Bulgarasi si globulete de nov-dec 2007 (46)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns darleena spune:

Wow Ank felicitari pentru bb2 daca e intr-adevar bun testul. Cred ca esti putin bulversata. Ce-i drept si eu azi am facut un test de sarcina ca mi se parea mie ca ma ia cu greata, nu stiu de ce, si m-am speriat ingrozitor si m-am dus sa-mi iau test, desi teoretic era imposibil pentru ca alaptez exclusiv si mai iau si AC-uri.
A iesit negativ si mi-a venit inima la loc .
Nu m-ar deranja sa fac bb2 asa repede dar la mine nu se poa' ca sunt cu cezariana.

Anyway... felicitari Ankuta si sa dea DD sa fie fata!

cu baby KARA (7.11.2007) SI CEL MAI MINUNAT SOT SI TATIC

Povestea nasterii

www.flickr.com/photos/22116220@N08/" target="_blank"> poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vasari spune:

Ank, daca stau bine sa ma gandesc, parca te invidiez putin. :))
Somn usor, vezi cum se prezinta situatia si maine.
Darleena, chiar te dadusem disparuta. Ma bucur sa aflu ca sunteti bine. Spor la lucru!
Chiar, cum te descuri cu proiectele? Eu acum tocmai vorbesc pt o colaborare pe termen lung si mor de frica sa nu iasa rau. Inca nu pot aprecia timpul de care dispun.

Alina si Maria - 3 NOV 2007
Primul orice
_
Sa traiesti pe Pamant poate fi scump, dar include o calatorie gratuita in jurul Soarelui in fiecare an.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adinag spune:

Ank, felicitari!!! Aveam eu o presimtire, sa stii! Te cred ca ti-e frica, dar lasa ca va fi bine! Iti tin pumnii sa fie asa cum vrei tu!
tatal Jasminei si fratele lui sunt la o diferenta de 1 an si 2 luni. Mama lor mereu a zis ca a fost tare fain, ca faceau totul impreuna si inca au o legatura fff stransa, sunt foarte uniti si apropiati.

De altfel, fetelor, eu sunt extrem de stresata, am niste drumuri si griji importante (banca, credit etc.) si cred ca nu pot intra asa bine in urmatoarele zile...

Alina, Miha pe scurt, diversificarea am facut-o cu legume, apoi fructe. Eu am inceput cu cartof ptr ca este mai neutru la gust si unul din alimentele recomandate ptr inceput. Morcovul este totusi un aliment la care multi sunt alergici plus ca e foarte dulce. Am fiert legumele intotdeauna la aburi, de fapt mai mult in suc propriu, cat mai scurt. Pasate,la inceput amestecat cu lapte de-al meu. Se zice un aliment pe saptamana, dar eu am dat unul nou la 3-4 zile. Destul de repede se introduce si uleiul (dar nu unul extra vergine), daca bb nu este alaptat drept completare, astfel incat vitaminele din papica sa fie preluate de corp )cele care au nevoie de grasime ptr asta). Nu mai stiu exact cantitate de ulei, dar oricum imi fac timp zilele astea si va scriu frumusel totul, daca va intereseaza.
Cu fructe la fel, tot piure, si anume se zice ca e mai bine la inceput sa fie tot la aburi/in suc propriu faute, sunt mai usoare la stomacel. Sucuri nu i-am dat niciodata (nu as sti ptr ce, ca nu prea tin de foame). Fructele si legumele am ales sa fie biologice, citrice dupa un an. Dar revin cu amanunte, acum cred ca-s tare haotica, dar cum ziceam, am multe pe cap...

La frizer a fost aiurea. Aveam o problema cu culoarea. sunt facuta blond, a functionat intotdeauna f bine, dar in timpul sarcinii am optat ptr culoare fara amoniac de la loreal, insa nu au toate nuantele si acolo mi-am bagat pigmente rosiatice. Si nu-mi place deloc!!! Acum, vopsindu-ma pe deasupra, la baza iese culaorea ce-o vreau, mai jos la fel, dar aia 10-12 cm sau cat or fi sunt inspre portocaliu (bine, mat nu puternic) si e greu de scos. Bine, dupa ce-am vorbit cu fetele de acolo vreo jumate de ora, am ales varianta mai scurta, ca ma astepta mama cu bb patruland pe trotuar, varianta care a durat "numai" 2 ore 40minue... Si eu eram mereu cu inima la gura, ca nu mancase demult, si oricum suntem intr-o perioada mai aiurea cu papica si abia reusisem sa cresc din nou mesele lui ziua la san etc. Deci de priit nu mi-a priit, fetele au fost foarte dragute si au lucrat f bine, culoarea e multumitoare (nnu se scapa dintr-o data de nuanta aia care nu-mi place), frizura nu-i asa mare diferenta. Ce-am aflat, ca parul meu devine din ce in ce mai ondulat Dupa ce ani buni a fost drept, apoi usor ondulat, acum cica-i ondulat de-a binelea... eu il dau mereu cu foenul drept si de aia nu-mi prea dau seama, doar ca e din ce in ce mai greu de facut.

Doamne, ce roman am scris!

Ah, nu va suparati, nu am citit, ca-s tare in graba (cred ca zic a treia oara, nu??? :-))

Sper sa rezolvam cat mai repede pozitiv toate treburile, si maine trebuie sa intru sa vad ce-i cu Ank!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisstiana spune:

Ank! Felicitari!!!! Ce surpriza placuta!Poate nu te asteptai, dar cum nu foloseati nici preze, nici AC, eu cred ca taticul a fost cel ''vinovat''. Dar nu-i bai mare, sanatos sa fie bb si mai ales fetita, ca asa va doriti.

Noi nu prea am mai intrat, dar v-am citit...selectiv, adica atat cat am apucat( si cat m-a lasat bb).Acum trecem printr-o raceala urata cu tuse si mucisori din plin si vrem numai in brate la mami.

Noi suntem inca tot pe alaptat exclusiv.Am trecut printr-o criza a laptelui(imi scazuse), dar am ''rezolvat-o'' si suntem tare fericiti.

Jasmin ,de tine nu am mai auzit nimic.Pe unde umblati, tu si Lucas? Ne e dor de voi!

Felicitari bb-ilor-iepurasi!

Ca tot vorbeati de diversificare.Am fost azi in supermarket si m-am uitat pe la bocanase si iaurturi pt.bb.Am vazut ca atat cele de la Nestle-pireurile-,cat si iaurturile de la Danone(Mi primer Danone-pt.6 luni) contin zahar si chiar E-uri.Sa nu mai zic ca am vazut cereale cu miere(nu mai tin minte firma), tot asa pt.bb mai mic de 1 an.

Eu ma gandeam sa-l invat si cu mancare gatita(90%), dar sa-i mai dau si borcanele din cand in cand, la ocazii, cand nu pot sa-i gatesc.Dar in cazul asta, nu stiu ce sa zic.Voi ce faceti? Le dati si din borcanase? Cele de la Hipp,biologice, sunt ok?Inca n-am apucat sa ma uit ce au in compozitie, ca aici la supermarketul asta nu aveau.

Stefi,sa nu uit.Si eu am avut probleme cu sanii.Nu stiu daca a fost mastita sau nu, dar simteam cateodata in cate un san un nodul dureros de marimea unei nuci, iar matroana(moasa) de-aici mi-a zis sa pun compresa fierbinte 10 min.pe san inainte de alaptare ca sa se desfunde canalul prin care vine lapticul.Iar dupa ce termina bb de supt bagam si pompa si goleam complet sanul.Ma dureau ca naiba nodulii astia, dar bagam de 2-3 ori pompa si in 24 de ore dispareau ca prin minune.De ragade nu stiu,ca n-am avut.De cateva ori mi s-au inrosit sfarcurile si ma usturau tare.M-am dat cu crema de galbenele de la Plafar si mi-a trecut. Nu renunta la alaptat inca!Ar fi pacat! Bafta multa!

Somnic usor la mamici si la bb!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisstiana spune:

Cami,am citit ca ai rezolvat problema Stefaniei (cu bubitele) cu crema de la Avene.Vroiam sa-ti zic sa iei lanolina.Am auzit ca e foarte buna.Eu nu am gasit aici sa cumpar.Pt. iritatia aparuta de la saliva, noi folosim apa termala de Avene(mi se pare super), iar pt.dermatita aparuta pe obrajori crema de la Mustela.

Adina, pune-ne o poza cu noua tunsoare.Sunt convinsa ca a iesit super.:)

Ggaby, ne e dor si de tine! Da un semn de viata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

quote:
Originally posted by Ank83

Doamne daca e pe bune , DPN ar fi undeva pe 1 decembrie ... nu mai arunc nimic

Ank Raul 17.10.2007

Poze Raulito



Wow FELICITARI !!!

O zi excelenta !
Lala.


Fratele mai mare!
Baby Andrei ! (27.12.2007)

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anacami spune:

Ank,felicitari!!!!sa fiti sanatosi! era un subiect pe la odisee sau femina pt. mamici cu distante mici intre sarcini.Si Ralucis are fetite de varste apropiate,nu?
Crisstiana,multumesc!aveam si lanolina de la Multi-mam,am dat-o desi se intinde f. greu;tot se irita imediat;plus Mustela din gama pt. ten atopic si iritativ. Ei ii apar ziua doar in jurul guritei si pe barbie,de la saliva si bagat orice in gurita.Ii dispar repede daca elimina aceste cauze (ex. cand doarme).Trixera asta de la Avene este ot cu apa termala,nu stiu daca este diferita de produsul de care spuneai.Si mie mi s-a parut super ca efecte (pretul este maricel-70 RON,dar pare ca ajunge mult tip-sa ma uit pe terenul de expirre dupa deschidere...)

Camelia, Sebastian si Stefania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns totulii spune:

felicitatariiii ANK, DOAMNE CE MISTO BB2 ASA CURAND!!!!!
ai curaj nu gluma
anacami sunt super pozele cu puiutii tai, l-au dat gata si pe sot care nu se mai satura sa-i admire. sa-ti traiasca, cred ca esti o mama cu adevarat implinita. eu te admir ca poti sa te descurci cu 2 copii, si pe celalate mamici cu 2 copii le admir, bravo fetelor eu abia fac fata la unul dar la doi... si asa ma plang toata ziua ca e greu.

mama de serban pavel(28.11.2007)
poze

povestea noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns creem spune:

Ank...Felicitari! Super veste...esti prima! Nu te stresa prea tare ca ii faci rau lui bb2! O sa faci fata cu siguranta! Esti o mamica grozava! Si...vb Ancai... ne cam faci pofta!

La multi ani!



Silvia...de Petcost2005

Stefan.... de Lumi_b




Acu...ca am urat La multi ani! ma dus si eu la somn....pupici si somnic pufos in continuare!

Ecaterina o mamica fericita de MARIA SOFIA (7.11.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ank83 spune:

Buna dimineata... Dau eu azi. Am dormit ca pe ghimpi toata noaptea.M-am trezit inaintea lui Raul...el inca doarme.Multumesc pentru felicitari... Va invit si pe voi la BB 2 ca daca vi se face pofta sa nu va ia cu lesin ..

Anacami am sa caut subiectul respectiv.E mai interesant pt mine acum decat Odiseea.

Ank Raul 17.10.2007

Poze Raulito

Mergi la inceput