Program vizita copii

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns oana_s spune:

quote:
Originally posted by Rufus

quote:
Originally posted by cryna77


Nu am avocat, pentru ca, nefiind casatoriti eu am deschis doar proces de incredintare copil. Si am inteles, ca pentru acest lucru, nu este neaparat nevoie de avocat... doar daca "face el urat"




Imi cer scuze ca deviez putin, dar nefiind casatoriti, de ce este necesar un astfel de proces? Nu este clar ca mama-i tutore? De ce trebuie sa ti-l incredinteze instanta?
Inteleg sa mergi in instanta doar daca te cheama el, cu cerere de incredintare. Si cu motive.
Adica ce vreau eu sa spun (de fapt sa intreb) este ca nu inteleg de ce trebuie proces de tutela. In cazul tau, o ai automat (tutela).

poze multe cu noiAna a implinit un an 20062007

"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde



nu daca ccc copilul poarta numele tatalui.
in acest caz se face proces de incredintare minor, te scuteste de unele chestii (gen sa apelezi la tata de cate ori ai nevoie sa iesi din tara cu copilul etc.)

Oana si Mara 11.08.2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns microbu spune:

Buna seara!

Pisimuky, la noi tatal a cerut sa ia copilul la el 2weekenduri/luna, 1sapt in august si 1sapt in decembrie. La aceasta cerere eu am spus categoric NU (fetitza avea 10luni cand am introdus actiunea), si instanta a crezut de cuviinta sa-i acorde drept de vizitare la domiciliul meu in FIECARE saptamana. Mie mi s-a parut inuman acest program. Am facut apel si s-a redus la jumatatea programul de vizitare: primul si al treilea sfarsit de saptamana din luna, sambata si duminica 10-19 cu respectarea orelor de somn si hrana.

Cryna, el cere program de vizitare daca vrea sa pastreze relatia cu copilul. Daca nu vrea, treaba lui. Acordarea pensiei si desfasurarea procesului pt tutela nu depind de aspectul asta.

Rufus, nemultumiri sunt mereu. Fostul se bate cu pumnul in piept ce mult iubeste fata, vrea PE HARTIE program maxim de vizitare dar au trecut si 3sapt fara sa o vada. Este mai sanatos pt copil sa respectam un program fix de vizitare, nu sa-l astepte pe geam: vine, nu vine? Parerea mea...


????????
Am uitat sa intreb avocata ceva si poate ma ajutati voi: se poate reveni asupra progrmului de vizitare chiar dupa ce hotararea de divort devine definitiva? Am trecut de faza de fond, apel si odata devenita definitiva hot. a trecut termenul legal pt recurs. Stiti ceva?

SANDRA si gargaritza


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Pai daca au trecut toate fazele, alt proces.
Nu uita ca trebuie motive sa ceri asa ceva.
Cred ca trebuie sa mai lasi sa treaca timpul, sa strangi motive.
Dar de ce te agiti? Nu cred sa te deranjeze prea mult...

poze multe cu noiAna a implinit un an 20062007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tethys spune:


Uite ca reusesc sa va raspund si eu ...

Rufus, vad ca ti-au cam zis si fetele ce as fi raspuns si eu ( la toate). Copilul meu este pe numele lui... asa ca... trebuie "legalizata" tutela mea ...

Microbu, pai... nu stiu cum va cere el acest drept de vizita daca nu raspunde la citatii ... El cica vrea sa-si viziteze copilul... dar, momentan nu face nici o miscare... Si apoi, el e in strainatate... nu stiu cand va veni prin tara... asa ca...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Microbu, tatal copilului poate oricand, ulterior, sa deschida actiune pentru modificarea programului de vizita.
Acum nu ai nici o problema, copilul e mic, ai avut toate sansele sa-i limitezi orele de vizita.

Insa cand copilul va avea 3-4 ani, tatal va putea obtine in instanta si week-end-uri, si vacante cu copilul...etc.

Adina + Olivia Q1.04

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns microbu spune:

quote:
Originally posted by Rufus

Pai daca au trecut toate fazele, alt proces.
Nu uita ca trebuie motive sa ceri asa ceva.
Cred ca trebuie sa mai lasi sa treaca timpul, sa strangi motive.
Dar de ce te agiti? Nu cred sa te deranjeze prea mult...

Eu sunt multumita de programul actual. Insa ma intreb daca el poate cere altul, vad ca da: printr-un proces nou, multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Cryna sunt in aceeasi situatie ca si tine si as vrea sa te intreb ceva: cam cat dureaza procesul in medie si cat de simplu/usor este? E posibil sa nu obtii incredintarea? Intreb pt ca eu locuiesc in afara si ultima oara m-am rugat de el sa-si dea acordul sa parasim tara. Asa ca acum mi-e frica sa mai vin in tara cu copilul sa nu ma aiba iar la mana. In plus eu pot angaja un avocat sa ne reprezinte fara sa venim in tara?

Microbu ma bucur sa aud ca ai reusit sa schimbi programul de vizita.

Luna, mamica de www.alina-jaime.co.uk/main.php?g2_itemId=3960" target="_blank">Adelise Cezara(11.08.2007) si www.alina-jaime.co.uk/main.php?g2_itemId=3882" target="_blank">Cosmin (30.07.2001)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tethys spune:


Luna1, nu stiu ce sa-ti zic... nu e chiar aceeasi situatie... La noi, e invers... eu sunt in tara, el nu e... Uite, de ex., (in cazul meu) el daca nu poate veni in tara, poate sa trimita ceva scris sau sa imputerniceasca pe cineva (ruda, prieten,etc.) care sa-l reprezinte la tribunal, adica sa-si puna un mandatar... dar, in cazul meu, eu sunt cea care a deschis proces. Nu stiu daca si tu ai putea imputernici pe cineva care sa te reprezinte, sa deschida procesul in numele tau, sa se ocupe de avocat... nu sunt sigura de asta. Nu ai pe nimeni in tara (parinti, surori,etc.) pe care sa-i rogi sa se intereseze direct la un avocat? Ca sa te indrume avocatul mult mai bine decat mine ?
Iar ca si durata... depinde de fiecare caz in parte. La mine inca dureaza... sunt la al patrulea termen deja , proces inceput in ianuarie... Si asta pentru ca el nu raspunde la "apel" in nici un fel si se tot amana procesul. Mde, fiind in strainatate, ii ajung citatiile dupa termen ... iar el profita de lucrul asta ca sa taraganeze... bla-bla-bla...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tethys spune:


Luna1, ai reusit sa te mai interesezi si la altcineva de ceea ce ar trebui sa faci in situatia ta? Uite, eu zic ca ar trebui sa vorbesti si cu fetele de pe la "Legislative...". Poate, te pot ajuta ele mai mult, cu ceva mai multe sfaturi, informatii. Poate gasesti totusi, acolo, pe cineva cu o situatie cat mai asemanatoare cu cazul tau ca sa te indrume cat mai bine. Macar iti faci o idee... Eu iti dau un link ( in ce conditii poate pierde mama copiii la divort?) de acolo, daca vrei poti intreba... Succes!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Cryna multumesc mult. La noi situatia e veche, baitul meu face 7 ani in iulie si pt ca pe "tata" nu l-a interesat iar pe mine nu m-a deranjat prea mult am lasat situatia asa, probleme mi-a facut la iesirea din tara dar s-au rezolvat. Momentan nu ma grabesc caci o cunostinta care a bagat divort mi-a spus ca fiica ei a fost chemata la o audiere (are 9 ani) si am inteles ca acum de la varsta de 6 ani ii cheama sa- i audieze. Asa ca prefer sa vad daca ii voi obtine cetatenia aici mai intai pentru ca de la tata am procura care dovedeste ca a locuit cu mine mereu pe teritoriul UK.

Succes tuturor.

Luna, mamica de www.alina-jaime.co.uk/main.php?g2_itemId=3960" target="_blank">Adelise Cezara(11.08.2007) si www.alina-jaime.co.uk/main.php?g2_itemId=3882" target="_blank">Cosmin (30.07.2001)


Mergi la inceput