Fulguleti de nov-dec 06 (166)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carla2005 spune:

quote:
Originally posted by Dia1609

de-ale oanei :
oana are mare obsesie cu bratarile... de unde naiba, numai ea stie, ca eu bijuterii nu port, decat cercei, unde o fi vazut? si eu chiar sunt contra bijuterii la copii, nu i-am pus niciadata bratara sau lant, nici macar celebra bratara rosie.... in fine, orice e rotund si se poate baga pe mana le baga si se plimba tantosa si mi-o arata... elastice de par cu floricele (luate de mine pt par, cand mai speram ca o sa le tina prinse-n par) multe, le baga pe mana si se plimba cu mana ridicata si-mi arata. ok, de nshpe ori pe zi de vreo jumate de an . ok, am zis las' ca trece acu vreo sapt, in pat in dormitor seara cu mine si cu ta-su, inainte de somn, la giugiuleala obisnuita, ne calarea de zor. cu bratarile alea pe mana, bineinteles. si-mi arata ca ea are bratari. si ca eu n-am. ca tata n-are. ca eu am cercei, ca ea are, si ca tata n-are, nuuuu. si imi ia mana si-mi arata verigheta. apoi imi arata ca tata are si el. si apoi, bomba, imi arata ca EA N-ARE!!! si nici mai mult, nici mai putin, ca vrea si ea inel, imi tot arata degetelele ca acolo se pune inelul am zis ca pic din pat, nu alta! mai inel ii lipseste. acum doarme si pe o mana are elastic de par cu purcelusul din winnie si pe cealalta 2 elastice cu floricele (pe care le tot miroase ). incerc sa i le scot sidc nu se trezeste cand i le iau, cu siguranta le cauta cand se trezeste. eu asa ceva n-am mai pomenit!

Dia de Oana 29.11.06

"Da aripi unui copil, dar lasa-l sa invete singur sa zboare" Marquez



Exact asa face si Alexutza, cel mai mult ii place o rola de scotch care a gasit-o nustiu cum ...dar e durere daca i-o iau si nu-ti zic ca e jumate cat mana ei (e schotch din ala de se foloseste lipit cutii maaari)! Dar macar a mea a vazut la mine bratari ca eu cateodata le port gramada!

www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202007&page=35" target="_blank">POZA CONCURS - "primiipasi1"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carla2005 spune:

Mi-am adus aminte, a avut o perioada cand isi agata de gat tot ce prindea...noroc ca i-a trecut c a muream cand o vedeam! la ziua ei a carat niste margele ale unei invitate de am zis ca-si rupe gatul cu ele, dar nu le-a dat jos, erau maaari si grele!

Mai nou merge in papucii nostri prin casa...te spargi de ras! Si cand se impiedica se uita la ei si apoi la noi, doar ca nu zice ca "sunt defecti cum naiba mergeti voi cu ei"!

www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202007&page=35" target="_blank">POZA CONCURS - "primiipasi1"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lizzy spune:

no ramasei datoare cu un reply :)
daca tot doarme marc sa ma desfasor :))

dianocica, ai retinut 'deadline' si l-ai asociat cu 8-10-12h de munca. nu era vorba de job, si eu am ales sa stau acasa. pt ca deocamdata asta e cea mai buna alegere pt mine si familia mea. in timp ce sotul meu castiga mult prea putin. sa spunem ca eu am castigat mereu dublu decat el. e singurul job pe care il poate face in romania, si pe care, ofiter de cariera fiind, nu-l va schimba niciodata in ciuda banilor... pt ca ii place si eu respect implinirea lui profesionala.

deadline-urile mele se refereau la programul in familie (mesele, baia, joaca, somnul) altfel cineva, de regula marc, are de suferit. ori nu papa de oboseala, ori nu mai apuca sa iasa afara ca adoarme pe el, etc. buna intelegere si buna dispozitie, la noi, tin foarte mult de respectarea cat de cat a unui program, caz in care reactioneaza pozitiv (in sensul ca sunt veseli si cooperanti la diverse - shopping, la curatenie, la joaca, la masa in familie, vizite, socializare, la toate...)

nu peste mult timp, va fi tot alegerea mea sa ma intorc la serviciu. pt bani da, dar mai ales pt satisfactii profesionale. pt ca eu nu sunt DOAR mama lui ianis si marc, eu sunt si sotie si femeie si profesionist. si asta nu inseamna ca-mi iubesc mai putin copiii. dar sunt cu adevarat fericita si implinita cand le am pe toate. asta sunt eu si asta incerc sa fac in viata. sa fiu de toate, pt mine si pt toti ai mei :))

am mai spus-o, nici nu are sens sa ma enervez cand stiu ca 'trebuie' sa fac ceva. de ex. trebuie sa gatesc separat pt adulti si pt copii. si, o vreme, separat pt tata care tine postul pastelui si pt mama care mananca numai chestii usoare dupa operatie. si ce daca 'trebuie'? e normal sa fiu aici pt toti, pt ca nu-mi permit de ex.menajera sau bucatareasa sa ma inlocuiasca. cu astfel de constrageri imi ocup juma de zi! asta e, am ales sa am doi copii si am ales sa stau in aceeasi curte cu ai mei. si cand cineva are nevoie de mine accept ca trebuie. si ei sunt aici pt mine cand eu am nevoie... ai zis ceva de compatimit... nu caut compatimirea nimanui, nu m-am plans defel ca traiesc cu constrangeri si compromisuri zi de zi.

imi amintesc f.f.bine ca era cu totul diferit cand il aveam doar pe ianis si stateam la bloc. imi amintesc perfect ca aveam mai mult timp liber. ca atunci noi (adultii) mancam seara junk-uri iar copilului ii facea bona. nu stiu unde punea femeia vasele ca eu la bucatarie dadeam rar... imi amintesc ca ieseam frecvent cu el peste tot si ca ne jucam mai mult decat acum. ei... s-au schimbat lucrurile complet :) cu cat mai multi sunt implicati in viata cotidiana cu atat mai multe constrangeri apar, cu atat mai multe alegeri trebuie sa faci. chiar si asa, eu nu simt ca 'life's a beach', si chiar de ar fi asa, nu vad de ce as trasmite asa ceva unor copii atat de mici... doar ca... noi, ca adulti, trebuie sa invatam sa ne adaptam la toate. sa gasim timp pt cele care conteaza cu adevarat (de ex.timpul petrecut in familie, seara dupa 6) reusind totusi sa facem si restul 'nimicurilor' :)

toate astea tin de viata mea de adult. nu au legatura cu copilaria baietilor mei. va veni si randul lor sa se loveasca de 'must' 'should' 'would' sau 'might' cotidian. imi pare rau ca in romana nu sunt atatea nuante pt 'trebuie'. repet, totul depinde de ton, context, alternative...

toate, dar absolut toate, facem tot posibilul sa ne menajam/protejam copiii, sa le oferim o copilarie frumoasa si cat mai libera de piedici, temeri si limitari. cate mamici din cele care activeaza aici crezi ca aleg calea usoara asa cum ai spus-o, 'trebuie asta sau nu se poate asta PUNCT'? personal, cred ca si acele mame care traiesc in diverse constrangeri si limitari fac tot ce pot pt copiii lor. poate nu le sta in putere sa schimbe acele limite. uneori chiar nu poti de unul singur. ma gandesc acum la situatia lui mada care era cat pe ce sa-si vada sotul in razboi... ce putea ea personal sa schimbe in acea situatie?? adevarul este ca totul depindea de sotul ei... (scuze mada, mi-ai ramas in minte si-n suflet atunci ).

spui ca in viata ta, diana, nimic nu e batut in cuie. e minunat ca poti face asta. ca ai putut schimba 5 servicii pana ai fost multumita. eu nu-mi permit. nu-mi permite piata, si sa vreau :))
e si asta o constrangere. dar a fost alegerea mea sa nu-mi cresc copiii in bucuresti, asa am simtit eu ca e mai bine si inca cred asta.

libertatea pe care le-o ofer ACUM este in limitele usor flexibile ale programului comun. asta este singura mea restrictie reala. stiu care pare ceva strict, dar de fapt nu e :) uitati-va la copiii vostri, ei insisi au un program orientativ propriu. de cand exista aceste limite in viata noastra lucrurile merg mai bine. pe incercate :) concret: programul nu inseamna de ex. ca ianis e fortat sa doarma la pranz daca nu vrea. dar e convins (prin intense tehnici de negociere, dupa necesitate :)) ) sa faca liniste pt ca marc 'trebuie' sa doarma. marc nu e fortat sa pape daca nu vrea. dar ianis este convins ca 'trebuie' sa renunte la napolitana adusa de la gradi inainte de cina propriu-zisa. nu-l fortez pe ianis sa iasa afara daca vrea ca in acest timp sa-si vada desenul preferat. dar il conving (prin orice modalitate e necesar, si uneori, aici intervine time-out-ul) ca 2 ore non-stop pe cartoon nu e o alegere acceptabila. si ex. cotidiene pot continua...

aaa, mi-am amintit ex.laurei cu analiza de sange si sfatul tau cu explicatiile inainte. la ianis a functionat fix numai prima data. si aia pana si-a dat seama ca-l doare si ca dureaza ceva... :( de atunci nimic legat de intepat nu functioneaza. nici macar modelul super-eroului personal, ben10, care e un super-viteaz etc...

imi cer scuze ca deseori aduc in discutie experienta mea cu ianis, dar asta e in firea omului, ceea ce a trait ii ramane intr-un fel sau altul exemplu sau termen de comparatie... mai ales ca nu a trecut mult timp de atunci...

personal nu intentionez sa-mi cresc copiii 100% fara limitari si fara constrangeri. cele generice, care vor exista mereu, tin de securitate. nu ai voie sa faci rau, tie sau altuia, trebuie sa-ti ajuti fratele, trebuie sa respecti oamenii, trebuie sa fii politicos si corect. insotite de explicatiile de rigoare, repetate mereu si mereu. in astfel de situatii 'trebuie' nu mai este o constrangere, e o regula sociala de bun simt. cel putin asa vad eu lucrurile :)

apoi mai sunt cele de tip 'trebuie' = 'ar fi bine sa': sa dormi, sa mananci, sa ne jucam astfel' (si nu in moduri periculoase) in limite rezonabile - si astea explicate si repetate. da, trebuie sa ne spalam pe dinti pt ca... da, trebuie sa ne spalam pe cap pt ca... da, mergem la gradi pt ca... trebuie sa iei medicamentul acesta pt ca... trebuie sa plecam din parc/vizita/magazin pt ca... la oricare dintre astea poate aparea 'nu vreau' chiar si dupa explicatii indelungi si mult timp alocat activitatii respective. o vreme merge cu 'having fun', distragerea atentiei, negociere dar va treziti intr-o buna zi ca el, copilul pe care il cunosteati atat de bine, va surprinde cu un 'nu vreau si gata'.

ce faceti atunci? nu credeti ca va veti lovi de asta? punem pariu? :)) keep in touch ;)

si apropos de 'trebuie'... va las pe ziua de azi, desi as fi vrut sa mai scriu, ca de citit am citit tot. dar 'trebuie' sa mergem la dr la control :)) numai sa se trezeasca piciulica :)

aaa, e liber sa comentati pro si contra vis-a-vis de cearsaful meu :) tema dianocicai poate fi infinita, la o adica, e chiar una dintre cele mai vaste. la fel cum a fost aia cu bb2 sau cum va fi aia cu crizele... si multe altele :))
hai bagati mare ca deseara viu iar! pe toate!!!



Marc 1+ si Ianis 3+


Pozele noastre / www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=52587" target="_blank">Nasterea lui Ianis / www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=113084" target="_blank">Nasterea lui Marc

Mananc deci slabesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianocica spune:

diana eu am inteles ce ai spus tu in primul mesaj referitor la deadlineuri, si nu am comentat direct ce ai scris. pur si simplu da, m-a dus cu gandul la problema alegerilor si am ramas acolo.

referitor la ceea ce ai spus acum, dinnou, totul se rezuma la alegeri si la asumarea consecintelor atunci cand le faci. ok, tu una ai ales un oras mai mic, din considerente proprii (ceea ce, probabil, voi face si eu cat de curand) si stiai ca facand aceasta alegere scade simtitor numarul oportunitatilor pt un job. la fel si madaluta. cand alegi sa iti traiesti viata alaturi de un militar de cariera stii ca asta e unul din riscuri. e normal sa nu iti convina unele lucruri, dar e la latitudinea ta sa alegi ce sa faci. e viata ta, nu a altora, deciziile tale. cel putin asa ar trebui sa fie.

no, ma ia barbatu' de aripa ca cica striga trafaletul dupa mine :(((((


Daca aceasta vangheliada va rezulta, si va asigur ca va rezulta, v-am spus si de craciun, cand ne-am intalnit, va rezulta clar din aceasta vangheliada si din aceste intalniri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asiza spune:

Ce sa-i mai zic/fac/explic???? Pur si simplu ridica manuta si ma loveste...destul de des...asa a inceput sa faca si cu copiii...stie ca ma supar pe el daca ma loveste si apoi vine urgent sa ma pupe si sa-mi faca draga-draga...si rade...dar nu e ok sa loveasca...a mai facut asa de ceva vreme, dar atunci i-a trecut instant


Oana cu www.youngnutrition.net/member/tickers/64637/ticker1.png" target="_blank"> Denis 1+
Slideshow

Life is short...buy pink shoes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dia1609 spune:

quote:
Originally posted by asiza

Ce sa-i mai zic/fac/explic???? Pur si simplu ridica manuta si ma loveste...destul de des...asa a inceput sa faca si cu copiii...stie ca ma supar pe el daca ma loveste si apoi vine urgent sa ma pupe si sa-mi faca draga-draga...si rade...dar nu e ok sa loveasca...a mai facut asa de ceva vreme, dar atunci i-a trecut instant


Oana cu www.youngnutrition.net/member/tickers/64637/ticker1.png" target="_blank"> Denis 1+
Slideshow

Life is short...buy pink shoes!




si oana a avut o perioada cand facea asa.. si tot asa, venea si ma pupa dupa... eu o prindeam de manuta, ma coboram la nivelul ei si-i spuneam ca pe mami o doare rau daca ea face asa... si ca nu e bine sa faci asa, ca nici ei nu i-ar placea sa-i faca un copil asa... si se potolea, o perioada apoi iar.. dar parca nu a tinut asa mult perioada asta .. si parca am tras concluzia ca numai seara, cand era obosita fecaea asa, dar nu mai stiu sigur....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandra_sb spune:

Sufleu de conopida

Ingrediente
1 conopida medie de cca. 1 kg.
100 g smantana
200 g cascaval sau mozzarela
2 oua
unt sau ulei pentru uns tava
2 linguri de pesmet

Mod de preparare
Se spala conopida si se desface in buchetele. Se pune la fiert in apa, la foc mare cu putina sare. In timp ce se fierbe conopida amestecati bine ouale cu branza rasa si smantana. Tava se da cu unt sau ulei si se tapeteaza cu pesmet. Conopida fiarta se pune in tava si se toarna peste ea "omleta". Se da la cuptor circa 30 de minute pana se topeste branza si se rumeneste, la foc mediu-mare.

Sugestii
Recomand folosirea cascavalului afumat in combinatie cu mozzarela pentru aroma.


Are mama doi flacai.. Matei (6) si Grigore (1)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eri_ka spune:

Eri_ka daca nu ma insel nu ne-ai povestit cu fu in Austria. Poate ne zici si tu una, alta. Unde? La ce hotel/pensiune? Prin ce agentie.. cum fu pe drum (ati fost cu masina, nu?). Partiile? Preturile? Oamenii? Ce mai vrei tu. Hai.. te rooog frumos.

Are mama doi flacai.. Matei (6) si Grigore (1)

[/quote]

Asa e. N-am povestit nimic ca nu sunt eu prea buna povestitoare dar incerc sa-ti raspund la intrebari.Noi am fost in mai multe statiuni in Austria, ca mergem de catva ani. Anul acesta am fost in Stubai / Neustift, am schiat pe ghetar http://www.stubaier-gletscher.com/. Rezervarile le facem pe net, austriecii nu i-au bani in avans , am stat la acest hotel : www.bergland-neustift.at Am platit 30 euro/noapte/pers cu mic dejun. Skipassul era 160 euro/ 6 zile, multe partii, toate gradele de dificultati. Noi mergem cu masina ca sa ne putem lua echipamentul si sa facem si cumparaturi. Drumul a fost ok, am dormit in Arad seara, la intoarcere n-am mai avut rabdare sa dormim si am venit acasa direct. Preturile sunt ok in general. mancare buna, nu stai la rand la nicio cabina, cobori 3000 m in 20 min daca esti curajos si te tin si picioarele, oamenii sunt saritori, dornici sa te ajute, zapada batuta, partii fara pietre si alte obstacole, elicopterul survoleaza intreaga zona, etc. E bine sa fiti o gasca mai mare , e mult mai funny. Ptr copii sunt partii si scoli speciale, incepand cu 4 ani. Ti-l preia dim si la ora 15 sau 16 il poti lua.Ei au grija de ei, au program de masa si relaxare, gimnastica si bineinteles ski.
Daca mai vrei si alte detalii te rog sa-mi spui. Mie-mi place tare mult si abia astept sa mai creasca Ingridutza si sa mergem si cu ea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandra_sb spune:


Ma pregatesc sa plec cu Nasu la plimbare; da mai intai sa hranim barbatul. Dupa ce m-am dat uta-uta, pe Matei&Nasu i-a apucat saritul, iar eu si Maya facem cucu-bau.

Apoi am ajuns in munti unde aia mari au avut a perfect day.

Asta-i poza favorita a lu mama. Iar aici is cu coconele mele dragi.

Urmeaza Matei pierdut in ceata.. iar ici ceva special pt diaspora noastra draga. (pastrama de berbecut, pastrama de curcan, carnat de casa cu mamaliga si cartofi copti; plus o delicioasa salata de hribi murati.. mmmm. Totul asezonat de-o bere rece si brrruna.. Cum suna?) In final sa nu-l uit pe Matei pe post de avion.


Are mama doi flacai.. Matei (6) si Grigore (1)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandra_sb spune:

Dandusa, m-am executat sa traiti.

Dia, cred ca cu pompa de saltele.. c-o vaz pe-aci. Da sa intreb diseara barbatu. Referitor la intrebari:
1. folosim zilnic microwella pt incalzit papa
2. la mobil nu au acces; extrem de rar Matei. La cordless mai vb Matei. Mobilele incerc sa le tin pe hol, departe de noi.

Eri_ka saru' mana. Suna tare bine. Ne tot gandim sa mergem si noi.. da tot mereu a fost cate ceva. Acu, de cand si-a dat drumul bine Matei, ar suna tare imbietor o Austria la anul. Ma duc sa casc gura la linkuri.




Are mama doi flacai.. Matei (6) si Grigore (1)

Mergi la inceput