Cum suntem alaturi de femeia insarcinata ?

Cum suntem alaturi de femeia insarcinata ? | Autor: fanica

Link direct la acest mesaj

Cum putem ajuta in cele 9 luni partenera de viata ca sa aiba o sacrina cat mai usora ? Care e "reteta" ideala ?

care sunt greselile cele mai des infaptuite de barbati ?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns papadie spune:

Desi e interzis femeilor ma bag si eu repede cu un sfat :)))
Gravidutza are o gramada de toane....important e sa-i dai dreptate si sa-i cumperi capsuni ACUM ( desi e iarnä si noapte). Mai tirziu o sä stie ca a exagerat dar important e sa n-o scoti din sarite. Important e sa-i spui mereu ca ca o iubesti si sa o mangai pe burtica :-)))
Sper sa te ajute! :-)


"În afara de constiinta totul e bestialitate" (Camil Petrescu)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danat spune:

Papadie, pai tocmai noi cred ca e recomandat sa-i raspundem, ca doar un barbat nu are cum sa stie exact ce simte o femeie....mai ales !
Draga Fanica, in primul rind felicitari pentru preocupare! Trebuie sa tii cont ca nu mai dicteaza organismul ei pe de-a-ntregul, ci ala mic care se dezvolta in burtika. Mie mi-a trebuit ceva timp, si sotului si mai mult pina sa pricepem ca asta este realitatea! Chiar daca suntem ditamai oamenii, nici nu stii cat de mult iti dicteaza (deja!!!) ceea ce simti si faci bebele (ma refer la pofte - in primul rind - care sunt ciudate, nu te recunosti, devii total altfel decat inainte, chiar daca nu ai pofte din alea absurde, dar si somnul ti-e altfel, si atitudinea fata de cei din jur s.a.).
Pe de alta parte, psihicul este condus de furtuna hormonala care te poate face ori foaaaaarte calma si senina (daca ai norocul sa te simti bine ), ori deosebit de iritata, irascibila (daca ai "norocul" sa apuci vara cu 35 de grade cind esti in ultimul trimestru).
Voi puteti fi alaturi pur si simplu, alintand-o (ceva mai mult decat inainte!) si fiind cat se poate de intelegatori (sa nu te mire daca ii vine acum sa rida si peste doua minute o apuca plinsul cind vede de ex. un om amarit....). N-ar strica si cate un masaj pe spate, mai ales cind creste burtica, sau cate unul la talpi (pffff, ce ma mai rugam eu de sotzul meu, acum si-a mai revenit, imi face doar daca zic odata pliiiiz ). Si foarte important: nu o contrazice! Acum pe bune: incearca sa nu-i creezi nici o stare de nervi, de agitatzie, nu ii fac bine bebeului, ea trebuie sa fie calma, senina si sanatoasa, caci acum ea e casutza lui bebe pentru 9 luni de zile . Multi barbati traiesc si ei sarcina exact cu partenera lor odata, chiar se ingrasha simultan .
Ar mai fi multe de povestit, dar in mare cam astea sunt ideile.
Eu iti doresc putere de intelegere si rabdare, si multa dragoste pentru mama viitorului tau .

Succes!


danat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ochinegri spune:

Masaj, masaj, masaj ! Noi am consumat 5 tuburi de BenGay. La un surplus mare de greutate, dooooooor tare labutele !!!

Greseli ? La mine n-a fost cazul dar nu mi-a placut intrebarea "O sa revii la silueta initiala ?" pusa unei gravide de sotul ei. Si daca nu, ce ? Nu-i asa simplu sa revii la form initiala, pe cuvant.
Toate bune, Liviu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fanica spune:

va multumesc tuturor!

Liviu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dede spune:

Fanica, salut!

Evident, nu exista o reteta ideala - relatia voastra se va schimba, asta e sigur - hormonii isi vor spune si ei cuvantul, asa ca pregateste-te (pe langa greturi, ameteli, in primele luni s-ar putea sa ai parte de mai multa "miscare" ) - apoi o sa creasca burtica - trebuie s-o incalti, sa o ajuti sa iasa din cada, s-o scarpini pe spate (sau masaje, dupa caz) - sunt atatea de spus, dar sunt convins ca te vei descurca !!! Ca un sfat, repeta-i in fiecare zi cat de frumoasa e si cat de mult o iubesti.
Iar daca vrei sa scapi de orice grija, adu-o si pe ea la desprecopii.com


DeDe Câââââ

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Grace spune:

Repeta-i in fiecare zi ca e si mai frumoasa, n-o lasa sa faca efort, sa care greutati, fa-i toate poftele si nu te enerva la toanele ei.... naspa de voi barbatii...dar ce bine de noi....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fanica spune:

bune informatiile astea numai ca sotiei i-a venit ciclul si trebuie sa o luam de la capat

tot raul spre bine

--
Liviu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi_ella spune:

Hm! Bine ca ai pus intrebarea asta! Poate o sa invete multi barbati sa se poarte mai frumos cu sotiile lor insarcinate! Eu n-am avut probleme cu sotul meu, chiar m-a alintat si m-a pisicit parca mai mult ca oricand...Imi zicea "bulgare" si "ghem" cu atata dragoste si tandrete, incat ma topeam...Ma mangaia pe burta...Vorbeam amandoi cu Emma...Imi spunea ca sunt cea mai frumoasa gravida pe care a vazut-o, ca nu m-am ingrasat, ca am doar burta mare......Ma incalta si ma descalta in ultimele doua luni...ca eu nu prea mai puteam...decat cu efort...Si multe altele...
Aveti grija, domnilor!!! Femeie trece prin schimbari hormonale majore in timpul sarcinii!! Un cuvant aruncat in vant poate declansa un suvoi de lacrimi...E mult mai sensibila decat inainte si are mai multa nevoie de dragoste si protectie!! Nu vrea sa fie contrazisa sau certata!! Are nevoie sa i se spuna ca e frumoasa...Ca nu e prea grasa... Asa ca...purtati-va frumos! Protejati-o! Ca poarta in pantecul ei o mica minune...Copilul vostru!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

RABDARE, RABDARE SI IAR RABDARE!!!!!( mai ales ca o luati de la capat....)

Sabina & Sofia Galagia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fanica spune:

Am luat-o de ca capat si victorie !!
azi am avut confirmarea celor 2 liniutze :)

--
Liviu

Mergi la inceput