Dulceturi si papanasi de sept-oct 2007 (130)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adimercedes spune:

Toma_Ily, La Multi Ani pt Natty. Cum va merge, ca nu ati mai zis nimicuta? Cum papa Natty acum? Totul bine la voi?






"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."

Lisa

Povestea obtinerii sarcinii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adimercedes spune:

quote:
Originally posted by cecilia L

Eu ii dau la 19-19,30 iaurtel cu branzica sau iaurt cu fructe si 2 lingurite de cereale( o lingurita de fructe din borcanel cat sa nu simta gustul de iaurt, chiar si cremossooooooo)apoi dupa baita tatzi si nani o ora.....restul trezirilor le stiti, baita pe la 9 sau chiar mai devreme.

Cecilia si bebe Cristian Matei(07.09.2007)

poze



Cecilia, incearca sa ii scoti fructele seara, asa cum a zis si Sabina. Fructele seara nu sunt indicate, pt ca in timpul somnului stomacul isi incetineste functiile si fructerle incep sa fermenteze producand gaze, crampe, dureri de stomac etc. Incearca sa ii dai doar cereale sau, si mai bine, legume simple sau combinate pe care deja le-a incercat (morcov, cartof, dovlecel etc). Si daca vrei sa ii dai si iaurt, amesteca-l in legume, ca e f bun. Morcovul si dovlecelul sunt dulci, uneori chiar mai dulci decat unele soiuri de mere, deci nu cred ca nu o sa ii placa.

Incearca si asa si vezi cum merge.



"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."

Lisa

Povestea obtinerii sarcinii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adimercedes spune:

quote:
Originally posted by urmychance

Noi am fost plecati saptamana trecuta si am avut de recuperat, mai am un capitol jumatate de citit, dar o las pe maine.

Cu diversificarea noi nu stam f bine, uneori mananca (dar putin), alteori nu deschide gura, strange buzele si se uita pe sus. Nu insist. La noi e cam asa: cand consider eu ca ii este foame sau cand da el semne ca ar papa, ii pregatesc ceva de papa, incerc sa ii dau, vrea - ma bucur, nu vrea - asta e, si apoi san. Este foarte fericit la san. Este o problema ca nu mananca si altceva? Daca mananca, nu inghite mai mult de 10 lingurite si asta cu pierderile aferente. La inceput parca manca mai bine. Oricum, luna asta cred ca a luat peste 600 gr ceea ce este f bine.

Tudor sta f bine in fund, se rostogoleste tot timpul de vreo 2 luni deja, merge cu spatele si, daca e stimulat, merge si cu fata, dar mai mult isi face voltza si se arunca. Toata ziua exerseaza mersul de-a busilea, nu merge, ia doar pozitia si face muschi. Ai spune ca face flotari non-stop.A mai invatat sa se ridice de pe spate direct in picioare - daca il tin eu de manute, sta in picioare singur daca se tine de patut. Asa cum se impinge el de merge cu spatele ajunge mereu la marginea patului si l-am invatat sa cada in picioare si apoi se pune in fundulet. E un pas inainte.

In rest, toate bune, este un frumos si un haios, interactioneaza f bine cu mine, rade tot timpul, stie de gluma, rade smekereste cu sfarcul in gura, ma pupa, imi smulge parul din cap (asta ma dispera!).

m-am bucurat foarte mult sa aud asa vesti bune despre Andreiutul lui Nana.
Adi - Lisa e tare mancacioasa si ma bucur ca nu aveti probleme.
Annisia am remarcat Tv frumos.

Am fost si noi la Babyexpo, am primit mostre ca toata lumea, cadouri, am castigat si la Dr. Fischer (cred ca e un C pe undeva). La concursul de-a busilea am participat cu o oarecare teama pt ca Tudor nu mergea, dar am facut si eu ce faceau si celelalte mamici. Am saltat copilul si am iesit pe locul 2. Am lasat sa castige o fetita frumoasa care chiar muncea scumpa de ea.

Danielle - sa stapaniti masina cu placere si sa va bucurati de plimbari placute. De asemenea, pofta mare la sorici.

Mi-am cumparat cartea cu Supernanny si am citit vreo 50 pagini, pare f interesanta si sunt f incantata de ea. Dupa ce am citit de cartea Roxanei, mi-am facut si eu comanda de pe net de Confesiunile unei mame lenese dar si de Confesiunile unei neveste lenese. De fapt, cred ca as fi putut cumpara intreaga colectie daca mai erau cateva titluri despre femei lenese.

Pentru cine mai vrea sa ne vada:
http://picasaweb.google.com/urmychance/ASapteaLuna

Nu am reusit sa gasesc mai multe poze. In contul comun, unde ma uit?

Noi am coborat patutul de vreo luna, am pus dedesubt o plapuma si apoi salteaua de la pat si, de jur imprejurul patului, am pus si noi izopren. Uitati Aici

Tudor- 17.09.2007



Urmy, felicitari pt progrese. Cu papatul asa face si Lisa uneori. Se uita pe pereti, se scarpina in cap, isi apleaca capul, se intinde, dar daca ii ating de buze lingurita, casca gura si papa tot. Uneori pur si simplu nu vrea in scaunul ei de masa, asa ca o iau si o tin pe genunchi. Sau se ridica in picioare pe scaunul meu si se intinde dupa diverse obiecte de pe masa. Dar intre timp papa serios. Nu ma ingrijorez de asta, ca asa e si sotul. Mancatul e ceva auxiliar, si el face o gramada de alte chestii in timp ce mananca. Nu cauta placerea, ca mine . Eu savurez, observ, ma incanta aranjamanetele, culorile etc. Pt el nu e esential sa arate fantastic, ca oricum dupa prima privire catre farfurie, mananca fara sa studieze si scrie emailuri, citeste articole sau se uita la TV. Si mancam impreuna . Si imi dau seama ca poate asa e si Lisa. Nu o pacalesc sa manance cu avioane si soldatei etc, pt ca nu sunt de acord cu trucurile astea, dar o las sa nu stea musai in scaun daca ea nu vrea.

Poate dupa ce mai creste se va mai schimba.


Aaa, sa nu uit, v-am pazut pozulicile. Tare haois Tudor. Are unele ipostaze mortale...



"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."

Lisa

Povestea obtinerii sarcinii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adimercedes spune:

Aaa, nu am apucat aseara sa va zic marea veste: are si samburiciu' Lisa un dintzuc. Ieri si-a scos coltul prin gingie. Nu a parut sa o deranjeze. Alaltaieri o cautasem la gingii, nu avea nimic, am vazut doar ca se pregateste ceva, era ceva alb in gingie, dar nu era inflamatie, nu o durea, asa ca m-am gandit ca mai trec cel putin cateva zile. Dar ieri cand o schimbam, mi-a luat mana si mi-a dus un deget in gura - ea nu prea face asta. Dar ieri parca zicea: "Hai mami sa iti arat ce am eu aici." Tare m-am bucurat ca a iesit primul dinzishor fara mari drame... Si cred ca se pregateste si al doilea. Vai de tzitzile mele, ca deja pe asta mic cat un varf de ciob l-am simtit de cateva ori deja .

Acum doarme. Ma duc sa ii pregatesc micul dejun: mar cu avocado. Si sa mai lucrez si eu cate ceva ca am o lista luuuungaaaa...

"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."

Lisa

Povestea obtinerii sarcinii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adimercedes spune:

quote:
Originally posted by Marunzika

adimercedes si noi felicitam cam putin bebeii sarbatoriti :(( sa ne fie cu iertare, nu o facem din rautate .

carpatina cum a fost plimbarea? Ai gasit ce-ai cautat? Si, cume cu dieta?

www.youngnutrition.net/member/tickers/96168/ticker2.png[/img][/url]" target="_blank">
Yannisa Milena
24.08.2007




Maruntziko, ia nu iti fa tu griji de-astea. Nici eu nu urez individual, si nu ma asteptam ca toate membrele DC de la odiseea noastra sa dea buluc sa ne ureze de 6 luni. Dar, cum am zis deja, nu stiu la ce ma asteptam... Poate doar la o remarca de la cele cu care schimb vorbe in mod frecvent. Suntem f multe aici si nu putem vorbi toate cu toate. In fine, chiar nu vreau sa mai zic mare lucru pe tema asta, ca nu stiu ce sa zic ...



"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."

Lisa

Povestea obtinerii sarcinii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adimercedes spune:

Devylla, am vazut ca iti faci griji pt suzeta. Eu nu mi-as face. De fapt, nici nu imi fac, desi si Lisa e dependenta. Mama a invatat-o cu suzeta si eu am fost de acord, pt ca urla ca din gura de sarpe in masina, era teroare sa mergem undeva si 5' cu masina. Initial suzeta a fost pt masina, dar am extins-o si la carut, pt ca nici in carut nu ii placea, era chin sa iesim la plimbare si la 3' de casa. Acum adoarme cu ea, avem una in casa si una pt masina si carut. Am preferat sa se invete cu suzeta decat sa inceapa sa isi suga degetele.

Nu stiu cum e Erikutza, dar Lisa o tine si o plimba cu limb pana adoarme, apoi o arunca. Uneori se mai trezeste spre dimineata si o cere si in masina, daca mergem la drum lung o mai vrea, dar mie nu mi se pare ca exagereaza. Am observat-o si e clar doar de comfort...

Si de renuntat va renunta ea la timpul potrivit. Citeam niste articole scrise de un psiholog pe tema asta si el zicea ca e perfect sanatos si e chiar indicat ca bebelusii sa aiba obiecte de confort: suzete, paturici, jucarii etc. E modul in care ei se simt in siguranta, chiar daca schimba locatia. Si am vazut asta cu Lisa cand am fost la Melbourne saptamana trecuta. I-am luat cu ea jucariile in care doarme si sacul de dormit si nu a avut probleme cu dormitul in pat strain, adica pat-pat, ea care doarme acasa NUMAI in patutul ei. Iar cand mergem la prieteni si stam mai tarziu, nu adoarme nici in bratem decat daca e extrem de obosita si o da gata oboseala. Daca am lua jucariile ei cu ea, ar adormi extrem de repede. Dar nu vreau sa car jucariile oriunde mergem, ca, de obicei, nu ne planuim sa stam peste programul ei, dar se intampla sa mai si intarziem.

Si sa revin la suzeta. Bebelusii au reflexul de supt si unii din ei au nevoie de suzeta pt a-si satisface aceasta nevoie. Unii sunt multumiti sa isi "suga" limbuta sau sa isi atinga buzele cu limba si e ok. Daca Erikuta si Lisa fac parte din categoria celor care au nevoie de ceva anume (deget, suzeta etc) pt aceasta nevoie, e ok. Eu sunt happy ca a acceptat suzeta, desi cu greu. Cand mai cresc, vor renunta singure la suzi sau sunt metode de a le "ajuta" sa renunte. Dar majoritatea sunt ok sa renunte de buna voie, fie ca o pierd, fie ca o "dau" unui bebelus mai mic etc.

Nu te mai stresa pe tema asta.

Si ma bucur ca Erika isi revine dupa boala. Pana la urma ce a fost? I-au ajutat antibioticele? A mai facut febra? A fost roseola sau altceva? Ca ziceai ca avea si nr de leucocite marit... Dar bine ca a trecut cu bine orice ar fi fost...

Fug ca s-a trezit Lisa.

Sa nu uit

"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."

Lisa

Povestea obtinerii sarcinii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Celia spune:

Urmy, bine ai revenit.Frumos papanas Tudor.
Adi, felicitari pentru Lisa.


mami de www.onetruemedia.com/shared?p=4f08eb051f8799a2dda132&skin_id=4&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Andreea(30.09.2007) si www.onetruemedia.com/shared?p=4f518706fd1f0403459951&skin_id=6&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Andrei(12.10.1998)
poze
intalnire DC Iasi

6 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adimercedes spune:

A papacit si Lisa. I-am facut 2 mere si i-am amestecat 1/2 din ce a iesit cu 1/2 de avocado si a iesit tare bun. Restul de mar la amiaz cu cartof.

I-am dat mar cu avocado pt ca marul simplu nu prea a incantat-o. Adica e mai acrut si nu prea ii place. Si pt ca avocado e neutru ca si gust, mai taie din aciditate si din gust.

I-a placut tare mult, a halit tot din bol, desi pe la jumatate a trebuit sa o scot din scaun si sa o las sa se intinda dupa diverse de pe masa. Dar a papat bine si daca i-as mai fi dat, ar mai fi mancat. Apoi a mancat 10' tzitzi si acum e in porta-cot langa mine si se joaca cu o carte noua .

"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."

Lisa

Povestea obtinerii sarcinii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adimercedes spune:

quote:
Originally posted by Bee
Adimercedes, wow ce mancacioasa e si Lisa. Pai diversifica genul asta de copii cu linguritza de mancare (o lingurita, 2 lingurite si tot asa). M-am mai linistit cand aud ce mananca si a ta. Cand e vb de papa eu sunt pe teren virgin, avand in vedere ca bebitza mea mai mare nu manca nimic in afara de lapte.



Bee, eu ma iau dupa ea. La inceput a mers mai incetut, adica am inceput cu 2 lingurite de bb. Dar apoi a vrut tot din bol. Si eu i-am dat si a fost ok. Adevarul e ca era orez de bb cu laptic de la mine, deci nu imi faceam griji ca are sa pateasca ceva. Si dupa vreo 3-4 zile de orez am trecut la altceva si tot asa, 3 lingurite de bb, apoi a doua zi mai mult.

Eu ii observ semnalele pe care mi le da ea si in functie de asta imi fac planul. Ca asa, mi-am mai facut eu planuri si meniuri nenunmarate si Lisa a decis altceva si mi s-a dus planul pe apa sambetei. Si, la urma urmei, sunt si ei niste mici persoane cu dorinte, placeri si gusturi proprii si nu pot sa o fortez la ce nu ii place au sa ii neg anumite placeri. Desi marul, care nu i-a placut la inceput, i l-am dat cu morcov, la fel si para . Dar eu i-am respectat dorinta. Cand nu a vrut sa pape, nu am indopat-o si cand a vrut sa pape o a doua portie in plus fata de ce vroiam eu sa ii dau initial, i-am dat si a fost ok. S-a oprit ea cand a simtit.

Deci nu te stresa nici tu ca vrea mai mult sau nu vrea ceva. Sau ca nu stii ce sa faci. Observa-l pe Razvi ca el e cel mai bun profesor in toata chestia asta, tocmai pt ca bebelusii nu au gustul pervertit, deci nu pot sa vrea ceva ce le face rau.





"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."

Lisa

Povestea obtinerii sarcinii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adimercedes spune:

quote:
Originally posted by Sabina

Cecilia, incearca sa ii dai seara cereale milupa cu lapte incorporat, sau humana saui ce-or fi, facute ca un gris cu lapte, adica groase de tot dar nu solid complet. fructele cam aguita seara! au vitamina C multa.



Sabina, dupa cum i-am zis deja Ceciliei, fructele nu agita din cauza vit C. Ca si brocolli are multa vit C si e ok sa il papam seara. Fructele agita din cauza zaharurilot naturale care incep sa fermenteze pt ca noaptea stomacul isi incetineste functiile. De acee nu e indicat sa papam mult seara, ca nu se proceseaza repede si fermentand rezulta toxine ce duc la balonari, gaze, crampe, dureri de stomac, dureri de cap dimineata etc etc.

"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."

Lisa

Povestea obtinerii sarcinii

Mergi la inceput