Bulgarasi si globulete de nov-dec 2007 (47)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sanduta spune:

Eu am o nelamurire cu cerealele astea. Mai demult de dadea biscuit cu mar ras. Am inteles ca acesta contine gluten si ca nu e bun la bebelus. Dar cum au extras ei glutenul din cereale???? Asta e intrebarea mea. Nu printr-un procedeu chimic????? Si oare totusi cat de sanatoase sunt ele???

Eu acum ii dau la masa de la 1 mar ras 1 zi si cealalta zi cereale cu mar si morcov dar peste o saptamana trec la supica la 12 si ma gandeam sa-i dau doar mar ras la 10.

La fel de suspect ma uit si la borcanasele cu mancare, care, banuiesc eu ca contin ceva conservant nu???? Alea sunt sanataoase????

Si pana la urma dupa 2 ani vor manca tot felul de prostii. Dar eu tin ca pana atunci si daca pot si dupa aceea sa ii urmaresc cat de cat alimentatia, ca in ziua de azi nu mai poti stii ce i se poate intampla.

saracutul copilas :(( m-au trecut fiorii cand am auzit, singur si in pat a murit. Macar a fost in somn. Nici nu ma pot gandii la parintii aceea.

Noi avem niste prieteni de familie care cand copii sunt racitii incearca sa doarma noaptea cu ei. Si eu tot ziceam ca eu nu voi face asa, dar acum citind intamplarea, sunt sigura ca voi sta cu el toata noaptea daca e nevoie.

Sanda si voinicul ei, Cezar Rares

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aralia spune:

quote:
Originally posted by mariussimiuc

quote:
Originally posted by Aralia
Am cumparat fetei niste sandalute dragute bej,


Cat ai dat pe ele?
Eu am vazut azi ceva dragut pt Amira,dar erau 150 RON si atatia bani nu dau.

www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202007&page=1" target="_blank">2 picaturi si www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202007&page=13" target="_blank">Curiozitate
Cand viata iti ofera lamai fa-ti o limonada...Cand viata iti ofera un pic de sare fa-ti o Margarita...




Sunt de la playshoes (ce firma o fi si asta), sau cel putin asa scrie pe sacosica in care mi le-au dat, sunt de piele pe toate partile si am dat pe ele 25 RON. Mai mult nu as da pe o pereche de sandalute de fitze, ca fitze sunt pana incepe sa mearga...
Dupa ce incepe sa mearga, e alta poveste, picioarele merita oricat!

Aralia de Piu Mic Alexia Diana
5 Nov. 2007


POZE
www.youtube.com/watch?v=fHuyBOXikpM" target="_blank">Alexia in centrul de activitate
Copacul De Hartie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sorina7 spune:

Buna dimineata,

Adina pai se pare ca ai deja baietel mare si voinicos ! bravo ui...da de acu incep grijile mai mari, ca eu citind cele patite de Iasminuta lui BB ma straduiesc sa nu o mai las in patul mare singurica. Am apelat la auto-baby si o car prin casa cu el, il pun pe scaun in bucatarie si acolo si papam.

BB iti multumesc de raspuns, dar mai am o intrebare ...tu ce biscuiti ii dai Iasminutei ? ca as incerca si eu, cu toate recomandarile anti-gluten.

Sanduta din cate stiu eu peste 4 luni cerealele folosite sunt orez si porubmb si alte cateva care nu contin gluten, mai sunt si cu grau dar mai putine si numai din alea e scos glutenul.

parca spunea cineva de orez simplu, care ar fi peste 6 luni. Cel de la Nestle e asa, dar am gasit de la Milupa fulgi de orez, peste 4 luni, sunt super, in apa rece se umfla imediat.

sa aveti un weekend fain

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adinag spune:

Buna dimineata,

merci de cafea Petro, dar eu sunt ca BB cu Cola ;-)

Sanduta, copilul avea si niste probleme respiratorii, parca asa am inteles, deci nu numai raceala.
Sunt cereale care din start nu contin gluten, prin natura lor, cum ar fi ovazul, meiul, porumbul, orezul, hrisca. Mai este si quinoa, dar nu stiu daca este in Romania. Deci se aleg produsele astea. Eu numai la inceput i-am dat fara gluten, aveam de gand pana la un an, dar pe la 8 luni (nu mai stiu exact) si-a luat singurica un colt de paine la neatentia noastra si-l sugea de zor mandra de achizitia ei. Deci dupa, n-am mai avut asa grija. Insa eu nu i-am prea dat in general cereale... fara moti anume.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aralia spune:

quote:
Originally posted by sanduta

Eu am o nelamurire cu cerealele astea. Mai demult de dadea biscuit cu mar ras. Am inteles ca acesta contine gluten si ca nu e bun la bebelus. Dar cum au extras ei glutenul din cereale???? Asta e intrebarea mea. Nu printr-un procedeu chimic????? Si oare totusi cat de sanatoase sunt ele???

Eu acum ii dau la masa de la 1 mar ras 1 zi si cealalta zi cereale cu mar si morcov dar peste o saptamana trec la supica la 12 si ma gandeam sa-i dau doar mar ras la 10.

La fel de suspect ma uit si la borcanasele cu mancare, care, banuiesc eu ca contin ceva conservant nu???? Alea sunt sanataoase????

Sanda si voinicul ei, Cezar Rares



Nu toate cerealele contin gluten, de exemplu porumbul stiu sigur ca nu are. Cred ca mai sunt si altele.
Edit: asa e cand nu citesti inainte sa raspunzi, deja raspunsesera mai multe fete acelasi lucru...

Si borcanasele nu au neaparat conservant, se pastreaza pentru ca sunt pasteurizate, adica tratate termic si inchise ermetic.

Aralia de Piu Mic Alexia Diana
5 Nov. 2007


POZE
www.youtube.com/watch?v=fHuyBOXikpM" target="_blank">Alexia in centrul de activitate
Copacul De Hartie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

sorina, eu ii dau piscoturi trimise de mama mea din italia. dar scrie pe ele ca, contin gluten. scrie ca se dau de la 4 luni.
borcanesele nu au conservanti, sunt pasteurizate (cum spunea si aralia!).

.................................................................
Cea mai fericita sotzie si mamica!!!

.................................................................
Cerul ne-a trimis un ingerash sa ne descreteasca fruntile si sa ne lumineze viata!!! !!

..................................................................
mami si bubulina IASMINA ALISSA 31.10.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victo spune:

pai si noi punem muraturi si gemuri si mai stiu eu ce fara conservant..le fierbem in cuptor si rezista

mami de ingeras Stefanut(30 oct. 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vasari spune:

Revin cu o completare. Dispozitivul care protejeaza copilul impotriva inecarii cu diverse alimente se numeste Fresh Food Feeder by Munchkin, dar inca nu l-am gasit pe site-urile din Europa. L-am vazut pe baby-center si www.munchkin.com/products/detail.html?pID=37" target="_blank">aici.

Alina si Maria - 3 NOV 2007
Primul orice
_
Sa traiesti pe Pamant poate fi scump, dar include o calatorie gratuita in jurul Soarelui in fiecare an.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pet.cost2005 spune:

adina - cola, ce vrei ... ofer eu ! Felicitari pt. bb floris rostogolet .

bb - cum se numesc biscuitii?

La noi e soare ... in sfarsit, dupe 3 zile de ploaie. Vad ca s-a mutat in Ro ploaia ...

*************************
Petronela si Silvia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pussi spune:



ankule ma distreaza la maxim sa te vad iar ... sa-mi zici daca ai pofta de inghetata cand mergi la eco?
vasari e interesanta panza pt. protejare sa inteleg ca nu se gaseste la noi?
adina felicitari pt. gimnastul de Floris.
sorina o sa caut si eu fulgi de orez de la Milupa.
bb parca tu ii dai piscot... cat?
aralia, mariussimiuc si eu le-am cumparat niste pantofi sport din piele cu 45 ron... sandalute am vazut din panza pt. 6 luni, nu stiu cat costa. Dar oricum n-o sa dau 200 ron pe sandale care le poarta 2 luni.

eu sunt cam suparici, le-am cantarit aseara si Elena a scazut 100 gr. in 5 zile desi a mancat bine si de vomitat a vomitat odata, incerc sa ma amagesc ca n-am cantarit-o bine, repet maine seara cantarirea si daca e tot asa luni sunt dr. si probabil trec la facut urocultura, curocultura.

pupici si wk. placut.




PUSSI de SABINA ELENA & ANA NICOLETA 19.11.2007

www.flickr.com/photos/12652375@N04/2078939834/in/photostream/" target="_blank"> TUSTELE MELE

ASA CRESTEM

DOAMNE AJUTA!

Mergi la inceput