Montagnarzii!!

Montagnarzii!! | Autor: Sabina

Link direct la acest mesaj

Sau obsedatii de mers pe munte...Ce trasee ati mai facuit? ca de bcand cu sofia...cea mai mare realizare a fost poiana izvoarelor cu bebe pe burta si singurica 4 ore dus intors pe drumul spre cantonul Jepi...
Hai sa povestim ceva aventuri de pe munte!

Sabina & Sofia Galagia

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns papadie spune:

Jepii Mici ca sa te vaaaadä
Si-au cumpäraaaaat ochelaaari
Si în cea mai mare graaabä
I-au chemaaat pe Jepii Mari :-)

In copilarie, adolescentä Ciucasul ca deh era lingä casä...si apoi Bucegii si Retezatul.



"În afara de constiinta totul e bestialitate" (Camil Petrescu)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuliacm spune:

Ce amintiri mi-ai trezit!
Peisajul de basm de la Refugiul Agatat(Paranag), cabana Gentiana din Retezat, noptea Perseidelor din Cindrel, muntii Sureanu plini de afine si zmeura, nopti pline de cantece si poezie la Curmatura, ciorba de burta de la cabana Diham...si cate ar mai fi!

De cand cu Alex n-am mai fost nicaieri. Ultima escapada am facut-o in 1999, de eclipsa, in Parang, cu bebe la purtator ( avem 4 saptamani e sarcina). De atunci, am mai fost pana in Valea Alba sau in Poiana Cerbului, ca pantofarii, cu micii si cu berea dupa noi.

Cortu' l-am montat intr-o zi in mijlocul sufrageriei, ca sa-i arat lui Alex.

Iulia
ps. Poate ne unim intr-un weekend si ducem bebei la munte. Cred ca ar fi foarte incantati.


Iulia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Pai noi suntem la casuta noastra din Busteni! Veniti sa facem o tura mica! Pe Sofia am dus-o la Poiana Izvoarelor si Diham, acum 3 saptamani.


Papa, "ochii-s verzi zapada-i aalba....,
si se face cald in casa."

Sabina & Sofia Galagia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuliacm spune:

quote:
Originally posted by Sabina

Pai noi suntem la casuta noastra din Busteni! Veniti sa facem o tura mica! Pe Sofia am dus-o la Poiana Izvoarelor si Diham, acum 3 saptamani.

Sabina & Sofia Galagia



Sabina, poate ne vedem in septembrie. Noi acum plecam in concediu.
Mi-ar place sa facem o tura mica!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Noi venim pe 1 sept. acasa...dar mai exista si weekenduri!

Sabina & Sofia Galagia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Nu pot sa cred....chiar nu mai merge nimeni pe munte?

Sabina & Sofia Galagia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Muntii, muntii nostri dupa care bolim amindoi, mai ales sotul meu, care este om de munte, din ala rau. Datorita lui am vazut Piatra Craiului, favoritii mei din poze, Ciucas, Retezat, Ceahlau, Rarau, Giumalau, Macini, Vulcanii Noroiosi... ca sa nu mai spun de Bucegi. Am facut atitea trasee, avem atitea aventuri traite in munti, ca mi-ar lua o luna sa povestesc si tot nu as termina. Nu mai spun de Octav, ca daca il stirnesti cu muntii, el care altfel nu vorbeste mai deloc, nu-l mai poti opri. In Retezat am fost inainte de a-l cunoaste pe el, cu o gasca de prieteni si cu corturile, intr-o expeditie de 10 zile... a fost abosolut superb! Din pacate eu nu am ajuns inca in Apuseni si in Fagaras, din acest motiv asteptam concediile de aici ca altceva, nu ne putem propune sa vedem alte tari si alte locuri, atita timp cit in tara noastra mai avem atitia munti de vazut! Deocamdata ne multumim sa ne uitam pe internet la poze din munti si la background-ul nostru pentru ca am pus o poza cu o superba priveliste din Bucegi.

Cornelia, mamica Agatei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kiky spune:

Mi-am petrecut copilaria ...si adolescenta ...gandindu-ma la ce traseu o sa mai facem duminica ....e drept ca atunci nu gustam prea mult "muntele "..mai degraba sufeream de la bocanci ...bataturi ....dar cu timpul am inceput sa vad altfel frumusetile cu care mi-am hranit sufletul ...Mama mea are 55 de ani si merge des pe munte ..ii plac traseele nemarcate ..char de alpinisti ..se intoarce de acolo plina de viata si cu bateriile incarcate ..eu mi-am ales o viata mai comoda...poate si prezenta unui copil te tine departe o vreme ....dar daca vrei cu adevarat poti....... dar uneori ma surprinde nostalgia muntilor ...ma uit la poze si nu imi vine sa cred ca eu eram acolo...departe ..intre stanci ..stapana ..peste lume ...ca biruiam stancile rand pe rand ..mAI ALES PIATRA CRAIULUI...SI MUNTII FAGARAS ..Ma fascinau si oamenii muntilor ...am avut sansa sa cunosc cativa inpatimiti ai muntilor ...destul de in varsta ca sa imi vina sa cred ca mai pot pune piciorul pe poteca ...dar muntele are puterea incredibila de a te forma intr-un fel ...devi mai puternic mai bine pregatit sa "escaladezi ""stancile"vietii ..asa ca cine are ocazia sa nu se dea batut ...Una dintre putinele bucurii ale romanilor este MUNTELE ...evadarea aceasta din cotidian ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea-ana spune:

Offfff, cat de dor imi este si mie de munte, mai ales ca aici unde santem acuma,nu avem munte...Cel mai tare imi este dor de Piatra Craiului, de plaiul foii si de refugiile acelea mici unde nu incapeau decat 4 oameni cel mult, de Craita din Piatra Craiului si de refugiul "butoiu'" care din pacate a ars ...si cate si mai cate de nopti cu luna plina cand stateam adunati la foc si cantam la chitara si...nu mai zic ca ma apuca doru si cine stie cand mai ajung iar acasa pe munte

Andreea si bb Anais

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Apropos de refugiu ars...stiti ca pana si cabanqa diham a luat foc? noroc de malaiesti..un grup saritor reface incet incet imaginea...

Sabina & Sofia Galagia

Mergi la inceput