Alaptatul-Help Line-(9)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns guzghina spune:

Buna ziua mamici.
Revin cu o alta problema. Din pacate, la cele 3-4 biberoane pe zi nu putem renunta (daca as avea nervii mai tari l-as putea infometa cateva zile si stiu sigur ca am scapa de formula; dar recunosc ca nu ma tin nervii sa-l aud urland de foame).
Partea buna este ca mananca si san, si chiar pare ca-I place pt ca nu mai sunt nevoita sa-I dau in somn si nici cu vestita ‘instalatie’ care ma obosea teribil. Dar una peste alta avem si mese destule de san. Aici intervine noua dilema. Eu stiu ca sanul se da la cerere, dar atunci cand exista alimentatie mixta, mai este valabila aceasta regula? Adica, bebe mananca un biberon de lapte praf, care in mod normal ii ajunge trei ore, dar peste o ora sau o ora jumatate devine agitat, eu il pun la san si suge destul de bine. Nu mai zic ca se linisteste si adoarme, dar daca este laptic chiar mananca, desi in mod normal si logic nu ar trebui sa-I fie foame.
Ideea este ca nu putem avea nici un fel de program, si ma intreb daca nu cumva mancatul acesta haotic (lapte de mama plus formula, fara nici un program) sa nu-I afecteze stomacelul. El se linisteste pe moment, adoarme la san, cateodata se trezeste repede, alteori doarme mai bine, mai are dureri de burtica, dar nu asa de puternice, adica nu plange rau… Ce ne deranjeaza in ultimul timp este constipatia, adica astazi de exemplu ar fi fost a treia zi de cand nu facuse kaki, dar i-am bagat jumatate de supozitor cu glicerine, pt ca devenise agitat, incerca sa faca si nu reusea. Poate fi constipat din cauza programului alandala de masa?
Nici nu stiu cum sa fac cu completarea asta, sa-I dau imediat ce suge la san sau sa-I dau san si sa astept sa vad daca ii mai este foame… cateodata papa la san si biberonul il refuza, dar peste o ora ii este foame, si lapte nu mai este… ii fac biberon, si uite asa facem un haos din programul de masa…. Daca era alaptat exclusiv, nu-mi faceam griji, il tineam atarnat de tzatza non-stop. Dar asa…. Ajutati-ma ca simt cateodata ca-mi vine sa-mi iau campii, atat de mult imi doresc sa-l alaptez. Va multumesc mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ama1357 spune:

draga Nicoleta, atat timp cat tu faci ceea ce crezi ca e bine pentru copilul tau, nu gresesti. nu exista un bine valabil pentru toti. fiecare copil este facut in felul lui si fiecare are caracterul lui, felul de a fi iar noi mamicile trebuie doar sa incercam sa-i intelegem si avem grija de ei.

tu oferai sanul de fiecare data cand crezi ca cere, daca il refuza nu te speria, posibil sa fi fost altul motivul plansului lui. poate se simte murdar la fundulet, daca are pampersul curat, este altul motivul pentru care plange... poate vrea sa se joace, citesc ca bb tau are deja 3 luni implinite, poate vrea sa se joace... mancarea mainilor poate fi si semn de plictiseala... programul lui incepe sa fie mai bogat (nu numai somn si papa) si uite asa prin excluzie, se rezolva.

zici ca a trebuit sa te mulgi si apoi a supt... e ok, poate nu reusea sa prinda bine mamelonul, daca sanul era foarte plin... oricum primul lapte tine de sete, apoi vine ala ce tine de foame, deci nu a pierdut nimic...

ai incredere in instinctul tau de mama si in al baietelului de supravietuire...

pupici la mari si mici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ama1357 spune:

quote:
citat din mesajul lui guzghina

Buna ziua mamici.
Revin cu o alta problema. Din pacate, la cele 3-4 biberoane pe zi nu putem renunta (daca as avea nervii mai tari l-as putea infometa cateva zile si stiu sigur ca am scapa de formula; dar recunosc ca nu ma tin nervii sa-l aud urland de foame).


nu se scapa de biberon prin infometare, se pune copilul la san la st + dr si apoi biberonul cu 5 ml mai putin si apoi iara san st + dr, asta la fiecare masa... si in fiecare zi se elimina 5 ml din fiecare biberon si uite asa in cateva zile ajungi sa elimini biberonul de tot!
quote:

Partea buna este ca mananca si san, si chiar pare ca-I place pt ca nu mai sunt nevoita sa-I dau in somn si nici cu vestita ‘instalatie’ care ma obosea teribil. Dar una peste alta avem si mese destule de san. Aici intervine noua dilema. Eu stiu ca sanul se da la cerere, dar atunci cand exista alimentatie mixta, mai este valabila aceasta regula?


da... ii dai mese de biberon stabilite si in rest san de fiecare data cand cere. o poate face si de sete mai ales pe caldurile astea
quote:
Adica, bebe mananca un biberon de lapte praf, care in mod normal ii ajunge trei ore, dar peste o ora sau o ora jumatate devine agitat, eu il pun la san si suge destul de bine. Nu mai zic ca se linisteste si adoarme, dar daca este laptic chiar mananca, desi in mod normal si logic nu ar trebui sa-I fie foame.


poate este puseul de crestere si are nevoie de mai mult, sau vrea sa te simta si prefera sa manace ceva mai mult de dragul de a sta cu tine...
quote:

Ideea este ca nu putem avea nici un fel de program, si ma intreb daca nu cumva mancatul acesta haotic (lapte de mama plus formula, fara nici un program) sa nu-I afecteze stomacelul.


nu ii afecteaza stomacelul, stai linistita...
quote:

El se linisteste pe moment, adoarme la san, cateodata se trezeste repede, alteori doarme mai bine, mai are dureri de burtica, dar nu asa de puternice, adica nu plange rau… Ce ne deranjeaza in ultimul timp este constipatia, adica astazi de exemplu ar fi fost a treia zi de cand nu facuse kaki, dar i-am bagat jumatate de supozitor cu glicerine, pt ca devenise agitat, incerca sa faca si nu reusea. Poate fi constipat din cauza programului alandala de masa?


nu, in primul rand constipatia nu inseamnac ca face raa kk, ci daca face greu si eventual kk are un dop... copii alaptati cu lapte praf sunt mai predispusi unei kk rare, dar se poate intampla sa faca rar si un bebelus alaptat la san... supozitorul de glicerina se foloseste dupa 4-5 zile... folosit mai des poate face intestinul lenes...
quote:

Nici nu stiu cum sa fac cu completarea asta, sa-I dau imediat ce suge la san sau sa-I dau san si sa astept sa vad daca ii mai este foame… cateodata papa la san si biberonul il refuza, dar peste o ora ii este foame, si lapte nu mai este…


tu crezi ca nu mai este... sanul nu este un contenitor de lapte ci o fabrica, tu daca il pui la san o sa fie lapte... este cerere si oferta, cu cat cere mai mult cu atat se va fabrica mai mult
quote:

ii fac biberon, si uite asa facem un haos din programul de masa…. Daca era alaptat exclusiv, nu-mi faceam griji, il tineam atarnat de tzatza non-stop. Dar asa….


ii dai san, fa aprox 10 minute de san (nu te cronometra, lasa-l pe el sa decida cand a terminat) si apoi schimbi sanul. il lasi alte 10 minute ( zic aproximativ!!!) dupa care il pui iar la primul san si apoi iar la al doiela... dupa care ii dai biberonul. asa se face alaptarea mixta...
quote:

Ajutati-ma ca simt cateodata ca-mi vine sa-mi iau campii, atat de mult imi doresc sa-l alaptez. Va multumesc mult.



sper sa te fi lamurit cat de cat!

si ai incredere in bb tau daca vrea san da-i san, daca refuza biberonul inseamna ca e baiat destept si stie el ce e mai bun!!!!

pupici la mari si mici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns veronicka spune:

ama esti superba .cu cata rabdare vii de fiecare data si raspunzi la problemele noastre.se vede cat pret pui tu pe alatare.multumim ca existi

http://community.webshots.com/album/563804150HZBgfghttp://community.webshots.com/album/564423497VFSaCi poze noi

Veronica -mami lui Marc-Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Ama, as vrea si eu sa am incredere mai mare in mine. Azi a fost o zi cumplita, mi-a fost rau, bebe saracutul abia a gasit lapte, sper sa se mai regleza la noapte. Si intrebarea acum... sa ma duc sau sa nu ma duc la mare? Oricum nu vrea sa manance altfel decat acasa, am tot incercat... si acasa nu vrea decat culcat. Am incercat sa ii ofer sanul cand il tineam in brate si nu a vrut deloc.
oooof... Iti multumesc pentru raspuns.

Nicoleta, mami de Stefan (27.01.2003)si de Matei (25.04.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucis spune:

Fetelor, am si eu nevoie de ajutor pt finuta mea. A nascut acum aproape 3 sapt, joi se implinesc, la inceput i-a dat lapte praf, are mameloane aplatizate si a reusit cu greu sa il puna pe bb la san, lapte are din belsug, ii curg sanii, acum zice ca e disperata, pt ca bebelusul s-a nascut cu 3140, a plecat din spital cu 2960, acum are 3320, crede ca nu mamanca suficient. a renuntat de vreo 10 zile la lapte praf, ii da numai san. Eu i-am zis cam tot ce stiu si eu despre alaptat, si de pe site de aici si din experienta mea, am 2 fetite, pe cea de-a doua care are 8 luni inca o alaptez, se pare ca nimic nu ii linisteste, vor sa treaca pe lapte praf de tot. ce ne sfatuiti? Ei sunt din provincie, nu prea au cu ce dr sa se sfatuiasca acolo. ASteptam ajutor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ama1357 spune:

quote:
citat din mesajul lui Nicoleta

Ama, as vrea si eu sa am incredere mai mare in mine.


gandeste-te de cand exista mamifere pe pamant si de cand exista laptele praf... asa ca incearca sa stai cat mai linistita si sa lasi natura sa-si faca cursul ei... asculta mai mult instinctul matern decat pe unul sau pe altul care-ti spune mai stiu eu ce...
quote:

Azi a fost o zi cumplita, mi-a fost rau, bebe saracutul abia a gasit lapte, sper sa se mai regleza la noapte.


ce ai avut?
de unde stii ca nu a gasit mult lapte? imi inchipui ca a fost nasol pentru tine, si eu am trecut printr-o raceala cumplita si stiu ca ma enerva, dar ma gandeam ca doar nu va sta la san o vesnicie... si a trecut... sper si tu sa te insanatosesti cat mai repede...
quote:

Si intrebarea acum... sa ma duc sau sa nu ma duc la mare? Oricum nu vrea sa manance altfel decat acasa, am tot incercat... si acasa nu vrea decat culcat. Am incercat sa ii ofer sanul cand il tineam in brate si nu a vrut deloc.


eu nu pot lua o decizie pentru tine, tu trebuie sa te simti pregatita pentru aceasta plimbare. solutia o stii doar tu, tu iti cunosti bebelusul, tu stii cat de multe reusesti sa induri... si etc... important este sa reusesti sa fii calma...
daca nu te simti in stare, acum nu se intampla nimic daca un an nu mergi la mare... daca te simti in stare sa mergi la mare, iti va face si tie bine si si bebelusului... ai grija sa folosesti crema cu protectie maxima chiar daca bb sta la umbra...
quote:


oooof... Iti multumesc pentru raspuns.

Nicoleta, mami de Stefan (27.01.2003)si de Matei (25.04.2008)




cu placere!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ama1357 spune:

quote:
citat din mesajul lui veronicka

ama esti superba .cu cata rabdare vii de fiecare data si raspunzi la problemele noastre.se vede cat pret pui tu pe alatare.multumim ca existi

http://community.webshots.com/album/563804150HZBgfghttp://community.webshots.com/album/564423497VFSaCi poze noi

Veronica -mami lui Marc-Andrei



sunt bucuroasa sa aud ca sunt folositoare sfaturile/informatiile primite. nu retin cat de des am spus acest lucru... dar eu pe primul meu baietel nu am reusit sa-l alaptez si acum cand vad ce usor ar fi fost, imi pare extrem de rau si imi doresc ca alte mame sa nu traiasca aceleasi remuscari pe care le am eu fata de baietelul meu mai mare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ama1357 spune:

quote:
citat din mesajul lui ralucis

Fetelor, am si eu nevoie de ajutor pt finuta mea. A nascut acum aproape 3 sapt, joi se implinesc,


sa va traiasca!!!
quote:
la inceput i-a dat lapte praf,


de ce i-a dat lapte praf? a fost vreun pediatru care a indrumat-o in acest sens?
quote:

are mameloane aplatizate si a reusit cu greu sa il puna pe bb la san,


e mai greu pana se formeaza sfarcul, dar dupa cateva sile, e ok!
quote:

lapte are din belsug, ii curg sanii,


asta e bine!!! chiar foarte bine!!!
quote:

acum zice ca e disperata, pt ca bebelusul s-a nascut cu 3140, a plecat din spital cu 2960, acum are 3320, crede ca nu mamanca suficient.


deci un copil in primele 12-13 saptamanai de viata trebuie sa puna un minim de 125gr pe saptamana, nu e foarte indicat sa se cantareasca in fiecare saptamana, sunt saptamani in care cresc mai putin in greustate si mai mult in lungime si saptamani in care cresc mai mult in greustate si mai putin in lungime... fetita voastra e foarte ok in ceea ce priveste greutatea... are 2 saptamani si 4 zile... acum 2 saptamani avea 2960 si acum are 3320... deci in 2 saptamani a pus 360gr... iar minimul este de cum ziceam de 250gr...
quote:

a renuntat de vreo 10 zile la lapte praf, ii da numai san.


foarte foarte bine!!!!
quote:

Eu i-am zis cam tot ce stiu si eu despre alaptat, si de pe site de aici si din experienta mea, am 2 fetite, pe cea de-a doua care are 8 luni inca o alaptez, se pare ca nimic nu ii linisteste, vor sa treaca pe lapte praf de tot.


daca ii este frica ca bebelusul nu manaca destul si vrea sa treaca pe lapte praf este o mare greseala... daca vrea sa ii dea lapte praf pentru ca nu vrea sa alapteze este alegerea fiecarei mame, nimeni si nimic nu poate obliga o mama sa-si alapteze puii
quote:

ce ne sfatuiti?


eu ca sfat as zice ca din punct de vedere calitativ este mult mai bun laptele matern, eu as incerca sa stau cat mai linistita (pare o gluma, dar cu cat esti mai putin stresata cu atat iese laptele mai usor din san) si as pune copilul la san de fiecare data cand cere!
quote:

Ei sunt din provincie, nu prea au cu ce dr sa se sfatuiasca acolo. ASteptam ajutor!



acum este si in perioada in care puseele de crestere sunt dese si foarte usor se poate intampla ca mama sa creada ca nu are destul lapte... dar sa nu uitam ca facem parte din natura, si ea le-a gandit pe toate!!! aveti incredere in instinctul de mama care isi ia copii si ii pune la pipt si pentru a suge si pentru a le alina durerile si mai ales aveti incredere in copilasii vostri care sunt micuti si stiu un singur lucru sa supravietuiasca!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stancutza spune:

Aseara am revazut filmuletul acela minunat, "Ele pecho no tiene horario". Pentru mine alaptatul a fost o aventura, cu multe momente grele, cu dileme permanente, cu suferinta fizica, cu incertitudini si renuntari. Nu a fost alaptat exclusiv, am facut si greseli dar ce e mai important este ca am tras de mine si acum la 6 luni jumatate Sofia inca papa de la san. Am avut momente in care credeam ca a doua zi o sa raman fara lapte. Sau momente in care ma apuca disperarea, pentru ca ea ma zgaria, ma lovea si plangea la san cand laptele nu mai curgea repede. Sau momentele cand, desi alaptata la cerere, nu lua in greutate si cand o vedeam asa slabuta ma indoiam din nou de mine.

Lectia mea? Insistati, cautati solutii. Laptele praf nu e o otrava, dar nimic nu poate egala lapticul de mama, asa ca, chiar de e nevoie sa va luptati cu voi insiva sau cu cei din jur pentru alaptat, faceti-o. Asa veti avea constiinta impacata ca ati facut ce trebuie. Se poate sa si esuati, dar veti fi linistite ca ati facut tot ce s-a putut.

Vreau si eu sa multumesc mamicilor care raspund aici in mod constant, si sa le felicit pe mamicile care vin catre topicul asta cu incredere si cu dorinta de trece peste orice dificultati pentru a-si hrani puiutii natural.

Stancutza, de Sofia Elena - 21.01.2008

Poze
www.youtube.com/profile_videos?user=stancutza78" target="_blank">Filmulete
Povestea nasterii Sofiei

Mergi la inceput