Cel mai bun ajutor in problemele de"familie"

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

quote:
Originally posted by TChristiana
Catolicismul este o secta, un fragment voit, intentionat, din Biserica Apostolica, dreapta, Ortodoxa. Este alegerea acelora si schisma a facut ca Dumnezeul lor sa nu mai fie acelasi.



Catolicismul nu este o secta. Catolicii au acelasi Dumnezeu, nu au creat un idol. Credinta din spusele tale iti face cinste. Interpretarile la extrema, nu.

poze multe cu noiAna a implinit un an 20062007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns espiritu spune:

deja vad ca esti genul "cine nu e cu noi e impotriva noastra".iar pe acest gen de subiecte se nasc niste flame-uri de toata frumusetea.
dai dovada de o intoleranta care nu prea cadreaza cu morala crestina.si btw crestin este si ortodoxul si catolicul.
si ma opresc aici fiindca simt ca va incepe eterna poveste asupra religiei si divinitatii.

out of my mind.back in five minutes.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

quote:
Originally posted by TChristiana
Catolicismul este o secta, un fragment voit, intentionat, din Biserica Apostolica, dreapta, Ortodoxa.






Daria & GIULIA(2004 08 16) arta la 3,4 ani dans la 3,9 ani 1 2 3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tethys spune:


"Catolicismul este o secta..."

TChristiana, iti dau si eu un sfat micut: informeaza-te intai si apoi posteaza asa ceva! Tu cunosti ce inseamna, in ce consta diferenta dintre religie si confesiune ?!? Dar intre religie si secta ? Din cate vad eu nu !
Asa ca, sa nu te miri de viitoarele postari... raspunsuri ... pe care le vei primi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happy_in_TO spune:

quote:
Originally posted by TChristiana

Doamne ajuta, Alice. Sa stii ca am reusit prin multimea tinerilor care au fost acolo, sa ajung la Sfantul Altar, unde parintele Vasile Ailioaei, stranepotul lui Ion Creanga, ti-a citit numele de pe Acatistul pe care l-am scris, cu voce tare, in usile Altarului. Am fost bucuroasa ca am reusit si sunt sigura ca vei simti ajutorul Sfantului Apostol Simon Zilotul. Sa nu te indoiesti de asta si sa fii bucuroasa! Doamne ajuta!

Christiana



Christina draga, sa fii rasplatita pentru gestul tau frumos! M-ai bucurat atit de mult!

Doamne ajuta!

Alice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns TChristiana spune:

Doamne ajuta!
Nu sunt extremista absolut deloc si am foarte multi prieteni din alte "confesiuni" sau alte "secte", chiar mai multi decat ortodocsi, si din raspunsurile Dvs se cam intelege si de ce. Cu acestia, discutiile mele sunt foarte bine intelese si de multe ori acceptate, invitand la reflectie si schimbare de atitudine chiar. Spiritul de turma este cel ce pare sa scoata in evidenta "virulenta" mea.
Voi explica foarte clar, e important intrucat idei total eronate se strecoara ca realitati: Catolicismul este o secta! Daca ei vor sa se numeasca altfel (confesiune, biserica sora etc) e absolut treaba dumnealor si e de inteles ca au nevoie sa scuze aceasta pozitie. Sunt secta. Secta reprezinta o parte dintr-un intreg, tocmai, o SECTiune, un segment, un fragment...deci vorbim despre o fragmentare, o divizare a Bisericii lui Hristos, adusa in zilele noastre de la Sfintii Apostoli doar prin Traditia Sfanta Ortodoxa. Urmariti CREZUL ORTODOX, acesta reprezinta marturisirea credintei , (adica in ce credem noi, si dvs fiindca sunteti ortodocsi desi poate nu simtiti asta). Iar acestea sunt valori ce trebuie aparate, sustinute demn. Nu radical ci demn, intrucat singurul adevar este de la Hristos si prin Apostoli a ramas in biserica noastra. Ceilalti au plecat la schisma, dupa 1000 de ani, de bunavoie, din motive politico-administrative, ei recunosc asta, au demonstrat o suma de greseli ca inchizitia, deci sunt sectari, fiindca au dat nastere unei secte, unei sectiuni, prin divizarea bisericii mama. Din ei, apoi, altii...(acultatile si lor crezul). Discutia pe teme religioase poate fi chiar ortodoxa, deci ce probleme sa fie? Tinem ca ortodocsi la ceilalti din alte grupari sectare, ii iubim, discutam chiar fain cu ei si, din aceasta iubire, le atragem atentia asupra greselilor, pentru a ne intalni toti in rai, asa cum Dumnezeu vrea. Cand un om greseste, il ajuti, nu? Cam asta este in rest ramanem conform botezului, adica ortodocsi... Si sfintii ne ajuta, chiar daca Dvs refuzati...of, dar asta e iubire de sfinti, vad ca noi nu suntem capabili nici s-o recunoastem.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Doamna Huian?
A! Sau e tot domnul? :-))

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !


Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietzel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns espiritu spune:

eu nu imi aduc deloc aminte ca IIsus sau DD sa fi zis ceva de ortodocsi sau catolici sau iehovisti.era vorba numai de crestini.dar poate s-au mai schimbat lucrurile intre timp....

out of my mind.back in five minutes.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tethys spune:


TChristiana, din cate am inteles eu, titlul subiectului tau se refera la ajutor in rezolvarea problemelor de "familie", nu-i asa?!? Si nu la polemici aduse altor confesiuni crestine pe care le numesti TU secte!
Daca ai "nedumeriri" in ceea ce priveste alte religii, confesiuni, etc., deschide-ti un subiect la "Sufletul credintei". Si acolo sa te tii ... Da?!?
Nu provoca, te rog frumos, fara sa fii bine informata asupra lucrurilor pe care le afirmi. Si ma opresc aici ...

Mergi la inceput