Piticlontzi de iulie-august 2004 (250)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns AncaMaria spune:

Olivia, nu te supara pe mine , am recitit mesajul si ai dreptate, tu ai scris ca nu stii daca este putin sau este normal..si sa stii ca te inteleg pe de o parte ca si eu sunt singura mamica din Canada de aici.. si cateodata ma gandesc ca poate astia sunt mai inapoiati (asa cum de fapt am auzit de la alti parinti de aici, ca nu fac mai nimic la scoala).. dar cred ca este prea devreme chiar si sa ne facem ganduri...



Rugati-va pentru Diana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kim222 spune:

Cum sa ma supar??? Asa ma stii tu?...La mine este si mai complicat, daca ne repatriem Luca deja va avea handicapul limbii daca mai are si altele..ce ma fac?...de aia compar cu Ro...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AncaMaria spune:

Io in locul tau as incepe sa-l trimit pe Luca cate o luna doua pe an in RO, la bunici.. asa face nasa Biancai cu fata cea mare, si bunicii o duc la tot felul de programe (inot, dans si ce-o mai fi) plus ca invata romana in timpul asta, si se si distreaza... acum fata are 8 ani dar stiu ca o trimitea de pe la 2-3 ani (ei au avut o situatie mai dificila la inceput aici).. noi nu avem bunici in ro ca altfel asa faceam..




Rugati-va pentru Diana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AncaMaria spune:

Papa, sanatate multa , sa treaca si otita si sinuzita.. aveti premiu intii cu coronita la capitolul asta



Rugati-va pentru Diana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kim222 spune:

Luca nu sta fara mine :(....nici macar cu taicasu...asa ca cred ca ar fi ceva probleme...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Buna dimineata !
Papadie, sanatati la voi ! Iti trimitem o plasa de medicamente de aici ?
Kim, poi Giulik e inapoiata rau. N am ce scrie despre matematica si litere si alte kestii. Am vazut pozele cu fotomodelul , e frumos tare-tare !
AncaMaria, ultima zi la job ? Suuuper !!!

Sa aveti un we frumos cu totii !




Daria & GIULIA(2004 08 16) arta la 3,4 ani Alba ca Zapada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marcelle spune:

Buna seara si de la noi.

va mai aduceti aminte de noi?

In primul rand multa sanatate bolnaviorilor si mamicilor cu otite si sinuzite. Sa va afceti bine cat de repede!

Olivia, nu ai de ce sa iti faci probleme. Luca e printre cei buni chiar si in Ro dupa cate spui tu. Oricum am vizionat pozele si am vazut ca au la gardinita niste locuri de joaca minunate si invata prin joaca, ceea ce cred eu ca e un lucru foarte bun si util.
Si noi asa invatam cel mai bine. Prin joaca.
Bia numara sigur pana la 5, pana la 10 a numarat dar foarte tarziu si vad ca a uitat iar. La capitolul litere si numere, ma intreaba mereu ce litera e, dar cumoaste B, H, I, cifre 3, 8, 4.Le intreaba si pe restul dar inca nu cred ca s-a lipit de ea.
In schimb ea e buna la franceza stie foarte multe cuvinte deja chiar si propozitii. I-a adus Mos Craciun o papusa inteactiva care vorbste 4 limbi si( franceza, engleza, spaniola si italina) si spune ea
- da-mi un pupic
-mi-e foame
- e bun ( mancarea)
-te iubesc
-buna ziua
- vreu pipi
etc
astea le stie toate si in engleza si in franceza.

Are un vocabular foarte politicos, spune : Indubitabil , ( la obiect), tachina, favoruri,.... si alte cuvunte in fraze obisuite pt ea, de ne lasa cu gura cascata. Expilica ce inseamna indubitabil.... bunicului, care i-a spus ca tre' sa isi ia dictionarul cu el cand vorbeste cu ea.
Il pune pe "r" cam din ianuarie si e foarte mandra ca vorbeste corect.

Cu desenatul si cantatul in schimb sta cam prost. la capitolul poezii le retine si le spune doar pe care le vrea ea si nu asa ca acum invatam. daca ii tot spun eu ii intra in cap si imi spune ea cand are chef de surprize la mama.

Noi in rest suntem bine, ca nu am mai fost la gradi din noiembrie. De atunci ne merge tare bine, sper sa nu zic in ceas rau. Nu am vazut muci si nici tuse de cand am facut pauza de gradi. Din februarie ii dau bronho-vaxon si astept sa se faca vreme buna sa nu mai raceasca copilasii si sa o duc din nou la gradinita.

Si sa va dau o veste buna, am sot pro-decan, au fost alegeri la UOradea si avem o surpriza placuta.

Am vizionat toti piticlontii sunt toti niste scumpi si draguti !

Roxana - La multi ani si tot ce iti doresti! de ziua ta! cu intarziere dar sper sa nu te superi. Eu nu prea scriu dar va citesc foarte des. Nu scriu ca nu apuc sa tin pasul cu voi.

Multa sanatate la toti piticii si felicitari la toti ca toti sunt niste isteti.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Buna seara la toata trupa !
Marcelle,

poze din acest we

O saptamana frumoasa tuturor !




Daria & GIULIA(2004 08 16) arta la 3,4 ani Alba ca Zapada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

buna dimineata!
cica incepe luna aprilie iar afara e un frig si o ploaie de noiembrie. super bleacks.
Oliv Pat nu stie nici adunari nici multimi. de numarat numara pana la 10 cand are chef, in rest e "1 2 3 7 9 10". restul nu ii plac. litere nu prea stie, recunoaste cand are chef A, E, I, O si C cateodata. l-am vazut pe Peter Pan sunt super frumoase pozele si modelul asemenea!
Anca gata esti in conced? Ce bineeeee, bravo. sa te odihnesti si sa te relaxezi. si sa vezi cu ce drag o sa revii la munca
Papa, Ioana, cum sunteti cu sinuzitele? sper ca e totul mai bine. pupici!
noi am avut o aventura neplacuta ieri, introrsi din parc si de la tobogane Patrick s-a repezit in mancare si a inghitit pe nemestecate niste friptura... s-a inecat bineinteles, problema este ca la Heimlich si la batai pe spate nu a scuipat nimic si se ineca cu mucus si horcaia oribil, auzeam lichidul.. asa ca dupa 10 minute am zburat la urgenta - noroc ca stam la 3 minute de spital. pana am ajuns era relativ ok, la urgenta ne-au linistita dar ne-au trimis de control si la orl... acolo domnu' incepuse sa ciripeasca deja si sa tina discursuri asa ca doctorita s-a uitat putin in gatul lui, i-a dat sa bea apa si l-a trimis acasa cu un discurs despre cum trebuie sa mestece corect . el nu cred ca s-a speriat prea tare (sau cel putin nu a aratat) dar noi am fost cam varza, recunosc ca a fost prima data in viata mea de mama cand m-am ingrijorat. bine ca a fost degeaba
hai ca m-am intins.... ma duc sa mai vad ceva poze si revin.
o zi frumoasa tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenp spune:

neata! tii, ce ametita-s cu ora asta noo
vazut pozele cu giulika si uka
olivia, ilinca numara pina la 10, deseneaza cam asa da` le are cu recitatu`, cintatu` si dansatu`;)) eu ma gindesc la uka ca multe lucruri de acolo ii vor lipsi in romanika
aseara ilinca a fost la circ, super incintata si asta dupa ce toata saptamina s-a uitat la lei si tigri pin gard;))
papa, sanatate tie si la gagici
mac sa mai beau o cafea poate revin la parametrii functionali

Mergi la inceput