***Capsunele-n scutecele de mai-iunie 2007*** (58)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Graviduta spune:

Ella, hold your horses ca triez pozele si oi urca cateva, na, sa scap.

Legat de Mara, eu incep sa cred ca nu e neaparat de la dinti, cat de la faptul ca ma vede f putin in timpul saptamanii, adica de pe la 18 cel devreme (cand ajung acasa) pana pe la 21 si ceva (cand se culca ea de obicei). Asa ca in we s-a gandit sa-si ia o portie suplimentara de mami si ne-a tinut pana pe la 2 noaptea treji (cred ca duminica noaptea).

Alina si Mara vrabioara (27 iunie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tincutza spune:

Buna seara la toata lumea. Noi nu prea am mai intrat la vorba in ultima vreme, avem de recuperat foarte mult. Din pacate eu muncesc mult si nu prea am timp.
Avem si noi o problema, destul de marishoara: suntem prea slabutzi. Cezarul nostru are acum aproape 80 de cm dar numai.. 9 kile si un pic:((( Ne-am nascut cu 4 kile....
Incerc sa il intarc, dar nu se lasa si pace si pe mine nu ma lasa inima sa nu ii dau tzitzi cand cere (bineinteles, cand sunt acasa). In rest, masa pentru el si noi (mai ales bunik) este un chin. Urla de nu se poate, abia baga in guritza cate ceva, ce mai, e un show de zile mari. Nici lapte praf nu pune pe gura, in schim din cel de vaca ar bea...
Omul meu a fost alaptat pana la 6 luni exclusiv, dupa aceea nu a vrut bibe nici pace. Iar mancarea pe care o papa acum trebuie "invartita" in blender minute bune, pentru ca altfel icneste si da afara tot. Cum nu prea am avut timp sa mai citesc din urma, va intreb: mai e cineva in asa situatie?

Multumim,

Miki, Pitzy (18 februarie 2003) si Cezar (2 mai 2007)
http://www.babiesonline.com/babies/p/pitzica/
http://www.babiesonline.com/babies/f/florianjr/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DidiAlex spune:

Pepsica, stiu ca nu te ajuta dar David al meu a avut otita combinata cu infectie urinara la 7 luni jumate. a stat 17 zile pe antibiotik. Nu trebe sa gandesti acu la ce e mai rau: ca nu a fost bolnav, ca mai stiu io ce..
Mie pediatra mi-s spus 2 lucruri in legatura cu otitele ( asta pt ca R nu a avut niciodata, Doamne ajuta):
- sunt copii care la varste mici au canalul dintre nas si urechea interna orizontal si secretiile trec mult mai usor si se infecteaza. odata cu cresterea in varsta si se alungeste fatza si canalul resp. devine mai inclinat. Sunt uneori copii care se lupta anual cu 5-6 otite fara cauze directe, observabile dar care de la o anumita varsta dispar prin minune.

Imi pare rau ca va lovit, dar fruntea sus. Trece. Este pe antibiotic (Tu nu ai un pediatru, de ce mergi cu ei la la spital, din cauza Pastelui?)

- mai era o cauza, o stiam...parol!!! ca am uitat-o. o scriu cand imi aduc aminte. acu ii am pe amandoi dar tot am zis ca-ti raspund.


Carstea, incearca Humana electrolytic pt a impiedica dezhidratarea. Lasa organismul sa se obisnuiasca, nu ai ce sa ii faci. Nu incerca intensiv pt ca il treci pe conspitatie in cateva saptamni. De cate ori face? e apa sau moale. Daca nu face de mai mult de 6 ori / zi lasa-l.

Ai pediatru?

Angiutza, multa bafta iti urez, ce vrei sa urmezi? ai vreo cunostintza studenta cu copil?
unde faci cursul, VSH, caritas?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chris27 spune:

Salutare gagici!De ieri,am iarasi netul si...n-am vrut sa va scriu pana am citit tot ce s-a scris de 2 luni (cat am lipsit eu...).cat pe ce sa mor de dor!...stiti cat de mult am asteptat sa am curent,sa putem comunica...Apoi,curentul mi-a distrus amandoua compurile,si s-a intors importiva mea....si nu m-am putut bucura decat pt scurta vreme de voi...M-am intors din nou(mama ce pompos suna!!!!)...Da' chiar nu mai puteam de dor!!!!!!!!Nu mai am unghii la degete!(le-am ros pe toate)...Ma bucur ca sunteti bine...vorba cantecului.."dup'atata frig si ceata/Iar se-arata soarele..."Multumim celor care ne-au votat pozele...Nu stiu de ce,poza in care e daphne,nu are numele trimis de mine,se cheama Alerta,iar eu ii spunem "diriginte de santier"...Nu conteaza...nu am crezut niciodata ca voi castiga ceva...sincer am trimis pozele sa ma laud cu puiutii(asta ca sa vedeti cat de modesta sunt!...).Lilly Love...am vazut ca ai intrebat de noi...Asa de bine mi-a "picat"mesajul tau...ca nici nu am cuvinte...E asa de bine sa simti ca-i pasa cuiva!De asemeni,multumim tuturor celor care i-au urat "la multi ani"pupezei,de ziua ei...Sunteti minunate si ...cuvintele acestea nu ajung sa spuna tot!...Lilly Love...eu am fost o persoana care nu iubea prea mult florile si...vegetatia,in general.Florile "eternele"mi se pareau a fi solutia imbucuratoare si comoda...Dar m-am schimbat...am inceput sa indragesc plantele...Am pus chiar si morcovi,usturoi si telina...Nu am stiut ca trebuie sapat pamantul si...am sarit peste seminte ca sa-l batatoresc...sa stea mai bine acolo(dar asta-i partea a doua)...Oricum bine ca rasar...incet,incet..Merg in fiecare zi si admir microscopica recolta!...Pupaza e bine,freza ei incepe sa nu mai semene cu cea a lui Vadim...mananca tot ceea ce mancam noi...CU SARE,ZAHAR...e diversificata total...Si eu ma bucur ca pot iesi afara,gatesc la ceaun...pe disc...stiti voi ca pe mine ma bucura traiul "tiganesc"(desi am culoarea asta palida...eu tot cred ca am fosty tigan intr-o viata anterioara)...Cat despre sport...ma gandesc serios sa-mi achizitionez o prajina...eventual sa ma inscriu la niste cursuri de saritura cu prajina...ca eu sunt puiut crescut la bloc si....urc si cobor acum scari de zece ori pe zi...arat destul de aiurea(ca omul din reclama cu Colgate...)si nici sanse de implinire nuprea am,in ritmul asta...Bai...care mi-ati furat "didilicile"cand dormeam?....Ca nu mi-a ramas decat AMINTIREA LOR...

Album foto | Slideshow
excursie
www.sonia.as.ro/" target="_blank">ajutati o fetita minunata!
casuta noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana13 spune:

Vai mamic ca nu mai apuc sa citesc si sa scriu... am apucat sa vad mesajul Gravidutei cu salvarea balenutelor si m-am distrat...

noi sintem bine. Patrick este in continua miscare..., adica fata de cum a fost pina acum... azi batea vintul si deschidea gurita sa ii bata vintul pe limbutza.. si din cauza de vint stam tot in casa... parca sintem in Viena de o saptamina

si va pupam


Ioana mama de
Patrick Alexandru (01.06.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maricicutz spune:

buna mamicutelor
nu am mai intrat deceva timp dar stiti si voi cum e acum cand incep sa se catere si nu au stabilitate in picioruse si trebuie sa-i pazesti. Asa e cu Ilincuta mea, se sprijina de masa, de scaune sau o ia la goana pe hol soi trebuie s ama tin dupa ea..asa ca scuze ca nu am mai intrat de ceva timp..
doxinu, bombonica mea e mai mare cu o luna si ceva decat puiutul tau si nu are nici un dintisor, nici nu se vede ceva..dar nici nu-mi fac griji, ca nu o sa ramana ea fara dinti..mai greu e cu mancarea ca trebuie pasata ii mai dau eu sa muste ea banana sau cornulet dar nu reuseste mereu..deci nu sunteti singuri..
pepsi multa multa sanatate la puiuti ca stiu ca e greu cand nu stii cum sa-i ajuti...
vas ai spus ca ati avut primul succes cui olita..stiu si eu ca e devreme, nu constientizeaza, de-aia eu o sa o pun la olita dupa un an, dar voiam sa te intreb cum ai reusit din prima, i-ai vorbit, te-ai jucatr cu puiutul, i-ai adus jucarii...ca eu ma gandesc cu groaza cum o sa fac ca Ili e tare zgloibie, nu sta locului nici 2 minute, dar barem sa o tin sa faca ceva la olita...
bun venit noilor capsunici...daca imi mai aduc aminte de ceva raspund...multa sanatate bolnaviorilor, mare grija cu vremea asta ca si eu sunt stresata cu vantul asta rece, si inflorisera copaceii iar acum cu vremea asta zici ca vine iarna nu primavara...
la multi ani tuturor ...e asa urat din partea mea ca nu reusesc sa intru mereu sa urez tot ce trebuie sarbatoritilor zilei dar nu am timp..asa ca imi cer scuze.., mai ales ca stiu ca sunt fete care zilnic spun urari...nu mai pot sta ca Ili bantuie prin casa..sper ca ati inteles ceva din mesajul meu ca nu mai revin si nu stiu daca am facut greseli de ortografie..pupici

mamica capsunicii Ilinca Maria(4 mai 2007)
foto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucami spune:

Salutam capsunelele si mamicile lor.

In sfarsit reusesc si eu sa va scriu, dar asta pt ca printr-o minune a luat-o mama pe Maria la ea, in seara asta. (eu maine dimineata plec spre Bucuresti IAR!! si o sa ma intorc abia vineri dimineata).

Recunosc ca nu am reusit sa citesc decat cateva mesaje ( si alea cam pe diagonala) dar rar mi se intampla sa am putin timp si pt mine.

Despre noi, ce sa va spun: avem un dinte, ne pregatim si de al doilea ( de 2 nopti sunt zombi, m-a trezit de n-spe ori si voia plimbata numai pe verticala!) Maria merge binisor, sustinuta de manute si e tare fericita ca-i resuseste figura. E tare activa si de multe ori seara cad franta ( cred ca adorm din cadere, ca nici nu stiu cand am pus bine capul pe perna!). De ceva timp domisoara mea a descoperit sertarele si scoate ABSOLUT TOT din ele! Imi pare tare rau ca nu am filmat-o sa vedeti ce expresie de incantare are atunci cand cotrobaie , bagata pana la coate, printre lucrurile mele. Fiecare obiect in parte il scoate, il studiaza 3-4 secunde, si daca nu-l gaseste interesant , cu o mina scarbita il arunca cat colo. Daca i se pare ca vreunul din obiecte are "potential" il apuca cu 2 degete si cu o viteza de racheta il duce la baie si il arunca in WC. Plina de extaz se uita cum pluteste!

Deci eu pot spune, spre invidia pescarilor amatori, ca asta fac cam toata ziua : stau antena pe Maria si cum vad ca se duce atza la buda, hop si eu la pescuit de obiecte (clame de par, chei, CD-uri, poze, cabluri etc etc)

Nu mai zic ca am pe suportul de sub televizor cateva zeci de CD-uri si dvd-uri. Maria are o satisfactie aproape perversa sa le vada imprastiate. Cum le vede stranse e calare pe suport ca sa le ravaseasca!

Cum ma vede la calculator vine si ea si apasa frenetic pe taste. Daca indraznesc sa o intrerup URLAAAAAAAAAAA de mi-e ca ne reclama vecinii. Am avut un laptop mai vechi si i l-am dat pe-ala. Dar nu a tinut pacaleala ca tot gramada pe mine e, de a reusit sa-mi lipeasca tastele de la noul laptop cu piure si sa-mi baleasca monitorul intr-un colt de i-a aparut o pata. Dar nu m-am suparat, ma amuza fantastic sa o vad asa de poznasa. Plus ca daca ma vede cu telefonul la ureche chiuie si tipa , de zici ca sunt la ora de dansuri populare.

Eu am avut o perioada tare full, dar rezultatele nu intarzie sa apara: am reusit sa-mi iau licenta la profa la care voiam eu ( cea de japo), mi-am ales o tema de care sunt tare multumita si sunt sigura ca o sa-mi iasa o lucrare misto, trag tare si cu testele la engleza si cand ma intorc in Jp vreau sa-mi iau un certificat care sa-mi permita sa predau si la adulti si , mai nou, incerc timid sa fac niste traduceri jp-ro. ( cand o sa ajung mare traducatoare de beletristica cu nume tiparit pe coperta cartii o sa va zic )

Am vazut ca in ultimele mesaje se vb de vacante. Noi in septembrie o sa mergem in Thailand si mai exact Phuket.Am facut rezervarile la Le Meridian Beach Resort si avem o junior suit. Am citit numai review-uri faine pana acum, sper sa nu fiu taman eu exceptia!
Am vrut sa luam un pachet Club Med caci ne spuneau prietenii nostri cu bblusi ca sunt fantastici si au fel de fel de babies clubs si kids clubs, programe pt adulti personalizate( SPA de ex pt doamne, excursii si sport activities pt domni etc ) si am inteles ca programele lor sunt special concepute pt familii. Imi povestea o amica de-a mea din Australia ca ea in timpul sarcinii a vrut un pachet de " Graviduta" - cam asa s-ar traduce -si a avut parte de un program super misto: cu locatii propuse de ei, cu Spa-uri si sporturi speciale pt viitorii parinti , cu special menu etc etc. Noi luand-o pe Maria cu noi, am fi vrut ceva la fel ( fiica-mea avand doar 1 an si cateva luni voiam ceva relaxant, nu excursii sau mai stiu eu ce vizite, ci doar lenevit pe marginea piscinei, mancare healthy si un loc'sor linistit pe care sa-l intoarca Maria cu fundul in sus.) Dar vrand ceva in Asia , si mai exact Thai-ca-i mai aprape de JP- nu prea ne-a placut Cub Med Village-ul lor de acolo. De fapt nu i-a placut sotul meu care e mai mofturos din fire- acum ca trebuia sa mearga si fiica-sa chiar s-a intrecut pe sine! - si a inceput sa-i gasesca fel de fel de metehne. Asa ca m-am lasat pe mana lui si m-am "ales" cu rezervarea la Le Meridian. Cica a vb el si contra cost a gasit "baby package" ( care consta cica in baby menu, baby food equipment, baby sitting service ). Eu sunt multumita ca merg pe mana lui, ca in cazul in care, doamne feri! nu merge ceva bine, toate oalele in capul lui se sparg. Nu va spun cat de disperata sunt ca mi-am facut calendar si tai zilele ca la eliberarea din armata. Abia astept sa treaca zilele mai repede si sa ajung acolo.

Moammmaaa cat am scris! Gata, mai trag o pipa ( da, da! dati-mi o bata pe spate ca merit! Iar m-am apucat de fumat! A aflat si sotulache si mi-am luat si de la el portia de "injuraturi") si am plecat!

O noapte linistita !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinamaria spune:

Seara buna!
Cris27 ma bucur ca ne-ai dat de veste!! Cum stati?? Mai aveti mult de lucru la casa? Mare ambitie ai avut sa citesti tot din urma Eu am scapat ceva capitole in dec- ianuarie !
Ralucami bafta multa!!! Asteptam autografe pe acele carti
Eu am fost la control ieri insa raman cu corsetul cel putin 2 saptamani de acum incolo Mama a plecat de o saptamana cu micul meu la tara si mor de dorul lui!!! In plus cica a inceput sa mearga! Abia astept sa se intoarca Sambata sa-l vad si eu !

La multi ani pt KAY cu scuze pt intarziere!!!

Pupam pe toata lumea !


cristina cu Rares
rares
www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank">ajutor pentru sonia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella_74 spune:

ralucami,

bravos, iti dau ponturi despre Phuket ca noi plecam in iunie
o sa stam aici o parte din sejur:
http://www.burasari.com/guest_premier.htm
si aici alta parte din sejur:
http://www.lafloraresort.com/accom.html

In Phuket e viata de noapte, agitatie iar in Khao Lak e liniste si peisaje mai salbatice.

Nu stiu cat vom ajunge la plaja fiindca avem deja 4 zile de excursii:
insulele Similan,insulele Phi Phi, insula James Bond-excursie in canoe in pesterile pe apa, safari care include si plimbarea cu elefanti.

cu stop over in bangkok la shopping, avem rezervat hotel pe o strada cu 13 mall-uri

Plecam fara Bob in Thailanda; abia in august-sept vom merge si cu el, probabil in Turcia.





, mamica de David (24.04.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kid spune:

Ana Teodora de Madi

Mara de Graviduta

Teodora Ioana de Florina

Alexia de Ramsy

David de Alynta27

Mario Luca de Ileana_marius

Teodora Ana de Mihail Vladimir(15.05.2007)


Poze Vladut

Filme Vladut
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=3d7f6050076153b58e971e" target="_blank">Capsunele minunate de mai-iunie 2007

www.helpsonia.com/" target="_blank">Ajutati-o pe Sonia

Mergi la inceput