Fondul de studii pentru copii

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andrruzza spune:

da, le-am facut la amandoi din prima luna de viata!


mami de Rares Andrei (10.03.2005) si Stefania Maria (10.10.07)

http://community.webshots.com/user/andrruzzaR


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anculina spune:

Da, m-am documentat intre timp: la mine e vorba de AIG. M-am documentat si sunt lideri mondiali, sunt cei care au platit in mai putin de 1 luna daune de peste 800 milioane de dolari pe 11 septembrie 2001.

Si despre acest fond am aflat toate detaliile: economisesti anual o suma de bani si ii creezi acest fond de studii, pana la 18, 21 sau 23 de ani. Intre timp poti retrage bani, de exemplu dak ai nevoie doar pentru primul an de studii, iar suma ramasa se capitalizeaza in continuare, ai tot felul de beneficii, daca Doamne fereste se intampla ceva cu tine in aceasta perioada, copilul, pe langa ca primeste de 2 ori suma asigurata, AIG-ul plateste in continuare in locul tau polita pana ajunge copilul la 18, 21 sau 23 de ani (cat ai specificat tu in contract) si atunci ii da banii.

Plus ca, lucru care il ofera doar ei, copilul e asigurat in caz de spitalizare sau interventie chirurgicala oriunde in lume pe toata aceasta perioada.

Si cel mai tare mi se pare ca veniturile astfel obtinute - din asigurarai - SUNT NEIMPOZABILE !

Pe mine m-a convins!

Speranta e un lucru bun. Iar lucrurile bune nu dispar niciodata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cortez spune:

Eu am vrut sa-i fac copilului asigurare inca de acum 3 ani, dar sotul meu nu a fost de acord pe motiv ca "si noi suntem in stare sa-i punem un ban deoparte". Evident ca n-a fost asa, dupa 3 ani l-am intrebat cati bani a strans si a ridicat din umeri. Asa ca ne-am hotarat sa incheiem o polita de asigurare de studii la care vom cotiza o data pe an timp de 10 ani. Eu zic ca e super ok, nu stii ce iti poate rezerva viitorul, poate ai sa-i dai copilului, poate ca nu..este mai bine sa te asiguri ca atunci cand are nevoie ii poti da o mana de ajutor.
Eu am o obsesie cu ajutorul pe care parintii trebuie sa-l ofere copilului, pe mine nu m-a ajutat nimeni si tare greu mi-a fost...


O seara excelenta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anculina spune:

Super!

Dar probabil sotul tau cand ti-a spus ca si voi puteti sa ii puneti un ban deoparte nu stia ca un astfel de program financiar incheiat cu o companie de asigurari nu numai ca te ajuta sa aduni niste bani, ci iti ofera si tie si copilului protectie in caz de spitalizare, interventie chirurgicala, boala, chiar deces, plus ca , daca, Doamne fereste tu patesti ceva in timpul asta, compania preia plata ratelor si copilul tot isi primeste banii la majorat, nu?

Intre timp ati facut, inteleg, nu?

Speranta e un lucru bun. Iar lucrurile bune nu dispar niciodata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANDREEA11 spune:

Si Cris are o asigurare de studii la ING, platim 100 ron pe luna!!

andreea

http://community.webshots.com/user/andreeagogo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cortez spune:

quote:
Originally posted by Anculina

Super!

Dar probabil sotul tau cand ti-a spus ca si voi puteti sa ii puneti un ban deoparte nu stia ca un astfel de program financiar incheiat cu o companie de asigurari nu numai ca te ajuta sa aduni niste bani, ci iti ofera si tie si copilului protectie in caz de spitalizare, interventie chirurgicala, boala, chiar deces, plus ca , daca, Doamne fereste tu patesti ceva in timpul asta, compania preia plata ratelor si copilul tot isi primeste banii la majorat, nu?

Intre timp ati facut, inteleg, nu?

Speranta e un lucru bun. Iar lucrurile bune nu dispar niciodata!



Din pacate in Romania multa lume (si aici s-a incadrat si sotul meu) confunda o firma de asigurari cu FNI, cu toate ca i-am explicat ca in cazul unui faliment al firmei de asigurari (desi nu s- a prea auzit asa ceva)banii nu ai cum sa ii pierzi,nu a fost chip sa inteleaga. Ideea e ca pana la urma am reusit sa-i facem asigurare copilului, iar daca mai intarzaiam un an nu mai aveam nici o sansa sa-i mai putem face. Din ceea ce ai relatat tu, eu stiu ca este valabila numai partea cu "in cazul unui deces (Doamne fereste)al persoanei care incheie polita (adica a sotului)nu si in caz de spitalizare, interventie chirurgicala, boala, acestea sunt valabile numai daca inchei asigurare de viata.
Ideea e ca e bine sa o faci, m-ar tenta si o asigurare de viata dar la asta inca ma mai gandesc.
Si ca sa-ti raspund la prima intrebare, da merita si cu cat este copilul mai mic cu atat este mai avantajos. Adica noi de exemplu pt ca am incheiat polita tarziu(acum cand copilul are 8 ani) si ca sa inteleaga ceva din bani la majorat trebuie sa dam cam 150 lei/luna, la tine pt ca este micut copilul poti sa cotizezi mai putin si sa cresti rata numai in functie de inflatie. Probabil ca agentul care te-a abordat ti-a facut si un calcul, daca nu, stabileste-ti o rata /luna si mergi sa-ti faca o simulare sa vezi cam cat i-ar reveni copilului la 18 ani.
O zi excelenta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anculina spune:

Aha - mersi.
Am inteles asa: dak moare persoana care a incheiat contractul, compania despagubeste familia cu de 2 ori sau de 3 ori suma asigurata, plus ca preia ea plata restului de rate pana ajunge copilul la majorat si isi ia toti banii.

Spitalizare sau interventii chirurgicale oriunde in lume, fiind lider mondial, polita are acoperire oriunde in lume, are copilul pe toata perioada contractului.

O zi frumoasa si tie!

Speranta e un lucru bun. Iar lucrurile bune nu dispar niciodata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cortez spune:

quote:
Originally posted by Anculina

Aha - mersi.
Am inteles asa: dak moare persoana care a incheiat contractul, compania despagubeste familia cu de 2 ori sau de 3 ori suma asigurata, plus ca preia ea plata restului de rate pana ajunge copilul la majorat si isi ia toti banii.

Spitalizare sau interventii chirurgicale oriunde in lume, fiind lider mondial, polita are acoperire oriunde in lume, are copilul pe toata perioada contractului.

O zi frumoasa si tie!

Speranta e un lucru bun. Iar lucrurile bune nu dispar niciodata!



La ING Asigurari de Viata, prin intermediul planului financiar standard de tip Debut 18, de exemplu un parinte in varsta de 30 de ani, avand un copil de 6 ani, plateste, timp de 12 ani, o prima anuala de asigurare de 850 de lei. In schimbul acestei prime, copilul va primi o renta anuala de 3.000 de lei, incepand de la varsta de 18 ani, pentru o perioada de cinci ani sau o suma fixa in valoare de 15.000 de lei, la sfarsitul perioadei de plata a primelor. La data semnarii cererii de asigurare, clientul poate opta pentru indexarea garantata a indemnizatiilor in cazul producerii decesului pe durata de valabilitate a politei, in schimbul unei prime suplimentare. Astfel, asiguratorul preia plata primelor pana la sfarsitul contractului. In alte cazuri, daca se produce decesul asiguratului, compania va plati copilului o suma fixa determinata de la inceput, contra unei taxe suplimentare (deci nu desbagubeste in nici un caz familia de 2-3 ori ci doar preia ratele pe care trebuia sa le plateasca parintele).
Protejarea capitalului acumulat impotriva devalorizarii se face prin majorarea anuala a cuantumului sumei asigurate cu coeficientul de inflatie. Plata rentelor se face, in medie, pe o perioada cuprinsa intre 2 si 10 ani, dar poate fi modificata de beneficiar, in functie de nevoile sale.

"Spitalizare sau interventii chirurgicale" din cate stiu nu au nici o legatura cu acest tip de asigurare, de exemplu daca in decursul a 10 ani sa zicem (pana se termina cotizarea ratelor) copilul are nevoie de o operatie de apendicita, asigurarea de studii nu iti acopera cheltuielile de spitalizare. De acesti bani te poti folosi numai in momentul in care copilul implineste 18 ani, bani pe care atunci ii poti folosi ori pentru achitarea studiilor, ori pentru alte cheltuieli.

Nu incurca asigurarea de studii (care iti ofera bani doar dupa 18 ani cand se presupune ca atunci copilul va avea nevoie de bani pentru finalizarea studiilor) cu asigurarea de viata (de care beneficiezi pe toata durata vietii si cu care esti acoperit financiar in caz de operatii, accidente de orice fel, picior rupt, cap spart, deces etc.

O zi excelenta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anculina spune:

Nu incurc nimik.

Asa este la AIG.

In cadrul acestei polite de fonduri de studii pentru copil, copilul este protejat financiar pe durata desfasurarii contractului de spitalizare si interventii chirurgicale.

Si in cazul decesului parintelui care a incheiat contractul cu AIG, copilul, daca este major, daca nu , prin tutore legal, primeste acel ajutor financiar care este de 2 ori suma asigurata, plus ca i se duce contractul pana la capat, si cand ajunge polita la maturitate, isi primeste suma asiguarata.

Companii diferite - produse diferite - clauze diferite!

Speranta e un lucru bun. Iar lucrurile bune nu dispar niciodata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cortez spune:

quote:
Originally posted by Anculina

Nu incurc nimik.

Asa este la AIG.

In cadrul acestei polite de fonduri de studii pentru copil, copilul este protejat financiar pe durata desfasurarii contractului de spitalizare si interventii chirurgicale.

Si in cazul decesului parintelui care a incheiat contractul cu AIG, copilul, daca este major, daca nu , prin tutore legal, primeste acel ajutor financiar care este de 2 ori suma asigurata, plus ca i se duce contractul pana la capat, si cand ajunge polita la maturitate, isi primeste suma asiguarata.

Companii diferite - produse diferite - clauze diferite!

Speranta e un lucru bun. Iar lucrurile bune nu dispar niciodata!




Aaaaaam,asta nu o stiam, o fi vorba de o alta clauza pentru care platesti suplimentar, mai stii. Sau poate cei de la AIG au mai multe avantaje, eventual incearca sa vorbesti cu un agent de la AIG si unul de la ING vezi unde este mai buna oferta.


O seara excelenta

Mergi la inceput