Despre alimentatie - dupa 2 ani!

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Darria spune:

aici despre suc:
http://forum.desprecopii.com//forum/topic.asp?TOPIC_ID=99449&whichpage=4

De cateva luni nu mai vrea suc(de fructe sau legume) si imi convine. As prefera sa manace fructele dar aici avem o problema. Ca sa le manace accept orice: le fac la blender si sper ca in viitorul apropiat sa renuntam la el.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miflore spune:

Hmmmmmmmmmm, eu ii dau suc de fructe zilnic, cam 150-250ml/zi, doar suc facut in casa. Fructe ca atare mananca f. putin, cateva feliute. Trebuie sa mai insist in sensul asta. Piureul de fructe cred ca-i ok, nu?
Ce chestie, nici nu ma gandeam ca n-ar fi bun sucul facut in casa...
Multumesc mult!


Mihaela si Ana Maria
Poze AICI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alra spune:

daca copiii nu vor bucatele la 2 ani incercati sa le dati fructul intreg. fi-mea e tare curioasa si daca ma vede pe mine facand ceva intr-un anumit fel vrea si ea sa faca la fel. cand se trezeste de dupa amiaza mancam amandoua fructe - prune, nectarine, mere. ii dau pruna ca atare insa ma uit la ea cand ajunge la sambure si i-l musc eu. sau i-o sparg in 2 si ii scot samburele de la inceput. daca supraveghezi un copil de 2 ani va manca frumos pe langa sambure, nu mai sunt asa mici si sunt capabili de mai mult decat ii credem noi.
la fel si marul - ii place sa muste din mar. strugurii ii place sa ii rupa singura de pe ciorchine.
cel mai nasol a fost cand am prins-o muscand dintr-o portocala necuratata, jmanglita din fructiera

Vacanta cu Laura in Romania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amyarabella spune:

Si eu sunt foarte interesata de acest subiect ,foarte bun felicitari !!!

La fel cum zicea si Arla ,ma mir ca voi inca dati piure de fructe la copii de 2 ani si ceva ,al meu mananaca de multisor fructul intreg sau eventual taiat bucatele si fara coaje la anumite fructe (mere,pere).
Eu vreau sa stiu ce fructe dati voi la copii pt ca eu am auzit tot felul de lucruri si despre aceste fructe ,le cumparati din market sau din piata ? ca de exemplu zice cineva de pepene rosu eu am citit ca nu este tocmai bun pt ca contine foarte mult zahar ,eu ii dau lui Stefan pt ca ii place foarte ,foarte mult dar nu ii dau prea mult (pe cat ar vrea el) ii dau cam jumatate de felie .
As vrea sa stiu si ce fel de cereale dati la copii ?
Stefan nu mananca pireu de cereale dintrala pt copii mici ,il gadila pe gat si ii face stare de voma (nu stiu cum sa explic), asa ca ii dau cereale boabe la cutie (fulgi de porumb si alte minunatii din comert) .
Tin sa precizez ca noi avem ceva probleme cu greutatea si nu mai stiu cum sa mai fac sa ne revenim si noi ,de aceea cer atatea detalii .
Voi mergeti la ``inot`` ? vb vine inot la bazin cu copii de 2 ani si ceva ? Noi am fost o perioada da am intrerupt de sarbatorile de iarna si acum ma gandesc daca sa mai mergem sau nu ?!

Va multumesc din suflet pt raspunsuri !!!



http://s265.photobucket.com/albums/ii222/amyarabella/?action=view¤t=70cc69e3.pbw
http://i265.photobucket.com/albums/ii222/amyarabella/19.jpg

GAMBATE KUDASI !!!

Mami Amy & bebe Stefan(15.12.2005 ora 11:35)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alra spune:

eu am zis ca i-am dat pepene rosu. crede-ma pe cuvant nu are "prea mult zahar" caci daca ar avea zahar ar avea si gust si asta de il luaram nu are aduce asa vag cu ce tineam io minte din verile de acasa.

la voi au fructele gust? la noi foarte rar gasesti ceva bine copt si asa cum ar trebui sa fie.

eu nu cred ca fructele ar face rau daca nu sunt cu kilul si pe baza regulata. doar nu ii dai pepene in fiecare zi, nu? asa si bananele au multe calorii.




Vacanta cu Laura in Romania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miflore spune:

Amy, intr-adevar, majoritatea copiilor la 2 ani si ceva mananca nepasat. Dar mai sunt si exceptii, eu am fost un pic stresata ca fi-mea o sa manance pasat pana s-o marita... ei, si deodata, la 2 ani, a inceput sa manance nepasat, a fost o mare bucurie pe capul meu. Pana atunci, daca gasea ceva nepasat bine in mancarica, eu stiu, mai ramanea cate o bucatica mai mare, mi-o scuipa. Si deodata s-a rezolvat problema. Am ramas totusi cu fructele pasate ca sa manance mai multe. Daca-i dau fructul intreg sau bucatele mananca f. putin.
Ca fructe eu ii dau: mere, pere, prune, caise, piersici, banane, portocale, mandarine, kiwi, gref, pomelo, pepene. Si incerc sa le iau din piata cu toate ca tot strainesti sunt. Mai exista si tarani cu marfa buna dar nu-i gasesti tot timpul. In market mi se par mai vestejite, ca si legumele.
Cereale eu ii dau d-alea pt. copii mici de la Nestle, mie mi le accepta. A avut perioade cand nu le-a mai vrut dar in general le mananca.
Iar cu inotul m-ai prins la fix. Tocmai ma interesez pe unde s-o duc. Mai ales ca noi avem probleme cu spalatul pe cap, urlam cat ne tine gura si ma gandesc ca poate se va rezolva in felul asta. Am deschis subiect si cu problema asta. Oricum inotul este f. bun!
Alra, si mie mi se pare ca fructele nu mai au gustul ala bun, din copilarie...


Mihaela si Ana Maria
Poze AICI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amyarabella spune:

Da tocmai de aceea am intrebat de unde cumparati voi fructele pt ca noi luam exclusiv din market ,cine stie cum sa plecam pe langa wiena intr-o mini vacanta sa gasim ceva gen piata ca in romania ,si da asa este NU au gust fructele nici aici eu incerc sa cumpar mai mult bio fructe si legume insa nu imi dau seama ca ar avea gust diferit doar ca se strica mai repede.
Nu Doamne fereste cum sa ii dau in fiecare zi pepene nu ii dau ,sa zicem poate o data pe saptamana dar am intrebat pt ca ma tot chinui sa vad unde este buba la noi si dc suntem asa grasani ,am fost si la doctor si suntem sanatosi tun nu avem probleme slava Domnului .Sotul meu zice ca sunt exagerata si ca o sa se regleze cu timpul ...
Cu inotul am intrebat tot asa pt ca mi-au spus niste prieteni ca exagerez ( mergeam de 3-4 ori pe saptamana) si ca ar fi prea mic sa ii fac eu acum un program strict ...Stefan este inebunit dupa apa daca ar fi dupa el am locui in cada,si noi avem probleme cu spalatul pe cap dar este un mic amanunt pt el peste care trece repede.
Eu nu am zis ca as fi contra piureului de fructe mie mi-ar placea sa manance asa as putea sa pun si cate un pic de portocala,mandarina ,gref pe care el nu le mananac sub nici o forma (mai pun in suc cate o data dar nici ala nu ii place prea tare) zice ca e acru .
In rest tot din categoria citricelor mananac lamie goala (nu pot sa inteleg nici eu cum o putea) dar este singura care ii place.

Va pup si va multumesc inca o data pt raspunsuri !



http://s265.photobucket.com/albums/ii222/amyarabella/?action=view¤t=70cc69e3.pbw
http://i265.photobucket.com/albums/ii222/amyarabella/19.jpg

GAMBATE KUDASI !!!

Mami Amy & bebe Stefan(15.12.2005 ora 11:35)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alra spune:

si eu cand am venit aici am cautat pietele. la noi sunt piete in fiecare oras intr-o anumita zi, insa sunt aceleasi produse ca in magazin. smecheria aici este sa cauti magazine specializate pe legume si fructe care le au un pic mai scumpe insa de calitate mai buna. marile magazine nu cumpara cea mai buna calitate de la engrosisti caci nu le pot vinde la pret convenabil.
de ex sambata vreau sa merg la un asfel de magazin caci au aparut ciresele si capsunile si acolo au bune. si luni am inca 2 pitici in vizita si vreau sa le dau fructe de toate felurile.

cele mai bune fructe le-am cumparat din franta de la piata, nu stiu insa cat de valoroasa iti este aceasta informatie

Vacanta cu Laura in Romania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miflore spune:

Fetelor, voi ce idei mai aveti legate de masa de pranz? Ma refer la felul 2, dupa ciorbita/supa (de pui, de perisoare, de rosii, cu galusti)? Eu parca ma invart cam in aceeasi sfera...pui cu cartofi, ardei/dovlecei umpluti, tocanita de cartofi (de fapt cu mai multe legume, un soi de ghiveci), paste foarte rar (ca suntem constipate de fel), peste iar rar ca nu ma invrednicesc sa cumpar mai des, vreau sa-i dau proaspat, nu congelat. Ii mai dau spanac si urzici in sezon. Fasole verde. Si nu mai stiu.
Si la fel m-ar ajuta idei pentru masa de dup-amiaza, in afara de eternul iaurt cu cereale sau fara, o prajiturica/cozonac, un fruct. Eu uneori ii mai dau felul 2 daca nu-l mananca bine la pranz.
Multumesc!!!


Mihaela si Ana Maria
Poze AICI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amyarabella spune:

Da Arla stiu si eu de fructele din Franta dar nu imi permit sa faca piata de la Paris in fiecare saptamana ,inca ...
Chiar ieri am luat niste struguri tare buni de la market m-am mirat si eu de cat de dulci si zemosi sunt.
Pt.Miflore:
Noi nu mancam felul 2 la masa de parnz adica daca mancam ciorbita nu mai mancam alceva.Dar cu feluri de mancare te pot ajuta cu cateva idei :orez cu pui si legume(gen chinezesc asa) ,legume gratinate la cuptor,pui la cuptor in diferite feluri facut , musaca,peste pe gratarul de la cuptor cu un pic de apa dedesubt in tava,sau in tigaie de teflon cu putin ulei de masline si usturoi ,acum nu stiu daca o sa fie considerata reclama dar eu i-au aproape toate retetele de pe culinar.ro ,sunt super si mie imi ies mereu. Sa precizez faptul ca eu stau acasa cu Stefan deci am timp destul de mult ,lucrez doar ocazional si de obicei de acasa ...deci am timp de gatit tot felul de minunatii ,plus ca imi si place foarte tare sa gatesc.Nu stiu daca ti-am fost de mare ajutor dar cauta acolo pe site vezi ca au si forum unde sunt multe,multe retete.
Sau daca vrei retete direct spune-mi.

VA pupacim !!!



http://s265.photobucket.com/albums/ii222/amyarabella/?action=view¤t=70cc69e3.pbw
http://i265.photobucket.com/albums/ii222/amyarabella/19.jpg

GAMBATE KUDASI !!!

Mami Amy & bebe Stefan(15.12.2005 ora 11:35)

Mergi la inceput