acordul tatalui?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Miluna spune:

Multumim Adina, ne-ai linistit
Am citit si pe site-ul politiei de frontiera, e foarte clar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Alina, vad ca ai editat raspunsul tau de pe prima pagina - informatiile din raspunsul respectiv erau valabile acum vreo 3-4 ani (intr-adevar atunci nu conta, aveai nevoie de declaratia celuilalt parinte, indiferent daca aveai sau nu incredintarea minorului).

Intre timp regulile s-au schimbat, cele mai actuale sunt cele de pe site-ul politiei de frontiera.


Adina + Olivia Q1.04

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catale spune:

Sunt in aceeasi situatie. Legea s-a schimbat, slava Domnului ! Anul trecut i-am facut fetei pasaport si n-am avut nici macar pentru asta nevoie de acordul lui. Am trecut granita cu copilul numai cu hotararea de divort in original si copie, pe care au oprit-o la vama romaneasca. De acordul lui ai nevoie doar daca vrei sa te stabilesti in alta tara.

Vacanta placuta !:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catale spune:

Si ca el sa iasa afara din tara cu copiii (daca ei sunt in grija ta), atunci el are nevoie de acordul tau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

quote:
Originally posted by Adina Iulia

Eu am iesit de 5 ori asa cu fii-mea (si am circulat in tari diferite) - asa ca mai bine va linistiti si nu va mai framantati inutil.
Va trebuie hotararea in original si copie (copia ramane la frontiera)

Adina + Olivia Q1.04



Subscriu.
Daca nu vrei, nu tb sa faci pasaport separat pt copil, e o.k. si daca e inscris in pasaportul tau. Sa ai la tine hotararea si copia. Ultima data cand am iesit din tara, nici macar nu s-a uitat daca am hotarare sau nu. Inca un sfat: daca exul are dreot de vizita, si asta coincide cu data calatoriei, e bine sa te intelegi cu el sa recuperati in avans sau dupa calatorie vizita respectiva, nu cumva domnul sa se supere:)

Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)
poze noi www.dropshots.com/kincses#" target="_blank">poze si mai noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tethys spune:


Ma bag si eu un pic... sa va intreb ceva... in legatura cu acordul celuilalt parinte...
Eu, acum, sunt in plin proces de incredintare copil iar, noi nu am fost casatoriti. In momentul in care se va finaliza procesul si se va ivi vreo ocazie de a iesi din tara cu copilul, in situatia mea, voi avea nevoie si de acordul tatalui?



"Singura lectie de morala care este potrivita pentru un copil, cea mai importanta lectie pentru fiecare moment al vietii lui, este aceasta: ''Nu rani niciodata pe nimeni.'' " - autor: Denis Breeze .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

quote:
Originally posted by cryna77


Ma bag si eu un pic... sa va intreb ceva... in legatura cu acordul celuilalt parinte...
Eu, acum, sunt in plin proces de incredintare copil iar, noi nu am fost casatoriti. In momentul in care se va finaliza procesul si se va ivi vreo ocazie de a iesi din tara cu copilul, in situatia mea, voi avea nevoie si de acordul tatalui?



"Singura lectie de morala care este potrivita pentru un copil, cea mai importanta lectie pentru fiecare moment al vietii lui, este aceasta: ''Nu rani niciodata pe nimeni.'' " - autor: Denis Breeze .




Dupa ce obtii incredintarea nu mai ai nevoie de declaratia lui la notariat.

Dar pana atunci ai nevoie, chiar daca nu ati fost casatoriti.

Adina + Olivia Q1.04

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns p.a.ade spune:

Am si eu inca o nelamurire,prietena mea le-a facut pasapoarte la toti trei copii,dar la Suceava cind a intrebat daca poate trece cu ei fara procura de la fostul sot i s-a zis ca nu pt. ca are drept de vizita(bineinteles ca el nu viziteaza copii),iar cind l-a chemat la notariat el a refuzat sa-i faca procura.Deci ce ma intereseaza in mod special daca tatal are drept de vizita,desi nu-l intereseaza,ea poate lua copii pe timpul vacantei in Italia fara acordul lui?Va multumesc din suflet...anticipat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns p.a.ade spune:

Am uitat sa mentionez ca are hotarirea definitiva si irevocabila.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

P.a.ade, regulile sunt aceleasi, si nu au legatura cu dreptul de vizita al tatalui (dar apropo, tatal oricand poate actiona in instanta mama in cazul in care nu respecta termenele de vizita stabilite in hotarare), nici cu durata calatoriei

Si notarul i-ar fi putut explica mamei exact acelasi lucru, de regula ei stiu foarte bine legile (i-a spus notarului ca are hotarare de divort si ca i-au fost incredintati copiii?)

Ca sa-i fie mai usor prietenei tale, poate sa sune la politia de frontiera, si asa se va lamuri - (poate persoana pe care a intrebat-o si-a dat doar cu presupusul), sau sa verifice la notariat (dar sa explice complet situatia)


Adina + Olivia Q1.04

Mergi la inceput