Dulceturi si papanasi de sept-oct 2007 (129)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ramonaiani spune:

quote:
Originally posted by danuta36
Mai fete,ca tot ati scris de tifon ...da mie nu mi s-a branzit laptele..o fi din cauza ca l-am fiert in oala din aceea cu fund dublu?Am pus cam jumate litru de lapte si cateva linguri de iaurt.. Vroiam sa-i dau azi branzica,dar vad ca nu mi se arata..



Pai .. din cate stiu eu, daca nu-l fierbi in oala de-aia cu fund dublu, se cam lipeste de oala si isi schimba gustul. Ce lapte ai folosit? Ca cel din comert UHT nu se prinde, da' ca nu se branzeste...n-am mai auzit.
Mie mi s-a branzit laptele (lapte proaspat, de-ala care sta in frigider) si-n varianta cu 2 lg de zeama de lamaie, si-n aia cu 2 lg de iaurt.
Mai incearca, trebuie sa iasa. Mai rau e cand vrei sa obtii lapte fiert si-ti iese branza din greseala


de papanasha Eliza (06.09.07)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happiness_4_us spune:

Danuta, cica il iei de pe foc, pui iaurt dupa care il aduci din nou la fierbere pana se branzeste. Sim parca zicea asa, si iese garantat.

Nana, Andrei Stefan ( 26.09.2007)
Povestea nasterii fluturasului!


Daca incepi sa te sacrifici pentru cei pe care-i iubesti, vei sfarsi prin a-i uri pe cei pentru care te-ai sacrificat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papanash spune:

quote:
Originally posted by danuta36

Neata!

Mai fete,ca tot a-ti scris de tifon ...da mie nu mi s-a branzit laptele..o fi din cauza ca l-am fiert in oala din aceea cu fund dublu?Am pus cam jumate litru de lapte si cateva linguri de iaurt.. Vroiam sa-i dau azi branzica,dar vad ca nu mi se arata..


Dana,mami de Miruna Andreea(01.10.2007)
poze



eu am facut ieri, am incercat cu lamaie si nu s-a branzit, dupa ce am pus 2 lingurite iaurt a inceput sa se branzeasca. Am pus cam 1/4 l lapte . trebuie sa fiarba laptele ca sa se branzeasca, eu l-am pus intr-un ibric si am strecurat intr-o strecuratoare din plastic.



Mama de papanash Andreiutz ( 2.10.2007 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danuta36 spune:

quote:
Originally posted by prisi

buna

eu ca de obicei anunt o noapte groaznica, dar la noapte incerc dormitul cu mine in pat sa vad daca e rasfat sau nu , iar de azi incerc sa ii dau si lapte praf sa vedem cum reactioneaza...

ieri Miru a facut greva , nu a papat decat tztzi si o banana mica aseara, nu stiu ce sa ma mai fac cu ea, nici inainte nu manca mut dar acolo 80 -100 de ml la o masa tot papa, cand m-a intrebat dr daca papa 200 la o masa imi venea sa rad

Danuta ce lapte ai folosit? si eu strecor branzica tot prin strecuratoare de plastic, am una deasa






poze
Marta si Miruna (06.09.2007)



Prisi,am luat lapte obisnuit Milli de 3,5% gr.(deci nu UHT)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Annisia spune:

Danuta, de ce nu faci branzica aia cu niscaiva calciu lactic. La 500 ml bagi 5 pastile, iar la un litru 10 pastile... Se face imediat si scapi de-o grija. Apoi eu strecor cu una bucata strecuratoare de inox si pun intr-un castronel.
Branzica i-o dau cu banana, galbenus de ou, plus mar sau portocala. Iese o nebunie cu chelie!!!! Va dorim pofta buna!!!!!


Micul Yannis creste mare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns prisi spune:

Kriss ce ochioasa scumpa ai , e mortala cu basmaluta

Ramoiani tie-ti iese branza din lapte UHT?
Nana si eu fac branza cu iaurt si iese tot timpul, 500 ml lapte si 2 linguri de iaurt

La multi ani! tuturor sarbatoritilor de azi

poze
Marta si Miruna (06.09.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Annisia spune:

Nana, mi-a placut rau "SI"-ul din propozitie... Hihihihihi... Dar te asigur ca nu e cazul. Mie imi plac oamenii nebuni; altfel de cine ne-am mai rade si noi???

Dap, Yaia vrea sa ia o pauza de forum si sa stea departe de rautati... Da' io nu te las fiinta draga!!!! Ai auzit? Noi avem nevoie de tine, mai mult decat de... altceva... Ti-am zis eu tie ce... HIhihihihi... Asa ca te astep la o barfa mica. Sa vezi ce bine face la "pisic". Pupici, pupici, pupici!!!!!

Aaaaa, auzi, vezi ca nu uit de invitatia facuta in tara lui nea Craciun... Nu ma face sa o consum acum, cand vine vara...


Micul Yannis creste mare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea1002 spune:

Am vazut frumuseti de dulcetele: Andreea si Ebonee. Celia si Dany, sa va traiasca si sa fie sanatoase!

Sim, vroiam sa iti spun si eu de un cabinet de radiologie dentara, dar probabil esti deja plecata.

Avem si noi programat diseara Baby expo, vreau sa ii iau lu Bubu scaun de masa, sa vedem ce gasim...Sper sa imi fac timp diseara sa va spun ce mai au pe acolo...

Ma duc sa iau o maraita de la ea din camera...s-a trezit...

PS Am observat ca daca nu ma simte sau zareste pe langa ea nu plange asa rau, doar se maraie si mai trage un bocet din cand in cand..
Daaarr, daca ma vede cumva ca sunt pe langa ea si nu o iau in brate se pune pe un plans din ala cu sughituri...

Andreea, de Miruna Ioana(25.09.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danuta36 spune:

Ramona pai lamaie nu am pus,am inteles ca iese si numai cu iaurt
Nana pai eu am pus iaurtul de la inceput,poate de aia n-a iesit..
Papanash,Annisia multam de sfaturi fetelor...calciu n-aveam in casa,de aia am incercat cu iaurt.

Va multumesc mult


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Annisia spune:

Prisi, am uitat sa-ti spun ca ai slabit super marfa!!! Fetelor, stiti cat de bine poate sa arate??? Vreau si eu reteta!!!! Cat ai dat jos? Bine, nu erai nici inainte la gabaritul meu, dar acum aratai belea. Eu abia ajunsesem la 73 si hop, am mai luat doua kile.. Bonus... Cica erau la oferta...


Micul Yannis creste mare

Mergi la inceput