farduri minerale?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Gabrielama spune:

Daca vreti farduri minerale/organice, uitati aici un site - sper sa nu se considere reclama...

Au fost desemnate cele mai bune farduri de catre tot felul de reviste si asociatii prin tari straine.

PS - nu e afacerea mea, ca sa nu se interpreteze.

http://www.rangali.ro/catalog.php?categ_id=2

Gabi

There is no taste like the taste of being thin!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanab125 spune:

Am aflat si eu de ceva vreme de acest site si chiar sunt curioasa daca a cumparat cineva produse si ce parere are.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabrielama spune:

Oanab,

eu am cumparat, dar nu farduri. Am luat creme pentru copii, sampon/demachiant pentru mine, tampoane. Mie mi se pare super OK produsele, ma impac foarte bine cu ele. Si sunt chiar ce scrie pe ele - adica 100% organice.

Gabi

There is no taste like the taste of being thin!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

Gabriela, alea nu sunt farduri minerale ci clasice (chiar daca cu ingrediente naturiste).
Fardurile minerale au cu totul alt principiu. In primul rand sunt exclusiv sub forma de pulbere. Asta pentru ca nu contin nimic de natura organica ci numai substante inerte din punct de vedere chimic (nu reactioneaza), nu pot sa creasca pe ele fungi, spori sau stiu eu ce alte cele, nu-si modifica compozitia in timp. Pentru ca nu au substante de natura organica, uleiuri, ceara, consevanti (nu au nevoie), emulsificatori(nu au nevoie), alcool, parabeni, extracte oridecare, nimic vegetal, nimic animal, nici apa. Deci nu pot fi compacte niciodata decat daca ar avea o umiditate oarecare. Daca ceva are umiditate, atunci lichidul intra in reactie cu altceva in timp. Ma rog, nu vreau sa intru in foarte multe detalii, cred ca m-am facut inteleasa.
Din acelasi motiv (ca sunt pulberi micronizate - adica particule foarte-foarte mici, mai mici decat cele ale talcului, spre exemplu) ele au o aderenta buna, acopera fara a avea un aspect cretos pe piele (daca nu sunt aplicate in cantitati foarte mari, fireste). Tot pentru ca sunt inerte chimic nu pot crea alergii de nici un fel.
Cele care au umiditate (de orice fel), adera si intre ele, astfel sunt oricat ai vrea, mai grunjoase si mai evidente pe piele. Asta se "rezolva" partial cu alte adaosuri de substante, dar deja nu mai e subiectul nostru.
Nu am sa comentez calitate produselor de pe acel site, e vorba pur si simplu despre cu totul si cu totul altceva. Ma deranjeaza putin asocierea lor cu mineral makeup, dar sunt multe firme care o fac desi nu produc minerale pure.

Aniela, si daca la aplici cu aplicator umed?

Rory, nu exista gama de top in Romania. Singurele care exista sunt cele mentionate deja, care nu sunt minerale pure ci ...copii comerciale ale mineralelor pure. Banuiesc ca o sa apara si Bare Escentuals, desi ele au bismut, cum spuneam. Daca nu aveti alergie la el si nici alte oprelisti ecologice de principiu, e o firma buna. Nu are o paleta foarte larga de culori dar...putine firme au, oricum.

Gudinde, sunt convinsa ca da. Cu conditia sa alegi ce este potrivit pentru tine.
Fardurile minerale au diverse compozitii astfel incat sa fie cat mai adaptate tipului de ten cat si finisajului pe care vrei sa il obtii (mat, semi-mat, matasos, matasos-lucios).
Femeile care sunt nemultumite de MM, sunt asa in general din urmatoarele cauze : au ales ceva nepotrivit tipului de ten/finisajului dorit, nu stiu sa aplice (aplica prea mult odata!), aplica pe pielea nehidratata.
Cum se aplica:www.youtube.com/watch?v=cOiSDg7fCOU" target="_blank">aici, www.youtube.com/watch?v=_ff0MNTbOpw& feature=related" target="_blank">aici,www.youtube.com/watch?v=OXAxsCnCVRg" target="_blank">aici..si tot asa...

Vio_dia, sa ne spui cum ti s-au parut cele de la EM. Si mie imi par ok, sunt in orice caz pure.

Ioana cu Serghei (2 mai 2006) si Katja (30 martie 2004)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabrielama spune:

Inaioana,

multumesc de explicatii, intr-adevar nu studiasem acest tip de cosmetice - de aici confuzia.

Am sa le studiez si eu.

Gabi

There is no taste like the taste of being thin!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aniela23 spune:

Inaioana, ce pot sa-ti spun, culorile sunt absolut incredibile, au un sidef minunat iar daca le aplic cu peria umeda sunt intense si frumoase dar cand se usuca tot nu stau pe pleoape.In schimb sunt foarte multumita cu fardul de obraz, este foarte fin cu pigmentul este puternic de aceea este suficient sa folosesc o cantitate minima sa arate natural.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vio_dia spune:

Eu am comandat mai multe mostre de fond de ten de diferite nuante si finisaje, tocmai ca sa pot sa testez mai multe si sa vad ce mi se potriveste. Acum ca e vara si cald, e putin mai complicat pt. ca tenul meu e mixt si are tendinta sa luceasca, asa ca as vrea ceva care sa arate natural, sa uniformizeze culoarea si sa se mentina, cel putin 8 ore..

Inaioana, foarte folositoare informatiile, chiar vroiam sa aflu mai multe despre machiajul mineral si tehnici de aplicare Am vazut ca vorbesti despre Bare Esentual, le-ai folosit? Cum ti s-au parut?

Aniela23, ce marci de machiaj mineral ai folosit si de care ai fost cel mai multumita? Am inteles ca pentru fardurile de pleoape ai nevoie de o baza buna dedesubt, ca sa adere si sa pastreze mai bine, aveti idee despre ce e vorba?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

inaioana,

Multumesc pt raspuns.
In legatura cu alegerea produselor in functie de tipul de ten: am intrat pe site-ul EM si am vazut produsele, la foundation se putea alege semi-matte, matte, intensive, original glow. Exista vreo legatura intre aceste optiuni si tipul de ten sau cum stiu care produse sunt pt mine?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vio_dia spune:

Gudinde, eu am citit ceva review-uri pe diverse forumuri si din cate am inteles original glow are acoperire cea mai lejera, cu finis natural, semi-mattte acopera ceva mai mult, samd. Acum in functie de ten (uscat, mixt, gras, acneic) fiecare are nevoie de alt tip de acoperire, asa ca eu pt. tenul mixt am ales fdt din gama original glow si semi-matte, iar concelerul din Intense, parca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

Vio, nu am folosit Bare Escentuals. Am o prietena in US care le foloseste si e multumita si am citit multe-multe review-uri despre gama si pozitia ei in piata. Vorbeam de ei pentru ca sunt, sa zicem, cea mai cunoscuta gama de minerale. Aici inca nu exista si nu sunt tentata sa le folosesc acum ca stiu deja despre bismut si ca sunt hotarata sa fac eu o gama pura.O sa le folosesc pe ale mele.

Gudinde, da exista o legatura intre tipul de acoperire si ten. Asta nu inseamna ca daca ai ten gras si folosesti fdt mineral din gama mata trebuie musai sa ai un finish mat daca nu vrei (eu , de exemplu, nu vreau). Poti folosi un veil peste, care sa ii dea un aspect translucid, matasaos, chiar usor lucios daca vrei. Posibilitatile sunt foarte multe,poti obtine exact ce vrei.
Sunt veils (se da dupa fdt) sau primers (se da inainte de fdt, ca o amorsa) care mascheaza porii dilatati si ridurile (cele cu methicone si/sau un anumit tip de mica numit serecite), sunt...o mie si una de chestii. doar spune ce tip de ten ai si cum vrei sa arati la sfarsit.

Ioana cu Serghei (2 mai 2006) si Katja (30 martie 2004)



Mergi la inceput