Bulgarasi si globulete de nov-dec 2007 (46)

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ggaby spune:

buna dimineata! oare cum sa fac sa se regleze puiutul meu cu mesele? papa la 3h-4h apoi la 6h-7h si se trezeste la 11h-12h si-mi refuza masa la ora aia!?oare d c nu o refuza pe aia de noapte???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pussi spune:

popbianca asa e la noi, cele cu greutate mica, nu putem compara cantitatea cu cea a unui copil mai "normal" Orezul l-am vazut si eu, dar parca scria pe cutie 6+...
gianina, ramo... nici noi nu papam mai mult de 700 ml. Elena are zile chiar cu 550 ml... asta este, n-am ce face.
totulli eu am luat scaunele Zuma de la Iglesina is sunt super incantata de ele.



PUSSI de SABINA ELENA & ANA NICOLETA 19.11.2007

www.flickr.com/photos/12652375@N04/2078939834/in/photostream/" target="_blank"> TUSTELE MELE

ASA CRESTEM

DOAMNE AJUTA!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SufletDInger spune:

Buna ziua si de la noi.

La multi ani sarbatoritilor de ieri si azi!

ggaby, eu fierb apa de seara si o bag in termos, am si o sticla de apa fiarta si racita si noaptea fac combinatia. Inainte pregateam cand se trezea bebele si dura ceva timp, acu mai recuperez din timpul de somn (de cate ori nu am adormit pe bebe cand ii dadeam sa pape , desi sotul meu doarme cam 2 zile pe saptamana cu el ca sa pot sa am cateva ore neintrerupte de somn si sa fiu fresh pt sapatamana urmatoare).

Am mai intrebat...cerealele cand le dati dimineata sau seara? In biberon sau cu lingurita? Eu nu-l vad pe Alexiss stand seara sa-i dau cereale cu lingurita. Ce cantitati papa bebeii vostri ? Laptele il mai dati imediat dupa? Sunt stresanta cred , dar eu de la voi ma inspir ca pediatru meu nu mi-a dat nici o schema de diversificare , dupa el tr sa faca piticotul vreo 3 ani sa pape si altceva decat lapte...si cum refuza laptele nu pune in greutate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana8188 spune:

quote:
Originally posted by SufletDInger

Buna ziua si de la noi.

La multi ani sarbatoritilor de ieri si azi!

ggaby, eu fierb apa de seara si o bag in termos, am si o sticla de apa fiarta si racita si noaptea fac combinatia. Inainte pregateam cand se trezea bebele si dura ceva timp, acu mai recuperez din timpul de somn (de cate ori nu am adormit pe bebe cand ii dadeam sa pape , desi sotul meu doarme cam 2 zile pe saptamana cu el ca sa pot sa am cateva ore neintrerupte de somn si sa fiu fresh pt sapatamana urmatoare).

Am mai intrebat...cerealele cand le dati dimineata sau seara? In biberon sau cu lingurita? Eu nu-l vad pe Alexiss stand seara sa-i dau cereale cu lingurita. Ce cantitati papa bebeii vostri ? Laptele il mai dati imediat dupa? Sunt stresanta cred , dar eu de la voi ma inspir ca pediatru meu nu mi-a dat nici o schema de diversificare , dupa el tr sa faca piticotul vreo 3 ani sa pape si altceva decat lapte...si cum refuza laptele nu pune in greutate




Eu am cereale care se prepara cu apa (asa scrie pe ele), dar am vb cu doctorita si ii inlocuiesc o masura de laptic cu una de cereale; asta deocamdata pt ca intentionez sa cresc "dozajul" adica sa inlocuiesc 2 masuri de lapte cu 2 de cereale; am citit ca aceasta combinatie, fiind mai consistenta, il ajuta pe bebe sa doarma mai bine si mai mult.

Am uitat sa precizez: eu dau cereale si dimineata si seara.

Oana de Ana Alexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SufletDInger spune:

oana8188, ms de raspuns.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ggaby spune:

quote:
Originally posted by SufletDInger

Buna ziua si de la noi.

La multi ani sarbatoritilor de ieri si azi!

ggaby, eu fierb apa de seara si o bag in termos, am si o sticla de apa fiarta si racita si noaptea fac combinatia. Inainte pregateam cand se trezea bebele si dura ceva timp, acu mai recuperez din timpul de somn (de cate ori nu am adormit pe bebe cand ii dadeam sa pape , desi sotul meu doarme cam 2 zile pe saptamana cu el ca sa pot sa am cateva ore neintrerupte de somn si sa fiu fresh pt sapatamana urmatoare).

Am mai intrebat...cerealele cand le dati dimineata sau seara? In biberon sau cu lingurita? Eu nu-l vad pe Alexiss stand seara sa-i dau cereale cu lingurita. Ce cantitati papa bebeii vostri ? Laptele il mai dati imediat dupa? Sunt stresanta cred , dar eu de la voi ma inspir ca pediatru meu nu mi-a dat nici o schema de diversificare , dupa el tr sa faca piticotul vreo 3 ani sa pape si altceva decat lapte...si cum refuza laptele nu pune in greutate




da bine multumesc!...trebuie sa-mi procurez un termos...nici nu-mi vine sa cred ca nu am unul in casa asta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adinag spune:

Nu prea stiu ce am raspuns si ce nu, ca nu-mi merge forumul cumtrebuie :-((

Sorina, ma bucur ca e mai bine cu papica si cu greutatea, 170g e mult intr-o saptamana, zic eu!!! Deci... sa vina lautarii! ;-)

Alina, imi pare rau ca esti deja membru vechi in club, asta-i unj club select care vrem sa aiba cat mai putini membrii! Fainele jucariile, le-am vazut. Aici sunt foarte scumpe jucariile de lemn. Dar si tare frumoase - uite: aici ptr cei mici: http://www.haba.de/Toys.245.0.html

Iuli_ana: nici o problema ptr confuzie, intrebam si eu... Nu am vazut inca pozele, nu am intrat de mult timp pe e-mailul comun, voi intra sau trimite-mi un link pe PM. Si noi suntem cam la aceeasi lungime (nu stiu exact, dar acum o luna jumate eram la 64-65cm). Deci - vreau poze! :-)
Sper sa va "iasa cartile" si sa fie mai mult acasa tati...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

quote:
Originally posted by popbianca

bb, sper ca yasmina sa treaca cat mai repede peste faza asta(2 deodata)si fara neplaceri prea mari, ca fara nu se poate
cum i-ai dat spanacul, simplu, doar fiert(oparit),nu l-ai amestecat cu nimic?
bb,adinag a fost cu copii la apa termala , eu asa am inteles sau era doar strand inchis??



mami de Ana-Sofia(15.11.2007)
http://picasaweb.google.ro/popbiancaflavia/AnaSofia




multumim. e destul de greu ac e asa maraita!! nu ne asteptam chiar doi deodata sa iasa!!!

spanacul l-am facut pt noi si i-am dat si ei. deci cu lapte (smantana, usturoi).

.................................................................
Cea mai fericita sotzie si mamica!!!

.................................................................
Cerul ne-a trimis un ingerash sa ne descreteasca fruntile si sa ne lumineze viata!!! !!

..................................................................
mami si bubulina IASMINA ALISSA 31.10.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

quote:
Originally posted by pet.cost2005

Neata ... si o !!

bb - eu am folosit pampers de la chicco, da' nu mi-au placut deloc. Sunt grosi si gen nylon ... nu mi-au placut ... de iritat nu s-a iritat. Insa acum nu stiu daca or fi la fel si cei din Ro ... pt. ca de ex. aici pampers-ii normali nu au nici un fel de parfum, miros, iar in Ro am inteles ca da.
Eu folosesc doar pampers sau huggies ... dar am mai incercat si alte marci ...

*************************
Petronela si Silvia



mersi de raspuns. am desfacut pachetul, am folosit doua, sincer chiar nu isi merita banii. dar nu sunt chiar groaznice!!

.................................................................
Cea mai fericita sotzie si mamica!!!

.................................................................
Cerul ne-a trimis un ingerash sa ne descreteasca fruntile si sa ne lumineze viata!!! !!

..................................................................
mami si bubulina IASMINA ALISSA 31.10.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

quote:
Originally posted by Sorina7

Buna dimineata,


BB tu cand i-ai dat prima data un nou tip de borcanas ai inceput treptat cu cateva lingurite ca sa vezi cum il tolereaza ? eu pana acum i-am dat piersica, mar cu piersica, dar ieri am luat pere si separat caise si ma gandesc ca poate trebuie mai cu grija, mai ales caisele, ca sunt mai alergene.

La multi ani sarbatoritilor/sarbatoritelor de azi si o zi frumoasa tuturor !

Mami de Andrei (27.10.1989) si de Andreea Ana Maria (29.11.2007)




nuu!! tot timpul i-am dat sa pape cat a vrut!! chiar si din prima!!

ieri i-am dat si capsuni, suc de capsuni+avocado!!

.................................................................
Cea mai fericita sotzie si mamica!!!

.................................................................
Cerul ne-a trimis un ingerash sa ne descreteasca fruntile si sa ne lumineze viata!!! !!

..................................................................
mami si bubulina IASMINA ALISSA 31.10.2007

Mergi la inceput