Dulceturi si papanasi de sept-oct 2007 (123)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adimercedes spune:

quote:
Originally posted by Sabina

despre Jumper, premergator si alte minuni d-astea, va zis de la inceput ca mi se par niste inutilitati dpdv al copilului, sunt bune numa pt parinti
de ce? pt ca sunt complet nenaturale! Copilul are alte chestii de facut cu corpul lui la varsta asta, f multi muschi de stimulat prin puteri proprii,trebuie sa se tarasca, sa se rostogoleacsa, sa se intinda, sa se ghemuiasca etc etc, face o gimnastica intreaga de la sine!
mi se pare aiurea sa il bagi in "aparate",oricat de incantat ar parea , poate sunt eu subiectiva, dar mie mi se pare ciudat sa vad copil stand in device-uri de genu asta
Barbatu-meu, care sincer, e cel mai intelept om de pe lume, oricate tigai mai merita el uneori, zice ca omu si-a construit deja prea multe "proteze", si ca toate inventiile astea pt bebelusi sunt absolut inutile si ca mama lu Ion Creanga nu avea premergator sau jumper si s-a descurcat f f bine.
Asa ca Adi, tu care esti o adevarata enciclopedie in ce priveste nutritia si viata sanatoasa, cred ca intelegi unde bat
:)




Sabina, multumesc pt ca ti-ai impartasit parerile cu mine. Adevarul e ca efectiv nu am timp sa mergem undeva de cateva ori(a se citi intr-un magazin) si sa stau mai mult ca sa incerce Lisa jumperul si sa vad cum ii place. Eu nu sunt chiar total impotriva acestor tipuri de jucarii si a diverselor moduri de a-i tine pe bebelusi ocupati. DAR, asta atata timp cat acele jucarii nu tin loc de bona. Cand devin bona, deja e grav. Sunt pentru a oferi bebelusilor cat mai multe experiente, dar pt ei oricum totul e nou si au de invatat enorm si din fosnetul unei pungi! Ma mai gandesc, mai studiez.

Duminica am ales sa conducem 500km ca sa ne plimbam pe plaja cu cel mai alb nisip din lume(!) - Hyam Beach. O incantare, raiul pe pamant, efectiv!!! A meritat drumul, fiecare km, desi Lisa nu a fost foarte happy sa incerce sa doarma in masina, dar s-a acomodat. A papat pe plaja, i-am dus de acasa dovlecel si a mancat destul de bine. Eu tot incercam sa ii ofer tzitzi, iar ea nu si nu. Cand i-am dat dovlecel insa, a papat aproape tot din bol. Apoi a papat si tzitzi, a facut kki, s-a jucat, a privit valurile, a fost foarte incantata. Apoi a adormit la mine in brate.

Asta a fost un fel de antrenament pt Melbourne, ca vineri plecam dis de dimineata si conducem toata ziua, cam 1100km. O sa ne oprim in functie de nevoile ei si noi ne vom acomoda pe langa ea. I-am luat borcanase cu papa organic de la Heinz daca va fi nevoie (desi pe vineri ii pun de acasa, iar sambata vom vizita niste prieteni si o sa vad daca am timp si chef sa gatesc pt drumul inapoi).

Am vazut poze cu Gheo, e un haios cu mutritele lui...



"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."

Lisa

Povestea obtinerii sarcinii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adimercedes spune:

quote:
Originally posted by bebeka

Totusi,de cand am inceput diversificarea,care consta acum doar in piureul de la pranz,mi se pare ca suge mai mult,uneori si la o ora...

Si de vreo cateva zile si-a facut un obicei:daca ii e foame sau somn,zbiara.Da' zbierete din alea caznite,din gat,numai ca s-o bag in seama si s-o rezolv..Acum cand merg la plimbare tb sa-mi fac traseu pe unde sunt banci pe trotuare,ca zbiara de zici c-o tai,dar fara sa verse o lacrima,pur si simplu se screme din gat.

Bebeka,mamica fericita de REBECA-MARIA(15.09.2007)




Bebeka, si Lisa tzipa de iti ia auzul. Asa stiu ca e uda, ca ii e foame sau ca vrea la somn. Dar macar comunica intr-un fel ...



"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."

Lisa

Povestea obtinerii sarcinii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adimercedes spune:

quote:
Originally posted by danielle02
adi,si eo sa ii cumpar bebelushei jumper,dar din ala ce se prinde in tocul usii,am vazut la mothercare,




Danielle, sa imi zici si mie cum ii place.

P.S. Vad ca ai ajuns la vorba mea cu Aveeno ;)



"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."

Lisa

Povestea obtinerii sarcinii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adimercedes spune:

quote:
Originally posted by Annisia

Adimercedes, bebe al meu are jumper si e ok. Eu nu ma iau dupa nimeni. Am mai spus. Respect parerile tuturor si consider ca fiecare poate sa faca ce-i trece pe chelie cu copilul sau viata lui. Nu judec si nu ma mir de nimeni. Eu una i-am luat si bebe se distreaza. Si ii voi lua tot ce vad ca il incita si il stimuleaza. Ma gandesc ca astia care au facut o adevarata industrie din produsele pentru copii nu sunt imbecili sa faca rau cuiva. Si apoi nu am auzit pe nimeni care sa aiba copilul afectat de jumper, premergator, masinute, scaunele, triciclete, leganase si alte asemenea. Toata lumea zice nu sunt bune pentru ca... si insira un milion de motive. Dar vreau si eu sa vad (ca exemplu, nu ca as fi eu sadica) un bebe afectat de premergator, sa zicem. Si nu la modul ca s-a lovit in freza... Ca asta i se poate intampla si stand cuminte pe covor, cu mama langa el...




Annisia, La Multi Ani!!!

Iti multumesc si tie pt ca ti-ai spus parerea. Asa cum i-am spus si Sabinei, nu sunt impotriva jucariilor de tot felul pt bebelusi, atata timp cat ele nu devin bone. Adica, daca copilul se joaca sub supravegherea parintelui si se intervine cand e obosit, s-a plictisit etc. Ma bucur ca Y se distreaza cu jucariile pe care i le cumperi si e f bine sa aiba experiente placute.

Acum sa iti raspund in mod special la ce am subliniat. Din pacate, cei care au facut o mare industrie din jucarii au ca principala lor grija BANII, cat mai multi BANI cu cat mai putine cheltuieli!!! Si stiu asta, pt ca in acest domeniu avem afecerea de aproape 3 ani si stiu ce jucarii se scot pe piata si ce probleme sunt cu unele dintre ele - cred ca au ajuns si la voi vesti despre scandaluri cu diverse firme de jucarii... Problema e ca ei respecta niste standarde minime, iar daca sunt probleme se revizuiesc si mai scriu un rand la disclaimer si se spala pe maini. Si dupa ce se plang mai multi parinti de probleme, dupa ce se fac studii si intervin si medici, se iau masuri mai clare - vezi premergatorul. Cum erau acum 30 de ani si cum sunt acum... In fine, ca sa nu ma lungesc mult, daca niste jucarii se vand pe piata nu inseamna ca au trecut toate testele de siguranta (unele din ele nici nu au fost testate si cei ce le testeaza sunt chiar proprii nostri copiii, din pacate). De aceea eu cred ca e f important ca un parinte sa se gandeasca inainte de a cumpara o jucarie nu la cum o sa se joace copilutzul, ci cum poate fi abuzata acea jucarie. Rezultatul e amuzant dar si cam demoralizant...



P.S. Ai grija cu haleala aia ca se depuneeeee!!!!

"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."

Lisa

Povestea obtinerii sarcinii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adimercedes spune:

quote:
Originally posted by NanaMotoc

Multumim mult pentru gandurile frumoase!
Va imbratisam pe toate cu mult mult drag.

Revizia de azi: 8.080kg(era inainte de masa), 68.5cm, 41,5 circumferinta capului. SUntem mai mult decat multumiti.

Myral, felicitari ptr perseverenta cu diversificarea.
Am inceput si eu de 3 zile cu suc de mar, dupa ce ieri a inceput s aplanga la a 3-a jumatate de lingurita, azi a papat 4 lingurite. AM fost tare multumita. Doamne ajuta sa pape si maine. SI poate incet, incet va incepe sa pape.
Azi dr mi-a zis ca dupa ce va incepe sa pape, sa-i dau ulei de peste. Astia aici dau copiilor de mici ulei din asta. Beah. Sotul ia si numai gandul ca e ulei de peste ma face sa mi se faca rau. Brrrrr. O sa-i dau si lui Andrei asta ptr ca am vazut ca e bun ptr inima, creier, ca altfel....

Nana, Andrei Stefan ( 26.09.2007)

Daca incepi sa te sacrifici pentru cei pe care-i iubesti, vei sfarsi prin a-i uri pe cei pentru care te-ai sacrificat!



Nana, WOW, felicitari!!!!! Si pt detaliile tehnice (sunt exceptionale!!!), dar si pt papatul frumos. Ce ma bucur pt voi!!! Pupici la fluturas .

"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."

Lisa

Povestea obtinerii sarcinii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adimercedes spune:

Dedicatia mea pentru TOTI papanashii, TOATE dulcetzelele de luna aprilie si pentru colegele si sotii lor care isi sarbatoresc luna aceasta ziua de nastere!!! Sa aveti parte de bucurii, fericire si milioane de clipe fermecate alaturi de puii vostri!!! Si nu uitati sa fiti "bubbly" si sa va bucurati de viata!

"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."

Lisa

Povestea obtinerii sarcinii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns afibebe spune:

buna dimineata,

eu sunt racita.ma doare gatul ingrozitor si nasul e super infundat.
Se pare ca si Cristi e putin afectat.
Are nasucul infundat si a stranutat de cateva ori in dimineata asta.I-am pus ser.Nici nu stiu sa-l duc la medic sau sa mai astept sa vad cum se comporta.
Peste noapte s-a trezit pt ca nu mai putea respira si i-am dat cu Humex si a dormit bine pana in dimineata asta.

Credeti ca e necesar sa-l duc la medic sau sa-l mai urmaresc astazi sa vadcum e???
Mi-e teama sa nu ia pojar sau alte boli.




AFIBEBE mamica fericita de Cristian Nicolae 22.08.2007

cristi

sunt mare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns afibebe spune:

quote:
Originally posted by adimercedes

Dedicatia mea pentru TOTI papanashii, TOATE dulcetzelele de luna aprilie si pentru colegele si sotii lor care isi sarbatoresc luna aceasta ziua de nastere!!! Sa aveti parte de bucurii, fericire si milioane de clipe fermecate alaturi de puii vostri!!! Si nu uitati sa fiti "bubbly" si sa va bucurati de viata!

"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."

Lisa

Povestea obtinerii sarcinii




multumim



AFIBEBE mamica fericita de Cristian Nicolae 22.08.2007

cristi

sunt mare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns afibebe spune:

Albert Raoul
Vlad Mihai
Flavia Maria
Luca
Miruna Andreea
Ioana
Lisa Maria
Alexandra







AFIBEBE mamica fericita de Cristian Nicolae 22.08.2007

cristi

sunt mare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adimercedes spune:

Ieri i-am dat pt prima oara fruct negatit. AM luat mango, ca nu trebuie gatit. L-am luat f bine copt si pt ca era f subtire pireutul, i-am adaugat o lingura de orez la 1/2 de mango. A papat ok, nu f entuziasmata, dar a fost ok. Apoi a papat tzitzi. De cateva ori. Si a fost si f agitata. Nu vroia sa doarma etc. Am adus-o jos sa apucam si noi sa mancam de cina (era pe la 6pm, ea mancase pe la vreo 4pm). Si cand am pus-o in scaunelul ei sa stea cu noi, a dat afara in jet. Tot ce mancase! In 3 ture una dipa alta . Saraca de ea, nici nu stia ce i se intampla, nici nu a avut timp sa planga, la sfarsit doar a inceput sa planga speriata. S-a udat pana la piele, nu a dat pe mocheta, norocul nostru. Am dus-o direct la baie, apoi a papat tzitzi si s-a culcat. Insa s-a tot trezit tzipad si am facut 5 drumuri sus pe scari in 2 ore si era asa mila de ea.

Nu pot sa imi dau seama de ce a dat afara. Nu o sa ii mai dau fructe crude decat peste vreo 3-4 saptamani. Sa vedem cum evolueaza cu restul alimentelor. Ca mergem incet, nu ne grabim. Desi planul meu era sa introducem un aliment nou la fiecare 2-3 zile, se pare ca Lisa nu se grabeste si o ia alene prin diversificarea asta.

Azi i-am dat 1/2 de borcanel de 110g, dovlecel si cartof dulce. Nu a fost incantata, desi dovlecelul meu l-a mancat si la fel di cartoful dulce.

I-am dat ieri si canitza cu cioc de la Avent, a supt din ea putin, dar cand a dat de apa s-a strambat. Cred ca a inghitit vreo 2 guri. Si azi i-am dat-o si a luat o inghitutura.

Cred ca si cu apa o sa mai stam, pana se obisnuieste. Oricum, nu aveam de gand sa bea 1 cana de apa pe zi, din prima :P

Si acum e in play pan langa mine, sta incordata si pufaie. Ieri si azi m-a adus aproape de exterminare .

"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."

Lisa

Povestea obtinerii sarcinii

Mergi la inceput