Fondul de studii pentru copii

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

M-ar tenta si pe mine polita de la AIG. Suna bine ce spui tu acolo Anculina.

Crinuta si Rayan


GNLD- un mod de viata!







Fara Dumnezeu nimic nu e.
http://www.jnsr.be/ro.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

quote:
Originally posted by cortez
In schimbul acestei prime, copilul va primi o renta anuala de 3.000 de lei, incepand de la varsta de 18 ani, pentru o perioada de cinci ani sau o suma fixa in valoare de 15.000 de lei, la sfarsitul perioadei de plata a primelor.
O zi excelenta


Presupun ca aceasta suma este calculata la val de acum a ratelor si ca prin actualizarea ratelor functie de inflatie sa va pastra constanta?!
Totusi calculind in euro mie imi rezulta 4054E.E ridicol de putin!Sincer eu nu sint familiarizata cu ce inseamna taxele la o facultate particulara,dar totusi ma gindesc la faptul ca in speranta unei evolutii comparabila cu cea din occident, suma e nesemnificativa.
Logic, daca as vrea sa fie 40000E ,probabil ar trebui sa platesc 8500 pe an.Of Romania mea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alipiticot spune:

Buna,
Am si eu la un copil la ING si la unul la AIG.
Sunt produse diferite cu avanteje diferite.Intradvar la AIG pare produsul putin mai vantajos,dar platesti suplimentar pentru interventii si spitalizare,e obligatoriu in polita si astfel creste valorea ratei,iar acei bani sunt pierduti ca la un casco.Bine ca preferi sa i piarzi decat sa ii cheltui cu spitalizarea,dar macar la ING nu te obliga sa alegi nimic pe langa produsul de baza.Bine ca ei incearca sa te covinga sa alegi cat mai multe protectii financiare,precum cea in care firma plateste in locul tau asigurarea daca tu ca si parinte patesti ceva...sau alte avantaje,toate acestea costa si cine are o polita si o citeste poate vedea ca de ex la orice firma din 100 lei asiguare ,de ex 70 lei se capitalizeaza,agigurarea propriuzisa,10 lei e asigurare in caz de deces-sa se plateasaca o suma anume,10 lei asigurare in caz de invaliditate,sau alte si alte beneficii.
dar la ING nu te obliga sa alegi decat 2 parca ,pe cand la AIG te obliga mai multe si de aceea e aparent mai scumpa.
per total sunt f avantajoase din privinta protectiei pe care o ofera,ca si bani nu prea e mare suma capitalizata,deoarece cum spuneam doar un 70% se investesc,mai sutn si cheltuieli de asigurare..etc.Acum depinde de perceptia fiecaruia si ce vrea fiecare sau ce intlege prin asigurare.
Si sa stiti ca orice asigurare de studii e O ASIGURARE DE VIATA pt parintele din asigurare.
La noi si sotul are asig la ING si probabil eu voi face la AIG ca sa fim jum/jum...sau la tiriac...nu stiu ma mai gandesc pana voi avea bani de a patra asigurare in casa
dar merita,cel putin asta e parearea mea.
eu lucrez intr-un loc in care oamenii mor zilnic....si macar pot dormi linistita daca patesc ceva,candva copii vor simti cat de mult ii iubesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anculina spune:

Spitalizarea si interventiile chirurgicale acoperite pentru copil sunt clauze incluse in pachetul de baza, am intrebat.

Speranta e un lucru bun. Iar lucrurile bune nu dispar niciodata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

cele mai concrete informatii le obtine fiecare de la consultantul sau!
consultantul financiar, de la orice companie de asigurari trebuie sa dea toate detaliile sa te informeze asupra oricarui aspect legat de contractul care se face!
la fiecare persoana, polita incheiata este unica, facuta pe nevoia si cerintele persoanei respective! de aceea sunt diferente, la cine plateste 100 de lei pe luna, ii da o anumita renta la sfarsit, la altul care plateste 300 lei pe luna, la sfarsit primeste alta renta. conteaza foarte mult si anii de contributie, cu cat copilul e mai mic, cu atat se aduna mai mult la sfarsit.
la ING, acuma de curand s-a facut, banii platiti se pot duce toti %la % in investitii, nu doar 70% cum era inainte. noi am semnat deja ca politele noastre sa se transforme in investitii! cred ca am retinut eu bine si am spus bine, ce ne-a explicat consultantul.



Kari

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

Anculina, cand ai incheiat polita la AIG??? ca si noi am prospectat piata la ei, mai demult si nu tin minte sa fi avut clauzele de care spui, cele cu spitalizarea copiilor si intreventiile chirurgicale oriunde in lume!!!!
pentruca poilta este incheiata pe numele unui parinte, nu al copilului, parintele este contractantul si persoana asigurata, iar beneficiarul rentelor este copilul! stiu ca poti sa-ti pui clauze pe contract, pentru care platesti in plus putin, nu foarte multi bani pentru acele clauze. si apoi, polita este valabila pe teritoriul Romaniei, pentruca firma asiguratoare este pe teritoriul Romaniei.
toate companiile de asigurari vin din afara, dar au statut pentru tara noastra, caci aici isi desfasoara activitatea.


Kari

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anculina spune:

Daca vrei iti dau un nume de contact si un nr de telefon, eu am fost acolo si mi-au facut o "solutie" ii spun ei, inca nu am semnat, dar cred ca voi semna ff curand.

1. La ei, la fondul de studii pt copii, aceste clauze cu spitalizarea si interventiile chirurgicale fac parte din pachetul de baza!

2. Da, parintele care plateste este titularul politei, dar ASIGURATUL este COPILUL, el beneficiaza de toate aceste lucruri!

3. Separat, ca si clauza optionala, intr-adevar, nu este in pachetul de baza, dar nu costa fff mult si MERITA, este acea clauza cu "Exonerarea de la plata primelor" - sa preia compania plata primelor daca titularul decedeaza pe durata contractului.

4. La AIG este specificat clar in contract ca polita are acoperire 365 de zile din 365 oriunde in lume!

Speranta e un lucru bun. Iar lucrurile bune nu dispar niciodata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

anculina. eu nu te contrazic! chiar ar fi bine sa-mi dai pe PM nr persoanei ca sa sun sa intreb si eu!
persoana asigurata, este parintele, BENEFICIARUL este copilul!!! copilul atunci cand va implini varsta de 18, sau 21 de ani, depinde pana cand e contractul.

si sincer, am vb cu consultantul nostru, copilul nu are nici un fel de clauza de spitalizare oriunde in lume! crede-ma, nu se poate asa ceva!!!cere informatii mai detailate, scrise, ca trebuie sa aibe consultantul tau asa ceva!!! eu iti spun, ca sa te informezi f bine inainte, sa nu cumva sa cazi in capcana si apoi sa vezi ce ai semnat!
toate companiile de asigurari, au cam aceleasi contracte, nu difera foarte mult, poate denumirea, dar clauzele sunt aceleasi.
si la ING avem clauza pe contracte, daca murim noi parintii, ING-ul preia si plateste pana cand copii fac 18 ani. avem si clauza pentru invaliditate permanenta, daca noi parintii o patim, doamne feri si apara! ca sa te ajut ti-am dat toate aceste informatii!


Kari

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anculina spune:

Kariguld, eu iti multumesc pentru grija, dar, sincer, devine cam caraghios dialogul nostru!

Nu sunt copil, am 31 de ani si crede-ma ca am semnat la viata mea contracte de toate felurile de valori pe care kiar nu vreau sa le pomenesc aici.

Stiu ce spn, nu sunt nici naiva, nici nascuta ieri...

Ce Dumnezeu, vrei sa iti scanez contractul, sa il postez aici?

Deci: Titularul este cel care incheie contractul si plateste - parintele - iar ASIGURATUL este copilul!

Si nu am ce sa mai cer, ca am cerut deja tot! Am in fata mea hartia scrisa! Clauzele de spitalizare si interventii chirurgicale la ei sunt incluse in pachetul de baza!

Suplimentar, eu am optat si pt clauza aceea optionala de exonerare de la plata in cazul in care patesc eu ceva - sa preia compania plata.

oricum, eu iti multumesc pentru grija, dar kiar ma faci sa ma simt nu stiu cum, spui tu asa sigur ca "nu exista", paca eu sunt copil, sau cum? Uite ca exista si nu stii tu! Suna si informeaza-te!

Speranta e un lucru bun. Iar lucrurile bune nu dispar niciodata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

quote:
Originally posted by Anculina




Plus ca, lucru care il ofera doar ei, copilul e asigurat in caz de spitalizare sau interventie chirurgicala oriunde in lume pe toata aceasta perioada.


Speranta e un lucru bun. Iar lucrurile bune nu dispar niciodata!


uite, chestia asta eu nu am priceput-o si nu mi se pare in regula, din motivele explicate anterior! si eu la varsta mea, 40 si de ani am semnat `n contracte, si cu trecerea anilor am invatat sa fiu mai atenta la detalii si amanunte!

Anculina, mii de scuze!!! nu am vrut sa te deranjez!!!

cui nu i-ar placea sa plateasca aici in RO, in cadrul unei asigurari o clauza de spitalizare si interventie chirurgicala, valabila oriunde in lume!!!!!
daca tie ti se pare caraghioasa o astfel de discutie...OK, e contractul tau pana la urma!!!



Kari

Mergi la inceput