Hipospadias(6)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CrisAndy spune:

filofteia, nu m-am suparat pe voi dar sunt putin dezamagita de unele membre ale forumului care condamna parerile personale, crede-ma ca am ramas surprinsa cand am vazut ca am fost "numita ", cand subictului i s-a dat o conotatie rasista, cand a primit vot cu mediocritate, s.a.m.d., pur si simplu nu am mai simtit nevoia sa scriu nimic.
este ciudat cum unii condamna unele ipoteze fara sa dea explicatii solide de contrazicere
la un moment dat as fi vrut sa redeschid subiectul si sa le dau un exemplu de "ipoteza paranoica", dar nu vreau sa mai creez nici-o disputa , un ex. de genul:
"recent am vazut un film despre celulele stem, in care un dr. genetist a incercat un experiment, a luat o celula de la o fetita si a implantat-o in ovulul mamei ei, incercand sa demonstreze ca aceasta din urma poate da nastere unei clone a ficei lor"
practic, in viata reala, acest lucru nu s-a experimentat si totusi aceasta ipoteza are undeva o farama de adevar pentru ca genetisti nu pot demonstra ca nu se poate asa ceva, si inca lucreaza pentru a o face"
si mai am ceva tot pentru cele care "se pricep sa contrazica": stiati o cauza in urma careia un copil se naste cu malformatii congenitale poate fii aceea ca mama copilului a avut in momentul cand a ramas insarcinata relatii sexuale cu doi barbati in acelasi timp; incredibil, bazaconii nefondate ati putea spune si de data aceasta si totusi acest lucru nu a fost gandit de un administrator public (cazul meu) ci de un mare doctor endocrinolog din Cluj, si nu exista nici-un doctor care sa-l fi contrazis cu explicatii solide.
le pupik DOAR pe cele care-mi sunt alaturi (asta inseamna ura de rasa)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

CrisAndy...bine ai revenit aici te intelege toata lumea, pentru ca eu sunt sigura ca fiecare dintre noi si-a pus intrebarea "De ce?" doar ca un rapuns sigur nu exista ... si pana la urma iti dai seama ca nici nu conteaza de ce. Ca o ciudatenie gandita de mine...de multe ori m-am intrebat daca imi spunea la ecografie ca are penisul malformat ce as fi facut??? Iti trec tot felul de idei prin cap...apoi te obisnuiesti cu ideea si intelegi ca nimeni nu-ti poate da un raspuns si mergi mai departe.

Roxana ti-am scris de jetul lui Adi mai sus , nu cred ca ai vazut ca scriai...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yonacr spune:

Roxana la inceput nu s-a vazut, am observat-o acum vreo 4 saptamani, la incept dupa cateva saptamani de la op, mi s-a parut ca se prelinge pe lateral pisu, cu timpul s-a facut tot mai mare. Pe moment m-am speriat si am fost aici in brasov la un chirurg doar sa vad ce parere are, ca sa nu fug la bucuresti. A zis ca nu e nici o problema in sensul ca nu are ce pati, doar ca trebuie sa pastrez foarte bine igiena, ceea ce o fac oricum. Si la el pielea se aduna in virv, cind face pisu face prin virf dar iese si pe acolo, daca trag de putulica aproape ca iese prin gaura respectiva.Sunt curioasa ce o sa-mi zica, oricum nu vreu sa-l operez acum, ci prin toamna sau la anul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nawel spune:

Buna mamicilor.Ce mai faceti?
YONACR,imi pare sincer rau ptr.acea fistula.OARE de ce apar aceste fistule?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

Nawel, dr. Basca a zis ca depinde de " materialul" fiecaruia, la unii copii apar fistule, la altii nu. Probabil ca tine de puterea de refacere a fiecarui organism. Nimeni nu-ti poate spune ca va fi bine sau nu, depinde de pacient.

Cristina, ai vorbit cu dr. Basca sau cu Niculescu, te duci cu el sa-l vada, nu mai tin minte, cand iti spusese sa te mai duci? (Parca dupa 3 luni?)

Si vroiam sa va mai intreb ceva: cum ii spalati la putza? Eu dau cu sapun si dupa ce trag de pielea aceea dau doar cu apa, fara sapun. Si cat timp il mai dau cu Nidoflor? Intai il dadeam de 1-2 ori pe zi, acum il mai dau o singura data si nu chiar in fiecare zi. Ii poate dauna cu ceva daca il dau in continuare?
Apropo Dana: sa vezi ce iute il dau acum.... tzac- pac si gata, nu ca la inceput, cand trebuia sa mi-l tina cineva si ma treceau toate apele pana reuseam
Of, m-am linistit si eu, intrasem in panica rau de tot.
Dupa ce-am scris mesajul i-am dat pampersul jos sa vad daca am noroc sa faca ceva si l-am intrebat daca face pipi, el a raspuns "da" , si.... chiar a dat drumul.... L-am studiat bine si face chiar prin varf, sau oricum foarte aproape , jet ceva mai gros decat vazusem ultima data( sau decat mi se paruse ca vad), a udat canapeaua....dar nu conteaza, el sa fie sanatos. In plus s-a distrat tare ca ii pusesem mana pe putza sa studiez, iar jetul se misca si el....
De cate ori face pipi si-l vad, ii spun " bravo" si aplaud. M-am dus cu el dupa mine la baie sa fac eu ( de data asta) si i-am spus sa stea cumintel sa fac si eu pisu, iar el cand a auzit a spus si el" baboo" ....adica " bravo", in traducere. , si a aplaudat si el.

Vreau sa va rog, daca sunteti de acord sa apara in lista si felul hs si data operatiei la fiecare, spuneti-mi-le ca sa le adaug , sa nu mai caut in urma. Eventual cine vrea si are timp sa caute in urma, sa-mi dea capitolul si pagina unde ati povestit despre op.





Roxana,de Calin(9.11.2006),Ana-Maria(4.02.02)siOana(21.07.1997)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CrisAndy spune:

e noapte, stiu, dar andy numai la ore tarzii adoarme, cred ca de vina sunt cele 4 ore care le doarme ziua
yonacr imi pare sincer rau, te rog frumos sa ne scrii ce ai facut la dr.
fetelor sa inteleg ca riscurile unei operatii de hs sunt aceste fistule, daca aveti timp imi scrieti si mie daca pot fii prevenite, si cum?
tin minte ca am citit undeva prin mesajele voastre ca baietelul op. nu are voie sa faca efort dupa op., dar cat timp? sa fie efortul fizic o cauza? al meu este foarte neastamparat, nu sta locului o clipa,asa sunt si baieteii vostri?
va pupik dulce, noapte buna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

Crisandy, da, in urma unei op pot aparea fistule.
Recomandarea este ca in saptamana in care sta cu sonda sa stea cat mai linistit, dar....ai vazut copil cuminte si baba frumoasa? Dupa ce-i scoate sonda, urmatoarele 3 saptamani sunt....critice, sa spun asa. Nu trebuie sa mearga pe bicicleta, sa sara, sa se loveasca....si totusi dr. Basca i-a spus Danei de pana sa-i scoata sonda ca poate sa-l tina in cangur, ....iar mie mi-a spus( cand am fost la control dupa 3 sapt de cand i-a scos sonda)ca il pot pune in scaunul de la masina, sau in carut cu hamurile acelea intre picioare, ca atata timp cat nu da vreun semn cum ca l-ar deranja....nu-i nicio problema.
In spital nimeni nu mi-a zis nimic de cum sa-l feresc, sau la ce sa fiu atenta, singurul lucru care mi l-au spus a fost sa ma uit mereu sa curga sonda, atat. Restul stiam de la voi si oricum nu strica sa il supraveghezi mai bine o perioada. De exemplu si acum il tin cu pampersi pe el chit ca vreau sa il dezvat de ei, sa inceapa sa faca la olita, dar imi este frica sa nu se loveasca, cat de cat pampersul il mai fereste putin. In ceea ce priveste ....sa stea linistit....vezi sa nu! Stau cu ochii pe el ca pe butelie si tot a cazut de pe pervaz, si-a bagat degetele in farfuria cu gris fierbinte....iar cazaturi si cucuie....fara numar. Asta este, stau cu frica, dar n-am ce sa-i fac, nici daca l-as lega n-ar sta cuminte.

Roxana,de Calin(9.11.2006),Ana-Maria(4.02.02)siOana(21.07.1997)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nawel spune:

BUNA INITIATIVA ROXI.

Alex al meu are hp.balanic,are 8 luni in prezent(nascut in sept.2007),iar data operatiei nu o cunoastem inca,dar preconizam sa fie octombrie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CrisAndy spune:

fetelor imi spuneti daca eu si andy vom avea voie la vizite pentru ca bunica lui vrea sa stea cu noi pe 27 cand il opereaza?

NU AM GASIT PREGNYL, CE MA FAC? am fost sfatuita sa cumpar de 5000 in loc de 500 dar este foarte riscant, aveti vreo solutie? daca aveti cumparate fiole in plus vin oriunde in tara sa le cumpar

voi mai reveni pana deseara, acum am treaba, incep sa ma pregatesc de spitalizare, cred ca voi reveni cu intrebari
va pupik

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CrisAndy spune:

buna seara roxana, te vad online pe mess, nici tu nu ai somn?
eu sunt un pic agitata si ganditoare la ce se va intampla, stiu ca este o operatie usoara dar totusi gandul meu nu sta decat la anestezia aia generala
mi-am adus aminte, cand am facut operatia de cezariana am fost atat de agitata incat a trebuit sa-mi faca o anestezie mult mai puternica si m-am trezit foarte greu, deliram, vorbeam prosti, este posibil si la copii sa se intample tot asa?
nu am reusit sa fac nimic din bagaj caci andy a fost nelinistit azi, din cauza caldurii se irita foarte rau, mai ales in zona acoperita de pampers, cu ce pot sa-i dau sa nu mai fie asa rau?
va pupik

Mergi la inceput