Hipospadias(6)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CrisAndy spune:

am gasit un text:
"Cariotipul este normal, de tip 46XX. Sindromul de testicul feminizant (sindromul Morris) - afectiune cu transmitere X-linkata recesiva, caracterizata prin fenotip feminin la un individ cu sex cromozomial si gonadic masculin (respectiv 46XY si avand testicule). Astfel, vaginul se termina in deget de manusa si poate fi mai scurt decat de obicei. La pubertate, aceste paciente prezinta o feminizare normala, cu dezvoltarea normala a sanilor. Testiculele sunt normale si pot fi gasite oriunde, in lungul traiectului de coborare, din abdomen pana in labii. Inaltimea este usor crescuta fata de a femeilor normale si in toate cazurile exista amenoree primara. Sindromul rezistentei incomplete la androgeni (sindromul Reifenstein) - afectiune ce se prezinta cu organe genitale ambigue si fenotip clinic extrem de variabil. Cea mai usoara forma din acest spectru se poate prezenta ca hipospadias sau chiar infertilitate la barbati de altfel normali. La celalalt capat al spectrului, copilul ar putea avea organe genitale externe feminine, cu clitoromegalie si fuziune labiala. In cazul prezentei organelor genitale externe feminine, pacienta prezinta invariabil amenoree primara. Deficitul de 5 alfa reductaza. Esecul convertirii testosteronului in dehidrotestosteron determina organe genitale ambigue la nastere. Organele genitale externe sunt totusi predominant feminine, dar asociaza intotdeauna si amenoree primara"

am niste intrebari:
"Sindromul rezistentei incomplete la androgeni este traducerea la
Androgen insensitivity syndrome?"
"Ce este acela testicol feminizat?"
"O femeie poate avea cariotip 46XY?"
"Care este diferenta intre intersexual si o persoana cu AIS?"

va intreb pentru ca andy are cariotip 46XY, este suspect de intersex, are cea mai "urata" forma de hs., testicol lipsa si testicol necob. deci are AIS?
va pupik

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CrisAndy spune:

filofteia stiu ca tu cunosti engleza, imi poti traduce si mie acest text? cand ai tu timp eu nu ma grabesc:
"In an individual with complete AIS and karyotype 46 XY, testes develop during gestation. The fetal testes produce mullerian inhibiting hormone (MIH) and testosterone. As in typical male fetuses, the MIH causes the fetal mullerian ducts to regress, so the fetus lacks uterus, fallopian tubes, and cervix plus upper part of vagina. However, because cells fail to respond to testosterone, the genitals differentiate in the female, rather than the male pattern, and Wolffian structures (epididymis, vas deferens, and seminal vesicles) are absent.In an individual with complete AIS and karyotype 46 XY, testes develop during gestation. The fetal testes produce mullerian inhibiting hormone (MIH) and testosterone. As in typical male fetuses, the MIH causes the fetal mullerian ducts to regress, so the fetus lacks uterus, fallopian tubes, and cervix plus upper part of vagina. However, because cells fail to respond to testosterone, the genitals differentiate in the female, rather than the male pattern, and Wolffian structures (epididymis, vas deferens, and seminal vesicles) are absent."
eu l-am tradus cum m-am priceput dar cred ca nu bine pentru ca nu-l inteleg(textul)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CrisAndy spune:

" Cariotipul cu formula 46 XX la femeia normala ( 45 XO » agenezia ovariana si 46 XY » testicol feminizant )"
explicati-mi, va rog, testicolul feminizat il are femeia cu cariotip 46xy?
eu nu mai inteleg nimic, dl. dr. cand a vazut ca pe trimiterea de la buzau scrie "hermafrodism" mi-a incercuit rezultalul cariotip 46XY si mi-a spus sa stau linistita ca este baiat totusi nu mi-a raspuns si la intrebarea cu intersexul, este posibil sa nu-mi fi raspuns pentru ca nu era sigur?
cum il pot aborda pe dl. dr. sa-mi raspunda la intrebari? in general dansul da si diagnostice si rezultate ale analizelor facute in spital scrise, adica sa ni le dea noua? voi aveti bilete de externare in care scrie tot? la cate intrebari raspunde de obicei?
va pupik

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CrisAndy spune:

am recitit mesajele care le-am dat pana acum si m-am pus in locul unei alte persoane care le-ar citi.............eu cred ca iar am luat-o pe aratura, nu o sa mai scriu noaptea caci cred ca oboseala isi spune cuvantul
in timp ce reciteam mesajele date de mine ma gandeam ca deja exagerez, am inceput sa discut pe subiectul hs. despre cariotip, intersex, testicol feminizat, implant testicular,..........., cred ca v-am zapacit si pe voi
sa fie obsesie?
ieri vorbeam cu sotul meu despre o mamica de fetita care s-a nascut cu malformatii la rinichi (acum este bine), este insarcinata iarasi in 5 luni, a trecut cu fetita ei prin multe si totusi are putere sa-l faca si pe al doilea;..... sa revenim deci vb cu sotul meu despre aceasta mamica si la sfarsit el m-a intrebat: "Mai facem si noi un copil?" am tacut pe moment si apoi i-am raspuns: "Stai sa il vad pe andy bine si apoi mai vorbim.", intrebarea mea este: "oare cand va fi bine andy?"
ma tot gandesc de ce scriu pe acest subiect ca nebuna, de ce pun atatea intrebari cand majoritatea ma sfatuieste sa ma concentrez doar la puiul meu si sa nu mai gandesc atatea prosti, ........ dar pur si simplu imi vin in minte si nu ma pot abtine............

in acest moment ma intreb: oare ce caut in fata calculatorului la ora aceasta tarzie cand as putea sa dorm linistita?
noapte buna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zmotocel spune:

quote:
Originally posted by CrisAndy

filofteia stiu ca tu cunosti engleza, imi poti traduce si mie acest text? cand ai tu timp eu nu ma grabesc:
"In an individual with complete AIS and karyotype 46 XY, testes develop during gestation. The fetal testes produce mullerian inhibiting hormone (MIH) and testosterone. As in typical male fetuses, the MIH causes the fetal mullerian ducts to regress, so the fetus lacks uterus, fallopian tubes, and cervix plus upper part of vagina. However, because cells fail to respond to testosterone, the genitals differentiate in the female, rather than the male pattern, and Wolffian structures (epididymis, vas deferens, and seminal vesicles) are absent.In an individual with complete AIS and karyotype 46 XY, testes develop during gestation. The fetal testes produce mullerian inhibiting hormone (MIH) and testosterone. As in typical male fetuses, the MIH causes the fetal mullerian ducts to regress, so the fetus lacks uterus, fallopian tubes, and cervix plus upper part of vagina. However, because cells fail to respond to testosterone, the genitals differentiate in the female, rather than the male pattern, and Wolffian structures (epididymis, vas deferens, and seminal vesicles) are absent."
eu l-am tradus cum m-am priceput dar cred ca nu bine pentru ca nu-l inteleg(textul)




la un individ cu AIS complet si cariotip 46XY testiculele se dezvolta intrauterin. testicelele fatului secreta hormon inhibitor mullerian si testosteron (MIH). ca si in cazul fetilor masculini tipici, MIH determina regresia ductului muller, in felul acesta fatul nu va avea uter, trompe uterine, col uterin si partea superioara a vaginului. totusi, pt ca celulele nu raspund la testosteron, organele genitale se diferentiaza in tip feminin, si nu musaculin, iar structurile ductului wolff (epididim, duct deferent, vezicule seminale) sunt absente.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zmotocel spune:

explicatii acum:
in mod normal orice fetus indiferent daca are cariotip 46 xx sau 46 xy, cand incepe dezvoltarea organeleor genitale tinde sa formeze organe genitale feminine (adica uter, trompe uterine, vagin). pt a se forma organele genitale masculine fatul trebuie sa secrete testoseteron si hormon de inhibitie mulleriana (MIH). MIH inhiba transformarea ductului muller in uter, trompe, vagin. daca nu este secretat atunci se formeaza aceste organe. testosteronul initiaza transformare4a ductului wolff in organele genitale masculine. in lipsa tesosteronul aceste organe nu se formeaza, si fatul va avea organe genitale feminine chiar daca are cariotip masculin. AIS inseamana ca fatul respectiv secreta testosteon dar celulele care ar trebui sa raspunde la acest hormon nu o fac, fie deloc, fie au nevoie de o cantitate mult mai mare decat ar fi necesara in mod normal pt a obtine acelasi raspuns.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zmotocel spune:

quote:
Originally posted by CrisAndy

"
cum il pot aborda pe dl. dr. sa-mi raspunda la intrebari? in general dansul da si diagnostice si rezultate ale analizelor facute in spital scrise, adica sa ni le dea noua? voi aveti bilete de externare in care scrie tot? la cate intrebari raspunde de obicei?
va pupik




cel mai bine ar fi sa incerci sa-l abordezi initial pe rezidentul care il va ajuta pe dr basca la operatie (dr niculescu sau dr datu, cel mai probabil). sunt draguti, iti vor raspunde la intrebarile despre operatie, ce ai voie sa faci si ce nu, ce va urma etc. si doctorul basca este foarte dragut si raspunde la intrebari, din pacate este foarte dificil sa-l prinzi pt o discutie mai lunga deoarece este foarte ocupat. despre anestezie vorbeste cu dr tanase cand vine sa-l consulte preoperator.
toti sunt draguti, au rabdare, inteleg prin ce treci, raspund la intrebari, dar incearca sa nu fii atat de pesismista si sa te gandesti la tot ce ar puteaa sa fie mai rau. concentreza-te pe intrebarile care te intereseaza cel mai mult legate de cazul concret al baietelului, de intrebari practice si al caror raspuns te pot ajuta sa intelegi mai bine ce se intampla si cum sa ai grija cat mai bine de copil.
dignosticele se trec pe biletul de iesire, despre analize va trebui tot cu rezidentul sa vorbesti, deoarece el va fi cel ce va scrie efectiv biletul de iesire, si va trebui sa-l rogi sa-ti copieze pe bilet analizele din foaia de internare. deobicei se scriu analizele, dar nu toate, depinde de la caz la caz.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zmotocel spune:

quote:
Originally posted by CrisAndy

"
cum il pot aborda pe dl. dr. sa-mi raspunda la intrebari? in general dansul da si diagnostice si rezultate ale analizelor facute in spital scrise, adica sa ni le dea noua? voi aveti bilete de externare in care scrie tot? la cate intrebari raspunde de obicei?
va pupik




cel mai bine ar fi sa incerci sa-l abordezi initial pe rezidentul care il va ajuta pe dr basca la operatie (dr niculescu sau dr datu, cel mai probabil). sunt draguti, iti vor raspunde la intrebarile despre operatie, ce ai voie sa faci si ce nu, ce va urma etc. si doctorul basca este foarte dragut si raspunde la intrebari, din pacate este foarte dificil sa-l prinzi pt o discutie mai lunga deoarece este foarte ocupat. despre anestezie vorbeste cu dr tanase cand vine sa-l consulte preoperator.
toti sunt draguti, au rabdare, inteleg prin ce treci, raspund la intrebari, dar incearca sa nu fii atat de pesismista si sa te gandesti la tot ce ar puteaa sa fie mai rau. concentreza-te pe intrebarile care te intereseaza cel mai mult legate de cazul concret al baietelului, de intrebari practice si al caror raspuns te pot ajuta sa intelegi mai bine ce se intampla si cum sa ai grija cat mai bine de copil.
dignosticele se trec pe biletul de iesire, despre analize va trebui tot cu rezidentul sa vorbesti, deoarece el va fi cel ce va scrie efectiv biletul de iesire, si va trebui sa-l rogi sa-ti copieze pe bilet analizele din foaia de internare. deobicei se scriu analizele, dar nu toate, depinde de la caz la caz.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CrisAndy spune:

multumesc zmotocel pentru ca ma intelegi si esti alaturi de noi
am tot intrebat despre ce sa discut cu dl. dr. si ce sa-l intreb pentru ca imi este teama sa nu cumva sa gresesc, dansului o sa-i pun intrebari la obiect fara sa ma dau cu presupusul dar nu stiu cum sa formulez intrebarea despre intersex (sti ca diagnosticul hermafrodism l-a negat si mi-a spus si de ce dar la intersex nu mi-a dat nici-un raspuns, credeti ca cel mai bine la aceasta intrebare imi va raspunde dupa ce il va opera: "este posibil sa fie intersexual?"
cam ce alte intrebari credeti ca ar trebui sa pun, pentru a afla raspunsuri la problemele care ma framanta?
va pupik

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CrisAndy spune:

zmotocel iti mulcumesc ca mi-ai tradus textul, am gresit ca am dat doua texte identice caci initial am vrut sa copiez altul incontinuare dar cred ca in memorie a ramas primul si s-a repetat, cel care as fi vrut sa il pun este:
"The extent of androgen insensitivity in 46 XY individuals is quite variable, even in a single family. Partial androgen insensitivity typically results in “ambiguous genitalia.” The clitoris is large or, alternatively, the penis is small and hypospadic (these are two ways of labeling the same anatomical structure). Partial androgen insensitivity may be quite common, and has been suggested as the cause of infertility in many men whose genitals are of typically male appearance.
Individuals with ambiguous genitals have typically been subjected to “corrective” surgery during infancy. Based on our own painful experiences, ISNA believes that such cosmetic surgery of the genitals is harmful and unethical. Surgery is justified only when it is necessary for the health and well-being of the child. Surgery which is intended to make the genitals appear more male or more female should be offered, but not imposed, only when the child is old enough to make an informed decision for her/himself."
nu stiu care este diferenta intre cel AIS complet si AIS partial
imi poti explica si asta, te rog, cand ai tu timp, nu ma grabesc

Mergi la inceput