stramteze.
M-am hotarat sa comand putine produse si des decat rar, macar am sanse sa ratez calatoria lor via UPS.
Acum vreau pantaloni sport. Yummy!
Roxana, si eu mi-am luat vreo 5 rochii si toate imi vin foarte bine, si eu sunt foarte multumita de materiale si de felul in care cad. Ai grija, ca se stramteaza simtitor la prima spalare. Eu vroiam sa modific una dintre ele si dupa prima spalare m-am razgandit. Sa le porti sanatoasa, sunt frumoase toate.
Pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alics spune:

la ei, marimile sunt foarte ciudate. Eu la costum de baie mi-am luat XS dar nu mi-ar fi parut rau daca aveau si XXS, slipul imi este putin largutz, chiar daca are snururi care se leaga intr-o parte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mama_lui_alex spune:

quote:
citat din mesajul lui Roxana Claudia

[font=Trebuchet MS]Azi am intrat in posesia hainutelor. Sa va expun pe larg ce-am cumparat si ce parere am despre..poate va ajuta..

Totusi mi se pare cam platit cam mult vama si transport si vama la transport...




Sa le purtati sanatoase si iubite..!!


so...care a fost valoarea facturii +transport de la Vs..si cat ai platit la UPS?

ca sa ma pregatesc sufleteste...

PS - rochita galbena si mie imi place tare..am pus-o si eu in cos..sa-i dau drumul zilele astea..dar astept intai cu interes UPS-ul..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana Claudia spune:

Mama lui Alex - iti poti calcula singurica taxele pe care le ai de platit la UPS...fara sa faci vreo comparatie cu nimeni. Adica pun 12% vama pe textile. Apoi adauga la costul comenzii. Rezultatului i se mai adauga un 19% TVA. Apoi transportului i se mai adauga vama, cam 50%, din socotelile mele .

Exemplul ultimei comenzi: am avut comanda de 170, si transport inca 40. Pt 40 usd transport am platit vreo 50 lei vama..Pt cei 170 usd ai comenzii am platit cam 110 taxe (vama si TVA). Inteles?

Una peste alta, am mai facut io niste socoteli din care mi-a reiesit clar ca, chiar si taxele asta enervante tot ies mai bine ca in RO. Doar ca ma bucur si eu cand fac o mica afacere , adica sa fie miracol sa vina prin posta...

Roxana mami de Robert (18 feb 2008) si Catalin (5 iunie 2006)


Mergi la inceput