Cel mai bun ajutor in problemele de"familie"

Cel mai bun ajutor in problemele de"familie" | Autor: TChristiana

Link direct la acest mesaj

Nu stiu de ce se mai comenteaza astfel de probleme, cand toata lumea refuza ajutorul si rezolvarea greutatilor mari din familie. Sunt atatea cazuri rezolvate, sunt atatia oameni cu carte, atatia tineri, care au stiut sa accepte rezolvarea si au stiut sa accepte ajutorul cand au avut nevoie. De regula multi se plang, sau nu fac numic, sau se indarjesc sa lupte singuri. Nu poti sa lupti singur ca sa fii impreuna cu cineva... este un nonsens. Am vazut atatea cazuri si dovezi clare care demonstreaza acest lucru, incat chiar nu mai inteleg. Cei ce aveau probleme in familie le-au rezolvat, cei ce nu puteau avea copii, au acum, si poarta numele Sfantului Apostol Simon Zilotul care i-a ajutat, copii bolnavi s-au vindecat (chiar copiii mei au fost ajutati in cazuri extreme), iar Biserica Podeanu din Bucuresti, tot timpul e plina de tineri (unii vor sa se casatoreasca, altii sa se impace, altii vor copii), dar vor ajutorul Lui Dumnezeu si il accepta, constienti ca singuri nu pot face nimic. M-am gandit la asta mai ales ca Hramul (ziua Sfantului) va fi pe 10 mai (sambata) si stiu ca vin din toata tara la Sfintele Moaste. Daca nu stiti unde este, sau vreti amanunte, intrati pe adresa asta: http://lacasuriortodoxe.over-blog.com/article-19233541.html mie mi se pare ceva fantastic.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns espiritu spune:

interesanta intentia dar mai degraba vrei vizitatori pe blog....

out of my mind.back in five minutes.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AVoogt spune:

quote:
Originally posted by espiritu

interesanta intentia dar mai degraba vrei vizitatori pe blog....

out of my mind.back in five minutes.



Crezi tu ?!?

http://alina-vachim.magix.net

AVoogt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns espiritu spune:

sunt sigur

out of my mind.back in five minutes.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns TChristiana spune:

Eu nu am blog. Vezi? Exact ce ziceam. Multi refuza ajutorul...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns espiritu spune:

daca reusesti sa imi explici cum sta treaba cu ajutorul si cel mai recent caz mediatizat ala din austria iti voi da dreptate desi cred ca nu vei reusi.
cred,de fapt sunt sigur,ca acele fiinte care au trait 24 de ani in acel buncar s-au rugat sa scape sau sa se termine chinul.
iar asta cu "multi refuza ajutorul" e cel putin ciudata dpmdv.nu poti ajuta pe cineva impotriva vointei lui.vreau ajutor il cer sau il caut.

out of my mind.back in five minutes.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns TChristiana spune:

Cazurile de genul celui nou mediatizat, ne dau certitudinea, daca mai era nevoie, ca Ortodoxia, fiind dreapta credinta, ne tine departe de greselile altor secte. Maine, la hram, si inca din aceasta seara, strada Dornei si imprejurimile Bisericii Podeanu, prin multimea oamenilor prezenti, aduc dovezile (si deci nu una) ca Dumnezeu lucreaza prin Sfintii Sai. Aveti libertatea de a le pune intrebari, de a cere lamuriri, atat preotilor slujitori acolo, cat si celor care, in sutele de acatiste, multumesc Sfantului Apostol Simon Zilotul exact pentru ceea ce dumneavoastra vreti sa vi se demonstreze. Multe nume de "Simon" ale copiilor pe care parintele i-a botezat ortodox dupa rugamintile de multumire in genunchi ale parintilor fericiti si multe perechi de tineri care isi amintesc si stiu sa recunoasca asta, ca au o familie binecuvantata in urma rugaciunilor intersectate inainte de a se cunoaste. E plina strada de minuni si Biserica. Cine vrea sa le vada? Vrem demonstratii si refuzam sa le vedem.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns espiritu spune:

eu stiam ca austrieci in marea lor majoritate sunt catolici.deci nu o secta obscura.cred in acelasi Dumnezeu ca si ortodocsi.
si din nou vin si intreb acei oameni nu au avut nevoie de ajutor?

out of my mind.back in five minutes.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happy_in_TO spune:

TChristiana, te rog frumos sa aprinzi o lumanare si pentru mine.

Ma cheama Alice si mi-ar prinde bine si mie minune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns TChristiana spune:

Doamne ajuta, Alice. Sa stii ca am reusit prin multimea tinerilor care au fost acolo, sa ajung la Sfantul Altar, unde parintele Vasile Ailioaei, stranepotul lui Ion Creanga, ti-a citit numele de pe Acatistul pe care l-am scris, cu voce tare, in usile Altarului. Am fost bucuroasa ca am reusit si sunt sigura ca vei simti ajutorul Sfantului Apostol Simon Zilotul. Sa nu te indoiesti de asta si sa fii bucuroasa! Doamne ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns TChristiana spune:

quote:
Originally posted by espiritu

eu stiam ca austrieci in marea lor majoritate sunt catolici.deci nu o secta obscura.cred in acelasi Dumnezeu ca si ortodocsi.
si din nou vin si intreb acei oameni nu au avut nevoie de ajutor?

out of my mind.back in five minutes.

Austriecii au problemele lor, , cumva specifice, ca fiecare natie in parte. Noi vom fi judecati pe neamuri, pe semintii, deci nu vreau sa explic plin ce blestematii si pacate proprii lor, au ajuns sa savarseasca asemenea fapte. Pana una alta trebuie sa avem in vedere propria noastra mantuire si nu a...austriecilor. Mi se pare o deruta de la subiectul initial, foarte mare. Si chiar cu insistenta unui subiect demn de discutat, desi nu este nici pe departe. Catolicismul este o secta, un fragment voit, intentionat, din Biserica Apostolica, dreapta, Ortodoxa. Este alegerea acelora si schisma a facut ca Dumnezeul lor sa nu mai fie acelasi. In mod asemanator si alte secte afirma acest lucru, chiar si yoghinii ori evreii. Atunci cand ai alt crez marturisit, ai alt Dumnezeu. Cel initial nu te mai satisface, cel al Traditiei si al Sfintilor si simti nevoia sa-ti inventezi unul convenabil, cu legi convenabile, uitand ca astfel este doar un idol, fiind creat de om. Dumnezeu este Unul, credinta este Una si aceasta demonstrata, traita si lasata de Sfintii Apostoli, DIRECT! Asa ca orice deruta nu poate fi decat ispita de la cel rau.
Acei oameni au avut nevoie de ajutor, bineinteles, si? Cine s-a rugat pentru asta? Cel rau poate conduce lumea, prin acceptul nostru de a-l lasa si a-l ajuta sa faca asta. Adica, prin necredinta noastra, care se vede ca exista la toate nivelel, sub aspectul unei asa zise inteligente moderne, de fapt reflectand prin astfel de exemple, pe care mi le-ati dat, apropierea noastra de maimuta. S-a demonstrat ce face necredinta, credinta gresita (catolicismul a demonstrat rautate destula si prin inchizitie) ori egoismul celor din jur, care comenteaza, dar nu fac nimic. Cum de nu a stiut nimeni de ceea ce s-a intamplat? O lume de egoisti ce demonstreaza doar ca singurul ajutator in aceasta lume este Dumnezeu. Pentru aceste fapte, Dumnezeu a lasat legi clare si amenintarea urmarilor asupra generatiilor viitoare si s-a vazut (incest, homosexualitate,ect) chiar din acest caz. Sensul este lectia data celor ce nu vor sa vada, nu vor sa creada si nu vor sa asculte. Ascultati atent si cu credinta si veti intelege nu doar superficialitatea gandirii umane, ci logica Dumnezeiasca. Aceasta este adevarata logica. Nu noi suntem Dumnezeu!

Mergi la inceput