***Capsunele-n scutecele de mai-iunie 2007*** (58)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Graviduta spune:

Ella, merci pt raspuns. Am ras la faza cu revederea Otopeniului. Sosu' meu nu vrea Turcia si pace, eu nu am nimic impotriva Turciei, chiar as vrea sa o vad. Dar el zice ca nu e sigura. Tunisia a fost propunerea lui. Nu pot sa zic ca m-a incantat, eu sunt genul altor destinatii (in luna de miere am fost in Insula Margarita, Venezuela), dar am zis ca sa aleg ceva cu facilitati pt copii. Cred ca, pana la urma, alegem Grecia, ca sa fim amandoi de acord cu destinatia. Presupun ca si-acolo au facilitati.

Alina si Mara vrabioara (27 iunie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

Mica, super, astept semnul. Felicitari pt micura plimbareata. Abia astept si eu momentul asta cu B - simt ca nu e departe.
Didi, asa e, ne-am mai conversat pe tema asta, dar o reactualizare e bine venita. Am incercat si eu varianta asta cu confiscatul, dar se lasa cu scandal si tipete din partea lui M si nu prea imi place. Sper sa-l fac sa inteleaga. Cat priveste jucaria*2, iar nu-mi convine sa cumpar dubluri, mai ales ca baietii au acum nevoi diferite. Asa e deja-vou-ul - ai spus f bine. Si Bogdanel bantuie prin exact aceleasi locuri ca si Matei la varsta lui B. Intr-un fel e funny si avantajos caci stiu la ce sa ma astept. Cine e "colegu"? Sotul?
Graviduta, cu ce vreti sa plecati in vacanta? Cu masina personala sau cu avionul? Daca luati masina si va decideti pt Grecia, eu iti recomand locatia asta: http://www.studioskarra.gr/ Am scris despre vacanta mea acolo si pe forum aici: http://forum.desprecopii.com/forum//topic.asp?TOPIC_ID=79672

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)
Poze din FEB-MAR
Matei la 3 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella_74 spune:

Gravi,
baga si tu niste poze de la Venezuela, sa ne delectam exotic.

Din punctul meu de vedere e o diferenta majora intre ce ofera Grecia si ce ofera Turcia, si ma refer aici la vacanta pentru copii.
Turcia practica sistemul all inclusive si poate face asta fiindca cluburile sunt inchise, Grecia nu are asa ceva decat in mod exceptional.

Pentru o vacanta cu copil mic, in cluburile din Turcia poti gasi meniu special pentru copil, facilitati in club cum sigur nu are Grecia, de la tobogane de apa, gradinita de zi si baby siter,loc de joaca pentru copii, activitati pentru copii, in camera pat de copil.
Faptul ca esti in sistem all inclusive inseamna ca poti manca aproape la orice ora din zi mese in sistem bufet, cu meniu foarte variat.
Vremea in Turcia nu e niciodata capricioasa.

Dupa cum vezi, incerc sa te deturnez catre Turcia desi vad ca tragi spre Grecia.

Mica pleaca cu Maya in Turcia si chiar astept feedback, ca vreau si eu cu Bob.





, mamica de David (24.04.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

Ella, e minunat ce ofera hotelurile din Turcia. Pt copii asa mici ca ai nostri ofera si mancare pasata? Topoganele si restul as zice ca sunt ideale pt copiii mai mari decat capsunii nostri.

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)
Poze din FEB-MAR
Matei la 3 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tudorcatalin spune:

Alegrutza pentru Oliver

Ali24 pentru Rafael Albert

Ciuffy pentru Nicolae Spiridon

IrinutzaS pentru Stefan

pentru Kay si Ileana Marius


am fost si noi astazi la doctor si ne-am cantarit si masurat, are 8550 g si 71 cm.eu cred ca o sa-si tripleze greutate de la nastere, pt. ca o sa mai ia cam un kg pana face 1 an.el s-a nascut cu 3kg.i-a mai dat fier si multivitamine.inca nu am facut vaccinul ,sapt viitoare i-l face.

va pupam,

magda,mama lui Tudor Catalin

http://community.webshots.com/user/tudorcatalin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alyna24 spune:

Buna seara, mamici de capsunici /capsunei.
Vreau sa urez si eu cu intarziere „La multe lunisoare sarbatoritilor din ultimele zile si de azi!” precum si „Paste fericit fetelor care sunt catolice!”

In ultimul timp am citit din 2 in 2 dar am cate ceva de spus catorva fete:

Arcadia, covorul de la David din camera este luat de la Mobexpert si iti multumim ca ne-ai admirat.
De altfel, multumim tuturor celor care s-au uitat la pozele/filmuletele noastre!

Graviduta, am citit faza aia cu masina si m-a distrat tare de tot mai ales poza.

Liviana,
imi place tare mult sa-l imbrac in culori vii desi nu tot timpul gasesc ceva deosebit (incerc sa mai fug de albastrul celebru sau maro sau bleu dar......uneori cam greu gasesc alte culori pt baietei).Referitor la joaca cu hartiile, este fascinat daca ii dau o revista/servetele sa le rupa in voie.Asa mai sta si el potolit pt mai mult timp.Iar cand dau cu aspiratorul.....se plimba dupa mine prin toata casa si imi stinge aspirat de „N” ori pana termin!Bag de seama ca toti capsuneii au crescut, tare frumos si nu-mi vine sa cred ca au fost vreodata mititei!

Ana, de unde ai facut rost pana la urma de baby Einstein?Ca tare as vrea si eu!

Vali5, e scump foc Andreiutul tau .Ce bine ca deja sta pe olita si vad ca e si incantat!David cand il pun pe olita incepe sa planga instant!Nu stiu cum voi reusi sa-l obisnuiesc cu ea!

Vas, felicitari pt somnicul Elizei.Deci acum nu se mai trezeste noaptea?Sau a inceput iar?David de cateva nopti doarme fara sa se trezeasca deloc in intervalul 22-6 dimineata.Nu-mi vine sa cred ink!

Pepsi, ziceai ceva de opritoare pt sertare....crede-ma ca n-am ajuns sa-i iau de undeva deocamdata!Pana i-oi lua....cred ca face majoratul!Deocamdata ink scoatem si punem la loc de prin sertare de 10-15 ori pe zi!

Elteka, mersik pt complimentul ref la Davidutz.iti dai seama ca nu neaparat ca se joaca cu Antonia dar au vorbit acolo pe limba lor, s-au tras de caciuli, de haine.....de-astea deocamdata!De altfel cam asa face cu toate fetitele, dupa ce este ignorant total...incepe sa prinda curaj!E mandru, nevoie mare!


Despre noi ce sa va spunem?Am inceput sa mergem singurei cam 5-6-7 pasi si ne tinem uneori echilibrul dar ne pierdem rabdarea repede si mai bine e in 4 labute!Cand nu mai vrea...poti sa stai in cap si nu vrea...isi indoaie instant genunchii si o ia de-a buselea!Am pus mai jos cateva filmulete printre care si 2 cu tentativele de mers insa n-am reusit prea bine sa-l filmez caci este distrat imediat de aparat sau camera si nu mai merge ci rade!
Avem o problemuta se pare la picioruse.Am fost la dr la Grig Alexandrescu la ortoped cu el si avem si noi Tal valq bilateral (ca Ducu de Lauradi) si coincidenta ca am ajuns la acelasi medic.Ne-a recomandat kinetoterapie de 2 -3 ori pe zi si incepem de joi.Insa se pare ca va fi mai greu acum ca este deja marisor si nu va mai sta la masaj!
Si la putica trebuie sa mai lucram caci se pare n-am desfacut-o cum trebuia si ne ducem la control pest 1 luna.Mi-a zis sa-l dau cu Neopreol.
De mancat, mancam de toate.O premiera este pestele care ieri a intrat in meniu si a papat f bine.I l-am facut la gratar si servit cu lamaie.In rest mai papam supa de rosii cu galusti, ciorbita de perisoare, cartofi la cuptor cu sos de rosii si usturoi si diverse alte combinatii plus tot ceea ce manca si pana acum:supa de leg cu pui/vita, fructe combinate cu branzica, gris cu lapte, orez cu lapte, lapte/iaurt/ceai cu biscuiti.
Are zile cand mananca f putin insa nu-l fortez sa pape mai mult decat vrea el.In altele insa ma sperie cat poate manca.
Bea f mult ceai si apa in 24 de ore, in jur de 300-400ml.Cantitatea de lapte nu depaseste max 240ml la masa de dim sau de seara.
Altceva?Nu are astampar deloc, parca tot timpul se gandeste ce sa mai faca, pe ce sa mai puna mana, de ce sa mai traga!Este disperat cand vine tati acasa si eu parca nu mai exist pt el insa nu dureaza mai mult de 15 min ca pana la urma”mama, tot mama e”!Deja adoarme singurel seara nemaifiind nevoie sa-l legan in brate/pe picoare insa ziua ink n-am reusit!
Este innebunit dupa copii si nu mai poate cand ii vede afara.Se intelege de minune cu nepotelul Raducu.
In fiecare dimineata si seara are program de pupat si dragalit cu noi, ne da palme, ne baga mainile in gura, ne pupa, lui ta’su ii suge nasul, e criminal, ce mai!
Si ca tot ati vorbit de capsuneii vostri ca sunt cei mai cei....apai, al meu este CEL MAI CEL!Nici n-as putea spune altceva ca doar e al meu!Desi uneori are niste nervisori de ma dispera.....il iubim asa cum e!
Am uitat sa va spun ca avem 9 kg si 75 cm la 11 luni.

Multumim si tuturor celor care nu ne-au uitat de ziua noastra!

Cam atat despre noi ca deja m-am lungit destul!Am mesterit o zi intreaga la el!

PS:Ne-am hotarat si noi pt vacanta catre Turcia.Am vazut cateva hoteluri super si stim sigur ce servicii de calitate au.Sora mea merge in fiecare an de vreo 5 incoace in Turcia si mereu au fost incantati.Pt copil merita intradevar o vacanta acolo.Vom pleca spre sfarsitul lunii august sau incep lunii sept ca la ei e canicula si atunci.Abia astept vacanta!
Punem si niste filmulete cu noi si pozici:

Filmulete noi

DAVID LA 11 LUNISOARE


www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=4a6d3bdb13f907e3635902&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=email" target="_blank">SARBATORI

DAVID
Alyna si David (22 Aprilie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alyna24 spune:

Dupa ce am trimis mesajul am vazut cata car...ul am scris!
Ma scuzati, va rog!

Va doresc o seara frumoasa si....LA MULTE LUNISOARE SARBATORITILOR DE MAINE!

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=4a6d3bdb13f907e3635902&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=email" target="_blank">SARBATORI

DAVID
Alyna si David (22 Aprilie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vali5 spune:

Buna seara!

Am fost azi la doctor cu Andrei si a spus ca e putin inflamata gingia de jos, dar mai mult e cea de sus. Sincera sa fiu, nici nu m-am uitat la gingia de sus ca m-am gandit ca ii dau cei de jos primii. Acasa m-am uitat si eu la cea de sus si nu vad nimic. Inseamna ca sunt cazuta din luna, habar nu am ce trebuie sa vad. Ma las pagubasa Nu a mai facut temperatura de duminica seara. La control a fost ok: 9,100 kg, 76 cm la 11 luni. Nu are rosu in gat, l-a ascultat la plamani si la inima - ok. Ne mai ducem luna viitoare la vaccin.

tudorcatalin, mica, bettyR, lauradi, multumesc mult pentru raspuns!

bettyR, sa stii ca nu m-am intersat inca de cic pentru bb2. Am zis ca o sa ma interesez in momentul in care raman insarcinata. Dar cred ca in cazul tau asa e, te intorci la munca sau doar cotizezi la stat si treci apoi in cic pentru bb2. Dar nu sunt sigura. Acum am vazut ca ti-a raspuns Graviduta, are sens ce spune ea.

ella, eram ieri asa agitata de febra lui Andrei ca am si uitat sa te felicit pentru Bob. La multe lunisoare si multa sanatate piticului! Cum am zis si mai sus am fost azi la doctor si nu are rosu in gat si nici un alt simptom de raceala sau boala. Mananca foarte bine, doarme foarte bine, face kk normal si e foarte activ exceptand starea febrila, cand e tare moale. Merci pentru raspuns! Acum ca am fost la dr m-am mai linistit...
Bravo pentru mergaretul Bob! Nu-i asa ca e super sa il vezi mergand? Iti creste inima Am vazut pozele din week-end - merge bine tinut de o singura manuta? Sa vezi cand si-o da drumul mai bine la mers ca numai asta o sa faca

moko, insanatosire grabnica lui Stefanut!

kid, bravo pentru mersul pe role! Am vazut filmuletul si mergi bine. Eu nu cred ca m-as descurca cu role si carut, ori una, ori cealalta

Alyna24, si Andrei plangea primele dati cand statea pe olita, dar statem langa el, il tineam in brate, ii vorbeam, ii cantam... Am incercat sa il fac sa se simta in siguranta. Apoi, incet-incet m-am departat de el si acum sta foarte bine singurel.
Felicitari pentru primii pasi! Cum ti-ai dat seama ca are ceva la picioruse? Imi pare rau...
E dulce rau in poza asta

Ma duc sa il bag pe Andrei la somn. Va pup!

Valentina, mamica lui Andrei - 24.04.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mica0307 spune:

Alyna de 2-3 ori pe zi kinoterapie sau pe saptamana? La noi vine o kinoterapeuta acasa si face cu Maya. Prima data a plans ingrozitor dar acum nu mai are nici o problema.

Mica cu Maya Alexandra (10 mai 2007)


www.helpsonia.com/" target="_blank"> Sa o ajutam pe Sonia
Poze/Poze intalnire
www.youtube.com/watch?v=mXhigPz-PX8" target="_blank">Filmulet/www.youtube.com/watch?v=PAJHlaXKGGs" target="_blank">Maya rade in hohote
Hainutze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doxinu spune:

Buna fetele!Io nu prea mai apuc sa scriu cu STEFAN.Noaptea nu mai dorm ca se trezeste din 3 in 3 ore sa suga(de ce nu stiu),iar ziua este un marait,se satura repede de jucarii si de orice ii dau nou. Nu stiu ce sa zic ca are.
Am zis ca poate o veni si la noi zana dintisor ca suntem mosuleti fara nic unul macar,insa nu se vede nimic.Mai sunt capsunei fara nici un dintisor?ca incep sa-mi fac griji ca nu are nici unul

Ioana mami de Stefan Bogdan 13.06.2007

www.onetruemedia.com/my_shared?z=210f38dfc24c406f33fc4d&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulete cu ingerasul nostru STEFAN
minunea noastra Stefan

FOTOLII SI SCAUNELE COPII

Mergi la inceput