hotararea de divort

hotararea de divort | Autor: hoppe

Link direct la acest mesaj

Buna,
Acum doua zile am primit prin posta hotararea de divort.
Ce am de facut? Trebuie sa mai trec pe la judecatorie?


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns catale spune:

Da, dupa 30 de zile trebuie sa te duci sa-ti puna o stampila si un timbru si abia atunci hotararea devine definitiva. Cele 30 de zile sunt pentru recurs.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Leditia spune:

Si daca nu te duci dupa 30 de zile?Daca nu te duci sa-ti pui stampila aia si timbru ins ca hotararea nu e definitiva sau ce?

POZE
my baby
8+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catale spune:

Strict in fata legii, nu e. Adica daca nu iti pui acea stampila s-ar putea sa ai surprize la granita (cu copilul) sau daca vrei sa te recasatoresti...

P.S. Din cate imi aduc aminte, eu nu mi-am putut schimba buletinul fara acea stampila.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Leditia spune:

quote:
Originally posted by catale

Strict in fata legii, nu e. Adica daca nu iti pui acea stampila s-ar putea sa ai surprize la granita (cu copilul) sau daca vrei sa te recasatoresti...

P.S. Din cate imi aduc aminte, eu nu mi-am putut schimba buletinul fara acea stampila.



Mersi frumos.Auzisem de asa ceva,dar nu eram sigura ca asa e.Inca ceva si promit ca nu te mai bat la cap...e vreo problema daca te duci sa pui stampila si timbrul dupa ce a trecut destul timp de la venirea deciziei?

POZE
my baby
8+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Contrapunct spune:

Nu,nu e nici o problema sa te duci sa pui stampila oricand dupa cele 30 de zile. Daca lasi insa foarte mult timp sa treaca, ai putea alerga mai mult dupa dosar, care ar putea fi arhivat. Tot asa, e posibil ca in unele imprejurari sa ti se ceara hotararea de divort, cu mentiunea ca e definitiva si irevocabila. Stampila in cauza spune ca e irevocabila.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catale spune:

Leditia, nu ma bati la cap, nu e nicio problema. Probabil ca majoritatea ajung sa-si puna acea stampila atunci cand se lovesc de necesitatea ei. Oricum, daca nu ai chef sa mai intri in tribunal, se poate duce si un avocat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Leditia spune:

Mersi frumos.Ideea e ca auzisem de asta,insa nu eram sigura si auzisem pareri impartite.Evident ca nu m-am dus sa-mi pun stampila,nu stiu,am lasat sa treaca timpul aiurea si zau ca a trecut destul,cred ca-s deja 8-9 luni de cand a venit decizia...si in curand voiam sa-mi schimb si CI si sa ma si recasatoresc.Divortul s-a pronuntat in alta localitate fata de cea in care locuiesc pana acum..si m-am luat cu altele si n-am ajuns.In fine,ma bucur ca inca se mai poate face ceva,ca deja ma speriasem cu cele 30 de zile si ma gandeam ca eventual trebuie sa mai trecem iar prin tribunale etc.
Mersi de raspunsuri

POZE
my baby
8+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bulinuta27 spune:

daca nu te duci la judecatorie hartia pe care o ai nu e valabila ptr nimic: nu iti poti schimba CI, permis de conducere, etc

bulinuta mamica de bulinel dragutel

Poze noi


www.onetruemedia.com/shared?p=1ad6bcc6cb70cbb27cf08c&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">minune mica

Poze

Ajutati-o pe Sonia,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tethys spune:


Fetelor, scuze ca ma bag si eu ca musca-n lapte ... dar, am si eu o nedumerire... vazand despre ce scrieti voi aici...
Eu sunt in asteptarea deciziei de incredintare copil. Atunci cand imi va veni, va trebui sa merg si eu pe la tribunal... dupa vreo stampila?!? E la fel sau e chiar alta "mancare de peste" chestia asta?!? Mentionez ca noi nu am fost casatoriti... deci, am avut doar proces de incredintare copil. Atat si nimic mai mult. Deci o sa am si eu nevoie de vreo stampila?






"Singura lectie de morala care este potrivita pentru un copil, cea mai importanta lectie pentru fiecare moment al vietii lui, este aceasta: ''Nu rani niciodata pe nimeni.'' " - autor: Denis Breeze .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catale spune:

Cryna, nu stiu, la mine n-a fost cazul pentru proces de incredintare.

Mergi la inceput