in ce conditii poate pierde mama copiii la divort?

in ce conditii poate pierde mama copiii la divort? | Autor: andutzy

Link direct la acest mesaj

Buna ziua!
Apelez si eu la un sfat din partea celor ce au cunostinte in acest sens.
Avem doi copii, unul de 3 ani, unul de 10luni si urmeaza sa ne despartim. La ora actuala locuim in casa lui (mostenire) in BUcuresti, dar in urma divortului ar urma sa plec acasa la parintii mei in Constanta, unde am locui impreuna cu ei intr=un apartament de 2 camere, in conditii civilizate(mama mea este profesoara) si provin dintr-o familie calda si cu mult bun simt.
El ameninta insa ca imi va lua copiii, sau macar pe cel mare(de fapt pe el si-l si doreste) si probabil mizeaza pe faptul ca are posibilitati financiare mai mari decat mine(sunt inca in CIC pentru bebe2).
Toata lumea zice ca sansele sunt ale mele, inclusiv avocata, dar mie ca mama imi tremura sufletul numai la acest gand, mai ales ca daca ar vrea sa mi-i ia ar face-o numai din ambitie, (ca exemplu suntem de o saptamana la Constanta dar nu ne-a sunat o data, macar sa vada ce fac copiii)
Daca mai aveti nevoie de informatii suplimentare pentru a ma ajuta cu o parere, va stau la dispozitie.
Multumesc anticipat tuturor!

Andutzy

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns eld spune:

Din pacate nimeni nu-ti poate garanta ca 100% sansele sunt ale tale, dar cu certitudine sunt sanse foarte mari ca ambii copii sa-ti fie incredintati tie.
Avantajele tale sunt urmatoarele: varsta mica a copiilor, faptul ca te-ai ocupat in general tu de ei, ai unde sa locuiesti (la locuinta parintilor tai, unde locuiti acum, se va face o ancheta sociala de catre cei de la protectia copilului Constanta si va trebui amenajata una din camere exclusiv pentru voi, astfel incat sa fie cert ca amandoi copiii au conditii foarte bune de locuit).
Daca cumva ai antecedente de genul depresie (constatata de un medic) sau probleme grave de sanatate, te sfatuiesc sa soliciti ca proba o expertiza medico-legala care sa constate posibilitatea ta de a avea grija de copii in bune conditii.
Nu ai spus care e motivul pentru care "ai parasit domiciliul conjugal" - daca e vorba de violenta fizica sau psihica, sa ai martori care sa povesteasca despre asta si sansele de incredintare cresc simtitor (desi judecatorii considera - pe buna dreptate in unele cazuri - ca un sot rau nu e neaparat si un parinte rau).
Ca regula generala, copiii "nu se impart" de catre instanta, asa ca nu sunt sanse sa-i fie incredintat lui unul si tie unul.
In plus, un alt avantaj pentru tine e ca el nu se poate ocupa de cresterea copiilor din moment ce lucreaza, asa ca ar apela la terte persoane (bone, bunici sa), iar tu ai suficient timp sa te ocupi de amandoi.

Succes si iti tinem pumnii sa fie totul bine!

Eld, mami de printesa si (39s)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andutzy spune:

Multumesc pt raspuns, nu am parasit domiciliul conjugal, am plecat intradevar la parintii mei pt o saptamana cu copiii, dar cu acordul lui si asta dupa tentative de violente fizice la care a fost martor bunicul meu care a locuit 3 ani cu noi in casa.
NU am avut depresii sau cel vreo problema de sanatate psihica pt care sa merg la medic si probabil daca as fi avut ceva probleme le-as fi putut depista cat de cat si singura, ca am terminat psihologia.
Intradevar, eu m-am ocupat de copii cel mai mult si asta o stie toata lumea.


Andra, mami de Horia Andrei si Dragos Alexandru

HORIA-6 LUNI(sedinta foto)
POZE MARTIE 2008 cu Dragos, Horia si noi
Nasterea Micului Print, Horia Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eld spune:

Andutzy,

Sa nu mi-o iei in nume de rau cu depresia, insa am vazut cazuri cand sotul si-a incurajat sotia sa mearga pentru psihoterapie iar apoi sa foloseasca asta drept proba impotriva ei la incredintarea copilului! Acesta a fost motivul pentru care am zis de depresie sau altele.
Bunicul tau poate fi martor la divort, locuind cu voi stie cel mai bine situatia.
Eu va doresc sa treceti peste aceasta situatie si sa nu ajungeti la despartire, daca este posibil.

Eld, mami de printesa si (39s)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andutzy spune:

Stiu la ce te referi, multumesc, doamne fereste, daca as lua in nume de rau chiar ca as fi cu capul . depresiile post natale le-am depasit cu brio, nu am avut nevoie de consulturi de specialitate, in viata mea nu am fost la un astfel de consult si sper nici sa nu am nevoie prea curand.
Cale de impacare nu mai exista deoarece el mi-a spus clar ca asta este el si nu se schimba si eu nu mai pot sa merg in ritmul asta ca nu ma mai tin rabdarile si nici nu mai suport sa vad copiii stresati. De la atmosfera din casa cel mare a ajuns sa aiba cosmaruri in fiecare noapte, cosmaruri care la Constanta au disaprut ca prin minune.

Andra, mami de Horia Andrei si Dragos Alexandru

HORIA-6 LUNI(sedinta foto)
POZE MARTIE 2008 cu Dragos, Horia si noi
Nasterea Micului Print, Horia Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Din punct de vedere practic copii iti vor fi incredintati. Sotul (ex) va fi obligat la plata pensiei de intretinere in favoarea copiilor prin hotarare judecatoreasca.


Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro / Mai multe...
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andutzy spune:

Nu ma bazez prea mult pe pensia lui alimentara deoarece vrea sa-si dea demisia ca sa continue el afacerea noastra de familie din care eu vreau sa ma retrag, afacere care insa este in acte deocamdata fara profit.

Andra, mami de Horia Andrei si Dragos Alexandru

HORIA-6 LUNI(sedinta foto)
POZE MARTIE 2008 cu Dragos, Horia si noi
Nasterea Micului Print, Horia Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andutzy spune:

Dar despre incredintarea temporara pe timpul divortului stiti ceva? Cum se poate obtine si in cat timp? NU imi doresc sub nici un chip sa mai stau in casa cu el toata vara, mai ales ca procesul va prinde vacanta judecatorilor si probabil se va termina la toamna....

Andra, mami de Horia Andrei si Dragos Alexandru

HORIA-6 LUNI(sedinta foto)
POZE MARTIE 2008 cu Dragos, Horia si noi
Nasterea Micului Print, Horia Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eld spune:

Pentru incredintarea temporara a copiilor pe timpul divortului se face o cerere de ordonanta presedintiala care se judeca de urgenta, cu prioritate si se dispune incredintarea copiilor pana la ramanerea irevocabila a hotararii de divort.
Practic, dupa ce depui actiunea de divort, depui si cererea de ordonanta presedintiala - la aceeasi instanta, cea a ultimului domiciliu comun.



Eld, mami de printesa si (39s)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonik80 spune:

Buna tuturor. Am si eu o problema de aceeasi natura. Sunt in divort cu sotul meu, acum pe 19 mai avem prima infatisare. Noi avem un baietel de 1 an si 4 luni care acum e cu mine la parintii mei (am plecat de acasa pe 17 aprilie, acum aprox. 1 luna). Eu sunt cea care a deschis actiune de divort si i-am facut si o notificare (deoarece dupa ce am plecat de acasa incepuse cu amenintari la adresa mea si a parintilor mei) in care i-am spus sa nu ma mai ameninte ca altfel ii deschid dosar penal. Dar i-am si spus ca isi poate vedea copilul in orice zi intre orele 18-20, insa el de atunci nu a venit decat o data impr cu socrul meu, au stat vreo 20 min si au plecat tot cu amenintari. Dupa aceea el mi-a facut o ordonanta presedintiala in care a trecut numai minciuni de genul ca nu stie unde am plecat cu copilul si ceva de genul ca am avut tentative de suicid si ca ii e frica pt copil, ca vrea el copilul pe perioada divortului, pana la solutionare. Acum am vazut ce ati scris si voi, bine ca am si martori care dezaproba, dar m-am gandit sa imi fac si o expertiza medico-legala ca nu am probleme psihice, ceva de genul asta, ca proba. Totusi am si eu nevoie de niste pareri. Credeti ca imi poate lua copilul din cauza minciunilor pe care le-a trecut in ordonanta?

SToma

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns didi spune:

Buna! Ca sa poata sa-ti ia copii pe baza a ceea ce a scis in ordonanta, trebuie sa si probeze!!! Eu am trecut prin aceeasi problema, doar ca a facut-o la ceva timp dupa divort, ca sa ma ia pe nepregatite. Si a scris cate-n luna si in stele. A fost ordinar. problema lui a fost ca nu a avut cum sa probeze. A incercat cu martor (mama lui) care a fost penibila in minciunile pe care le indruga. Nu-ti face griji, doar sa fi cat de puternica poti pentru copilasul tau. Si nu te manifesta fata de copil, pentru ca simte.
Multa bafta!!!


didi si cata
http://www.flickr.com/photos/dia_si_cata/
http://picasaweb.google.com/DiasiCata

Mergi la inceput