Albinute & bondari de martie-aprilie 2007 (78)

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns diana69 spune:

Multumim foarte mult pentru urari.
Sa va dea Dumnezeu si voua multa sanatate si copilasilor vostri sanatate si noroc in viata.
Petrecerea o facem sambata acasa.
O sa fie cam mare nebunie si galagie dar o sa fie frumos, sper.
Avem o gramada de musafiri si Cezara e tare mofturoasa cand vede oameni necunoscuti.Sper sa nu o tina numai intr-un bocet.
Maine am o gramada de treaba si de aceea le urez tuturor sarbatoritilor din zilele urmatoare tot ce e mai bun din lume si multa sanatate si noroc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefimic spune:

In primul rand vreau sa multumesc mamicilor care ne-au vizionat pozele si care ne-au felicitat.

iar acum sa incerc sa raspund si eu un pic la ceea ce ati intrebat.
-apica plata noi bem de la inceput IZVORUL ALB si mi se pare ok.
-laptic:noi de la 1 an am trecut pe nesttle junior simplu(mai este varianta cu miere), deci am ramas tot pe lapte praf si asta cred ca pana prin toamna.
-referitor la jocuri:-i-am cumparat animalele domestice si ne chinuim sa invatam cine si ce face.
-construim turnulete pe care adora sa le darame.
-ne plac jucariile din plus care au baterii si incercam sa vedem unde sunt bateriile.
-i-am luat o casuta destul de mare care ne invata cum sa bagam formele, culorile si sa lovim cu un ciocan bilele si intra in casuta.
http://community.webshots.com/album/562914314fxBsUR
ne jucam cu masinutele, vorbim la telefon
-acum suntem preocupati mai mult cu mersul si cu descoperitul.
-in rest ne alintam , ne iubim iesim afara si ne plimbam cu bicicleta.
l-am lasat pe jos afara si se joaca cu copii in iarba cu galetusa si lopetile, cu forme.
cam ata despre noi, sper ca nu v-am plictisit.

pupam albinutele si bondarii care sunt maraiti de la vaccin.
noi nu mai avem febra(am facut vaccinul luni), a avut febra 2 zile dar oricum nu peste 38.
si sa va treaca repede.
o seara placuta

cata mami de STEFAN(9.03.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns B_Zara spune:

Milumil junior - da, a aparut acum pe piata.L-am vazut si eu azi intr-o farmacie, dar pretul era cam mare, vreo 38 de roni.Acum citeva zile am vazut doar eticheta pe raft in Cora, produsul ioc, nu mai stiu exact pretul, dar era mai ieftin putin decit Milumil 3.Mami de Ilinca 15.03.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loradin spune:

buna seara,

am ramas in urma cu urarile pentru 1 anisor.

26 martie
LA MULTI ANI THHEODORA IOANA
LA MULTI ANI RAMONA
LA MULTI ANI MAYA MARIA

27 MARTIE
LA MULTI ANI ANA MARIA
LA MULTI ANI CEZARA ELENA


Nu stiu in ce masura va mai amintiti si de noi insa am sa incerc sa redau in cateva cuvinte viata Anei la 1 an.

Este minunea noastra care ne incanta zilnic si care s-a smecherit grozav.Se joaca cu sentimentele tuturor si profita din plin ca este adorata.(ma cam infurii eu dar degeaba) Face tot ce nu trebuie sa faca si nimic din ce ar trebui.O numesc "catarul lui mama".Nu am vazut copil mai "gica contra".Dintre noile indeletnici am sa le numesc pe cele mai importante"

-cum te prinde cum iti arde o telecomanda in cap
-cand esti mai atent la o stire la tv se duce si schimba din butoane postul
-iti cere o jucarie,apoi alta si alta pana iti vine sa o iei creanga.In final nu ii mai trebuie niciuna.
-arunca jucariile pe jos si adora sa le calce in picioare
-mai nou se invarte pe loc pana ameteste si trebuie sa fi pe faza sa o iei din zborul ei spre pereti
-mangaie toate prizele si roade tot ce se numeste cablu
-darama veioza si tot ce am indraznit sa lasam pe masutza
-toate telefoanele noastre mobile si-au gasit sfarsitul
-in timp ce buni incerca sa-i dea sa manance ea roade surubul de la scaunul de masa sau...mai nou...o stropeste din cap pana in picioare cu mancare
- smotoceste biata pisica de cate ori o prinde(si toanta sta)
-noaptea se trezeste din jumatate in jumatate de ora

NU-I ASA CA AM UN COPIL ADORABIL?

La capitolul progrese nu ma plang.Este suficient sa-i arati o data ceva si prinde.Intelege tot numai cand vrea iar distractia ei favorita este sa o vada pe mami cum il pupa pe tati(rade in hohote)Canta,danseaza ondulandu-se de zici ca se rupe.Carticele cu animale deja o plictisesc.Imita o gramada de animale si e chiar simpatica cand face asta(mai ales la sarpe)

Cam atat despre noi.


Pupam stupul si ne pare tare rau ca nu mai putem fi atat de activi ca inainte.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzuna spune:

Am citit despre joculetele voastre. Cam asta facem si noi numai ca uneori Maria se plictiseste f repede si e indreptata numai spre a face prosii- deschide dulapul ei cu haine si-si scoate punga cu sosete si le insira prin casa, le baga inapoi cand o cert dar le pune asa cu bratul deci tot eu trebuie sa le asez ca lumea, inchide si deschide calculatorul de la buton, deschide usa la camara si cotrobaie pe acolo... iar in bucatarie e dezastru total si inca nu o las pe jos pe acolo. Pur si simplu nu mai reusesc sa strang toate jucariile pe care le arunca din scaunul de masa.
Si Mariei ii place sa facem cucu-bau, sa o fugaresc in 4 labe prin casa, sa-i mananc burtica, sa o dau in leagan... Si ea isi hraneste o papusica ce are si biberon si apoi o musca de gura. Arata la jucarii unde e nasul, ochii, urechile (numai la unele stie tot) dar la ea nu arata nimic. Pune cuburile in casuta si plange ca nu le poate scoate inapoi tot pe unde le-a pus si tb sa-i deschid eu sa i le scot...Danseaza cu un urs si un ren care canta, si e inebunita sa umble la combina audio. Da sonorul mai tare, deschide la cd si inchide cu o privire nevinovata cand o cert, bate in el, moare de ras...
Afara e cam complicat. In carut daca merg si-i arat catei, pisici e cumintica. daca ne oprim in parc vrea la leagan sau la nisip spre disperarea mea (si se lasa cu plans si plecam acasa). Vrea sa mearga tinuta de maini dar numai unde nu are voie si daca ne intalnim cu vreo mamica cunoscuta se converseaza cu celalalt copil.

BIKY- da eu aveam turturele pe geam. Isi facusera cuib, acum doar ne viziteaza dar nu si-am mai facut cuib la noi. Imi pare asa rau... Ca Mariei i plac tare mult.
Apa folosim dorna si borsec alternativ. Cica e bine sa folosesti mai multe feluri ca au concentratii diferite.
Cu mancatul... da poate fi si de la vaccin si de la dinti.

RAISAFUDULU- esti sigura ca-i de la ROR ca in principiu manifestarile apar dupa a 5-a zi. Oricum imi pare rau ca treceti prin asta ca stiu cum este, Maria tocmai ce s-a refacut dupa puroiul in gat cu febra si tot tacamul. Multa sanatate.

Maria e la somnic acum. azi a mancat bine, a dormit bine si a fost destul de cumintica...deci sunt inca in perioada de relaxare.

Am primit laptele si cerealele prin amabilitatea parintilor Teodorei. Multumim mult. Spre sa manance maria in continuare.

Noapte buna tuturor!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzuna spune:

Draga LORADIN am ras cu lacrimi la prezentarea fetei tale. Cred ca e adorabila asa "catar " cum este. Ar trebui sa salvezi mesajul si sa i-l arati peste vreo 15 ani. Oricum eu cred ca ea este deosebita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mihael@ spune:

Biky, mersi pt. lamurire...cam greu cu tortUrile astea dom'le ...dar as vrea sa te mai intreb de unde ti-ai procurat ciuperca si bilele? piscine gonflabile am gasit pe net dar bile nicicum.

Carmenefr, sa stii ca am retinut explicatia cu masina de tuns, multumesc...mai ramane sa gasesc instrumentul si sa o fac pe cuconita sa stea. Mi s-a parut interesant ce ai spus tu, cu tablita magnetica, nu ai vreo poza sau vreun link, sa vad cum arata?

Elpower, Thea este adorabila cu zulufii si gropitele ei...sunteti niste parinti norocosi ca o aveti. Sa-i dea DD sanatate si ei si voua si sa fiti fericiti!

Am facut si noi vaccinul ieri si are temperatura putin mai ridicata, 37,4, stiu ca asta nu e febra dar ea de obicei are 36,2-36,8, in rest e totul in regula deocamdata. A mancat putin de ieri incoace, sper sa nu se deregleze iarasi cu mesele.
Greutate la 1 an: 9,500 kg si 81 cm.

Jocurile noastre sunt la fel cu ce ati scris voi...cucu-bau, fugareala prin casa, hranit papusile, culcat papusile, aratat diverse parti ale corpului la jucarii si la ea...de cateva saptamani a inceput sa construiasca, aseaza 2 cuburi unul peste celalalt am fost tare mandra de ea, ca pana atunci doar le darama...ne mai uitam pe carticele, o invat culorile (recunoaste rosu si albastru), dam mingea sau masinuta de la una la alta...cam atat imi vine in minte acuma.

Ce-mi place mie de mor la ea e cand canta...na, na, na si mai nou tip, tip, tip (a invatat de la melodia aia cu puisorul de ciocolata), de fapt ce sa zic, ador tot ce face, orice miscare, orice sunet, mi se pare ca nu exista ceva mai frumos si copil mai dragut

Am pus cateva poze daca vreti sa vedeti strungareata stefaniei si dintii aia multi

Mihaela siwww.desprecopii.com/info.asp?id=1199" target="_blank">Stefania (19 martie 2007)

Poze
Varsta Stefaniei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florin-a spune:

Stefania-2 frumoase!
Chiar ma gandeam oare o ramane asa-la strungareata ma refer-pt ca are si Ana(poate o mosteneste pe mama mea)!
Cat despre noi ce sa va zic:suntem in plin varsat de vant!Dar va arat ultimea mea invatatura.Stiu sa dau nasucul-tati m-a invatat!

Dau nasucul!
PS.Fetelor am si io o pasarica la cap.Ana are doar 70 de cm la 11 luni.Mie mi se pare ca e pitica(io 164 tati 175).E normala inaltimea ei?S-a nascut cu 50 de cm-la greutate nu avem probleme.

Varsta Ana-Maria
http://b1.lilypie.com/uFCEp3.png

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenefr spune:


Buna dimineata!
De 2zile sunt ff matinala...Haideti la un cappucinno sau un laptic! Sau ceai !

Mihaela acu' am facut 2poze ca sa vezi cum stau treburile cu tablita magnetica.Imedait le pun.Auzi, daca Stefania stie care e rosu si albastru, inseamna ca e stelista???

Mergi la inceput