Dulceturi si papanasi de sept-oct 2007 (126)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns melaniatud spune:

Am uitat sa va spun...l-am cantarit in seara asta...are 7,200 a luat 300 grame luna asta...cam putin dar se pare ca saptamana aia de refuz al laptelui se simte.In rest a papat f bine mai ales in ultima sapt dar....vrea sa fie suplu.

Asta e...el sa fie sanatos!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns betty78 spune:

Melania eu prepar branzica astfel: pun 3 lingurite de iaurt in ibric, apoi adaug laptele si amestec pana se omogenizeaza, iar apoi il pun la fiert. Dupa ce il dau in clocot culeg branza.

Nana merci frumos

Betty78deMario-Alexandru 16 aug 2007
pozele noastre
asa creste bebe Mario

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns melaniatud spune:

Betty exact asa mi-a zis soacra mea in seara asta... Cica asa facea ea cand erau copii mici si cica e mai buna decat cu pastile...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns betty78 spune:

Melania sa stii ca este mai buna.....ahhh am uitat sa iti spun: Mario iti multumeste

Betty78deMario-Alexandru 16 aug 2007
pozele noastre
asa creste bebe Mario

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yaia spune:

Gabitza, Maria, mersi mult! Sper sa fie pe drum.

Ana, , si nu doar pentru ca ai fost de acord cu mine, ci pentru ca ai o copila zvapaiata, care te pune la incercare! (Mie imi place de zulufata, cred ca e o fetita pe gustul meu, care intra mereu in bucluc!)

Nana, in primul rand de care lingurite vorbesti? 4-5 lingurite obisnuite sau de bebelusi? Si sa stii ca mi se pare cam mare cantitatea de lapte pe care o da dr. de acolo. Tocmai ieri citeam in Capraru si el da cantitati ceva mai mici. Tu nu trebuie sa uiti ca Andrei nu e islandez si lui nu i se aplica schemele locale. Aceeasi problema o avem si noi aici, finlandezii au mai mari probleme cu alergiile, bolile si obezitatea. Si de asta ma raportez la Capraru pentru ca noi suntem romani si altele sunt valorile pentru ca mancam diferit. Pana si asistenta noastra lucreaza mai mult cu strainii si e obisnuita sa nu ne incadreze in valorile lor.
Apropo de diferente, asistenta noastra a cam ramas fara replica la prima vizita a mea si a sotului cand eram gravida si ne-a facut istoricul bolilor, ca noi nu am avut asa ceva si era tare nedumerita, nu stia ce se intampla: nu tu boli de inima, nu tu diabet, nu tu atatea altele... Eu zic sa nu te stresezi, Andrei arata foarte bine si parerea mea e sa o iei incet, cu rabdare si sa te bucuri si daca ia o lingurita. Eu asa fac, ii dau cat vrea, ca scopul meu e ca el sa invete sa inghita mai intai, sa inteleaga pentru ce e lingurita si apoi vedem noi cum mancam. Poate nu gatesc eu bine si nu-i place, bagam borcanele, ca aia se pricep mai bine. Sau poate ii ies si dintii si il sacai gingia (ca pe Tudor azi, care mai mult si-a supt buza si a molfait lingurita decat sa pape). Si bine zicea Aniast, e important sa stii ce legume si fructe ii plac si displac, de asta e important sa le iei pe rand si nu combinatii. Ca acum si noi avem preferint, e normal. Iar daca lui Andrei nu-i place morcovul, asta e. Dar numai vezi, mie imi place morcovul crud, nu ma omor dupa ala fiert, poate si andrei o sa-ti accepte morcovul intr-un anumit fel, daca chiar vrei sa pape morcov pentru vit. A, dar nu te stresa prea tare. Progresele voastre sunt uimitoare si el nu e in urma altor copii cu diversificarea, asta sa stii. Hai ca prea am scris mult. Va pup, plec la teza mea.

Irina, mami de Tudor Cristian (08.10.2007)
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yaia spune:

Si inca o data, mai tare, cu mai multa putere:

Carpatiiiiinaaaaaaaa!

Irina, mami de Tudor Cristian (08.10.2007)
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kriss79 spune:

buna seara
vad ca nu numai noi facem greva foamei..
A mea la 5 luni si 3 sapt vrea numai san si san..Sabina si alte fete mi-au recomandat sa incep sa ii bag cereale..pe langa san, caci nu se mai satura cu sanul..
Pe la 11 ii dau suc de mere si morcovi 50 ml si completare san..iar pe la 14-15 cerealele..in prima zi s-a nimerit sa fie maica-mea la noi si i-a dat ea si a mancat..cu chiu cu vai la inceput, dar a mancat minimul..a doua zi la mine a refuzat, facea ca Andrei al Nanei..cel putin in poza:)il scuipa, intoarce capul, da afara, si incepe sa urle..foame ii este..dar..dupa amiaza a venit mama pe la noi si a incercat ea..la ea a mancat aproape tot..si nu era flamanda atunci.
Azi la fel..cand sa ii dau cerealele..zici ca ii bag in gura otrava..am chemat-o pe soacra-mea si la ea a mancat ceva..
acum ce fac?in fiecare zi chem rudele?



www.totsites.com/tot/alessiastefana" target="_blank">paginuta mea
Avem 5 luni!!
Cristina fericita de Alessia Stefana (16.10.2007)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yaia spune:

Cristina, nu te panica, e bine ca accepta sa pape cu lingurita, chiar si daca de la altcineva. E normal, pe tine te asociaza cu tzitzi si laptele de tzitzi e incomparabil mai bun decat orice altceva. Eu chiar voiam sa incep diversificarea intr-o sambata, ca sa fie tati acasa sa-i dea el 2 zile papa solid. Insa nu s-a nimerit sa fie cum am planificat si am inceput duminica. Dar a acceptat si de la mine, nu mult, dar rezonabil. Sunt copii care nu vor de la mama decat tzitzi. Stiu ei de ce.
Hai, nu te stresa, o sa pape si de la tine, ai sa vezi. De indata ce prinde gustul solidelor, o sa pape si de la tati si de la tine. Intre timp, daca poti chema pe altcineva sa-i dea, cu atat mai bine, abia ai socializare peste zi. Eventual incearca sa treci 'la aparat' (a se citi lingurita) pe la mijlocul mesei, sa ia de la tine macar o lingurita. Una azi, 2 maine...cu rabdarea treci marea!

Irina, mami de Tudor Cristian (08.10.2007)
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happiness_4_us spune:

Tananana, tanananaaaaaaa!
Lume lumeeeeeeeeeeeee!!!!!
Notati repede in calendar: fluturashul tocmai a papat 100ml singurel cu biberonullll!!!!!!!!!!!!
Sa curga sampania pentru toata lumeaaaaaa!!!
SUnt in delirrrrrr!
Nu imi mai trebuie nici diversificare nici nimic!
Doamne ce bucurie. Cand nu mai speram si ma conformasem cu lingurita!
Fluturasul lui mami dulcic si destept. Cand a pus mana pe biberon, il tinea cu amandoua grasutele si il impingea in gura!
Am crezut ca vad triplu!
Ca eu am zis sa punem tetina asa ca sa isi faca de lucru ca tot nu vroia cu lingurita .
SImt ca plutesc! Yuhuuuuuuu!

Nana, Andrei Stefan ( 26.09.2007)


Daca incepi sa te sacrifici pentru cei pe care-i iubesti, vei sfarsi prin a-i uri pe cei pentru care te-ai sacrificat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yaia spune:

Nana, bravo lui Andrei! Sa stii ca asa va fi si cu diversificarea, ai sa vezi!
Sau poate a mancat din biberon numai sa nu te mai bat eu la cap! Hihihi!

Irina, mami de Tudor Cristian (08.10.2007)
Poze

Mergi la inceput