Bulgarasi si globulete de nov-dec 2007 (39)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns crisstiana spune:

quote:
Originally posted by adinag

Buna,


Si am fos si am cumparat altele doua (am vorbit si le pot da inapoi, ca nu le-am putut proba), si unul e ok, dar arat ciudat ca-s alba ca zapada ;-) si nu-mi place (cu bronz ar arata ok), iar in celalalt nu-mi incape "laptaria", cum ziceti voi, am impresia c-o pierd la tot pasul :-(((



Adina, Jasmina (24 iulie 2003) & Floris (23 decembrie 2007)




Adina, tu esti o femeie frumoasa.Ti-am vazut pozele.Lasa complexele la o parte si du-te si distreaza-te.Pupic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SufletDInger spune:

La multi ani pt bebeii sarbatoriti ieri si azi.

Am o problema. Simt ca ma lasa nervii. Nu mai stiu ce sa fac. Alexiss nu mananca ziua. A mancat aseara la 12 - 140 ml, dimineata la 6 - 110 ml, la 9,30 - 70 ml si acu la 15 - 100 ml, nan1. Mananca foarte putin, el nu e mancacios, manca mai bine cand i-am dat polyvital timp de 3 saptamani. Am incercat sa-i dau mai des, dar urla cand ii pun biberonul in gurita. Ma gandeam sa-i dau maine pt prima data suc de mar, poate o sa aiba pofta de mancare. Nu stiu dc zic prostii, dar chiar nu mai stiu ce sa mai fac. Ma simt de parca as fi cea mai necunoscatoare mama a problemelor copilului sau. Uneori vad ca ii e foame si nu vrea sa manance sau asa cred eu. Nu vrea ceai, bea la 5 zile si asta foarte putin, indulcit cu glucoza, desi am incercat o gramada de sortimente. Nu bea apa. Cand le simte gustul isi face greata de zici ca cine stie ce gretos ar fi sau poate pt el chiar asa o fi. El are 3 luni si 19 zile. Ce sa fac?
Incep cu sucul?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisstiana spune:

Bianca, n-am incercat cu marsupiul inca, dar mi-e frica de dureri de spate.. Eu sunt convinsa ca ai facut tot ce ai putut pt.puiul tau.Multe mamici trec prin aceeasi perioada grea cand se face trecerea de la san la formula.Dar, daca nu se poate, nu se poate, desi mamicile au intentii bune.Ati inceput diversificarea?

Totulii, la multe lunite pt Serban Pavel si de la noi.Imi cer scuze ca nu am fost pe faza ieri.Ne iertati?

La multe lunite tuturor sarbatoritiolor de azi!

Ellis, ma bucur ca nu mai aveti febra.

Noi am fost ieri afara, ca nu am mai iesit de cateva zile decat pe balcon.E parcul peste drum de noi si au fost tare multi copii afara, dar tot nu ne-a placut in carucior, numai la mami in brate am stat o ora.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisstiana spune:

quote:
Originally posted by CrisVa

Vroiam sa va mai intreb daca ai vostrii copii dorm ziua doar daca stati langa ei
Alexandra numai din astea face. Doarme de rupe daca stau si eu intinsa langa ea in pat, eventual si cu tzatzica langa gura ei ca sa se serveasca daca i se face foame.
Am inceput si noi sa vb serios, bineinteles cu ambele maini in gura ca altfel nu se poate si daca ar mai intra si picioarele ar fi perfect.

Pupici.

Cristina si Alexandra Maria (13.12.2007)
Poze Botez



Cristina, ne inscriem si noi in club.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisstiana spune:

Aralia, cred ca toate mamicile trec prin starile astea cand se trece pe alimentatie mixta(san+formula).La un moment dat vine clipa in care ea refuza sanul si cere mai mult biberon.Nu cred ca poti face prea multe.Asta e!

Lala_D - si noi am luat doar 600 de grame in luna a treia.Ideal stiu ca ar fi fost 750, dar, deh a luat bine in primele 2 luni.Oricum, cred ca in luna a patra va fi dezastru.Asa prevad eu, in cazul meu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellis spune:

quote:
Originally posted by SufletDInger

La multi ani pt bebeii sarbatoriti ieri si azi.

Am o problema. Simt ca ma lasa nervii. Nu mai stiu ce sa fac. Alexiss nu mananca ziua. A mancat aseara la 12 - 140 ml, dimineata la 6 - 110 ml, la 9,30 - 70 ml si acu la 15 - 100 ml, nan1. Mananca foarte putin, el nu e mancacios, manca mai bine cand i-am dat polyvital timp de 3 saptamani. Am incercat sa-i dau mai des, dar urla cand ii pun biberonul in gurita. Ma gandeam sa-i dau maine pt prima data suc de mar, poate o sa aiba pofta de mancare. Nu stiu dc zic prostii, dar chiar nu mai stiu ce sa mai fac. Ma simt de parca as fi cea mai necunoscatoare mama a problemelor copilului sau. Uneori vad ca ii e foame si nu vrea sa manance sau asa cred eu. Nu vrea ceai, bea la 5 zile si asta foarte putin, indulcit cu glucoza, desi am incercat o gramada de sortimente. Nu bea apa. Cand le simte gustul isi face greata de zici ca cine stie ce gretos ar fi sau poate pt el chiar asa o fi. El are 3 luni si 19 zile. Ce sa fac?
Incep cu sucul?



aceleasi probleme le avem si noi, Alessia e mai slabuta si dr ne-a rec sa incepem cu cereale cu fructe;
- nici ea nu bea ceiut;
- apa nu trebuie sa-i dai decat dupa ce introduci supitza-piure;

Ellis,de ALESSIA MARIA (20.11.2007)
http://picasaweb.google.ro/mariusadrianalex/AlessiaMariaAlexandrescu
http://picasaweb.google.ro/mariusadrianalex/AlessiaMaria_1
POVESTEA NASTERII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sorina7 spune:

Buna fetelor,

si noi am implinit astazi 4 luni. Doamne ajuta sa crestem mari !

dorim tuturor sarbatoritilor / sarbatoritelor La multi ani cu sanatate, sa creasca mari voiosi si mancaciosi !

incep cu Victo : si eu i-am facut analizele la 2 luni, din cauza ca nu manca bine, i-au iesit transaminazele usor marite pe langa hemoglobina de care deja ti-am spus. Am contactat 3 pediatrii, fiecare cu alta parere: una spunea ca nici nu le-ar lua in seama, in alt context, dar corelat cu faptul ca nu mananca bine trebuie tratat, alta a spus ca din cauza ca s-au recoltat analize la 7 zile dupa vaccin, vaccinul era si cel de hepatita si la o conferinta la Cluj li s-ar fi spus ca s-a observat ca de la vaccinul acela semodifica usor transaminazele. Altul a spus ca probabil o infectie in timpul sarcinii, am zis ca nu, pentru ca toate analizele mele pe care le faceam foarte des, lunar, ieseau bine, atunci a spus ca precis din cauza medicatiei puternice de sustinere a sarcinii...am luat cantitati industriale de progesteron, gravibinon.Tratamentul a fost LIV52, Vitamina B Complex (pe care a luat-o doar 3 zile ca nu ii placea deloc) si vit. C. Nu am repetat analizele si inca nu am de gand, ca nu mai vreau sa o stresez atat. Oricum de atunci tot a primit vitamine si alte medicamente nu se dau pentru ficat.

popbianca da, teoretic avem mai multe feluri, da nu papam mult, cate un pic din fiecare, asa ca domnisoarele.

aralia iti multumesc si tie de parola. se pare ca aveti si voi probleme cu papatul, te inteleg tare bine. Eu am renuntat la san prea repede, dar ma simteam cea mai rea mama: manca 5 minute dupa care striga, o pandeam sa adoarme si atunci zbang cu tzatza in gura ca atunci manca linistita. Dra din pacate nici cu laptele praf nu a mers mai bine, ba chiar mai rau. Culmea ca am avut o saptaman super, atunci dar nu stiu de ce nu a tinut. Iti doresc sa ii treaca toana asta, ca la majoritatea doar tine cateva zile.

SufletDI si a mea manca mai mult noaptea, atunci sunt linistiti si nu se agita asa la masa, incearca si ziua sa ii dai cand doarme, eu asa mai reuseam. Nu stiu cat e de bine sa ii dai in somn, dar eu nu vedeam alta solutie atunci.

sa aveti un weekend frumos !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns creem spune:

Buna seara...pentru mine numai buna nu e!
Ma dispera fi-mea...a mancat doar de doua ori azi, odata dimineata si odata pe la 15.30, si nici atunci cine stie ce...e ora 7.25 si ea nu vrea nimic, nici bibe, nici san...offf...ce ma fac eu cu copilu asta?

Ecaterina o mamica fericita de MARIA SOFIA (7.11.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellis spune:

NOI AVEM O REALIZARE: AM PAPAT 100 ML LAPTIC+ CEREALE NOVALAC! NE-A PLACUT!

Ellis,de ALESSIA MARIA (20.11.2007)
http://picasaweb.google.ro/mariusadrianalex/AlessiaMariaAlexandrescu
http://picasaweb.google.ro/mariusadrianalex/AlessiaMaria_1
POVESTEA NASTERII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellis spune:

quote:
Originally posted by creem

Buna seara...pentru mine numai buna nu e!
Ma dispera fi-mea...a mancat doar de doua ori azi, odata dimineata si odata pe la 15.30, si nici atunci cine stie ce...e ora 7.25 si ea nu vrea nimic, nici bibe, nici san...offf...ce ma fac eu cu copilu asta?

Ecaterina o mamica fericita de MARIA SOFIA (7.11.2007)



si noi am patit asa sambata trecuta, a papat la 6.30, la 11 - si a vomat tot cu jet, dupa aia n-a mai vrut decat pe la 15; si eu eram disperata!

Ellis,de ALESSIA MARIA (20.11.2007)
http://picasaweb.google.ro/mariusadrianalex/AlessiaMariaAlexandrescu
http://picasaweb.google.ro/mariusadrianalex/AlessiaMaria_1
POVESTEA NASTERII

Mergi la inceput