***Capsunele-n scutecele de mai-iunie 2007*** (58)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Vali5 spune:

'Neata!

doxinu, nici Andrei nu are inca nici un dinte si are 11 luni. Ar fi ceva semne ca ii dau acum niste dintisori, dar eu nu sunt sigura.

angelabv, si Andrei a avut obrajii rosii, cu bubite mici-mici-mici, care ii faceau pielea ca smirghelul la atingere. S-a dovedit a fi o dermatita atopica (eu inca nu sunt convinsa ca e asa) si o tinem sub control. Cel mai bine ar fi sa o duci pe Nicole la un dermatolog.

Pepsi, insanatosire grabnica baietilor tai!

Graviduta, sper sa-si revina repede Mara si sa doarma bine. Multa sanatate sotului!

kokiy, bine ai venit la noi! Bineinteles ca te primim! Am vazut pozele cu Razvan - e tare dulce. In "dexter" e mortal Cati centimetri are acum (daca la nastere a avut 57)?

vas, felicitari pentru pipi la olita! Insanatosire grabnica!

Ma duc sa fac ceva de mancare.

Edit: carstea, imi pare rau ca e bolnavior micutul. Poate diareea sa fie de la dinti? Nu ma pricep si nici nu am trecut prin asa ceva cu Andrei. Insanatosire grabnica!

Valentina, mamica lui Andrei - 24.04.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns An@ spune:

Alyna iti ttrimit PM ref la Baby Einstein

Graviduta, nu mai fi asa dura cu tine. Te-am vazut in poze si esti o frumoasa. Hai cu pozele alea din venezuela, sa avem si noi la ce visa. Apropos, a fost scump?
Ref germana vs engl, eu le "stiu" pe amandoua. nu stiu de unde o fi legenda asta cu asemanarea, dar pe bune daca io pot face vreo corelatie intre limbile astea . IO am invatat mai intai germ si apoi engl si n-am simtit nici un ajutor din asa-zisa asemanare. Intr-adevar la Goethe Institut se fac cursuri bune, si la Casa Friedlich Schiller parca.

Pepsi, sanatate multa lui David sa se faca bine!

Ralucami ce mai faci? te-ai intors in Jap?

Andrada ce mai face Antonio?

mami de Ana (22 mai 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella_74 spune:

Pepsi,
imi pare rau sa aud ca David e bolnavior; pana sa se imbolnaveasca Bob de bronsiolita nu mi-am dat seama cat e de greu ca mama, ca abia cand ai si tu puiul bolnav intelegi cu adevarat prin ce trec mamele.
Ca te uiti la el si vrei sa-l ajuti, sa-i fie bine si nu poti iar sentimentul asta de neputinta te macina cel mai rau.
Multa sanatate si sa se faca bine repede!

Alyna,
noi inca nu stim daca vrem in Antalya sau in Kusadasi; exclud Bodrum si Marmaris, sunt statiuni frumoase in special pentru viata de noapte pe care o ofera dar pentru noi, acum, altele sunt prioritatile
Sora ta in ce statiuni a fost?
Kusadasi e mai ieftin fata de ce ai spus tu si vorbesc de hotel de 4-5 stele AI.
1600 eur/sapt e Antalya.

Graviduta,
eu am fost in Kusadasi in iulie 2001, adica acum o vesnicie iar in 2006 am fost in Lara(Antalya).
Inclin spre Kusadasi din cauza litoralului care e mult mai frumos decat in Antalya (am vazut aici mai multe statiuni: Side, Belek si Lara), adica plaja e lata cu nisip fin , marea e cu intrare lina si pret de 100m apa e inca mica; In Antalya nisipul e pietricios iar apa se face adanca dupa 10m.
In Kusadasi am stat la un club de 4 stele, se numea Mersin, departe de luxul din Lara unde am stat la hotel Barut de 5 stele http://www.baruthotels.com.tr/eng/lara/odalar.html ; dar mi-aduc aminte cu placere de mirosul de trandafir din camera cand veneam sa ne facem somnul de pranz si camera era proaspat aranjata. Masa nu a a fost execeptionala dar raportat la cat am platit adica de 4 ori mai putin decat Antalya, a fost ok; promenada era superba, te puteai plimba pe malul marii seara, ceea ce nu poti face in Antalya unde trebuie sa stai doar in club fiindca in afara lui e pustiu; e adevarat ca ai spatiu destul in club, cel putin in cel in care am fost noi gradina era destul de mare dar din punctul asta de vedere mie mi-a placut mai mult Kusadasi.

O sa intreb de oferte si la targul de turism care va fi in weekend la Romexpo.

, mamica de David (24.04.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella_74 spune:

carstea,
nu uita sa-i dai biotics micutului ca sa-si refaca flora intestinala si cred ca il vor ajuta si niste saruri de rehidratare.
In rest, chestii clasice: ceai de menta, supa de morcov, mucilagiu de orez; eu i-am mai dat atunci lapte de soia de la Humana, dar inteleg ca tu inca alaptezi deci nu e cazul.
Multa sanatate!

Kokiy, vazut pozele; alea cu ochelari sunt mortale.
Ce lungan de baiat ai!

Gravi, vezi ca o sa te toc pana urci poze cu Venezuela; lasa prostiile ca te-am vazut eu in poze, ce balene, ce esuata ? astea sunt din alt film cred.
Cat despre somnul Marei, noi asa patim daca incercam sa-l punem in pat, sa stingem lumina si sa iesim din camera;adica nici o sansa sa adoarma daca nu e luat in brate; iar seara nici nu pot sa-l las sa urle ca trezeste tot blocul.

, mamica de David (24.04.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alyna24 spune:

Ella, sora mea a fost cam peste tot pe litoralul turcesc insa i-a placut f mult in Antalya si cred ca acolo vom merge.probabil Lara, nu stiu.Vom analiza ofertele.referitor la pret......depinde cate stele vrei.Ei au fost numai la 5* Ultra All Incl...etc....La 4 * nu recomand din cate am auzit nu e stralucit si nu se compara cu 5*.Si la 5 * deja nu prea mai exista numai AI si ULtra All Incl, Super Gold nu stiu cum...etc.
Pupici pt Bobita

An@, sar-na pt BE!

Alyna @
DAVID(22 Aprilie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kokiy spune:

Vali5 acum nu stiu exact cat are,dar la 9 luni avea 9.8 kg si 81cm .acum sigur are peste 10kg desi de 2 saptamani suntem bolnavi amandoi si nu prea suntem mancaciosi. A facut si otita de la mucisori si am facut aerosoli si aspirare la Gr.Alexandrescu 5 zile.

Am si eu o intrebare referitor la canutele de bebe. Al meu desi a mancat de la 3.5 luni pana la 6 luni lapte mixt imi refuza total bibe,iar apa sau ceaiul il dau cu ligurita.Am incercat sa-i dau cu canuta(am de la fiicamea mai multe modele),dar se ineaca.Am fost sa-i cumpar ceva mai special(cu varf cauciucat)si am gasit doar de la Avent si Chicco,iar preturile erau de peste 50 ron.Stiti cumva unde gasesc mai ieftin,nu de alta ,dar mie teama ca o refuza si pe asta din cauza cauciucului.

Edit: de la 6 luni papa lapte doar de la tzatza


Kokiy mami de Claudia (12dec.2001) si Razvan (8 iunie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

Ella, in Grecia am mers si pe noapte si pe zi. Noaptea in general a dormit, dar ziua a mai si plans, nu mult totusi caci faceam si pauze. Desi drumul e lung, ai avantajul ca in masina poti pune toate bagajele care iti sunt necesare, pe cand la avion trebuie sa te limitezi. O ora de zbor cu avionul nu cred sa ridice probleme - ii arati niste jucarii si ar trebui sa stea cuminte. Daca totusi plange... ghinionul celor din jur.
Pepsi, vai, ce patanie cu David. Imi pare tare rau pt micutul tau, ii doresc sa se faca repede. Stiu cat e de groaznica durerea la otita. Te intelleg ca e deprimant sa aveti atata zapada tu si Angelabv... chiar si de Pasti-parca e cam mult.
Graviduta, exact la fel patesc si eu cu Bogdan, de ceva vreme incoace, apropo de nani. Mai rau e ca in ult vreme nici ziua nu prea mai doarme. Max 2 ore pe zi fragmentate in reprize de cate 30 min. Eu cred ca e de la dinti.
Kokiy, bine ai venit in grupul capsuneilor! Dragut soricelul tau bucalat. Cum se impaca cu surioara? Ea l-a "echipat" cu ochelari de jucarie? Canuta cu cioc eu am luat de la primii pasi, era din cea pt 3 varsta si parca a fost 30 ron. Vad ca esti din Bucuresti - n-ai vrea sa vii la intalnirea capsuneilor? Daca da, iti pot comanda si tie pt Razvan un tricou asa: http://www.flickr.com/photos/10550092@N08/2276688907/in/set-72157603235562212/.
Vas, sanatate fetei! Imi trimiti si mie te rog confirmarea pt tricou?
carstea, daca are diaree fereste-l o vreme de siropele caci astea o mai provoaca. Regimul cu orez si morcov e sfant!

Despre olita: nu vreau sa va tai elanul, dar acum sunt prea mici puii si nu-si pot controla sfincterele. E posibil sa faca la olita, dar pur accidental sau pt ca simt aerul mai rece in zona.

Mai sunt 5 fete de confirmat pt tricouri si pe urma dau comanda!

CINE poate merge la Balonul Copiilor ca sa faca rezervarea pt 11 mai?

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)
Poze din FEB-MAR
Matei la 3 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bettyR spune:

Carstea, incearca Biotics - niste pliculete de la Ozone, pe Andreea asa o reparam cand avea scaune mai moi. Si face kk mai moale probabil de la raceala, asa mi-a zis mie dr ca se deranjeaza si la burtica de la viroze si li se umfla si niste ganglioni pe acolo care dor.Sa va faceti repede bine!

Pepsi, imi pare tare rau ca s-a imbolnavit puiutul cel mic de otita, ca e tare rau sa ii vezi bolnaviori. Sanatate multa si sa va faceti bine repede!

Graviduta, sau cine stie, nu ne treceti si pe noi in listuta,mai dau o data datele:
Andreea Maria,13 mai, ora 11:50, nastere naturala fara epidurala, 54cm, 3200g, Apgar 10.

Ella, asa e, acuma e mult mai usor sa iesi cu ei ca-s mai mari, dar nu poti stii niciodata cand ii apuca.Asa ma bucuram si eu ca sta frumos in carucior si pot sa merg linistita afara, dar cand ma plimbam eu tare mandra cu ea, de nu a apucat-o intr-o zi un plans de nu mai stiam ce sa ii fac, si nu imi venea sa cred cat de tare plangea de se uita lumea si de pe trotuarul celalalt si chiar trebuie sa o iau in brate.Dar nu s-a potolit nici in brate si ma impingea si era super nervoasa, de a trebuit sa il sun pe sot sa vina dupa noi sa ne ia acasa.

lbelciug, parca voi aveati ceva probleme cu mucisorii. Ati reusit sa rezolvati problema? Ca si Andreea e infundata si nu iese vesnic nimic, si tare mi se pare ca face rosu in gat sau nu ii mai trece, de la muci. Sper sa nu semene si cu mine, ca si eu fac tot asa
ca am rinita. Ati facut aerosoli? Eu am aparat Salin de filtrat aerul. As schimba filtru de sare si l-as folosi, doar ca suna cam tare si noaptea nu pot dormi cu el, si eu nu am simtit nici o schimbare cat l-am folosit.

Imi pare bine ca se discuta de vacante, ca si noi ne tot gandim unde sa mergem la vara. Mie Grecia mi se parea f potrivita pentru concediu cu copil mai mic, dar se pare ca si in Turcia ar fi bine.

Betty, mamica fericita de Andreea (13.05.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kokiy spune:

Ibelciug surioara il iubeste mult cu toate ca uneori ne confruntam cu gelozia ,dar fara prea mari urmari (doar suparari).
Ochelarii sa stii ca sunt de vedere .Are un usor astigmantism si dioptrii cu +1.25stg si +2.00dr,iar doctorita ne-a asigurat ca pana in 2 ani nu mai are nimic.Daca nu-l tratam din timp poate sa se agraveze vederea(ea fiind in formare),iar dupa varsta de 2 ani copii se trateaza mai greu(nu suporta ochelarii si picaturile).Din pacate foarte multi parinti nu-si dau seama din timp si multi copii au probleme de vedere cand cresc, stabismul deasemenea e inestetic.Recomand cu caldura Oftapro,chiar si ptr. un control de rutina.

Venim cu cea mai mare placere la reuniune, iar pentru tricou sa-mi spui cum procedez .

Razvanel soricel

Kokiy mami de Claudia (12dec.2001) si Razvan (8 iunie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Graviduta spune:

An@, sa stii ca nu a fost asa scump, te omoara avionul, cazarea nu e cine stie ce. Am stat o saptamana, desi trebuia sa aleg o perioada mai mare, avand in vedere faptul ca, practic, vreo 2 zile le-am facut pe drum si am platit in jur de 3000-3200 de euro ceea ce a inclus calatorie (Bucuresti-Frankfurt-Porlamar si retur) si cazare all inclusive la www.hotelclub.net/hotel.reservations/Hesperia_Playa_El_Agua_Hotel_Isla_Margarita.htm" target="_blank">hotelul Hesperia Playa El Agua.

Alina si Mara vrabioara (27 iunie 2007)

Mergi la inceput