Dulceturi si papanasi de sept-oct 2007 (122)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns papanash spune:

Sa va zic ce-a papat azi :
pe la 10 mar ras cu jumate banana, la pranz piure din: morcov, patrunjel, pastarnac, telina si mazare ( congelata ) + ulei.
a papat bine si mai avem o portie pt. maine.
i-as mai da ceva pe seara, da' nu stiu ce, poate o sa fac un suc de ceva ( am o portocala si o lamaiie ) ca nu i-am dat citrice pana acum. m-am dotat si cu debridat, sa-i dau dupa, am citit aici ca e de preferat sa-i dau preventiv.

Andrei e bine, deja sta sprijinit intr-o mana doar, se tine de masa,pat, scaun, doar cu una si se apleaca sa ia jucarii de jos.....
Aseara am disparut 2 minute la bucatarie si l-am auzit maraind, am venit repede si unde era ? se ridicase la scaunul de la calc. si nu intelegea de ce se plimba cu el ( are role) , noroc ca s-a proptit in masa si n-a luat-o in sens invers.Deacum sesizeza pericolul, cand nu ii mai e confortabila pozitia incepe sa maraie, vine mami imediat si-l aseaza pe jos la jucarii...sau il ia la pupaceala si nu mai scapa asa usor, ca acum e mai mare si-mi baga mainile-n ochi, nas, ma trage de urechi si de par, rade in hohote cand il gadilicesc, e un scump.....

Mama de papanash Andreiutz ( 02.10.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns afibebe spune:

Cristi a facut pasiune din a ma trage de par si are o putere...
oricine il ia in brate se alege cu o paruiala




AFIBEBE mamica fericita de Cristian Nicolae 22.08.2007

cristi

sunt mare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns afibebe spune:

Cristi a papat de dimineata 130 de lapte cu cereale, la 11 a papat o jumatate de galbenus cu ftft putin piure de cartof si 140 de laptic.
acum i-am dat 80 de supica si a mai servit si 100 de lapte.
e bine.

Acum doarme.Nu stiu cat.




AFIBEBE mamica fericita de Cristian Nicolae 22.08.2007

cristi

sunt mare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns melaniatud spune:

Papanash – gand la gand cu mine.Da eu am sterilizator de la Chicco cu solutie si m-am gandit chiar azi sa schimb tetinele si sa fierb biberoanele si sa fac o pauza.Se vedem Multumesc mult….La pranz iar a refuzat biberonul si i-am dat piureul de legume un castronel plin ochi cu o masura lapte praf si am continuat sa-I dau lapte cu putine cereale in el cu lingurita si a vrut….uf a papat asa si lapte vreo 90 ml dar multtttt a mai durat.
Stiu Gabitza 78 la ce te-ai referit…dar uite ca si pediatra mea care il stie f f bine pe Tudor din maternitate si tot da gres sa zic asa in sensul ca la el unele lucruri nu tin…tu poate ai bafta si ce spune dr se adevereste.Eu sunt nevoita sa mai caut solutii si in alta parte…
Greyeras – Petrecere frumoasa…sa-ti traiasca sotul!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonarosca spune:

noi folosim jumper, dar este prins de tocul usii. L-am luat de la mothercare, si suntem chiar multumiti. Se distreaza copios, sare, tipa si cel mai mult a stat in el 40 min. In plus ii invata sa flexeze genunchiul, ca ei de obicei tin piciorul teapan, nu il indoaie, si asta ii pregateste un pic pentru mers; nu stiu cat de explicita am fost, dar doar atat poate neuronul meu acum
Ma rog, dar mai presus de toate ma bucur ca se distreaza tare!
Pupam pe toata lumea!

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonaiani spune:

quote:
Originally posted by rodicamaries
... Ieri I-am dat si un pic de iaurt si aseara s-a inrosit la fata foarte tare, avea asa ca o pata rosie pe un obraz, azi dimineata am vazut si niste bubite ffff mici pe burtica(seamana cu alea de la caldura) o fi de la iaurt?



Si mie la fel mi s-a intampla, tot cu iaurt, si tot bubite ca de la caldura pe barbie i-au aparut Elizei. Am scos iaurtul, il reiau peste cateva zile ...

de papanasha Eliza (06.09.07)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Saliu.
Am fost la cumparaturi si sunt f necajita, i-am luat Sofiei incaltari de la Ortopedia (maro cu galben, mie-mi plac, sa vedem daca-i plac si ei) si pantofiori de balet pe care i-am pierdut( cipici)
Bine ca nu stie ca i-am avut, acuma doarme. Nu stiu cum am putut sa-i pierd, nu-mi dau seama...am crezut ca i-am pus in geanta Aah, si asa de mult vroiam sa-i fac o bucurie:(((
las ca-i cumpar alta data, nu erau scumpi, 15 lei, dar ce zapacita pot fi....
Mi-am luat si un sutien Triumf. Gagici, stiti ce cupa am la ei? cupa E. GOD. Eui care aveam cupa B, eram o finutza, acuma sunt ditamai balenoaia cu fata de cartof

ma rog...sa va zic ce-am mai cumparat: 3 carti, una pt o prietena, 2 pt mine, si am gasit si razatoare de sticla in Obor.
Bb doarme, iar mie imi puisca iar sanii.
De plecat p[lecam pe la 7, cand se linisteste traficul. Avem bagajele facute, mi-am luat si cartela Zapp, dar nu garantez c-o folosesc, la cat am de citit:)


www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202007&page=34" target="_blank">Povesti nemuritoare
www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202007&page=12" target="_blank">Culeg fericire

Multumim!


Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

despre Jumper, premergator si alte minuni d-astea, va zis de la inceput ca mi se par niste inutilitati dpdv al copilului, sunt bune numa pt parinti
de ce? pt ca sunt complet nenaturale! Copilul are alte chestii de facut cu corpul lui la varsta asta, f multi muschi de stimulat prin puteri proprii,trebuie sa se tarasca, sa se rostogoleacsa, sa se intinda, sa se ghemuiasca etc etc, face o gimnastica intreaga de la sine!
mi se pare aiurea sa il bagi in "aparate",oricat de incantat ar parea , poate sunt eu subiectiva, dar mie mi se pare ciudat sa vad copil stand in device-uri de genu asta
Barbatu-meu, care sincer, e cel mai intelept om de pe lume, oricate tigai mai merita el uneori, zice ca omu si-a construit deja prea multe "proteze", si ca toate inventiile astea pt bebelusi sunt absolut inutile si ca mama lu Ion Creanga nu avea premergator sau jumper si s-a descurcat f f bine.
Asa ca Adi, tu care esti o adevarata enciclopedie in ce priveste nutritia si viata sanatoasa, cred ca intelegi unde bat
:)



www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202007&page=34" target="_blank">Povesti nemuritoare
www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202007&page=12" target="_blank">Culeg fericire

Multumim!


Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pinacolada spune:

Adimercedeas: multumim pt reteta!
papanash-da se poate:))) azi e zi fara bone....


Mergi la inceput