Pot pleca cu copilul in alt oras dupa divort?

Pot pleca cu copilul in alt oras dupa divort? | Autor: mumyca

Link direct la acest mesaj

Buna dragele mele.
In curand o sa ma alatur voua,sper....sa am curajul sa fac acest pas ,si anume sa ma rup cu totul de aceasta relatie.De 3 ani tot taraganesc lucrurile,ba ca poate asa sunt toti barbatii....ba ca am un copil si sa fie totusi cu mama si tata,dar.......nu se mai poate.
Singura me-a teama ,pentru fetita mea de 4 anisori a fost si inca este sa nu o ceara sa ramina peste noapte la el.El mi-ar duce fetita la masa si la taso ,care stau undeva la tara,unde nu au conditii,unde se cearta ca la usa cortului,iar fetita mea a fost o singura data acolo si nu ia placut ,nici fata de ei nu e apropiata,dar sa mai doarma si acolo....ei nu stiu tabieturile fetitei ,in concluzie nu am incredere in nici unul.
Repet,inca mie teama,si sper sa nu se ajunga acolo.Eu vreau sa petreaca timpul cu tatal ei ,dar in timpul zilei,si daca se poate in prezenta mea.
Vreau sa va intreb,pentru ca voi stiti cu siguranta,daca totusi se va ajunge ca judecatorul sai dea voie sa o ia acasa noaptea,eu as putea sa plec cu fetita intr-un alt oras,unde acolo sta sora mea,si sa ma stabilesc acolo,sa-mi iau servici acolo.Am dreptul sa plec,sau trebuie saii cer lui voie.
Multumesc anticipat si va pup

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Elle_seb spune:

Buna.
Poti sa pleci unde vrei tu in tara, in orice oras sau sat, nu trebuie sa-i ceri lui acordul ca sa te muti din oras. Ar fi fost o cu totul alta poveste daca plecai din tara.
In privinta lasarii copilului la tata peste noapte, in procesul d incredintare a custodiei copilului, poti sa soliciti doar program de vizita la copil, fara ca fetita sa trebuiasca sa ramana la tata peste noapte, dar trebuie sa si motivezi cerinta asta. Si daca vei avea un motiv suficient de plauzibil, s-ar putea sa si castigi, mai alers ca fetita e inca mica.
Succes mult iti doresc si tarie in tot ceea ce vei face.


Elle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Elle, ce inseamna motiv plauzibil pt instanta ???



Daria & GIULIA(2004 08 16) arta la 3,4 ani dans la 3,9 ani 1 2 3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elle_seb spune:

Pai un motiv intemeiat, nu un moft din partea mamei. Un motiv suficient ar fi fost de ex daca fetita ar fi fost inca alaptata (stiu, nu e cazul aici). Un alt motiv ar fi de ordin medical. Nu stiu, se pot gasi destule, doar ca nu sunt inca suficient de creativa la ora asta .


Elle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Elle, nici eu nu ma refer la moft, insa nu as putea trai o secunda sa stiu ca al meu copil e "aruncat" in sat la socrii, socrii care au un anumit mod de "educatie" ... asta ma ingrozeste, k in rest, daca tatal copilului sta cu copilu`, nici prin gand nu mi-ar trece sa ma bag, ba din contra, gasesc io ce sa fac cu atata timp liber :-)



Daria & GIULIA(2004 08 16) arta la 3,4 ani dans la 3,9 ani 1 2 3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elle_seb spune:

quote:
Originally posted by mamagiuliei

Elle, nici eu nu ma refer la moft, insa nu as putea trai o secunda sa stiu ca al meu copil e "aruncat" in sat la socrii, socrii care au un anumit mod de "educatie" ... asta ma ingrozeste, k in rest, daca tatal copilului sta cu copilu`, nici prin gand nu mi-ar trece sa ma bag, ba din contra, gasesc io ce sa fac cu atata timp liber :-)



Corect Daria, nici mie nu mi-ar conveni sa-mi ia copilul, sa-l duca la tara si sa-l lase pe acolo. Dar numai faptul ca Mumyca presupune ca i-ar duce copilul la tara e pura supozitie in okii judecatorului. Are nevoie de martori care sa-i intareasca declaratia, daca intr-adevar, asta se intampla.


Elle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

Oricum daca te muti in alt oras el poate cere si ulterior modificarea programului de vizita, de ex. in vacante. Ai dreptul sa pleci, dar tb sa anunti schimbarea de domiciliu, mai ales daca in sentinta aveti vizitele exact stabilite, sa nu te acuze ca dispari in ceata si nu-l lasi sa-si vada fata.


Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)
www.dropshots.com/kincses#" target="_blank">poze noi www.dropshots.com/kincses1#" target="_blank">poze si mai noi

Povestea nasterii: Lili si Robert

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mumyca spune:

Dragele mele va multumesc mult.
Este greu,dar sa sper ca vatrece repede si usor pentru mine si fetita.
Intr-adevar eu vreau ca fetita sa petreaca timpul cu tatal ei,dar as fi impotriva sa o isa sa o duca la tara,unde nu mai eu stiu cum se traieste acolo....dar pentru asta imi trebuie un motiv bun.Ajutati-ma cu sfaturi.
Eu m-am gindit ca un motiv care este si adevarat ar fi ca el in apartamentul in care va ramine care are 2 camere,acolo o camera e plina cu calculatoare si vin baieti sa se joace zi si noapte ,pe ture,este un fel de afacere ,dar totusi eu cred ca nu este un mediu bun sa stea o fetita de 4 ani,acolo.
Un alt motiv,adevarat ar fi medical,ea face tratament pentru intarirea imunitatii,cu becotide cu beby haler,si un tratament,in fiecare zi,dar nu stiu daca e un motiv intemeiat.
Si un alt motiv ar fi ca fetita mea a crescut numai linga mine,in 4 ani de zile nici macar o noapte nu a dormit cu tatal ei,pentru ca nu vrea,eu nu am avut servici,si numai eu mi-am crescut-o,practic depinde de mine.Prefera sa stea cu mama mea sau cu o fata de care s-a atasat,cu el nu sta deloc.Am vrut sa o las acum 2 zile cu el si s-a pus pe plins ca ea nu sta cu tati ca tati o carta rau si nu are incredere in el.Am fost nevoita sa o chem pe acea fata.
Daca ma mai puteti ajuta cu altfel de motive,astept raspuns.
Va imbratisez cu drag si aveti grija de voi.
Azi am vorbit cu avocata si miine merg sa duc actele .
Sa imi ajute Dumnezeu sa fiu linistita alaturi de fetita mea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mumyca spune:

Mi-am adus aminte de faptul ca la ei la tara,bunica sotului,ma rog ex sot,care e mama lu soacramea,a depus plingere la po;itia din satul lor,ca traieste foarte rau cu ei, o dracuie,o injura,urla la ea...credeti ca ar fi un motiv bun dar nu stiu cum as putea face eu rost de o copie dupa acea plingere .

Mergi la inceput