Dulceturi si papanasi de sept-oct 2007 (130)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns melaniatud spune:

quote:
Originally posted by Roxana_G

Oricum nu imi veti duce lipsa, eu pot intra pe forum si de la birou, dar nu ma pot lalai pe acolo ca deh, tre sa mai si muncesc. O saptamana usoara! Noapte buna.

Rox ,
Alexandra Maria (10.02.2004) si BB Andrei Serban (31.08.2007)




Serviciu usor albinuto!!Nici nu vreau sa ma gandesc la birou la mine cum o mai fi....nu prea ma trage inima

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonaiani spune:

quote:
Originally posted by cecilia L
Cum este in casa noua, s-a obisnuit Eliza?



multumim de intrebare. S-a obosnuit f repede si f bine (mde, doar are camera ei, proprie si personala). Mai rau e ca in we asta am fost la ap ala vechi sa il zugravim (trebuie predata cheia la sfarsitul lunii). Norocul nostru ca am fost amandoi, ca unul legana prichindelul, altul dadea cu trafaletele . N-a stat nici o secunda singura in patutul ala de voiaj .
Azi am facut si eu isprava aia cu lasatul copilului in funduletzul gol pe o musama de de schimbat (50X50 cm). S-a apucat sa se tarasca (inca nu merge de-a busilea), si a facut pishu exact cand a iesit de pe musama, pe covor adica . A, si inca una tare: am lasat-o in scaunul de masina azi i napartament, si ea s-a apucat sa se joace pe la incuietoare. Ne-am trezit ca apasase pe buton si desfacese bretelele din catasama. Daca n-ar fi fost vorba despre siguranta ei , ne-am fi mandrit chiar, ca uite ce fata desteapta avem !

www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20viata%202007&page=39" target="_blank">Siguranta.jpg

de papanasha Eliza (06.09.07)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns melaniatud spune:

Ore Betty, Claudia, Afibebe cum sunt?Sper ca mult mai bine

Ma bag si eu la somnic sunt cam obosita...o noapte linistita si odihnitoare va doresc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bee spune:

Buna fetele.
Noi calatori ca de obicei.
Daca ieri cand a fost cald am stat vreo 5 ore in parc cu copiii (in 2 ture), azi pe vantul de afara am fost la tzara la gratar si iarba verde. Acum daca adoarme si mica printesa (printul e adormit in poala mea), cica imi scot barbatul (sau ma scoate el) daca mai avem energie, la o bere(el, ca eu beau doar apa).
Ce sa zic, fain a fost. Bebele are papa (mare parte din ea) la purtator, mai avem dupa noi cereale, mere (e mare fan!), sau borcanele cu fructe, legume. Mi-e si frica de cat vrea Razvi sa pape. Cam 200 ml (ochiometric evident. Sau mai bine spus, un borcanel mic nu e suficient) la o masa. Eu l-ash tempera, dar efectiv nu am pe cine. Azi a vazut o cana mai latareata de cafea pe masa si a crezut ca e mancarea lui si nu-si lua ochii de la ea. CAsca ochii si gura.
Adimercedes, wow ce mancacioasa e si Lisa. Pai diversifica genul asta de copii cu linguritza de mancare (o lingurita, 2 lingurite si tot asa). M-am mai linistit cand aud ce mananca si a ta. Cand e vb de papa eu sunt pe teren virgin, avand in vedere ca bebitza mea mai mare nu manca nimic in afara de lapte.
Roxana, spor la munca. Sa fie plecarea de acasa cat mai usoara.
Cam atat de la noi pe moment.
si Noapte buna!

Ana Teodora (22.12.2005) si Razvan Dimitrie (26.10.2007)
http://www.dropshots.com/dochia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns prisi spune:

Rox serviciu usor si adaptare rapida

vroiam sa va intreb daca mai bea vreun bebe atata apa, Miru bea intre 200-400ml de apa pe zi si cum vede cana deschide gurita, sau daca bem noi ceva ne fixeaza rau,daca ar vrea si papa ca apa ar fi super

poze
Marta si Miruna (06.09.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns prisi spune:

am plecat si eu la somn
va doresc o noapte linistita (si mie)

pupici




poze
Marta si Miruna (06.09.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Celia spune:

Isabeluta, multumim de vestile despre voi.
Navicula, bine ai revenit.
Marunzika, multumim de reteta.
Simona, pupam doua fete fericite.Sa iti traiasca nepotul.Ma bucur ca sunteti bine.
Myral,sa aiba pofta dulceata.
Greyeras, pupam dulceata, sa-i treaca .Si mamicii un .
Adi, pupacim dulceata Lisa.E super micuta ca reuseste sa se faca inteleasa.
Danielle, felicitari pentru datele dulcetei.
Dana, pupici guralivei Mirunica.
Roxana , serviciu usor de maine si succes in sesiune.
Nana,felicitari fluturasului papacios. Multumim de asa vesti.Vrei sa-ti trimit o razatoare de sticla ?(daca intre timp nu ti-ai luat...ca tot ma tin sa te intreb de ceva vreme...)
Ana, felicitari pentru”ma-ma ’’ cu directie.






mami de www.onetruemedia.com/shared?p=4f08eb051f8799a2dda132&skin_id=4&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Andreea(30.09.2007) si www.onetruemedia.com/shared?p=4f518706fd1f0403459951&skin_id=6&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Andrei(12.10.1998)
poze
intalnire DC Iasi

6 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns urmychance spune:

quote:
Originally posted by cecilia L

Anissia problema mea nu este oprirea lactaiei, ci faptul ca nu vrea bibe si nici suzeta( de suzi nu imi pare rau, dar bibe ar prinde bine). Nu as vrea sa renunt chiar de tot , macar sa-mi fac damblaua sa ma conving ca daca papa bibe doarme sau nu noaptea.....asta e marea mea teroare trezitul din ora in ora, uneori chiar mai des.

Prisi cum ati reusit sa dormiti asa bine, i-ai schimbat ceva in meniul de seara????????........chiar asa la ce ora dati papa si ce, ma gandesc ca poate gresesc eu.
Eu ii dau la 19-19,30 iaurtel cu branzica sau iaurt cu fructe si 2 lingurite de cereale( o lingurita de fructe din borcanel cat sa nu simta gustul de iaurt, chiar si cremossooooooo)apoi dupa baita tatzi si nani o ora.....restul trezirilor le stiti, baita pe la 9 sau chiar mai devreme.

Cecilia si bebe Cristian Matei(07.09.2007)

poze



Cecilia - din ce stiu eu alaptatul la fiecare ora inseamna fie ca are gaze, fie ca ii este sete. Ia incearca sa ii dai in loc de san putina apa sau ceai. Eu i-am dat lui Tudor ceai si, de cateva zile, apa. Parca o astepta de mult timp.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns urmychance spune:

Noi am fost plecati saptamana trecuta si am avut de recuperat, mai am un capitol jumatate de citit, dar o las pe maine.

Cu diversificarea noi nu stam f bine, uneori mananca (dar putin), alteori nu deschide gura, strange buzele si se uita pe sus. Nu insist. La noi e cam asa: cand consider eu ca ii este foame sau cand da el semne ca ar papa, ii pregatesc ceva de papa, incerc sa ii dau, vrea - ma bucur, nu vrea - asta e, si apoi san. Este foarte fericit la san. Este o problema ca nu mananca si altceva? Daca mananca, nu inghite mai mult de 10 lingurite si asta cu pierderile aferente. La inceput parca manca mai bine. Oricum, luna asta cred ca a luat peste 600 gr ceea ce este f bine.

Tudor sta f bine in fund, se rostogoleste tot timpul de vreo 2 luni deja, merge cu spatele si, daca e stimulat, merge si cu fata, dar mai mult isi face voltza si se arunca. Toata ziua exerseaza mersul de-a busilea, nu merge, ia doar pozitia si face muschi. Ai spune ca face flotari non-stop.A mai invatat sa se ridice de pe spate direct in picioare - daca il tin eu de manute, sta in picioare singur daca se tine de patut. Asa cum se impinge el de merge cu spatele ajunge mereu la marginea patului si l-am invatat sa cada in picioare si apoi se pune in fundulet. E un pas inainte.

In rest, toate bune, este un frumos si un haios, interactioneaza f bine cu mine, rade tot timpul, stie de gluma, rade smekereste cu sfarcul in gura, ma pupa, imi smulge parul din cap (asta ma dispera!).

m-am bucurat foarte mult sa aud asa vesti bune despre Andreiutul lui Nana.
Adi - Lisa e tare mancacioasa si ma bucur ca nu aveti probleme.
Annisia am remarcat Tv frumos.

Am fost si noi la Babyexpo, am primit mostre ca toata lumea, cadouri, am castigat si la Dr. Fischer (cred ca e un C pe undeva). La concursul de-a busilea am participat cu o oarecare teama pt ca Tudor nu mergea, dar am facut si eu ce faceau si celelalte mamici. Am saltat copilul si am iesit pe locul 2. Am lasat sa castige o fetita frumoasa care chiar muncea scumpa de ea.

Danielle - sa stapaniti masina cu placere si sa va bucurati de plimbari placute. De asemenea, pofta mare la sorici.

Mi-am cumparat cartea cu Supernanny si am citit vreo 50 pagini, pare f interesanta si sunt f incantata de ea. Dupa ce am citit de cartea Roxanei, mi-am facut si eu comanda de pe net de Confesiunile unei mame lenese dar si de Confesiunile unei neveste lenese. De fapt, cred ca as fi putut cumpara intreaga colectie daca mai erau cateva titluri despre femei lenese.

Pentru cine mai vrea sa ne vada:
http://picasaweb.google.com/urmychance/ASapteaLuna

Nu am reusit sa gasesc mai multe poze. In contul comun, unde ma uit?

Noi am coborat patutul de vreo luna, am pus dedesubt o plapuma si apoi salteaua de la pat si, de jur imprejurul patului, am pus si noi izopren. Uitati Aici




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luy spune:

Rox, sa treci cu bine de primele zile de serviciu !
urmy, bine ai revenit ! Tudor e tare frumos si haios in cada, cu colacul ! Imi merge greu netul acum, dar maine revin si ma uit la toate pozele !
prisi, suna bine propunerea ta, titusi ma gandesc ca poate in weekend fetele vor program comun cu sotii... In principiu eu vin, acum depinde unde stabiliti intalnirea, ca daca e prea complicat de ajuns de aici... Ma enerveaza la culme traficul din orasul asta, iar la metrou nu ma bag cu Maria. Vedem noi...
greyeras, imi pare tare rau de patanie... Pupam fetita frumoasa si pe mamica ei !
Nana, super vestile despre Andrei papaciosul ! Hai ca sunteti pe drumul cel bun ! Ii pupam falcutele fluturasului frumos !
Danielle, sa stapaniti si sa folositi sanatosi masina !
urmy, si eu am primit in vara cartea cu supernanny, nu am apucat insa sa o citesc pe toata, desi mi se pare interesanta. Oricum, acolo sunt lucruri care se aplica la copii mai mari, nu la bebelusi, asa ca nu ma grabesc.
Annisia, sa stapaneasca sanatos Yannis asemenea minunatie. Si sa nu faca excese !
Si_bv, felicitari pt nepotel, sa va traiasca si sa va bucurati de el ! Hi,hi,hi, acum tu esti "mama cu experienta", poti sa dai sfaturi proaspetei mamici !
Gata, ma bag la somn, acusica se trezeste printesa ( deocamdata doarme in patutul ei )
Somn usor !

Luy, fericita mamica de Maria Teodora ( 25 august 2007 )

Poze puteti vedea in contul comun pe flickr/contacts

Mergi la inceput