Comori de nov-dec 04 (174)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

Nu am mai facut poze in ultima vreme. Dar recuperez eu zilele astea si pun cateva macar.

Cristina si Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

Fratioare, la ce stadiu avansat e Diana ta, ma face sa ma simt mamica nepreocupata. Ptii, si ce liniute mai face…. Alex al meu de-abia reuseste sa dea niste dungi alalndala pe-o hartie.

Votat-am si eu.

quote:
Eu cred ca m-am imbolnavit ori m-am babit... De ceva vreme nu mai vreau nimic pentru mine.


Eu cred c-am fost bolnava toata viatza, de-i asa . Atat de rar imi iau pt mine si pt sot cam la fel… doar cand e nevoie musai. La noi nu prea exista cheltuieli pe haine de placere… si la copii tot cam la fel, desi marturisesc ca au la hainute sa-si puna si-n cap, dai mare parte di nele le primesc cadou. Cu mersul asta in vacanta am realizat ce usor am selectat 15 tricouri pt el. Eu nu prea am chestia asta cu mersul in magazine de haine decta cand stiu ca imi trebuie ceva, nu mers sa vad ce mai e nou. E adevarat ca daca se intampla sa merg de curiozitate, mereu las pe-acolo suta de dolari (si aici hainele-s mai ieftine decat in ro, sa stiti). Dar parca in ultimul timp nu-s ce dorinta m-a apucat sa mai cumpar frate si eu ceva si daca n-am nevoie, doar asa de palcere. Poate pt ca toata viata nu am pus mare pret pe haine si acum simt nevoia de –o schimbate la mine, ceva si nu stiu unde sa umblu.

Monicutz, se pare ca o cauza este aerul uscat din casa. Eu am o matusa care are sangerari nasale daca in acasa e aerul prea uscat peste noapte. la modul nu cateva firicele de sange, ci hemoragie. Se trezeste cu perna murdara de sange.

Miria, nu mai "abera" acolo si revino la normalitate. Cand te paste cate-un gand de-asta si incearca sa puna stapanire pe mintea ta, gaseste-ti o alta preocupare, ieri afara si fa o plimbare cu copila dupa tine, freaca aragazu’ pana il faci luna si pe unde nu merita sa fie frecat sau citeste o carte, uita-te la un documentar interesant etc. Hai ca bebelina n-are nevoie de stresul tau. O raceala nu e un pericol pt o sarcina, e doar in mintea ta acolo si nu-ti da pace, fir-ar sa fie. Ia pune mana si fi fata cuminte ca ma superi rau…

Cici, pupam printesele, asa-mi palce de mult freza alexiei, are parul batzos si se aseaza frumos. Asa s-o tunzi si pe ada. Nu-mi vine sa cred, e aproape la fel de inalta ca alexia. Pupici si lui odette ca am zarit-o pe-acolo, ce mare s-a facut. Merge in picioare acum si are o privire… e ochioasa ca mamica ei?

Roserb, inca mai avem de cumparat pe ici pe colo, plus ca trebuie sa las totul pregatit si pt maica-mea in astea 2 sapt. (provizii etc.). am o prietena care sta aproape de noi si o poate ajuta oricand are nevoie de ceva, dar oricum… La noi azi noapte iar a nins, im ivine sa ma urc pe pereti deja, doar gandul la vacanta ma mai tine inca intreaga la minte. Si cica la noapte iar ninge…. Ce s-a strans frate toata iarna de pe pamant deasupra Canadei? Deja nu mai e amuzant deloc….

Copiii imi sunt bine, lui alex i-a trecut ochisorul, de tusit tot mai tuseste sporadic ceea ce-m idemonstreaza ca a fost probabi lde natura virala, deci antibioticul n ua avut nici un ajutor. Adrian inca are nasul infundat si hornaie, dar… asta e starea lui de 2 luni incoace, incep sa ma obisnuiesc. Ideea e ca pe 17 aprilie, iar avem control auditiv si ar trebui sa fie gata vindecat bine pana atunci. Ce sa-i fac, na?
Sapt trecuta iar ma luasese pe mien durerea-n gat (a treia oara m-a prin boala, de fiecare data parc aaltfel manifestarile), dar n-a durat decat 3-4 zile. Inca mai am ceva senzatii se gat uscat, dar sun spre bine .Iar de 2-3 zile a luat-o iar pe maica-mea nasul si raceala. De o luna jumate incoace mereu unul din noi face o alta forma si ne perindam toti cu cate ceva la activ. Cred ca si asta m-a face sa am un asa scazut tonus mental.

Aime, abia astept sa-mi infloreasca si mie puzderia de lalele, dar pana acolo mai e mult, ca iarna asta nu se da dusa deloc.

Bravo voua ca va indemnati reciproc cu role si faceti miscare si voi pe langa copilasi, thumbs up for you.

quote:

Stiu ca-mi face rau, dar incerc sa caut raspunsuri pana vorbesc cu dr., pana il vad la eco si pana imi fac testele.


Miria,
Si? ai gasit pe undeva pe net vreu caz malformat de la raceala? Daca da, arata-mi-l mie ca-l desfiintez, nu alta… Ia mai pune mouse-ul de-o parte si foloseste mai mult logica. Du-te si ma iciteste pe la nasterea ueni stele, povesti cu nasterile, ma iciteste un pic pe la proaspete mamcii ca sa-ti mai revina un pic boi iacasa

Bits, ken are voie la sauna ? Aici nu au voie copii sub 16 ani in sauna (indiferent daca sunt insotiti sau nu).

Eveline, pupam buzita sparta si multa grija in viitor. Asta mi-aduce aminte de judecata unei amice de-a mea. Venea de la servici si avea o colega cu ea i namsina si la un moment dat a vrut sa se angajeze intr-o depasire si apoi a renuntat si colega o intreaba. De ce ? ti-era frica ? Si i-a zis nu, dar i nsecunda aia m-a fulgerat u ngand cum ar fi ca fi-mea sa creasca fara mine si asta m-a facut sa realizez ca nu am nimci de castigat, mai bine stau linistita si astept dupa soferu ldi nfatza, ca nu ma grabeste nimic s-ajung acasa.

Miria, daca ai stii ce liliac frumos am eu in gradina din spate… Il am in pozele din anii trecuti, dar efectul lui pe viu e de 10 ori mai mare ca cel din poze. Are florile mov si cu dunga alba pe marginea petalelor, e o incantare, iar florile sunt maricute, nu mici si sunt un mov mai intens, nu din cel mai spalacit. In fiecaretoamna am griaj de el si-l curat (trebuie tunse toate fostele ramurele care au facut flori).

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Alex (3 ani) si Adrian (1.5 ani) ..... poze I, www.flickr.com/photos/8947508@N02/" target="_blank"> II si III

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ele spune:

quote:
Originally posted by miria_cristina

ELE - Deci si tu ai fost racita in primul trimestru de sarcina? Adica, e simptoame aveai?
Ampicilina siu ca se da in sarcina, adica, numai pentru ca nu avem voie medicamente nu inseamna ca ii face rau lui bebe. Mie de viroza imi este frica, ca citeam pe net ca da schizofrenie si malformatii.
Pai, normal ca ma diesc cand citesc asa ceva!!
Mai bine, nu citeam!

Cristina si Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."




O raceala cu tot tacamul: febra, nas curgator si tuse la care eu am prestat foarte multa vreme , cativa ani buni si care a disparut prin minune dupa ce m-am mutat la Brasov.

Elena & Denisa
NOI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ochi_verzi spune:

quote:
Originally posted by miria_cristina

Nu am mai facut poze in ultima vreme. Dar recuperez eu zilele astea si pun cateva macar.

Cristina si Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."




Asa sa faci ca abia astept sa va vad

quote:
Originally posted by try

Fratioare, la ce stadiu avansat e Diana ta, ma face sa ma simt mamica nepreocupata. Ptii, si ce liniute mai face…. Alex al meu de-abia reuseste sa dea niste dungi alalndala pe-o hartie.

Ei, stai linistita ca atat a tinut-o si no eu ca la scoala repet..."de la punct pana la punct" aaaa si cand deseneaza copii dupa ce face capul face ochii si citisem undeva ca "are spirit de observatie"
Daca ar si manca, sincer n-as mai avea cu ce sa ma vait.
De azi am trecut sa-i stabilesc "un timp" pt masa. M-am saturat sa manance o ora, o ora si ceva...azi, a stat si apoi i-am spus "mananci?".."NU"...la baie, spalare, pijamale si culcare.Nici felul II n-a mancat...
quote:
Originally posted by try

Copiii imi sunt bine, lui alex i-a trecut ochisorul, de tusit tot mai tuseste sporadic ceea ce-m idemonstreaza ca a fost probabi lde natura virala, deci antibioticul n ua avut nici un ajutor. Adrian inca are nasul infundat si hornaie, dar… asta e starea lui de 2 luni incoace, incep sa ma obisnuiesc. Ideea e ca pe 17 aprilie, iar avem control auditiv si ar trebui sa fie gata vindecat bine pana atunci. Ce sa-i fac, na?
Sapt trecuta iar ma luasese pe mien durerea-n gat (a treia oara m-a prin boala, de fiecare data parc aaltfel manifestarile), dar n-a durat decat 3-4 zile. Inca mai am ceva senzatii se gat uscat, dar sun spre bine .Iar de 2-3 zile a luat-o iar pe maica-mea nasul si raceala. De o luna jumate incoace mereu unul din noi face o alta forma si ne perindam toti cu cate ceva la activ. Cred ca si asta m-a face sa am un asa scazut tonus mental.

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"

Alex (3 ani) si Adrian (1.5 ani) ..... poze I, www.flickr.com/photos/8947508@N02/" target="_blank"> II si III


Va si va dorim multa sanatate!

Diana 22.11.2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

TRY - Ai ceva cu mine! Vad yo! Mai scrii doua cuvinte, te mai legi nitel! Ce-mi place! Pai, daca am citit fel de fel, ce vrei acuma, na!
M-am speriat de simteam cuburi de gheata in stomac.

Aolica, si pana fac prima morfolgie mai este, taicaaa!

Acuma, lasand gluma la o parte, sper din tot sufletul sa fie bine!

Iubesc liliacul si cel alb si cel mov si cel lila. Aveam in curte si pomi si tufe. Era totul o mare de liliac si nimeni nu-l tundea, crestea salbatic, mult si mirosea de nu-mi mai venea sa intru in casa. Bine, ca si in casa puneam in toate vazele.
Ce frumos era pe atunci!

Cristina si Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ochi_verzi spune:

...noi am fost la o bataie cu zapada. Nu ma omor cu zapada in luna martie dar Diana era in extaz(stratul are cam 10cm)

Diana 22.11.2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

Aici e vijelie!
Tot praful este ridicat in aer si nici nu vezi pe unde mergi.

Cristina si Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ochi_verzi spune:

...da, Miria dar nu-i zapada ca la noi.Eu m-am saturat de ea, am avut mult prea multa in iarna asta. La noi nu vezi inca pomi infloriti, abia daca se zaresc mugurii.Nu stiu zau cand scapam de frig si zapada...
VREAU PRIMAVARA SI CALDURA!!!

Diana 22.11.2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

fetelor se pare ca asta a fost dr-ul nu a vazut-o insa m-a lasat si m-am uitat atent si are o mica zgarietura chiar acolo in nasuc si o cojita...poate in somn a enervat-o si s-a "scarmanit"
nu curgea mult...era doar o pata mica pe perna si ea manjita pe fatza dar deajuns cat sa innebunesc eu.
speram sa nu se mai repete, multumim tuturor
alex a inceput tratamentul pentru tuse...o sapt siropel...
bafta pe la dentist(roserb, onitza)
miria, andreap, aveti grija de burtici pe toate
sanatate mariutei sa nu mai tuseasca
eveline...Doamne...bine ca a fost doar atat aveti grija de voi
mihaela si ai mei daca i-as intreba ca vor piscina sau zapada...sunt convinsa ca zapada ar alege piticutza ta
try si sa va faceti bine pana la control
va



monica

Daca doriti sa ne vedeti in concurs ne gasiti www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20viata%202007&page=23" target="_blank">Intre Flori


mami de alex si ruxi
Prajituri si papa bun
Papa de Post

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

quote:
Originally posted by miria_cristina

TRY - Ai ceva cu mine! Vad yo! Mai scrii doua cuvinte, te mai legi nitel! Ce-mi place! Pai, daca am citit fel de fel, ce vrei acuma, na!
M-am speriat de simteam cuburi de gheata in stomac.



ma leg de tien ca sa-t ivina mintea la cap si sa nu ma ivezi probleme acolo unde nu sunt. Plus ca in lume asta nu poti fi sigur de nimic, asa ca... a te agita suplimentar insemana si mai mutle probleme.

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Alex (3 ani) si Adrian (1.5 ani) ..... poze I, www.flickr.com/photos/8947508@N02/" target="_blank"> II si III

Mergi la inceput