Bulgarasi si globulete de nov-dec 2007 (47)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Victo spune:

pussi, cum sunt scaunele zuma? sunt stabile? de unde le-ai cumparat si cu cat?

sa inteleg ca Elenuta ta e cea care mereu iti face cat o "surpriza"?

mami de ingeras Stefanut(30 oct. 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ank83 spune:

quote:
Originally posted by SufletDInger

Buna dimineata!

Daca e vreo fata din timisoara pe receptie, sa-mi zica si mie cum e vremea, ploua? Vreau sa vin in timisoara cu bebe si as vrea sa stiu.



cred ca raspund tarziu... ca dorm de nu mai stiu de mine... dar ploua si e caldut totusi

Ank Raul 17.10.2007
si 6+
Poze Raulito

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anacami spune:

Buna dimineata!
Sanduta, si eu stiu ca doar graul contine gluten
Adina,felicitari pentru progresele motrice !
Alina,cred ca se poate folosi f. bine o strecuratoare/sita obisnuita.Eu voi cumpara una pe care sa o folosesc pentru o perioada doar pt. mancarica ei- desi vad ca blendarul asta vertical marunteste f.f. bine orice, chiar daca este in cantitate mica (spre deosebire de robotul mare pe care l-am folosit la Sebi sau de pasarea cu furculita)
In legatura cu jucariile, sa stii ca nu intotdeauna depinde de gusturile tale ,chiar daca incerci sa i le cultivi pe unele anume.Eu i-am cumparat lui Sebastian de toate felurile, inclusiv papusi si plusuri.Nu s-a atins niciodata de plusuri (nu mai vorbesc de papusi); nici macar la cateva luni (pana intr-un an) cand numai din astea ii luam. Pe la 8 luni inca nu ii luasem nicio masinuta, am zis ca este prea devreme; am fost in vizita la nasi si a gasit o masinuta micuta rosie pe care nu am mai putut sa i-o luam din mana.

Noi am baut vreo 2 lingurite de suc morcov si cam atat...stagnam.Nu vrea sa bea suc, nici macar amestecat cu mar.Astazi am incercat si cu piure de mar+piersici de la Hipp,dar nu-i place, are senzatia de voma, scoate tot cu limbuta.Sebi era disperat si deschidea gura mai-mai s-o manance si pe asta.
O mai las putin...desi este destul de maricica, nu mai are prea mult pana la 6 luni
Nici cu laptele nu se omoara, nu stiu daca mananca mai mult de 500 pe zi.I-am comandat si eu ceva de la BabyPoint, Humana 1+ si mai multe sortimente de piure de fructe de la Hipp.Laptele asta mi se pare ca are un gust tare nasol, a ulei de peste .Spre uimirea mea il bea binisor...De la 6 luni va ramane doar pe formula, probabil ca pana spre doi ani (lui Sebi i-am dat Humana de la 8 luni pana la 1,8 ani).
Miha,incaltamintea pt. copii este f. scumpa-ma refer la cea adevarata,de mers.I-am cumparat lui Sebastian de la BabyExpo cu 140 RON, si nu erau cele mai scumpe.Singurele de piele int-ext. mai ieftine le-am vazut la Hokide (astia vin in fiecare an cu promotii si reduceri), dar le cumparasem deja pe celelalte.

Eu am o intrebare: copilasi vostri au instinctul de a se propti in picioare? Stefania niciodata nu le-a fixat pe pamant, indoaie genunchii ca o broscuta.In rest este ok, pedaleaza de zor, si le prinde si le duce la gura, misca degetelele de la ele, le intinde bine si de la genunchi cand este in pozitie orizontala,etc
Oricum vreau sa ii fac o ecografie de sold, si restu' (inca nu stiu unde,ce imi recomandati?)

Camelia, Sebastian si Stefania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anacami spune:

Stefaniei nu i-am cumparat nimic de incaltat, avem acum niste botosei de bumbac.Am si din piele ramase de la Sebi,cu talpa adevarata, dar nu are rost sa-i dau din astea, de vreme ce nu paseste cu ele.O sa-i cumpar niste botosei (am vazut ceva la BabyFox din piele intoarsa pe exterioar si textil pe int).

Camelia, Sebastian si Stefania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ank83 spune:

Raul se propteste in picioare si cand mergem sa ne uitam pe geam si este inchis impinge cu picioarele in geam si urca pe el asa pe verticala .
Pussi nu mai rade ... marti seara dupa ora 20 merg tot la Iuhas la eco.
Am dormit azi cu raul de pe la 9.30 pana la 12.30 .... si as mai dormi ... casc non stop

Ank Raul 17.10.2007
si 6+
Poze Raulito

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anacami spune:

ma gandeam la primii:
http://www.botosei-babyfox.ro/produse.html
La targ costau 25 RON

Camelia, Sebastian si Stefania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ank83 spune:

foarte frumosi papuceii

Ank Raul 17.10.2007
si 6+
Poze Raulito

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vasari spune:

Pussi, daca nu ai cantarit-o bine prima data? Poate sunt circumstante atenuante pentru cele -100 gr.
Cami, dispozitivul acela este pentru cand incep ei sa manance singurei, cand le dai alimente intregi, de exemplu fruct intreg, o bucatica de paine, piscot, sau altceva. Am inteles ca le place mult sa tina ei cu manuta si sa pape. Are un maner de care il pot tine bine, de fapt se foloseste exact cum e in poza. Nu e pentru prima faza, cea cu piureuri... cred ca de pe la 8-10 luni incolo...
Maria se impinge bine in picioruse, am vazut asta acum vreo luna jumatate cred, o tinem noi si ea se ridica singurica. Nu o prea las eu, ca inca nu cred ca sunt pregatiti la varsta asta. Iar in ceea ce priveste jucariile sunt constienta! :)) O colega de birou are o fetita de 5 ani. Si atat a incercat sa scape de papusa Barbie si de "roz", dar tot este personajul preferat, iar rozul culoarea de suflet. :)) Incercam si noi, macar atat.

BB, azi dimineata m-am trezit cu Maria exact ca in poza voastra. Se uita la mine pe deasupra barei de la patut. Staqtea pe burtica sprijinita in maini si zambea spre mine.

Alina si Maria - 3 NOV 2007
Primul orice
_
Sa traiesti pe Pamant poate fi scump, dar include o calatorie gratuita in jurul Soarelui in fiecare an.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vasari spune:

Cami, dar Maria nu a incercat niciodata sa-si aduca piciorusele la gurita, abia se uita la ele si la cum se misca degetelele, suntem codasi la capitolul asta. :))

Alina si Maria - 3 NOV 2007
Primul orice
_
Sa traiesti pe Pamant poate fi scump, dar include o calatorie gratuita in jurul Soarelui in fiecare an.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sorina7 spune:

Pussi incearca la Real, eu acolo am gasit, si acolo mi se pare ca au cele mai multe produse de papa pentru bebei.
eu sunt sigura ca a fost o eroare de cantarire, pentru ca altfel simteai tu ca nu a papat suficient, dar asa nu cred ca pot fi suprize.

BB deci inseamna ca acolo nu se agita atata lumea cu glutenul, eu i-as da biscuti simpli, daca nu gaseste azi sotul la Metro Hero din aia fara gluten, dar sunt atatea sortimente mai nou de biscuiti si firme ca nu stiu care e mai sigura si buna.

sa va dau o reteta de papica de fructe, poate sunt amatoare, am facut-o azi si a avut succes: o jumatate de mar golden (neaparat golden si neaparat copt), cca 4 cm banana, 30 ml apa in care s-a dizolvat 1 1/2 masura fulgi de orez Milupa si o lingurita cu varf sau 2 normale de branza calcica. Totul mixat cu blenderul vertical si iese o spuma in canitatea unui borcanas cu varf. Este foarte aromat si bun.

v-am pupat !

Mergi la inceput