Bulgarasi si globulete de nov-dec 2007 (47)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns laura1713 spune:

Of, of!
Mi-e tare dor de voi, ca nu ajung nici sa intru sa citesc, daramite sa mai si scriu.
Am citit din 2 in 3 (sau chiar mai putin) din capitolele precedente, dar trebuie sa merg sa ne pregatim de baita.
Voi trimite si poze (candva), dar pana atunci sa va spun ce realizari avem: de 2 luni incheiate doarme toata noaptea, se trezeste pe la 8 sau 9; acum doua saptamani ne-a iesit primul dinte, si dupa patru zile si cel de-al doilea, si nu am fost extrem de chiraiti, doar ceva program de Cantarea Romaniei cam o ora pe zi, dar noaptea somnic serios. Pe noi ne-a ajutat gelul Dentinox (e super si la gust) si tot ce a putut sa roada.
Chiar trebuie sa plec
Va pupicesc pe toate, sper sa mai pot intra ca am atatea de recuperat...
FELICITARI ANKUTZA PENTRU BB 2! Doamne ajuta!

Laura si Rares 11.11.2007
O mamica recunoscatoare lui Doamne Doamne pentru minunea de copilas

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

oficial ne putem lauda cu 2 DINTISORI!!!!! gata a iesit si cel de al doilea!!! a fost darnic iepurasul cu iasmi!!!!

azi am pus-o pe iasmi 5 minute in premergator si imediat a luat-o a facut o tura de casa...

.................................................................
Cea mai fericita sotzie si mamica!!!

.................................................................
Cerul ne-a trimis un ingerash sa ne descreteasca fruntile si sa ne lumineze viata!!! !!

..................................................................
mami si bubulina IASMINA ALISSA 31.10.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanduta spune:

Multumesc tuturor de raspuns. Am mai invatat ceva in legatura cu glutenul si cereale.

In legatura cu borcanasele cred ca decat sa-i cumpar mai bine stiu ca ma chinui eu si ii fac amestecuri cu manuta mea. Cu toate ca e adevarat ca tot ce mancam este tratat pentru a creste mare si frumos.



Sanda si voinicul ei, Cezar Rares

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

in legatura cu papa la borcanase, mama mea care sta in italia, mi-a spus ca acolo din ce a vazut ea se pune "baza" pe papica la borcanase la bebei si la batrani. chiar ea imi trimite borcanasele de papa. eu folosesc mai mult borcanasele care contin papa ce nu e de sezon, ce nu o pot face eu.


pupi

noapte buna!!!!

PS: sunt asa de "mandra" de dintisorii printesei mele!!!! ma gandesc ce sentimente puternice te napadesc cand spune : MAMA!!!! dar mai e putin pana atunci!!!

.................................................................
Cea mai fericita sotzie si mamica!!!

.................................................................
Cerul ne-a trimis un ingerash sa ne descreteasca fruntile si sa ne lumineze viata!!! !!

..................................................................
mami si bubulina IASMINA ALISSA 31.10.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adyanna spune:



In sfarsit am reusit si eu sa citesc tot din urma! Ca de cateva zile parca nu mai am timp de nimic!

Ank felicitari!!!!!! Sa dea Dumnezeu sa fie un bb sanatos si norocos ( si ) Si iti doresc sa treci cu bine peste experienta asta! Si te admir sincer pentru curajul tau

BB felicitari pentru dintisori!

Victo Stefanut este superb!!! Are niste ochi! Am vazut ca ai acelasi carucior ca si mine! Cum se simte Stefanut in el? Ca Antonia parea ca nu se simte deloc bine in el pana nu i-am pus o pernuta sub ea.

Am fost si noi azi la Baby Expo si am plecat mai incarcati decat Mos Craciun de acolo! Am cumparat scaun de masa, hainute, biberoane, jucarii, cereale Humana.... Dar parca tot nu ajunge! Parca tot as mai lua! Pentru pitica mea nu ma pot abtine! Deja are mai multe haine decat mine!!!

De maine incepem si noi diversificarea! O sa incep si eu tot cu suc de morcov si apoi de mar, si in saptamana 2 o sa incerc cu mar ras. Sper sa fie ok!

Vroiam sa va intreb si eu ceva! Legumele la steamer cum se fac? Adica se pot pasa? E vreo diferenta intre steamer si oala cu presiune? Pentru ca eu nu stiu ce sa cumpar! Voi ce ma sfatuiti?

la toate fetele si la toti



Adriana si Antonia ( 2.12.2007 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihuta spune:

Si noi, si noi cu iepuroii ! Dintele 2 a venit , dar sincer vreau o pauza de dinti !

Alina, sa stii ca si eu remarcasem dipozitivul cu plasa de supt pentru bebelusi . Dar cred ca zic pas. Mai interesanta mi se pare metoda descrisa aici, de a trece peste faza cu piureuri http://www.wholesomebabyfood.com/babyledweaning.htm

Adina, azi noapte s-a trezit la 12 si dimineata la 6. Nici n-am indraznit sa sper la fel pentru noaptea asta... Ieri am fost la Bucuresti la targ si la cumparaturi asa ca poate a fost obosita. Nu vreau sa ma mai plang pentru ca ieri dimineata (dupa o noapte grea) s-a trezit si se uita la mine si imi lingea bratul. Eram nauca de somn si ii tot spuneam "Mai lasa-ma putin si te ia mami". Si ea se uita plina de speranta la mine si a inceput sa-mi suga incetisor cotul. Fireste ca m-am ridicat si i-am dat sa pape si m-am simtit si vinovata, din fericire mi-am putut revarsa vinovatia asupra sotului care incepuse sa comenteze "mai las-o sa stea si singura" si alte asemenea aberatii...

La targ ne-am vazut si AncaDragoman si Vali Delide si a fost tare dragut, ca intre atatea fete straine vezi prieteni mari si mici (frumusele fetele foc). Sophia a fost tare incantata de targ, a ras a chiuit tot timpul. Am luat scaun de masine 9-15 kg (isseo isofix), cateva carticele, cosmetice Mustela si ceva borcanase Bio de la Humana.

In rest, Sophia are 8.100 kg, hainele de 6 luni ne-au ramas mici si azi a iesit imbracata in rochita la plimbare !

mami de Sophia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adinag spune:

Buna,

BB,Mihuta, felicitari pentru dintisori!!! Ce fetite mari aveti voi!

Mihuta, ma bucur din suflet ca ai avut o noapte asa buna! Sper si eu in continuare! Dar si la mine mai bine, nu s-a trezit sub 2 ore, deci este totusi un progres! Poate e si tare agitat din cauza noilor achizitii (intoarceri etc.).

Asa cum zice BB, aici majoritatea lumii da papica de la borcanel (eu prefer insa sa-i dau eu). Insa totusi nu este nici de pediatrii recopmandat sa se dea chiar orice borcan, si in nici un caz dupa limita de varsta scrisa de producator. Si pediatrii iti spun sa folosesti numai borcanelele fara sare, zahar, lactate etc. In general firma Hipp este considerata cea mai buna (calitativ), avand totul din sursa biologica.

Eu va zic noapte buna, am avut o zi incarcata, dar macar ne-am alintat seara cu mancare de la restaurant, am mancat sushi si maki




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns slimatei spune:

neata....haideti ca printr-o criza de nervi de-a mea si print-o alta de maraiala de-a lu fiimea mai intru si eu...sa va dau cefeaua ..nu de alta dar parca nu-mi vine sa va las fara ea..si asa cred ca va lipsit zilele astea...

va pe toate ca-mi sunteti tare dragi.. si multumesc tuturor de sutinere si de ganduri bune...va multumesc tuturor care m-au inteles si m-au ajutat cu o vorba buna.. spuneam ca ma suparasem si nu am mai intrat ... pt. ca mi se paruse la un momentat ca cineva ma acuzase sau mi s-a parut doar ca-mi spune ca nu as sti ce e aia mastita sau durere(nustiu cine si nici nu vreau sa stiu) si nu vroiam sa replic aiurea..si stiti ca eu sunt o pacifista nu-mi place sa a cert..dar daca ar sti acea persoana in ce stadiu stateam .. eram disperata si cu durerile de atunci plus ca nervii s-au adunat de la mai multe ... nustiu cum sa va explic.. uneori e dura viata asta desi pare atat de simpla...
adina tu esti mereu o dulce nu meriti decat respectul si admiratia mea... ma bucur ca esti printre noi si ne ajuti intotdeauna cu o vorba buna

si daca tot ai intrebat ... sa spun ca in ciuda faptului ca stau cum stau... sincer stau aiurea cu nervi sunt la pamant.. si desi nu am un motiv anume... e asta cel mai ciudat
o fi vreun stadiu mai avanst de depresie..dar de la ce m-am luat nustiu... nu-mi lipseste nimic si totusi imi lipseste tot...

mi-e o mila de fetitul meu ..nu merita asa o mama... desi fata de ea nu mi-am schimbat atitudinea cu nimic si nici nu stie ce e in sufletul meu.. pe ea inca nu am alternat-o ca doar pt ea sunt la fel.. ea nu ma simte dar nici eu nu ma dau pe fata.. ea e unica ce ma calmeaza... atat cat sunt cu ea ma fortez sa fiu mamica ei si atat cand ies din camera sunt nevrotica

sincer am nevoie de o pauza... de o vacanza de mine si de sotz..si chiar daca vom fi in trei dar macar suntem impreuna.. cred ca se trage si de la faptul ca sunt mereu singura ..urat afara...nu am cu cine sa ma descarc.. am impresia ca sunt neinteleasa , nebagata in seama.. si poate ca mastita se trage si de la asta(de la stres) dar si de la faptul ca stefy are momente cand e mereu cocotzata pe san si ma face sa produc mult si dupa papa putin... nustiu de ce nu se regleaza odata.. si de ce sunt hopurile astea ....

si ca sa termin cu smiorcaielile..am zis ca nu mai scriu romane da' nu ma pot abtine domle'

fizic stau mai bine ... momentan i-au iar antibiotic..pt. mastita.. pediatra ma sfatuieste sa renunt la alaptat ..sau sa introduc lapte artificial pt a lasa un timp intre mese stefaniei ..dar eu ma incapatanez sa nu.. pai daca eu am f. mult de ce tb sa renunt la el frate ca eu asta nu inteleg..daca n-as avea as mai zice... dar am Slava Domnului...cum sa renuntz..

desi mult mai usor mi-ar fi.. cred ca si psihic mi-as reveni
-as putea sa fac gimnastica din nou..
si as slabi
-as putea sa o las cu ta'su si eu sa-mi prind o pauza binemeritata...
- as putea face multe de care eu acum ma simt legata de maini si picioare

dar cum as putea renuntza... cand ma simt asa de implinita cand o vad cum papa la sanul meu
ea e asa de fericita..cum se bataie si se infoie s
e maraie si-l prinde intre manutle ei ca si cum ar spune..asta e al meu sa nu mi-l ei..
o vad cum e bucuroasa cand dezvelesc sanul..cum il vede asa cei stralucesc ochii..
si chiar daca trebuie sa trag ce trag ..ma simt tare rasplatita.. chiar daca va dura pana imi voi reveni fizic...stiu ca merita puiutul meu...
haideti ca mi-au dat lacrimile.. ma duc ss fac o baie sper sa nu se trezeasca si macar sa mai stea si ta's o ora cu ea...

va pup o duminica placuta!

Stefania X2 ... eu, broskutz :)
Nasterea unei stele...numita Stefania!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victo spune:

adyana, multumim..:)..ai vazut eu il tin destul de coborat caruciorul, si mai nou il prind in centuri, ca bebe e nazdravan si se "burica" si risc sa-l pierd..:):)dar eu il mai iau si in brate, ca ma gandesc ca intepeneste acolo.maraie el un pic cd il pun inapoi, dar ii trece



mami de ingeras Stefanut(30 oct. 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vali_delide spune:

Buna dimineata la fete!
Stefi, multumim de cafea!

Ank83, felicitari din suflet pt. burtica, sa-ti dea DD o sarcina usoara si sa fie cum iti doresti tu!

Mihuta si BB, felicitari pentru iepurasi!
Mihuta, imi pare tare bine ca ne-am vazut, pacat ca nu am avut timp sa stam mai mult timp sa ne povestim... pt. Sophia frumusica!

Noi ne pregatim de inca o tura de Baby-Expo, am luat deja scaunelul de masa (Prima papa de la Peg Perego, mi-a placut tare mult)...azi vrem sa luam carucior sport, pantofiori si dresuri...ne-am luat o multime de rochite si de jucarii...sa aiba mami cu ce se juca!

Stefania, iti inteleg starea, pt. ca si eu am momentele mele "de glorie", cu aceleasi manifestari...dar cand ma uit la puiul mic, simt ca prind putere si curaj sa trec peste toate. Stii, e vorba aia...sa asculti ce zice lumea si sa faci ca tine...cred ca e singurul lucru pe care e bine sa-l faci: sa-ti asculti instinctul.Daca tu crezi ca poti merge mai departe cu alaptatul, atunci mergi...e greu, dar merita sa faci cum iti dicteaza inima, pt. ca mama stie cel mai bine ce trebuie facut pentru puiul ei.Sunt convinsa ca te darama si singuratatea...eu il am pe tati aproape mereu cu mine, si tot e greu...in zilele cand e plecat, simt ca se aduna atata oboseala ca nu-mi revin...dar trece...
Uite, o multime de si de pt. tine si broscutza ta cea frumoasa...curaj, capul sus, mai tarziu iti vei aminti de perioada asta si vei rade...va trece.
Ah, si stii ca nu esti singura, ai aici atatea prietene care te iubesc!

OOoopppsss, am scris un roman...

Va doresc o duminica frumoasa...daca mai vine cineva la Baby-Expo, ne gasiti acolo!

Valentina, cea mai fericita de Andreea Stefania (07.12.2007)
www.flickr.com/photos/14121585@N04/sets/url" target="_blank">steluta mamei

Mergi la inceput